inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
« strona główna

W związku z jutrzejszą inauguracją roku szkolnego warto pochylić się nad inwestycjami w bielską edukację i oświatę. Zacznijmy od najświeższej wiadomości dotyczącej budowy nowej szkoły sportowej w Cygańskim Lesie. Nowo powstający gmach przy ul. Startowej (naprzeciwko basenu Start) pomieści docelowo gimnazjum i liceum sportowe. Wykonawcą tej inwestycji jest Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Publicznego S.A. Budowa już jest w toku, natomiast dopiero jutro nastąpi oficjalne podpisanie umowy.

Oprócz powyższego przedsięwzięcia warto przypomnieć o kończącej się już budowie Gimnazjum nr 15 w Wapienicy. Obok budynku dydaktycznego budowana jest nowa sala gimnastyczna skomunikowana ze szkołą łącznikiem. Powstaje także nowe boisko i bieżnia ze sztuczną nawierzchnią. Zakończenie wszystkich prac wstępnie zaplanowane jest na 15 września. Później obiekt będzie musiał przejść niezbędne odbiory. Jeżeli nie wystąpią żadne problemy, pierwsze zajęcia lekcyjne w nowym gimnazjum mają się odbyć końcem tego roku. Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych BESKID nr II z Bielska-Białej. Łączne nakłady finansowe na tę inwestycję wyniosą 11 329 000 zł.

Parę miesięcy temu, w kwietniu oddano do użytku nową salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Piłsudskiego. Sala gimnastyczna połączona jest przewiązką - holem wejściowym, z budynkiem szkoły. Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu 2010 r. po zawarciu umowy z wykonawcą - Zakładem Robót Inżynieryjnych WODPOL sp. z o.o. z Żywca i trwała 11 miesięcy. Umowę o dofinansowanie z Instytucją Zarządzającą RPO WSL podpisano w dniu 27 lipca 2009 r. Całkowita wartość projektu wyniosła 3 972 401 zł, inwestycja w 85% została sfinansowana ze środków unijnych.

Akademia Techniczno-Humanistyczna również rozwija swoją bazę. Trwa budowa gmachu dla Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku na Błoniach. Prace rozpoczęły się w maju 2010. To dawny budynek, w którym przed laty mieściła się wojskowa stołówka. Roboty rozpoczęto od wyburzenia części starego budynku. Zakończenie prac przewidywane jest na rok 2012. Całość budowy ma pochłonąć ponad 13 602 530 zł, z czego 85% środków pochodzi z Unii Europejskiej.

Zgodnie z planem zagospodarowania przyjętym w zeszłym roku przez Senat uczelni, kampus na Błoniach ulegnie znacznej rozbudowie. Zakłada on, że cała uczelnia będzie mieścić się w jednym miejscu. Powstały w ostatnich latach największy budynek L pozostanie reprezentacyjnym gmachem, wokół którego w dużej mierze będzie się koncentrować życie uczelni. Następnie do dwóch adaptowanych przed laty powojskowych budynków (gdzie są dzisiaj pomieszczenia administracyjne i dydaktyczne) zostaną dobudowane dwa kolejne budynki. W nich będą działać wydziały budowy maszyn oraz zarządzania i informatyki. Bliżej ul. Szerokiej, obok siebie, staną dwa kolejne obiekty. Jeden będzie nowoczesną siedzibą wydziału nauk o zdrowiu, a do drugiego zostanie przeniesiony rektorat. Pomiędzy nimi powstanie szklana przewiązka, która będzie eleganckim, reprezentacyjnym wejściem na uczelnię. Poniżej powojskowych budynków, w miejscu istniejącej sali gimnastycznej, akademia zamierza zbudować kompleks rekreacyjno-sportowy. Znajdą się w nim m.in. hala sportowa z widownią, klub fitness i prawdopodobnie również pływalnia. Łącznie w kampusie przybędzie pięć dużych budynków i dwa mniejsze (mieszczące laboratoria). Architekci z pracowni Jarosława Szlagóra, kreśląc nowy kształt kampusu akademickiego na Błoniach, zadbali o to, aby stare budynki wpasowały się w otoczenie nowych budowli. Po adaptacji, m.in. dachów i fasad, całość będzie miała jednorodną architekturę, odpowiadającą podgórskiemu charakterowi okolicy. Budynki zostaną ze sobą połączone łącznikami. Powstaną też parkingi dla 600 samochodów, które będą wkomponowane w zieleń i miejsca na odpoczynek. Jeden z parkingów będzie podziemny. Nowe inwestycje pochłoną ok. 50 mln zł.

Warto wspomnieć również, że na ukończeniu są prace związane z modernizacją budynków Bielskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego. O tej inwestycji pisałem już wcześniej (zobacz).

Nowy budynek BTS Rekord:

Gimnazjum nr 15 w Wapienicy:

Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 9:

Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku ATH:

Kampus ATH:

Tekst akapitu traktującego o rozbudowie kampusu ATH na Błoniach w przeważającej części pochodzi z artykułu Marcina Czyżewskiego "Kampus na Błoniach zmieni się nie do poznania" zamieszczonego w Gazecie Wyborczej 8 grudnia 2010.

pozostałe źródła: własne / Urząd Miasta / ATH / BTS Rekord

2011-08-31 | Dodaj komentarz
patryk jurzak
2011-08-31 22:54:08
Zdjęcia z budowy gimnazjum (od września 2010r.) znajdziecie na mojej stronie www.jurzak-foto.pl w zakładce inwestycje. Pozdrawiam ;-)
investor
2011-09-01 09:17:22
Piękny kampus. Szkoda, że w moich czasach nie było takich. Wypada jednak zauważyć, że z chwilą poszerzenia ATH o kolejne wydziały i przekształcenia w uniwersytet, nawet te inwestycje okażą się zbyt małe i trzeba będzie budować następne gmachy. Pytanie gdzie? Na błoniach?
bibisi
2011-09-01 13:50:12
No chyba na błoniach. Można by wojsko przeprosić by przenieśli się dalej i tam budować w stronę Koziej góry.
Pozdro
2016-11-03 13:01:22
www.rowerowe-bielsko.pl
Pozdro
2016-11-03 13:02:00
www.rowerowe-bielsko.pl

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....
[Mark]
Właśnie mija rok odkąd serwis przestał działać. Czy zna ktoś podobny o podobnej tematyce dotyczący...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2717273
Newsów: 270
Komentarzy: 5643
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Szkolne, oświatowe i edukacyjne inwestycje, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała