inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
« strona główna

Jak będzie wyglądał układ komunikacyjny stolicy Podbeskidzia w przyszłości? Pewien obraz sieci drogowej daje analiza projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Bielska-Białej, który w tym momencie jest konsultowany. Nie jest to do końca dokładna wizja, w przeciągu lat może się zmieniać, natomiast pokazuje pewne trendy i kierunki rozbudowy bielskich arterii drogowych. Plany te są długoterminowe i realizowane będą przez kilkanaście (kilkadziesiąt?) lat. W miarę urbanizacji i rozrostu miasta zapewne studium zostanie także poddane aktualizacji. Omawiane studium przewiduje budowę dróg lokalnych, jak i dróg głównych. Autorzy projektu z tego co widać, przewidzieli też (co bardzo słuszne) zamknięcie dla ruchu samochodowego ścisłego centrum miasta.

Najważniejsze inwestycje drogowe (budowy i przebudowy) przewidziane przez studium:

 • "północna obwodnica Bielska-Białej" - (więcej tutaj)
 • "trasa średnicowa" - droga biegnąca od ul. Cieszyńską (od wysokości cm. żydowskiego), doliną potoku, przez skrzyżowanie Partyzantów/Michałowicza, ul. PCK, a potem łącznikiem do ul. Lipnickiej po terenach szkoły ogrodniczej
 • "obwodnica Komorowic Śląskich" - nowa droga łącząca ul. Hałcnowską z ul. Katowicką
 • "obwodnica Hałcnowa" - nowa droga omijająca centrum Hałcnowa łącząca dwa fragmenty ul. Wyzwolenia
 • nowa droga łącząca węzeł Rosta (w ciągu drogi S1/S69) z ul. Hałcnowską - (więcej tutaj)
 • połączenie ul. Babiogórskiej z ul. Partyzantów (w dolinie potoku)
 • ul. "Nowomłodzieżowa" - połączenie ul. Gościnnej z ul. Cieszyńską (przy lotnisku)
 • nowy odcinek ul. Międzyrzeckiej - (więcej tutaj)
 • nowa droga łącząca Lipnik ze Straconką (równoległa do ul. ks. Brzóski)
 • nowa droga łącząca Lipnik z Krzemionkami i Hałcnowem (wzdłuż wschodniej granicy miasta, od ul. Krakowskiej do ul. Wyzwolenia)
 • nowa droga łącząca ul. Warszawską z ul. Katowicką
 • przedłużenie ul. Tańskiego do ul. Cieszyńskiej
 • nowy fragment drogi omijającej kościół w Lipniku i niebezpieczny zakręt na ul. Polnej (wschodnią stroną)
 • wyprostowanie krótkiego odcinka ul. Wróblowickiej
 • nowa droga łącząca ul. Sobieskiego z planowanym przedłużeniem ul. Francuskiej ("północnej obwodnicy")
 • budowa nowych dróg z powiązaniem do węzła "Auchan" na S1

Co według Was wydaje się najpilniejszą inwestycją, a co w ogóle niepotrzebną? Jakie drogi powinny być jeszcze zbudowane, aby usprawnić ruch samochodów (teraz i w przyszłości)?

Na poniższej mapie zaznaczono drogi główne i lokalne przewidziane przez studium oraz drogi lokalne planowane do rozbudowy, natomiast nieobjęte projektem tegoż opracowania (8 MB):

-----

Dodałem nową blogową funkcjonalność - wyszukiwarkę wpisów. Wielokrotnie w mejlach postulowano stworzenie takiej usługi. Adres: http://inwestycje.onuse.pl

2011-09-05 | Dodaj komentarz
fan
2011-09-05 21:25:59
Pierwsza sprawa: Dlaczego nie realizowany jest (jak wskazuje studium) wariant ominięcia kościoła w Lipniku z drugiej strony?? Jest to krótki odcinek bez zabudowań a teraz marnuje się kasę na odbudowanie poprzedniej drogi przed kościołem. Absurd. Kilka metrów od głównego wejścia do kościoła.
fred
2011-09-05 21:36:53
tzw trasa srednicowa od cieszynckiej przez skrzyzowanie Michalowicza/Partyzantow dalej PCK itd. Babiogorska Partyzantow tez jest interesujące. Ale najbardziej spektakularne i opłacalne byłoby zabudowanie sarniego stoku nowymi osiedlami i drogami. (przypominam ze to teren zabudowany, w granicach miasta a miasto musi sie rozwijac, lasów i dzikiej zwirzyny mamy duzo w górach)
Fred
2011-09-05 21:41:28
Jeszcze raz ja. Lepszym wariantem zamiast zamknięcia dla ruchu centrum miasta bylaby opłata za wjazd do centrum. Ruch na pewno by spadł (jest na to wiele przykladów ze świata) a jeszcze miasto by na tym zarobilo.
tombo
2011-09-05 21:55:25
no.to juz jakis pomysł jest,zamykanie centrum to pomyłka,jak juz to ograniczenie,zresztą jesli by powstał taki system dróg, to samoczynnie ruch w centrum by bardzo spadł
Ad!
2011-09-05 22:17:56
A gdzie jakieś informacje dotyczące rozbudowy/poszerzenia ul.Cieszyńskiej od ronda Niemena do wapienicy? Kiedyś o tym mówiono, teraz jakoś temat upadł.
inwestycje
2011-09-05 22:23:49
poszukaj parę wiadomości niżej...
Wojtek
2011-09-05 23:41:31
Połączenie ul.Michałowicza i ul.Cieszyńskiej to stary projekt z lat 90, o ile pamiętam nazywało się to trasa "W-Z". Nie sądziłem, ze jest on jeszcze żywy ;), aczkolwiek uważam go za nie potrzebny, jak również pomysł zabudowania Trzech Lipek. Jestem zwolennikiem pozostawienia tego wzgórza jako terenów zielonych. Wystarczy tylko lepiej zagospodarować te tereny np. alejki z ławeczkami, place zabaw itp. Taki większy park, który w perspektywie przyłączenia do miasta np Mazańcowic oraz Międzyrzecza i tam wybudowania osiedli był by takim "central parkiem" w głębi miasta.
bmx
2011-09-06 07:39:46
zaznaczona na mapce planowana droga od skrzyżowania ul. Tuwima / ul. Urodzajna poprowadzona do ul. Langiewicza, to jakaś abstrakcja. Na jej przebiegu stoi juz osiedle - Złote Wzgórze. Tuwima kończy się tam znakiem droga bez wyjazdu (brama osiedla - parking, budynki). No i pytanie co ten objazd ma dać (jakie wskaźniki rezultatu można uzyskać ?). Zasadność jej jest dość wątpliwa.
Adamsky
2011-09-06 09:40:34
Kilka zaznaczonych rozwiązań uważam za ciekawych, szczególnie trasa W-Z uważam, że jest niezbędna gdyby chciało się ograniczyć ruch w centrum miasta. Bystrzańska/Partyzantów nie może się tak nagle "urywać" na wysokości pl.Mickiewicza i znak zakazu wazdu dalej w kierunku Żwirki i Wigury. Uważam większość takich pomysłów (jak też i "Nowopiekarska") za ogromnie drogich do zrealizowania ze względu na koszty wykupu gruntów w centrum Bielska. Ja bym bardziej optował za rozwojem komunikacji miejskiej w centrum (tramwaj) niż za budowaniem kolejnych śródmiejskich "obwodnic" i "obwodniczek".
bibisi
2011-09-06 10:13:26
Jestem za połączeniem Stawowej z Zimową. Od ronda do ronda, nad torami. Powinny też powstać zjazdy/wjazdy z Warszawskiej na Mazańcowicką.
Yanek
2011-09-06 10:17:18
Jest na pewno kilka ciekawych projektów przewidzianych które są konieczne do wykonania i znacznie ułatwiały by życie a nie są one ogromnymi inwestycjami. Na pewno połączenie Hałcnowskiej z węzłem Rosta, połączenie ul. Babiogórska z ul. Partyzantów, wiadukt Międzyrzecka, połączenie ul. Międzyrzeckiej z ul. Francuską i ul. Sobieskiego, przedłużenie ul. Tańskiego do ul. Cieszyńskiej, połączenie ul. Młodzieżowej z ul. Cieszyńską, połączenie ul. Żywieckiej z ul. Lipnicką (ewentualnie cała "średnicowa"). Pozostałe projekty mogą być przełożone na czas dalszy. Obwodnica Hałcnowa na razie nie jest potrzebna, owszem w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tworzą się korki do ronda ale ten temat załatwia wyremontowana ul. Witosa. Zaskakuje mnie projekt połączenia Krzemionek z Lipnikiem, oczywiście miejscowi są wstanie zaliczyć ten odcinek miejscowymi uliczkami ale nie miejscowi raczej jadą przez miasto. Może wystarczyłby remont ul. Ks. Brzózki chyba że nie ma miejsca na poszerzenie do standartu z chodnikami. W związku z ul. Ks. Brzózki paradoksalnie przydałby sie też łącznik Ul. Lipnickiej z ul. Krakowską. Oczywiście Północna Obwodnica pozostaje na razie w kwestii marzeń tak jak połączenie Bielska z Mysłowicami. Konieczność tych dwóch jest chyba nie podważalna.
Bartek
2011-09-06 13:05:09
INWESTYCJE - Pytanie do autora bloga: Tak samo jak "bmx" mam pytanie dotyczące drogi od skrzyżowania ulic Tuwima/Urodzajna w kierunku ulicy Langiewicza - to chyba koncepcja z PRL-u! Przebieg tej drogi wg mapy biegnie przez środek nowego osiedla deweloperskiego. Słuszność tej drogi wg mnie jest absurdalna, no chyba że ktoś mi to wyjaśni? Lepszym rozwiązaniem jak już byłoby wykonanie nowej drogi od w/w skrzyżowania (Tuwima-Urodzajna) w strone ulicy Lipnickiej i połączenie jej na wysokości ulicy Złote Łany. Ten kawałek drogi znacznie lepiej przydałby się i skróciłby lokalny ruch w tym rejonie. Co do wypowiedzi "Wojtka" to zgadzam się w 100%. Należy zostawić Trzy Lipki w jej naturalnym kształcie i wykonanie w tym miejscu dużego parku z infrastrukturą dla aktywnego wypoczynku. W 100% zgadzam się z pomysłem na wyprowadzenie ruchu z ścisłego centrum miasta (zamknięcie dla ruchu ul. 3-Maja na odcinku od dworca do ul. Michałowicza i stworzenie coś w stylu Krakowskiego Przedmieścia w W-wie. Jedynie dostępny przejazd dla komunikacji miejskiej. Jeszcze jedna koncepcja na poprawienie ruchu w mieście. Przyszłościowo układ komunikacyjny powinien być tak przerobiony aby sieć dróg w centrum była jednokierunkowa i umożliwiała płynny przejazd przez miasto. Ale na ten fakt musimy poczekać aż społeczeństwo przestanie być na dorobku a wyznacznikiem tego będzie własny samochód. Ktoś zapyta dlaczego komunikacja miejska jest bardzo ważna w centrum miasta(?) Ano dlatego że stojące w korku 20 samochodów w których zazwyczaj jedzie jedna osoba jest zajmuje więcej miejsca niż jeden autobus który pomieściłby spokojnie tylu pasażerów. Proste :) Jednak do tego faktu społeczeństwo musi się przekonać i mieć świadomość że takie rozwiązania bardziej się opłacają. Inaczej zajedziemy nasze miasto!
troki
2011-09-07 11:16:54
Proszę mi wyjasnić pojęcie Nowomłodziezowej. Zrozumiałem z tekstu że ma ona łączyć Młodziezową z Cieszyńską a z mapy wynika że funkcje tą przejmie remontowana Gościnna.Czy zatem Młodziezowa będzie przedłuzona ?
Filip
2011-09-07 14:12:18
Dlaczego gorna czesc ulicy Olszowka do ronda jest na czerwono? Przeciez jest juz zrobiona.
Ciekawski
2011-09-07 16:36:04
Proszę o udostępnienie lub podanie linku mapy "układu komunikacyjnbego BB" w w dużej rozdzielczości, aby można było przeanalizować projekty rozbudowy dróg BB
Andrzej_K
2011-09-07 17:31:11
A 5443×7007 to mała rozdzielczość?
inwestycje
2011-09-07 19:16:24
@troki: przepraszam za wprowadzenie w błąd, ul. "Nowomłodzieżowa" będzie przedłużeniem ul. Gościnnej, zaczynać się będzie w miejscu skrzyżowania Karpackiej z Gościnną - tutaj widać włączenie nowej "Nowomłodzieżowej" - http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,1723.html
inwestycje
2011-09-07 19:16:34
@Filip: mapa pokazuje także planowane rozbudowy; poza tym, z tego co kojarze akurat ten odcinek ul. Olszówka nie byla remontowana (ale moze sie myle, bo nie pamietam)
Filip
2011-09-07 21:05:25
W 3/4 tego odcinka jest asfalcik jak stół. Nie jest ona za szeroka ale na taki ruch w zupełności wystarczy. Brakuje tylko odcinka od skrzyżowania z Młodzieżową około 500 metrów w górę(obok mostku).
Filip47
2011-09-08 07:45:25
1. Nadal nie widzę żadnej koncepcji skomunikowania Komorowic z dwupasmówką w stronę Katowic, np. z Mazańcowickiej. Jakie są zamierzenia w tej sprawie? 2. Jak z Komorowic, Hałcnowa wjechać na obwodnicę w stronę Żywca? Węzeł Rosta nie daje takiej możliwości. To błąd.
i
2011-09-08 08:54:18
ad. 2: bedzie mozna wjechac korzystajac z odcinka projektowanej drogi - łączy Hałcnowska z wezlem Rosta
BB
2011-09-08 15:58:26
Filip47 węzeł Rosta daje możliwość zjazdu/wjazdu we wszystkich kierunkach a po wybudowaniu łącznika Rosta-Hałcnowska również Hałcnów i Komorowice będą do niego miały łatwy dostęp.
Filip47
2011-09-10 16:56:22
Bardzo przepraszam, ale jak na węźle Rosta będzie można wjechać nową drogą, jadąc od strony Hałcnowskiej, w kierunku Żywca?? Jedyna możliwość, jaką widzę, to przejechanie poza węzeł Rosta i zawrócenie na rondzie turbinowym-to nie jest dobre rozwiązanie.
inwestycje
2011-09-10 18:08:29
a dlaczego nie dobre - po to tez to rondo zostalo tam wybudowane
Ricardo
2011-09-10 21:57:45
Czy w związku z bardzo odległymi planami budowy drogi Sośnica -Suchy potok i projektem odciążenia ścisłego centrum miasta,nie było by celowe przekierowanie ruchu tranzytowego na obwodnicę zachodnią,poprzez budowę czterokilometrowego odcinka drogi szybkiego ruchu ,między skrzyżowaniem Boch,Monte Cassino/Andersa a skrzyżowaniem Warszawska/Cienista ,na granicy Mazańcowic i Czechowic?
inwestycje
2011-09-11 10:09:23
S1 nie bedzie dochodzic do wezla Sosnica - byloby to co najmniej dziwne...; co do przedluzenia Andersa - po co budowac niepotrzebna droge? przeciez na zachodnia obwodnice mozna wjechac jadac 2 km S1 w strone Cieszyna i zjezdzajac na obwodnice
Ricardo
2011-09-11 16:34:53
Przepraszam za pomyłkę chodziło o węzeł Kosztowy II a nie Sośnicę!
Yota
2011-09-13 17:21:51
Jak dla mnie budowa obwodnicy Hałcnowa po wybudowaniu S1(dorga od wezła suchy potok do Pyrzowic) i BDI jest niepotrzebną inwestycją. Wystarczyłoby poprawić bezpieczeństwo pieszych( w szczególności dzieci) i obecne połączenie powinno być wystarczające.
rompal
2011-09-21 16:12:58
dla mnie najważniejsze jest odblokowanie ul. Cieszyńskiej od ronda Niemena do Wapienicy - przejazd tym odcinkiem w obie strony to jest katastrofa w godzinach szczytu. Ile kasy tam zostawiamy stojąc w korkach - bogaci się tylko petrochemia. Wiem, ze jest projektowana przebudowa tego odcinka ale kieeeeedy to będzie ?
Rosta-Hałcnowska!!!!!!
2011-09-22 10:39:18
Połączenie ronda Rosta z Hałcnowską. Cóż nam z obwodnicy i mostu z którego nie mogą korzystać Bielszczanie! Widać ze żaden z urzędników odpowiedzialnych nie mieszka w Komorowicach(Hałcnowie)
M
2011-09-29 22:23:51
Może ktoś wie dlaczego w planie nie ma rozwiązania problemu wjazdu i zjazdu na ul . Mazańcowicką z dwupasmówki na Katowice. Aktualnie wygląda to jak ziemia niczyja, miasto zrobi dorgę do węzła "kończynka" , GDDKiA nie kwapi się aby nawet zfrezować koleiny, a ludzie uczą się zasady prawej ręki na pseudo zjeździe obok salonu Forda :)
inwestycje
2011-09-30 00:11:45
za stan drogi krajowej w granicach miasta odpowiada miasto, a nie GDDKiA; moge pocieszyc, ze jeszcze w tym roku (do drugiej polowy listopada) usuniete zostana koleiny na wyjezdzie z B-B (frezowanie nawierzchni i ulozenie nowej)
M
2011-09-30 09:14:03
Dzięki za pocieszającą informację o poprawie nawierzchni obok Forda. Przy okazji skoro za ten odcinek odpowiada miasto to jeszcze bardziej dziwi, że w planie układu komunikacyjnego nie uwzględniono połączenia dwupasmówki z Mazańcowicką? Przejeżdzam prawie codziennie obok Forda wracając z Katowic i z natężenia ruchu widzę, że trzeba by było coś z tym zrobić :) Pozdrawiam Inwestycje. Fajny blog.
inwestycje
2011-09-30 12:13:54
miasto kiedys chcialo zbudowac tam wezel, probowalo sie dogadac z GDDKiA, zeby partycypowalo w kosztach przebudowy; ale z tego co wiem, to sie nie dogadalo...
M
2011-09-30 12:30:54
Patrząc na stan techniczny wiaduktu, który już się sypie, może przy okazji jego remontu uda się zrobić ten węzeł :)
kostka
2011-09-30 13:23:08
Prędzej zlikwidują tą prowizorkę, tak jak zlikwidowali możliwość przejazdu przez most i wiadukt z Daszyńskiego.I wtedy Komorowice zażądają odłączenia od Bielska:)
O_01
2011-10-07 07:00:53
A mnie najbardziej śmieszą te nazwy: "Nowopiekarska", "Nowomłodzieżowa", "Nowocośtam". A co będzie kiedy ktoś postanowi wybudować ulicę, która teraz nazywa się na przykład Stara? Będzie "Nowostara"?
BB
2011-10-07 13:06:52
To tylko nazwy robocze na czas projektowania itd, później na pewno nie będą się tak nazywać, otrzymają nowe nazwy, albo obecne ulice zostaną po przedłużane, np. Nowokrakowska może nazywać się Piekarska po prostu były by to kolejne numery, ale nowopiekarska już musi mieć inną nazwę niż Piekarska bo musiały by powstać jakieś ujemne numery, co by było nie realne
inwestycje
2011-10-07 13:29:53
Nowo...mowa
O_01
2011-10-08 07:09:01
Mnie to przypomina komunikaty na dworcach kolejowych o treści: "Opóźniony przyspieszony pociąg osobowy do...".
bibisi
2011-10-11 02:26:28
Oj przydałaby się Nowopiekarska przynajmniej pomiędzy Wyzwolenia a Warszawską.
DOLNY
2011-10-25 13:26:59
No właśnie dlaczego wariant w Lipniku przy kościele nie jest realizowany? W sensie z drugiej strony z włączeniem do Polnej.Czy wie ktoś czy ulicę polną będą przebudowywać- remontować bo powiem szczerze, że nie jeździ się tam najlepiej. Mieli Polna ponoć poszerzać i robić chodnik.
Yanek
2011-10-25 15:06:00
A wie ktoś może kiedy wschodnia obwodnica będzie otwarta?
maras49
2011-10-25 17:40:49
w piątek ok.12.00 - a ruch parę godzin później
inwestycje
2011-10-25 20:27:10
nie, oficjalne otwarcie bedzie o 16.00 (prawd. z udzialem PDT); natomiast ruch puszczony zostanie dopiero w sobote
radway
2011-10-25 20:38:22
Premiera Donalda Tuska czy Pokazać Dumę Tłumowi
maras49
2011-10-26 15:49:14
PDT - przekazujemy drogę turystom, bo Premiera raczej nie będzie, najwyżej min.Grabarczyk

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....
[Mark]
Właśnie mija rok odkąd serwis przestał działać. Czy zna ktoś podobny o podobnej tematyce dotyczący...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2683478
Newsów: 270
Komentarzy: 5643
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Układ komunikacyjny Bielska-Białej w przyszłości, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała