inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
« strona główna

Początkiem roku informowałem o planach budowy nowego centrum handlowego w Bielsku-Bialej (czytaj). Retail Park Bielsko, bo tak ma się ono nazywać, powstanie w sąsiedztwie osiedla Karpackiego. Prace projektowe obecnie prowadzi bielska spółka Gronner & Rączka Architekci. Według zapowiedzi inwestora (Biura Inwestycji Kapitałowych S.A. z Krakowa) - otwarcie nastąpi w IV kwartale 2013 roku.

Poniżej przedstawiam wizualizacje planowanego obiektu:

2012-08-25 | Dodaj komentarz
Bielsko
2012-08-26 09:11:17
kiedy w Bielsku zaczną budować wiecej nowych miejsc pracy zakłady fabryki itd a nie tylko hipermarkety żygam już nimi ;/
marcin
2012-08-26 09:51:43
Przeciez nikt nie zabrania Ci wybudować fabryki skoro tak Ci jej brakuje.
fack
2012-08-26 11:49:27
Ten budynek może być nawet dość ładny :)
staszeks
2012-08-26 12:55:21
Ciekawe. Pod blogiem komentarze pochlebne. Na forum jakby troszkę inne. Czy przypadkiem pod blogiem to nie autokomentarz?
miss sporty
2012-08-26 22:09:44
Kolejne centrum handlowe z zagranicznym kapitałem. Po co w Bielsku kolejne centrum handlowe? Dojadą już do końca Bielski handel, drobnych handlowców. Poza tym ciekawe czy inwestor zdaje sobie sprawę, że np. w Sferze II wcale tak różowo najemcy nie mają, duża ich część jedzie na stratach i chętnie by zrezygnowali, ale mają umowy kilkuletnie podpisane. Problemem Bielska jest za duża liczba powierzchni handlowej (na mieszkańca jest chyba na trzecim miejscu w Polsce) co skutkuje rozproszeniem handlu a co za tym idzie ludzie handlujący w centrach handlowych ledwo wiążą koniec z końcem. Następny kapitalista wybuduje centrum handlowe i będzie doił ludzi na wynajmie.
marcin
2012-08-26 23:44:43
Twój wywód jest uroczy - mały handel jest zabijany przez wielkie centra handlowe, w których najemcy są na minusie. To nie socjalizm żeby każdy był stratny, to kapitalizm - ktoś zyskuje a ktos traci.
pablo
2012-08-27 10:20:07
Niektórzy umieszczają komentarze chyba bez czytania artykułów. Jak byk napisano, że firma jest polska = kapitał jest polski (ci, którzy wiedzą i tak lepiej niech wejdą na stronkę tej firmy).
Adamsky
2012-08-27 10:54:57
Ja kupuję jak tylko mogę polskie produkty wytworzone przez polskich producentów. Prawie wszystki produkty można znaleźć 'made in Poland'! Omijam natomiast Sfery i Auchany szerokim łukem. Jakby większość z 37mln Polakó też tak robiło to strefa Euro może się i nawet rozpaść, nam kryzys by żaden nie groził! To się nazywa PATRIOTYZM EKONOMICZNY, doskonale zrozumięli to Niemcy którzy obecnie 'dorabiają' się jeszcze bardziej kosztem krajów południa Europy i w tym m.in. Polski. Kupujcie ludziska polskie produkty lokalnych firm, olewka natomast na te wszystkie 'globalne' koncerny i ich centra handlowe. Tylko tyle komentarza, ja już też wymiotuję tymi 'galeryjami'. Pozdro
nowohalcnowska.manifo.com
2012-08-27 11:00:13
Widać ze nie ma końca takim inwestycjom, w Czechowicach budują CH Stara Kablownia. Jak to mówią co za dużo to niezdrowo.
Zulek
2012-08-27 11:32:50
Ja pierdziele, narzekacze jak zwykle powtarzaja te swoje mądrości, chyba nawet nie piszą tylko robia ctrl+v. Znowu o niedobrych kapitalistach z zachodu, którzy kradna naszą polską krawawicę. Tylko, że zanim wkleicie przeczytajcie, tekst i go zrozumcie. Inwestorem jest poska grupa kapitałowa. I Miss sprty nie porównuj tego do sfery bo to nie jest wielki moll tylko schludna mała galeria. Nie wiem czy waszym problemem jest może to że to wygląda ładnie a wam sie marzą blaszaki bielskich kupców. Ale nie ma to jak pomarudzić. I tekst z budowaniem nowych miejsc pracy, kurna gościu miejsca pracy sie tworzy a nie buduje. Ale tak jak radzi Ci marcin. Chcesz to idź i wybuduj.
Angus
2012-08-27 11:58:04
Pytanie, czy zabudowywanie kolejnego wolnego skrawka powierzchni wokółosiedlowej przez centrum hadlowe służy mieszkańcom , czy jedynie inwestorom. Jak napisano w podlinkowanym artykule, był tam projekt stworzenia ogródka jordanowskiego na potrzeby 13-tys. osiedla, miał być zielony zakątek, huśtawki, skate park. Teraz matki z dziećmi będą sobie mogły po sklepie pospacerować. Taka forma popularyzacji "najlepszego sposobu spędzania czasu wolnego" -na oglądaniu wystaw sklepowych.
Adamsky
2012-08-27 12:19:28
@Zulek/ jak na razie widzę, że to ty jesteś jedynym tutaj narzekaczem. Czowieku, piszesz, żebyśmy se sami pootwierali sklepy 'jak wam nie pasuje' nie zdajesz sobie natomiast sprawy, że w tym CHORYM kraju to właśnie 'zachodni' kapitał jest uprzywilejowany, unika płacenia podatków, co 5lat zmienia nazywy sklepów i dalej nie płaci, a zwykły polski przesiębiorca ma rzucane kłody pod nogi przez różne urzędy. Wiem to bo sam prowadzę firmę, w 14m-cy 6 razy byłem wzywany do skarbówki. Natomiast w wielu polskich miastach są specjalne okienka 'VIP' dla zagranicznych inwestorów, gdzie wszystko załatawisz od ręki! Więc jak nie wiesz to po prostu nie komentuj, bo komentarzy na poziomie gimnazjum aż szkoda komentować co niestety musiałem uczynić! Chcesz mieć miejsce pracy to nie pluj na 'polskie blaszaki' tylko idź tam i daj sobie, rodzinie, znajomym pracę poprzez wybór POLSKIEGO TOWARU czy polskiego skepu! Już teraz jesteśmy 'montownią' europy gdzie koszty produkcji są już niższe niż w Chinach! Pomyśl nad tym i pozdro.
tiburon
2012-08-27 14:51:17
adamsky nie obrażaj zulka bo to wszak człek wykształcony, cosmopolita i mitoman. Odnośnie inwestycji miało być zielono i przyjemnie a będzie jak zwykle: przynajmniej dzieci będą miały gdzie się schronić przed opadami atmosferycznymi, zadbają przy tym o kondycję fizyczną wędrując w te i z powrotem od witryny do witryny, ciesząc oko nowymi produktami prosto z CHRL , a i praca będzie. To że przeznaczenie terenu było inne, nieistotne ważne wszak że polski kapitał inwestuje w końcu u siebie a nie na Cyprze, wytyczając przy tym nowe trendy w dizajnie, wkomponowując harmonijnie swój obiekt w otoczenie.
Do Adamsky
2012-08-27 15:44:42
Ja narzekam na co? A ty jęśli uważasz, że ten kraj jest chory to wyjedź do innego. Tam już czekaja na ciebie z otwartymi rękami.
Zulek
2012-08-27 15:50:52
Tiburonie. Dziękuję za komplementy. Ja nie narzekam tylko robie swoje. I zastanawiam się czy wy czytacie ten artykół czy tylko powtarzacie te wasze bzdury i narzekacie na wszystko. Pio co przy każdym artykule pojawia się obcy kapitał, czy jest gdzieś tutaj wspomniany? Oczywiście, że najlepiej byłoby tutaj od razy zrobić drugą dolinę lrzemową z 3000000 miejs pracy, tylko kto, po co i za co? A jak tylko się cos buduje, to pojawią sie narzekacze, ktorzy ponad sowje narzekanie nie mają żadnego pomysłu. Rozumiem jak narzeka się na miejskie inwestycje bo to za wspólne pieniądze. Ale dlaczego prywatny inwestor ma nie budować jak chce, praca tam będzie taka sama jak w blaszakach. A Adamsky i jemu podobni niech, że zamkną firmy jak to takie straszne. Okienka ViP, kto tu jest mitomanem.
Zulek
2012-08-27 15:56:07
Adamsky Ty patrioto ekonomiczny. Zainwestuj w takim razie w Amber Gold tam masz polski kapitał i polski pomysł na biznes.
mieszkaniec
2012-08-27 16:01:30
Tak się składa, że Bielsko wiedzie prym jeśli chodzi o ilość centrów handlowych na głowę. Zajmujemy podobno pierwsze miejsce w Polsce!! I tak się zastanawiam, czy jest sens budowy kolejnych centrów w mieście, gdzie komunikacja publiczna jest co najmniej NIEUDOLNA a centrum poza galeriami jest PRAKTYCZNIE wymarłe??!! Piszę to jako mieszkaniec śródmieścia, gdzie nie ma nawet kiosków gdzie możnaby kupić bilet MZK, czy głupią gazetę. Inaczej rzecz ujmując - po co mieszkańcom kolejna galeria handlowa, na terenie największego osiedla, gdzie brakuje przecież terenów zielonych. Moi Drodzy, uważam, że takie kwestie powinno być konsultowane społecznie!!!!!!!!! Pytanie , czy o to chodzi w rozwoju miasta, żeby każdy wolny skrawek zapełnić centrami handlowymi (może nawet ekonomicznie rentownymi), czy raczej postarać się także o to, jak miasto będzie wyglądało i jak służyło mieszkańcom? według mnie rozwój Bielska zmierza w bardzo złym kierunku. Pozdrawiam
Adamsky
2012-08-27 16:14:25
@mieszkaniec/ zgadzam się z Tobą w 100%. Niestety koledzy a la Zulek tylko potrafią zwymyślać kogoś zamiast się zastanowić czy jednak to nie oni nie mają racji. Teren tego 'centrum handlowego' od kilku lat był przeznaczony na tzw 'zielony zakątek' (pomysł i konkurs p.Staniszewskiej), jest nawet gotowy projekt który to właśnie wygrał konkurs bodajże w 2008r. Zamiast tego jak zwykle powstanie kolejny 'blaszak' i Zulek będzie robił zakupy. Czy wy nie widzicie, że już w B-B 'galeryje' pustoszeją? Pojedź se Zulek do Tesco na Warszawską i zobacz ile masz pustych boxów! Pozobnie Sfera II koło Empiku! Ja wolę park zamiast następnego 'centrum' rozrywkowo-handlowego! A co do Amber Gold to nie obrazisz mnie takim prymitywnym komentarzem. Telewizora za dużo oglądasz widocznie.
inwestycje
2012-08-27 16:34:52
@"Tak się składa, że Bielsko wiedzie prym jeśli chodzi o ilość centrów handlowych na głowę. Zajmujemy podobno pierwsze miejsce w Polsce!!" - prostując - jest to absolutna BZDURA!. Skąd takie fałszywe informacje? Przed nami są takie miasta: Duże: Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto (jako całość), Kraków / Średnie: Toruń, Legnica, Rzeszów, Opole, Płock, Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Wałbrzych, Koszalin, Kalisz / Mniejsze: Słupsk, Grudziądz, Lubin, Zamość, Nowy Sącz, Bełchatów.
mieszkaniec_
2012-08-27 17:05:44
@inwestycje: względem liczby marketów per capita poproszę jakieś źródło. Ja napisałem "podobno", bo taką informację podano kiedyś w mediach... a porównywanie Bielska do miast takich jak Kraków, Trójmiasto jest bezsensu (do tych średnich zresztą też)
inwestycje
2012-08-27 18:16:52
@mieszkaniec - a do jakich mamy porównywać, jak nie do średnich? źródło (dane za lipiec 2012): http://www.joneslanglasalle.pl/Poland/PL-PL/Pages/Research.aspx
raf
2012-08-27 21:57:32
To że w centrum są pustki wynika z godzin otwarcia sklepów, a nie otwierania kolejnych hiperów. Co do placu zabaw to już się wcześniej wypowiadałem na ten temat. W tym miejscu przebiega w sąsiedztwie ruchliwa droga 2-pasmowa, a także jest wjazd do Kauflanda, winszuję pomysłu z placem zabaw. Nic tak nie zrobi dobrze dziecku jak wdychanie spalin i zabawa w hałasie z ulicy. Piszę jako ojciec. Co do terenów zielonych to podejrzewam, że zrobienie tam jakiegoś zagajnika przyciągnęłoby rozrywkowe grupy społeczne i od razu byłby protest protestujących mieszkańców okolicznych bloków.
mieszkaniec
2012-08-27 22:38:59
@inwestycje zajrzałem do tego raportu, masz rację! ale i tak zajmujemy miejsce w mocnej czołówce (pod względem metrów kwadratowych na osobę, a gdy przyjąć kryterium ilość galerii na głowę?- zostawmy, nie czepiam się ) Mimo tego jestem ostatnią osobą, która da się przekonać, że jest to potrzebna inwestycja miastu. O karpackim pisano przecież, że brakuje miejsc parkingowych, a budowa sklepu miałaby cudownie tę sytuację poprawić? TAKIE SPRAWY POWINNY BYĆ KONSULTOWANE Z MIESZKAŃCAMI. A w ścisłym centrum straszą puste pofabryczne hale...
inwestycje
2012-08-27 23:52:05
@mieszkaniec - Ja absolutnie nie jestem zwolennikiem tej inwestycji. Co więcej, jestem zdecydowanym przeciwnikiem. Jak dla mnie "markietów" jest już o połowę za dużo, a tu co chwilę słychać, że mają powstać kolejne (lub powiększyć się stare). Chciałbym napisać wreszcie jakiś post, że rozpoczęła się budowa jakiegoś centrum rekreacyjnego, czy że pojawił się przetarg na inwestycję polegającą na adaptacji terenu Trzech Lipek na duży park miejski. Niestety...
inwestycje
2012-08-27 23:58:15
@raf - idąc Twoim tokiem rozumowania, nie można nigdzie stworzyć terenów zielonych, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał z nich korzystać w sposób do tego nieprzewidziany / podobnie, można nie odnawiać kamienic, bo zaraz ktoś, komu opary sprayu wyżarły resztki mózgu, popisze się swoją znajomością ortografii, malując na elewacji czteroliterowe słowo w wersji trzyznakowej... / nie można w taki sposób podchodzić do sprawy, bo nie zrobi się w tym mieście (i nie tylko) nic pożytecznego. Pozdrawiam
Adamsky
2012-08-28 08:50:36
@inwestycje i mieszkaniec/ 100/100 chłopaki. W B-B jest dużo za dużo tego typu obiektów, część pustoszeje, zyski klepie już chyba tylko wyłącznie przed walentynkami, czy Bożym Narodzeniem. Nie rozumiem po co jeszcze jeden. @raf/ to, że centrum pustoszeje to jest absolutnie wina Sfery, któa zgarnęła 90% kilentów z 'miasta'. Sorry, ale pojedyńczy kupcy z 11go Listopada, Cechowej czy Szkolnej NIE SĄ W STANIE KONKUROWAĆ Z MOLOCHEM! Nawet Klimczok pada, w B-B od 15lat spada liczba mieszkańców więc odpowiedz mi KTO MA KUPOWAĆ W TYCH CENTRACH HANDLOWYCH? No bo chyba nie... turyści? Ja też czekam na njusa, że 'w B-B powstanie piękny park', czy nowa fontanna, ścieżka rowerowa, deptak z ławeczkami, a tu NIC! Ino blaszak za blaszakiem blaszak obok kolejnego blaszaka. Pzdr.
Adamsky
2012-08-28 08:54:50
aha, tutaj miała być też Biedronka jak dobrze pamiętam? Dalej aktualne?
Zulek
2012-08-28 11:12:06
Cytat z Admskiego "Ja też czekam na njusa, że 'w B-B powstanie piękny park', czy nowa fontanna, ścieżka rowerowa, deptak z ławeczkami, a tu NIC!" .... no to proponuję poczytać tego bloga. Park słowackiego, skwetki na starym mieście, dębowiec, straconka i jeszcze kilka innych w tym ściężki, rowerowe, ławeczki i miejsca rekreacyjne - choćby basen w CL. A problem polega na tym, że Ty Adaski tego nie widzisz, tylko dlaczego? A takich jak ty na tym forum i w mieście jest pełno. Każdy patrzy tylko na to co w jego interesie. Ty, akurat, jako "polski" przedsiebiorstwa lubisz pomarudzić o kapitalistach z zachodu. Ale jest całe mnóstwo, którym nie pasuje kompletnie nic. Dębowiec be, hala be, basen be, starówka be. Wszystko źle. Co dużych miejskich inwestycji tj. oczywiście stadion, ale wiadomo też jest be. Co do marketów, może i nie jest tam kolorowo, ale stoją i ich właściciele płacą podatki (w okienkach dla vipów:). Też bym chciał parków i aquaparków tylko za co je zbudować i za co utzrymać. Bo chyba żaden prywatny inwestor się nie znajdzie, żeby nam urządzić trzy lipki.
Zulek
2012-08-28 11:16:34
Aha jeszcze jedno ta gadka z terenami zielonymi. Wiadomo bielsko metropolią jest i z centrum do przedmieść jedzie się pół dnia. A żeby tego było mało, to dookoła pustynia, pustynia, pustynia. Najbliższy drzewo to dopiero za tychami. Może by tak zwalić klimczoka i wokulskiego i strzelić tam park z ławeczkami?
Adamsky
2012-08-28 12:35:27
Jak możesz Zulek tak pisać o mnie po moim jednym czy dwóch komentarzach! Wogóle mnie nie znasz, nic nie pisałem o parku Słowackiego czy Dębowcu a ty wylatujeszmi mi tu z przeróżnymi zarzutami. Dla twojej wiadomości pisząc 'park' wcale nie mam na myśli parku rozrywki czy jakieś innej kręgielni tylko zwykłe drzewa, alejki i łąwki. Tak samo dla mnie 'galeria' to wcale nie Sfrera tylko miejsce gdzie wystawia się obrazy. Wogóle koleś to powiedz mi ile to niebotycznej kasy kosztuje utrzymanie parku o czym tu właśnie piszesz? Chłopie, przyjmij do wiadomości, że są w tym mieście ludzie co już wymiotują na slogan 'galeria handlowa' czy 'park rozrywki' i którzy mają już dość słowa 'PROMOCJA' czy 'GRATIS'! Jak byłem w pewnym młodszym wieku to też mi serce waliło jak otwierali w B-B pierwszego McDonalda czy Hipernową, bo to było takie 'zachodnie', kolorowe, smaczne, pięknie opakowane, Teraz jednak zamiast tych kolejnych galeryi wolę pójść z synem do parku, niestety w B-B jest bardzo niewiele zieleni w centrum czy śródmieściu. To, że miasto jest otoczone górami to super, ale na spacer z dzieckiem nie pojedziesz na Magurkę czy Szyndzielnię! Tylko nie mów mi proszę, że w centum czy śródmieściu każdy m2 należy zabudować galeryjami, jak napisałem wcześniej ja wolę niewielkie, ale jednak tereny zielone. A o ich utrzymanie się nie martw, to nie żadne 'kosmiczne pieniądze'. Co do stadionu to od 3lat mam karnet na TSP i już się nie mogę doczekać nowego stadionu. Dlaczego więc tak szuflatkujesz ludzi po 2óch postach? Tego nie wiem, może mi powiesz?
Adamsky
2012-08-28 12:48:49
i jeszcze jedno, ja tu nie narzekam! Zwracam po prostu uwagę na pewnien poboczny temat, który dla mnie jest isotny i tyle. Do niczego nie zamierzam nikogo, (w tym ciebie!) zmuszać. Jak natomiast uważasz, że to cię nie interesuje to ok, tylko przestań tak jadem na mnie rzucać jak już wcześniej napisałem bo WCALE MNIE NIE ZNASZ!
Angus
2012-08-28 14:00:33
Bielsko kiedyś nazywane było Małym Wiedniem m.in. ze względu na estetykę zabudowy. Poszukajmy więc dobrych wzorców. Rozwój i unowocześnianie miasta nie polega więc na zabudowywaniu każdej wolnej działki powierzchnią handlową. Co z tego, że postawi się obok Kauflandu kolejną Biedronkę, gdzie ceny będą niższe o 2 pln, jeżeli ludzie nie będą mieli gdzie wyjść na spacer z dzieckiem. Matka z wózkiem dziecięcym nie pojedzie codziennie na spacer na Magurkę czy na Szyndzielnię, bo nie wyda 6 pln na bilet , choćby nawet te 6 pln zaoszczędziła dzięki super tanim zakupom w baraku Biedronki. A zabudowywanie każdej wolnej działki kosztem terenów zielonych to powrót do średniowiecza. Tak się wtedy miasta budowało, bo były ściśnięte między murami obronnymi i brakowało miejsca. Trochę się od tego czasu zmieniło. Życzę wszystkiego najlepszego inwestorom, ale najważniejszy jest interes mieszkańców.
Do Adamsky
2012-08-28 16:56:22
Jeśli Cię urazilem to przepraszam. Ale zastanów się jak piszesz "Ja też czekam na njusa, że 'w B-B powstanie piękny park', czy nowa fontanna, ścieżka rowerowa, deptak z ławeczkami, a tu NIC!" bo w tym miescie sa też tacy, którzy mają dość narzekania i nie dostrzegania, że to miasto się zmienia. Moze nie ma tego czy tamtego, ale zmiany sa na plus. Kazdy by chciał coś pod siebie, ale żeby były tu parki i place zabaw na każdym odiedlu trzeba kasy. Mnie nie jarają sklepy jako budynki ( a już najmniej sarni stok) sklepy to miejsca pracy, a prac to podatki. To miasto leży w takim miejscu, że od stuleci kupcy robili tutaj interesy. Przemysł przyszedł znacznie później. Miasto leży przy dwóch granicach, nikt nie zaprzeczy, że czesi i słowacy stanowią znaczny procent klientów w bielskich sklepach. A Ty i ja pamiętamy czasy jak po wszystko się jeździło do nich.
Adamsky
2012-08-28 17:25:49
Spoko nie obraziłem się. A tak dla ścisłości to ja naprawdę czekam na newsa, że pojawi się jakiś nowy park (choćby te wspomniane Trzy Lipki), ścieżka rowerowa itd. Z naciskiem na 'pojawi się nowa' :), bo fakty o których piszesz to głównie remonty już istniejącej infrastruktury. A tu jestem zły bo miał być teren zielony, a będzie kolejna biedronka, żabka czy jakaś galeryja. Po prostu. Co do handlu to fakt, że obecnie przyjeżdża tu dużo czechów czy słowaków do czasu, bo słyszałem, że w 2015 chcą u nas wprowadzić euro, więc wtedy my znów będziemy jeździć do czech. Obym się mylił, ale na prawicowych portalach ostrzegają, że niemcy naciskają byśmy mięli euro. Wtenczas turystyka handlowa w B-B się skończy, a ceny poszybują w górę. Oby to nie była jednak prawda.
Dizzydewil
2012-08-28 22:38:15
Na początek witam wszystkich, bo bloga przeglądam regularnie ale jakoś nie miałem kiedy się dołączyć do dyskusji. A wracając do meritum, absolutnie jestem przeciw kolejnemu centrum handlowemu; i wolałbym rozsądnie zagospodarowany teren zielony (zwłaszcza że ten teren wcale taki tragiczny nie jest). Natomiast świetnie się ubawiłem czytając jak to tragicznie upada 11 listopada i Klimczok. Nie wiem jak inni forumowicze, ale ja pracuje dosyć klasycznie jak na ówczesna czasy, czyli od rana do wieczora. I od czasu do czasu zdarza mi się wybrać na 11 listopada (no może przesadzam, zdarzało). Jakiś czas temu szukałem koszuli do garnituru, i mając ewidentny sferowstręt (bo poza empikiem i smykiem reszta sklepów jest dla mnie zagadką) wybrałem się na zakupy na 11 listopada i przeżyłem szok, czasy się zmieniły ale nie tam; tam nadal otwiera się o 10 i zamyka o 16; a przynajmniej do czasu aż się dany sklep nie przeniesie do galerii. Dlatego ten drobny umierający handel, który robi ci łaskę że otworzy sklep o 10 (i ani minuty wcześniej) a zamknie jeszcze przed 16; niech umiera bo takich w porach to większość ludzi pracuje. To samo z obsługą płatności kartami, bo przecież średniowiecze mamy. Nie wspomnę o knajpach, które jak ostatnio wybrałem się w weekend, to się okazało że większość kawiarni zamyka się przed 20 (a ja jak na złość seans w kinoplex'ie miałem przed 22 i myślałem że w wyjątkowo wolny wieczór jeszcze kawę gdzieś uraczę). Reasumując chciałbym mniej galerii handlowych, ale 11 listopada zatrzymało się w rozwoju i jak to się nie zmieni to nie ma szans na konkurowanie z galeriami.
Adamsky
2012-08-29 08:43:41
Widzisz Dizzydevil, pewnie po częsci masz rację, natomiast spójrz na to całościowo. Takie 'sieciówki' ze Sfery mogą nawet miesiącami czy przez kilka lać działać na granicy opłacalności czy wręcz przynosić straty (wysokie czynsze najmu, opłacenie personelu od 10-21 itd) jak włąsniciel ma dziesiątki takich sklepów w całej Polsce, ba Europie. Natomiast wielu 'drobnych' handlowców w takich warunkach przetrwa góra kilka miesięcy, może pół roku! I może o to właśnie chodzi. To nie żadna nowośc, podobny mechanizm przechodziło wiele krajów czy miast w Europie czy USA. Ja nie twierdzę, że to że nie ma możliwości płacenia kartą to jest plus, nie, tylko zauważ jak już wcześniej podałem to nie ta sama 'kategoria wagowa' że się tak wyrażę. Tak samo było z kinami, bodajże po roku lub dwóch Złote Łany, Rialto i Apollo poprzerabiano niewiadomo na co, jakieś sklepy czy dyskoteki. Teraz natomiast centrum miasta to jeden wielki bank i kantor, propnuję zmianę ul.11go Listopada na Wall Street :) Ja jednak wolałem jak Sfery nie było, natomiast na 11go Listopada, Szkolnej itd było mnóstwo małych sklepów, księgarni, butików, obuwniczych, piekarni, a przed wszytkim mnóstwo ludzi, szczególnie niezapomniana była atmosfera centrum przed Bożym Narodzeniem. A teraz mamy A..Bank, B..Bank, C.. Bank, D..Bank, Kredyty i różne chwilówki oraz oczywiści znak naszych czasów - puste lokale do wynajęcia co 20lat temu było nie do pomyślenia! Może to ja jestem jakiś naiwny ale wolałem tamto Bielsko. Pzdr
Dizzydewil
2012-08-29 09:19:34
Ale ja jestem jak najbardziej za, żeby 11 listopada było deptakiem z prawdziwego zdarzenia i jak niegdyś tętniło życiem. Tylko że do tego nie wystarczy odnowić kostkę i parę kamienic. Niestety skoro ja mogę pracować po 10-12 godzin dziennie (bo takie są realia w prywatnych firmach) to oczekuje że jak już wyrwę się na zakupy, do kina, knajpy; to będę miał gdzie zajść. Teraz zostaje tylko taka sfera czy inne galerie, na 11 listopada o tej porze wszyscy już mają wolne. A tak z drugiej strony, to prawda jest też taka (co pewnie mało kto przyzna) że pojawienie sie sfery w centrum, ożywiło trochę tę część miasta (że o parkingu nie wspomnę), i na pewno zrobiło mniej złego, niż gdyby powstała mega galeria poza centrum. Co do kin to się nie będę wypowiadał bo Apollo i Rialto przestały dla mnie istnieć jeszcze przed powstaniem kinoplexu, i mimo że miałem do nich 15 min na nogach wolałem jeździć do Czechowic (nie ten poziom obsługi). Niestety (albo stety jak kto woli) czasy się zmieniły i klient chodzi tam gdzie mu lepiej, a w wielu sklepach z tradycjami do tego jeszcze nie dojrzeli. pozdr.
Angus
2012-08-29 09:54:13
A pewnie jest też trochę tak, że BB jest za małym miastem na to żeby obok siebie funkcjonowała Sfera, handlowa 11 Listopada i jeszcze parę galerii. Zamierają knajpy, które kiedyś działały na 11 Listopada poniżej Pl. Wolności. Obserwacja - piątek przed wieczorem - pusta 11 Listopada, jedynie kilku okolicznych przy piwku. Za to coraz więcej ludzi przychodzi na Rynek i tam wysiaduje w ogródkach. Może wreszcie Rynek zaczyna odżywać, ale dzieje się to kosztem 11 Listopada, która opustoszała? Nie wiem , jak bywa o tej porze w Sferze.
Matrix
2012-08-29 10:12:38
Zaczęto wyburzać dwa pierwsze budynki przy stadionie przy ulicy żywieckiej.http://www.radiobielsko.pl/news/14855-Wyburzaja_budynek_wielorodzinny.html
Hmm
2012-08-29 11:17:23
Gr... & Rą... - zapowiada się przeciętnie
Luke
2012-08-29 12:06:48
@ Adamsky: co do tych sieciówek w centrach handlowych to nie zawsze jest tak, że należą do właściciela, który posiada wiele sklepów w Polsce czy nawet Europie. Wiele sklepów to franczyzy i mimo "światowego szyldu" kryją się za nimi przedsiębiorcy z Bielska lub okolic. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich sklepów. Wszystko zależy od danej marki, chodzi mi o to, że nie wolno uogólniać :)
Adamsky
2012-08-29 12:25:22
Ja nie mówię, że kiedyś to wszystko było dobrze, a dzisiaj jest źle. Natomiast nie rozumiem tego ogólnego zachwytu nad tymi wszyskimi centrami handlowymi, które 99% ludzi zna i ocenia jedynie z perspektywy klienta. Oczywiście, jest fajna muzyczka, jest spory wybór, jest pod dachem, ma darmowy parking, oczywiście że to same plusy, ja natomiast zwracam uwagę na rzeczy na pierwszy rzut oka nie widoczne czy wręcz nie pasujące do tego całego 'fajostwa'. Już zostałem tu nazwany 'zgredem', 'narzekaczem', ja tylko chcę uświadomić co po niektórych, że każdy kij ma dwa końce. Wybierając markety skazujemy lokalne sklepy na bankructwo (od razu zarzut że jestem 'polskim przedsiębiorcą - tak jestem i co z tego?!). Podobnie zwracam uwagę, że w dzięki Sferze centrum B-B opanowały już praktycznie tylko banki i że jak ktoś nie pamięta b-B sprzed 20lat nie wie o czym mówię. Podobnie z likwidacją terenów zielonych, żeby zabudować je żabkami czy biedronkami. Ktoś napisał, że podoba mu się kierunek w jakim rozwija się B-B. A ja powiem odwrotnie, mi się bardzo nie podoba. Żaden handel (mego, super czy giga markety) nie zastąpią porządnego przemysłu jaki istniał w B-B choćby jeszcze 15lat temu. I wbrew temu co większość 'młodych' mieszkańców uważa, ja uważam, że miasto B-B cofnęłosię w rozwoju o ładnych kilkadziesiąt lat. MZK dla przykładu, wystarczy porównać częstotliwość kursowania czy 'zasięg'. Kiedyś autobusy 'miejskie' jeździły i do Jaworza i Jasienicy a teraz co? Nr 4 miał częstotliwośc co 8minut, 28 co 9 a '10' i '1' co 10minut! Teraz biletu w kiosku nie kupisz, a na autobus czeka się po paredziesiąt minut nierzadko. Dobra bo znów napiszecie, że narzekam. Tak narzekam! Nie wszystkie zmiany w mieście poszły we właściwym kierunku i chcę to wyraźnie powiedzieć. Pzdr
maciek
2012-08-29 16:19:57
Panowie a propos ilości powierzchni handlowej w BB... Zapominacie, że klienci nie kończą się na granicach miasta. Jesteśmy aglomeracją i klienci przyjeżdżają do Sfery z Czech, Słowacji, Cieszyna, Wadowic, Pszcyzny nie wspominając o Żywcu. Nawet jeśli mają bliżej do Rybnika (jak ci z Jastrzębia) czy Krakowa (jak ci z Wadowic) to i tak sporo ich przyjeżdża tutaj. Galerie w BB obliczane są na około 1mln potencjalnych klientów, nie na 170 tys. (są analizy na sieci związane ze Sferą, nie chce mi się teraz szukać). Jasne, wolałbym inwestycje zagospodarowujące ścisłe centrum, ale... Centrum powinno się zagęścić, dokończyć niedokończone ulice (wyrwa w budynkach przy rondzie Wałowa/Barlickiego; wyrwa na skrzyżowaniu PCK z partyzantów (brakuje budynku na rogu)... Powinno się postawić budynek przy placu WP zasłaniający Klimczok (kiedyś był taki plan). Nie wiem czy to rola miasta robić takie rzeczy, ale może powinni... Co do Klimczoka - sami są sobie winni, jak tożto wygląda. Tak to jest z małymi kupcami - trzebać kaskę przez 15 lat mogli ale zainwestować, żeby nie przegrać ze Sferą, to już nie...
Bielsko
2012-08-29 20:14:46
idioci robią zakupy w Hipermarketach ! - Castorrrama i Lyroyyy drożyzna niesamowita np Podgrzewacze do wody przepływowe są droższe tam o 320 zł ! ten sam model i firma , głupie listwy wykończeniowe w np Specjaliście są tańsze o 2,50zł na sztuce niż w Casstorrramie ! głupi pędzel kosztuje 24 zł ten sam u mnie na osiedlu 14 zł przykładów można podać mnóstwo ! ale reklama mówi nam, że jak kupisz gdzie indziej to zwrócą ci różnicę ;0 lub zostań bohaterem swojej obory ;) rzeczy które są tanie np wanna zlew itd to drugi gatunek ,który sprzedają z promocji np odcień inny lub inny feler , - Ikeeea meble ze styropianu i papieru ale tanie i firmowe ;) - Tusco codziennie wyższe ceny patrz co pisze na półce licz a przy kasie policz jeszcze raz inne ceny na półkach inne na paragonie np pampersy jedne na palecie z promocji 56 zł a dalej na półce te same 96 zł , przy kasie szok ! mówisz pani tam było 56 zł jak się kapniesz oczywiście ! a ona zapyta z której palety ? zadzwoni i już masz po 56zł tak wi zł ;) tak więc barany dalej będziecie bohaterami swojej obory ! robiąc zakupy w Hipermarketach
Luke
2012-08-30 08:33:29
@ maciek: ta jasne, centra handlowe obliczone na milion potencjalnych klientów, wiesz co na wykresach sieci handlowych to wszystko pięknie wygląda. To ciekawe, że skoro jest tak pięknie to w Sferze jest tyle wolnych przeestrzeni handlowych, a te które są zajęte to też bardzo często jadą na stratach i ludzie kombinują jak rozwiązać umowy, które podpisane są na 5 lub nawet 10 lat. Nie będę mówić, że sam nie chodzą do centrów handlowych, bo chodzę, robię zakupy w Tesco, ale staram się tam gdzie to możliwe kupować produkty lokalnych producentów. Niestety świat się zmienia i nie mamy wpływu na wszystko. Upadek MZK znam tylko z opowieści bo do pracy muszę dojeżdzać autem, więc tutaj nie będe się wypowiadać. Jedno jest pewne, rozbudowa Sarneigo Stoku i Gemini i nowe centrum na os.Karpackim nie są konsumentom potrzebne, skoro w każdym z centrów handlowych są wolne powierzchnie handlowe do wynajęcia choćby od jutra. W Sferze już kolejny sklep od wielu dni ma "awarię systemu komputerowego" i dzięki temu jest zamknięty aby nieco ograniczyć straty.
Adamsky
2012-08-30 10:02:28
Brawo 'Bielsko' i 'Luke' 100/100. Ale jak widać komunistyczna propaganda rozsiana niegdyś wśród narodu zbiera właśnie swoje żniwo. Jak czytam niektóre komentarze, że jak polskie to dziadowskie a polski przedsiębiorca to na pewno oszust czy badylarz to krew mnie zalewa. najlepiej kupować zagraniczne, tam jest więcej pysznych konserwantów czy substancji imitujących różne smaki, czy to truskawek, czy wanilii. Niestety rzeczywiście reklama jest tu dźwignią handlu i wielu kretynów naprawdę zapragnęło zostać 'bohaterami swoich chałup' mimo że jak napisał Bielsko jest tam droże i o 320zł! Tak trzymać większość lemingów, a już niedługo polskiego w tym kraju nie będzie zupełnie NIC! I zobaczymy co wtedy powiecie, jak 'zagraniczne' pochwalicie. Pzdr dla myślących.
Bielsko
2012-08-30 17:40:18
jak będę tylko miał więcej czasu i się zmobilizuję to zrobię listę cen jakie proponuje nam Casstorammma i Lyrroy a inne sklepy małe z adresami i cenami w tych sklepach ,aby ludzie w końcu uwierzyli ! hmm w sumie ludzie normalni i myślący raczej to wiedzą wiec zrobię ją dla tępych tzw lemingów :)
Pseudo
2012-09-04 15:40:38
JEEEEZU co za żenująca dyskusja... ludzie, jeżeli jest prywatny inwestor który nie boi sie boi sie budowac w obecnych czasach czegokolwiek, gdzie jest szansa ze ktos zarobi a ktos dostanie prace, to dlaczego plujecie na niego jadem? czy ktos z was wysilil sie kiedys zeby sprawdzic ile podatków z tytulu PIT, CIT i VAT generują te obiekty? czy myslicie ze gdyby nie te galerie to KTOKOLWIEK z okolic BB przyjechalby tu robic zakupy w "malych sklepikach" ? mam taki jeden na osiedlu, wszystko jest w nim srednio o 30% drozsze niz w pobliskiej biedronce, ktora tez (o ile umiecie czytac) prawie wszystkie produkty ma polskie! chcecie byc lokalnymi patriotami, to robcie zakupy na targu w bielsku albo w bialej! wtedy dowiecie sie co znaczy "drożyzna"! skoro nikt z 13.000 osiedla nie zlozyl pisma protestacyjnego do UM w sprawie tej budowy, TO WIDOCZNIE NIKOMU TO NIE PRZESZKADZA! poza kilkoma malkontentami ktorzy najchetniej cofneliby sie w czasie do socjalizmu, gdzie wszyscy nie mieli, ale po równo... dramat...
inwestycje
2012-09-04 16:01:18
@Pseudo: pisma protestacyjne były...
Pseudo
2012-09-04 16:40:54
@ inwestycje moze protest byl np. podpisany przez 10 mieszkancow 13k osiedla, labo nie spelnial kryteriow formalnych? zanim zaczniecie doszukiwac sie spisku i zlej woli, najpierw trzeba sprawdzic zasadnosc protestu... ps. wedlug raportu nasycenia powierzchniami handlowymi 2 II kw. 2012 roku, wsrod miast srednich (100 - 200k) BB znajdowalo sie na 9 (tak DZIEWIĄTYM) miejscu, nie na pierwszym... http://www.joneslanglasalle.pl/ResearchLevel1/Pulse_Rynek_Powierzchni_Handlowych_w_II%20kw_2012.pdf
Adamsky
2012-09-04 16:42:19
@PSEUDO/ ' wszystko jest w nim srednio o 30% drozsze niz w pobliskiej biedronce', bo twoja pobliska Biedronka nie płaci podatków! I tu masz tą różnicę. Poza tym wielkie sieci handlowe tak pogrywają z hodowcami np jabłek, że ci muszą im dostarczyć np 150kg a biedronka to co nie sprzeda im ... oddaje! Te wszystkie zgnitki! Popytaj najpierw hodowców jak ich Lidle i biedronki dymają a potem się 'oburzaj'! Bo oni prawie wogóle nie notują tzw strat wynikających z niesprzedaży czy przeterminowania. Za to wszystko płacą HODOWCY! A czemu są zwolnione z płacenia podatków zapytaj swojego płemieła! Myślę, że ktoś tam koło nich nieźle chodził, żeby osiągnąć to co właśnie mamy. Producenci plajtują a właśnie otwarto 2000 biedronkę! Ten kraj jest wylęgarnią przeróżnych paradoksów, co niestety wydaje mi się nie jest dziełem przypadku!
Adamsky
2012-09-04 16:46:58
A jeszcze tak gwoli ścisłości to zachodni handlowcy w Polsce płacą tylko podatek dochodowy, z tymże że ... nie wykazują żadnego, bądź minimalny dochód! Po co płacić podatki jak można sztucznie wygenerować koszty, co przy obecnym bałaganie w przepisach podatkowych (przypadek?) dla doświadczonych 'księgowych' jest sprawą śmiesznie prostą! To czemu tak teraz drżą jak kaczor chce opodatkować ich podatkiem obrotowym? Zastanawiałeś się nad tym?
inwestycje
2012-09-04 21:59:35
@Pseudo: był przez dużo większą ilość osób podpisany, ale szczegółów nie znam... / link do tych badań podawałem parę komentarzy wyżej
maciek
2012-09-12 10:28:01
@Adamsky: rozwiazanie jest proste - wprowadzic podatek obrotowy, jednakowy dla wszystkich. Zrezygnowac z VAT i CIT i wprowadzic odpowiedni obrotowy (nie wiem jak wysoki - na tyle wysoki, by zrownowazyc przychody z VAT i CIT). Nie bedzie w firmach czegos takiego jak 'koszt' w kontekscie placenia badz nie podatku. Rezultat: ceny roznych towarow moga sie zmienic ale w perspektywie roku-kilku lat zyskaja na tym i ludzie i polskie firmy. Straca koncerny zagraniczne, ktore nie placa podatku generujac koszty (transfer zyskow za granice np. poprzez oplaty za uzywanie marki)
szolt
2012-09-12 12:12:58
Dyskusja dyskusją, ale faktem jest że sprzedaż odzieży spada. 45% mniej niż rok wcześniej. http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,12468911,_DGP___Znikaja_sklepy_odziezowe.html Jest duże ryzyko że kolejne sklepy będą świecić pustkami. A w branży spożywczej Retail Park przegra z Kauflandem. I co na to inwestor?
qwerty
2012-09-12 12:50:21
to bardziej pawilon handlowy niż galeria :P
@Szolt
2012-09-13 15:14:26
zamiast czytać GW kup lepiej Rzeczpospolitą! Nie wspomagaj propagandy i propagandowców swoimi ciężko zarobionmi złotówkami :)
Darek
2012-10-19 11:32:14
Wrócę do tematu projektu, bo koledzy troszkę od niego odeszli. Wizualizacje tego obiektu wyglądają dosyć interesująco - nie będzie to kolejny budynek przypominający swoim wyglądem hale magazynowe. Projekt - zdecydowanie na plus!
inwestycje
2012-10-19 12:23:51
Wszystko oczywiście kwestią gustu, natomiast dla mnie ten projekt jest odpychający. Najciekawszą elewację miało Gemini Park od strony wejścia głównego (już wkrótce niestety będzie okropna).
nowohalcnowska.manifo.com
2013-10-25 14:12:58
Inwestycja Retail Park Bielsko otrzymała już prawomocne pozwolenie na budowę. Otwarcie nowoczesnego Parku Handlowego wraz z Biedronką zaplanowano na przełomie III i IV kwartału 2014 roku.
inwestycje
2013-10-25 22:11:30
niestety...

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....
[Mark]
Właśnie mija rok odkąd serwis przestał działać. Czy zna ktoś podobny o podobnej tematyce dotyczący...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2683476
Newsów: 270
Komentarzy: 5643
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Wizualizacje Retail Parku na Karpackim, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała