inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
« strona główna

Jak informuje portal gazeta.pl być może jeszcze w tym roku ruszy budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Nowy gmach miałby powstać na działce przy ulicy Piekarskiej przekazanej Policji przez miasto - dotychczasowa siedziba znalazłaby się w miejskich rękach.

Komenda Miejska w Bielsku-Białej mieści się w wybudowanym w latach 50. ubiegłego wieku szkolnym internacie przy ul. Rychlińskiego. Policja przejęła ten budynek w latach 70. Obecnie jest on zniszczony i za mały na potrzeby mundurowych. Oprócz komendy mieszczą się tam bowiem także areszt, wydział Centralnego Biura Śledczego, stacja obsługi transportu i magazyny. Miejsca jest tak mało, że drogówka, prewencja i sztab musiały się przenieść do budynków porozrzucanych w innych dzielnicach miasta. Rozbudowa komendy jest niemożliwa, bo działka przy ul. Rychlińskiego jest zbyt mała.

Komenda Wojewódzka w Katowicach zdecydowała więc, że bielska policja będzie miała nową komendę. Władze miasta przekażą nieodpłatnie liczącą ponad 25 tysięcy metrów kw. działkę przy ul. Piekarskiej. W zamian policja przekaże miastu teren, gdzie mieści się obecna komenda przy ul. Rychlińskiego. Według zapowiedzi ma to być najnowocześniejszy policyjny kompleks w Polsce.

W głównym budynku będą mieściły się komenda miejska, podziemna strzelnica, areszt, garaże. Natomiast w mniejszych, ułożonych kaskadowo obiektach swoje siedziby będą mieli oficerowie wydziału techniki operacyjnej i Centralnego Biura Śledczego; osobno będzie też komisariat IV, stacja obsługi transportu oraz policyjna izba dziecka. Wszystkie budynki będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności i nowe meble.

Budowa policyjnego kompleksu ma kosztować ok. 60 mln zł. W lipcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma zdecydować, czy pieniądze trafią do Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Jeśli to nastąpi, roboty nad nową bielską siedzibą ruszą jeszcze w tym roku.

tekst i wizualizacje: gazeta.pl

2013-03-06 | Dodaj komentarz
raf
2013-03-06 21:13:00
i dobrze i źle... Miałem okazję odwiedzić komisariat koło Gemini po tym jak zostałem okradziony, policjant był chyba zażenowany swoim miejscem pracy bo mnie przepraszał za warunki, w których przyjmuje... A czemu źle? Rychlińskiego jest blisko centrum, w sąsiedztwie stadionu, hali BKS i "Śródmiejskiego" a teraz ma policja wylecieć na jakieś obrzeża. Trochę bez sensu ta lokalizacja, to nie Straż Pożarna.
olo
2013-03-07 00:58:52
podobno już tną plany... brak strzelnicy przecież lepiej jeździć do Czechowic i spalać paliwo dla całego garnizonu -strzelać w rowie meliorayjnym ( bo z wojskiem ktoś się pokłócił i nie strzela się na Błoniach)-lepiej zurzyć paliwo w 30 pojazdach na dojazd chociaz ktoś ciągle mówi że nie ma na papier klej , papier i mydło toaletowe...(XXI wiek a człowiek nie może umyć rąk ..) chiociaż na 3 strzelania w roku to po co strzelnica...bez sali gimnastycznej-przecież policjant ma pracować i trzymać na kolanach za biurkiem brzuch... skończy się na tym jak zawsze utną tak że wstawią zbieranine starych mebli z lat 1950-1990 najtańsze materiały i najwyższa cena wykonania firmy kogucik...skąd my to znamy;-) no a lokalizacja istnie prospołeczna...liczba interesantów spadnie o 70%:-)
Piotrek
2013-03-07 07:59:00
@Olo już snujesz niepotrzebnie czarne wizje. Nie wiem skąd takie podejście ze od razu wszystko co zaplanowane weźmie w łeb. Jedynie co to można by się martwić o ilość przekazanych środków przez Katowice. Ale jeśli to pójdzie zgodnie z planem budżetowym to takie rozwiązanie jest w 100% racjonalne. Po pierwsze - duża dobrze zaplanowana siedziba, w której będzie miejsce na kilka istotnych i wzajemnie zależnych komórek - której w centrum miasta się nie ulokuje z kilku powodów - nie tylko przestrzennych. Po drugie lokalizacja wcale nie taka zła. Do centrum wbrew pozorom bardzo blisko - komunikacja z Legionów, Komorowicką a także bardzo dobry dostęp do jednej i drugiej bielskiej obwodnicy. Dla zainteresowanych też nie jest źle bo komunikacja autobusowa w tym rejonie jest całkiem dobra a dla upartych z centrum na nogach jest tam 15-20 minut normalnym tempem. Bądź co bądź, ale w końcu dla dobra wszystkich porządna jednostka w mieście jest niezbędna. Widać to doskonale choćby po tym jak obecnie radzą sobie strażacy korzystający z porządnej siedziby przy Leszczyńskiej.
maras49
2013-03-07 11:00:45
wydaje mia ię,że jak ma powstać stadion, przy nim parkingi myślę że stacja kolejowa BB-Lipnik też zostanie zmodernizowana, to powinno znaleźć się trochę miejsca na Komisariat w tym rejonie. Więcej służb tam nie potrzeba.
Angus
2013-03-07 12:38:35
@maras49 Chyba patrzysz baaaardzo perspektywicznie. Póki co parking PCK/Broniewskiego wypadł z planów. Patrząc na stan PKP stacja Biala Lipnik wcześnie rozpadnie się kompletnie niż zostanie zmodernizowana. A więc zostaje stadion. Dodam tylko z innej beczki - róg Sempołowskiej i Dworkowej, budynek pofabryczny, który niewielkim kosztem można przerobić na parking, nawet zadaszony. A obecnie stoi rudera. Na przeciw stara hala, własność Polsportu - ta sama możliwość. Może wtedy część parkujacych w czasie meczu na trawnikach znalazła by miejsce. Póki co budujemy stadion bez parkingu, czyli tak jabyśmy nową marynarkę dobierali do dziurawych butów.
O_01
2013-03-08 08:11:45
Jeżeli poziom techniczny projektu jest taki, jak poziom zaprezentowanych wizualizcji - to ja jestem totalnie załamany... Czyżby dali to do zrobienia dzieciakom z podstawówki? Toż tak robiło się wizualki w początkach komputeryzacji!
100% BB
2013-03-08 09:06:17
Można powiedzieć, nareszcie! Obiekt przy Rychlińskiego już dawno odstaje od rzeczywistosci, poza tym panuje tam potworny ścisk gdzie jeden obiekt znajduje sie na drugim. Dodatkowo z tego aresztu kilkanaście lat temu, uciekli nielegalnie przebywajacy w Polsce i BB, emigranci, co było dosyć wstydliwą wpadką dla tej komendy. Lokalizacja jest w sam raz, po pierwsze w granicach administracyjnych naszego miasta, dwa nowoczesna, trzy zupełnie niedaleko co przy przebudowanej drodze Wyzwolenia-Lwowska-Żywiecka, nie robi specjalnej róznicy miejsce na ich nową siedzibę. No dla mieszkańców, Rychlińskiego, Sródmiejskiego faktycznie bedzie dalej ale nie tylko ta część mieszkańców stanowi to miasto, trzeba to tylko zrozumieć, miasto jest tam gdzie są wytyczone jego granice i warto o tym pamietać.
gość55
2013-03-08 13:09:22
Raz wybudować i spokój,chyba że przyjdzie jak w 1981 r nowa panna '' S '' i będzie chciała przerobić jak w Katowicach komendę na szpital.
Marcin
2013-03-09 01:07:57
To znaczy, że IV komisariat zostanie przeniesiony z Komorowic aż na Piekarską?
bogdanbo
2013-03-09 08:32:41
>@O_01 / Wizualizacje są znakomite, najwyższa światowa klasa! :) Najbardziej podobają mi się gustownie rzucone kontury i cienie postaci: parka przytulająca się na romantycznym spacerku po terenie nowej komendy i policjant wystawiajacy mandat innemu policjantowi :) :) :) . Ale skoro jest potrzeba - to niech budują nową komendę.Duży obiekt - będzie kasa dla firmy budowlanej i praca dla ludzi. Po porządnie przeprowadzonym przetargu wygra najpewniej wiadoma firma z Bielska-Białej i będzie "git". 250 arów - ładna działeczka miejska, sporo można zmieścić; może przy okazji doprojektować jeszcze jeden budynek i przeprowadzić tam Straż Miejską? Bo też za bardzo się gniotą w ścisłym centrum i za dużo ich wokół Ratusza.
O_01
2013-03-09 20:32:17
bogdanbo - też się uśmiałem!
by żyło się lepiej
2013-03-13 12:27:38
Pięknie szkoły się zamyka (ponad 4tyś zlikwidowanych szkół od 5 lat), a buduje się komisariaty... By żyło się lepiej :) PS. Niech tą milicję obywatelską przeniosą w diabły gdzieś pod B-B Wschód, jestem jak najbardziej za!
REDT
2013-03-14 10:29:34
Wszystkie te nowoczesne budynki to kicz ;/ nasi artyści zapatrują się na budowy rodem z komuny ? wszystko kształtem przypomina klocek betonowy z tym ,że dodali do niego więcej szkła i stali ;/ np Bibliotek akademicka w Katowicach ,większego badziewia dawno nie widziałem mam nadzieje ,że w Bielsku takiego dziadostwa nam nie zafundują włodarze ! moim zdaniem najlepsze są stare kamienice na starówkach odnowione itd parasolki piwka miło się napić a nei spacerować wokół takich budowli ww ;/ obsadzonych na jedno kopyto klonami i ławki typu jak te w parku Słowackiego ps o parku lampach koszach i ławkach to juz sił nie mam pisać !
Koor
2013-03-21 12:03:32
Czy ktoś wie w którym dokładnie miejscu ma się znaleźć ta komenda?
Obywatel
2013-03-22 20:43:11
Podoba mi się ten budynek. Myślę, że będzie to nowoczesne centrum dla pracy naszych panów mundurowych. Muszę przyznać, że dla mnie jako osoby niepełnosprawnej, stary gmach to po prostu koszmar, pudło, niewypał, totalny brak podjazdów, schody itd. A tutaj, jak się patrzy na budynek, to nawet człowiek przestaje się bać, że go okradną, bo nawet jakby, to wie, że...o wszystkim opowie w naprawdę fajnych warunkach. No i...też ciekawy jest ten parking, te przewiązki. Trochę mi to przypomina inny obiekt, a mianowicie Centrum Medyczne HT w Tychach przy Bielskiej, a to znaczy nic, tylko, że będzie tak samo nowocześnie. Fajna też jest lokalizacja. Zakoszarowanie radiowozów i załóg interwencyjnych w pobliżu obwodnicy pozwoli na szybki przejazd na koniec miasta, bez konieczności zbytniego przebijania się przez miasto, co często jest trudne mimo włączonej sygnalizacji uprzywilejowania.
guest
2014-09-16 21:38:48
no jeszcze tu ich brakowało ale NIECH CHOCIAŻ WYLEJĄ ASFALT NA TE PŁYTY BO NIE MOŻNA SPOKOJNIE ZJECHAĆ W DÓŁ BEZ TRZĘSIAWY
inwestycje
2014-09-16 23:23:52
@guest: ta ulica będzie przebudowana; podobnie jak fragment Piekarskiej

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....
[Mark]
Właśnie mija rok odkąd serwis przestał działać. Czy zna ktoś podobny o podobnej tematyce dotyczący...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2674124
Newsów: 270
Komentarzy: 5643
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Nowy gmach Komendy Miejskiej Policji, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała