inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
« strona główna

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił przetargi na remont dwóch kamienic w Białej.

Pierwszy budynek zlokalizowany przy ul. 11 Listopada 64 otrzymana nową elewację frontową i tylną, wyremontowana zostanie sień budynku, mur graniczny, bruk podwórza oraz przeprowadzone zostaną inne dodatkowe prace związane z odwodnieniem i elektryką.

Kamienica jest elementem układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków i objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską
Budynek powstał w latach 1890-1900. Obiekt zbudowany na planie prostokąta, ma dwie kondygnacje nadziemne, dach dwuspadowy i poddasze nieużytkowe. Pomieszczenia parteru przeznaczone są pod usługi i handel, na pierwszym piętrze znajduje się część mieszkalna.
Obecnie elewacje frontowa oraz tylna są zniszczone. Elewacja jest silnie zabrudzona i w złym stanie technicznym. Występuje wiele ubytków elementów ozdobnych. Zachowały się takie elementy takie jak m.in. kamienny portal na elewacji tylnej, boniowania oraz obramienia okienne w poziomie piętra elewacji frontowej, zabytkowe drewniane drzwi bramy wjazdowej, drewniane okiennice usytuowane na parterze elewacji tylnej, szyny prowadzące poprzez sień oraz podwórze. Elewacja frontowa wykonana została z cegły, następnie otynkowana i pomalowana. Ma ona kompozycję sześcioosiową (na sześciu głównych osiach znajdują się okna oraz bramy, wejścia do budynku, witryny sklepowe).

Przeszklenia okienne na poziomie parteru zostały wymienione, nie zachowując oryginalnego podziału oraz charakteru. Obecnie są one wykonane z ciemnobrązowego PCV. W witrynach okiennych znajdują się mało estetyczne szyldy reklamowe. Na archiwalnych kartach pocztowych widnieją stare drewniane witryny.

Całość prac powinna być wykonana w czasie 90 dni od momentu przekazania placu robót wykonawcy.

Termin składania ofert cenowych mija 23 maja 2014.

Kolorystyka elewacji:

Obecny wygląd:

Pocztówka z końca XIX-wieku (druga kamienica od lewej):

------

Drugą kamienicą, która odzyska dawny wygląd będzie jeden z budynków znajdujących się przy Placu Wojska Polskiego, pod numerem 5.

W ramach prac m.in. wyremontowana zostanie elewacja i klatka schodowa oraz wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa. Kolorystyka została ustalona na podstawie badań stratygraficznych.

Budynek objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską, gdyż jest elementem układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków.
Kamienica zbudowana została w 1846 roku (data budowy zachowana przy wejściu). Kamienica stanowi element pierzei zachodniej dawnego Rynku Białej. Posesja została wytyczona w ramach lokacji miasta w 1723 roku. W obrębie posesji kamienicy od strony podwórza usytuowano dwie oficyny - boczną i tylną - zamykające wraz z kamienicą podwórze. Kamienica o skromnych cechach klasycyzmu, częściowo zatartych przez przebudowy w XIX/XX wieku. Stanowiła własność Arona Sibigera. Użytkowana przez urząd notarialny (do 1939r.) dr Edwarda Stiasnego, polskiego działacza narodowego, współzałożyciela „Czytelni Polskiej". Po 1945 roku budynek przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie na parterze funkcjonuje sklep i pizzeria, na piętrze mieszkania i biuro. Ostatni remont elewacji frontowej przeprowadzony został w 1998 roku przeprowadzono - wprowadzono wówczas nową kolorystykę (utrzymaną do dziś).

W tym przetargu została już wybrana najkorzystniejsza oferta. Wykonawca będzie miał 5 miesięcy od dnia przekazania placu budowy na przeprowadzenie prac.

Kolorystyka elewacji:

Obecny wygląd:

ilustracje: materiały przetargowe

2014-05-26 | Dodaj komentarz
Bielszczanin
2014-05-28 20:21:22
Gdy widzę jak wyglądało Bielsko kiedyś to szlak mnie trafia co zrobiły komuchy z tym miastem po II wojnie światowej !
inwestycje
2014-05-29 00:54:22
Obecne działania nie są wcale lepsze...
Bielszczanin
2014-05-31 07:43:28
nie są lepsze bo dalej rządzą nami komuchy takie są fakty
Fred
2014-06-01 00:58:28
Bielsko powinni zostawic I remontowac za tylu a Biala powinno sie zrownac z ziemia bo zabytki I tak sa nic nie warte a urbanistycznie to zadna rewelacja. Ludzie mieszkan potrzebuja.
liberumveto
2014-06-02 12:42:23
Głupota bijąca z dwóch powyższych komentarzy nie pozwala na obojętne przejście wobec nich. Otóż określenie że "rzadzą nami komuchy", jest tyleż zgodne "z takie są fakty", co okreslenie że "rzadzą nami marsjanie" Historia, w tym doktryn politycznych i prawnych winna być obowiązkowa na maturze, ostrożnie zakładając że autor pierwszego z komentarzy dobrnął do tego etapu edukacji. Co do drugiego, niechcący wiąże się z pierwszym. Takie pomysły na burzenie zabytkowej tkanki historycznych centr miast nie sa niczym nowym, wywodzą się częściowo z przedwojennej awangardy urbanistycznej, a w nieznacznej/znacznej części doczekały się niestety realizacji po wojnie (Warszawa, Malbork, Lwowek Śląski, Nysa), kiedy w miejscu zburzonej zabudowy powstawały wolnostojace punktowce właśnie z uzasadniemiem zapewnienia potrzeb mieszkaniowych, pomijając oczywiście ideologiczno-ekonomiczne motywy takiego działania.
Bielszczanin1
2014-06-08 10:16:08
@liberumveto oczywiście ,że komuchy nie niszczyły np ,zamek Sułkowskich sam się wyburzył ,a klimat pięknej rzeczki na tle kościoła w Białej znikł na zawsze ,czyja to zasługa, naziści oszczędzili nasze miasto za to swołocz komunistyczna zrujnowała wygląd naszego miasta budując klocuchy niszcząc linie tramwajową itd przykładów jest mnóstwo , i faktem jest ,że rządzą nami komuchy te same mordy co siedziały w PZPR siedzą do dziś w sejmie ze sprzedawczykami z okrągłego stołu i wciskają kit społeczeństwu o 25 latach wolności ,gdzie ta wolność pytam ?
kpn
2014-06-08 12:04:31
@Bielszczanin(1-też)-jeśli Twój nick oznacza mieszkańca BB - to przecież głosowałeś na nich; a jak nie byłeś na głosowaniu to TYM bardziej przyczyniłeś się do ich wyboru.
nkp
2014-06-08 12:11:38
Do powyższych – albo narzekasz albo się realizujesz. Jeśli nie możesz bo klimat, który stworzyła władza Ci nie odpowiada, bądź mądrzejszy - dostosuj się i czekaj do następnych wyborów. Jeśli znów nie pójdziesz na wybory – 8 lat życia masz zmarnowane (na własne życzenie).
do konserwatora
2014-06-28 23:02:18
Czy konserwator zabroni wieszac na odnowionej elewacji reklam i banerow.? Kto ma potem i za czyje pieniadze odnawiac elewacje pełne dziur.byle jaka firma wynajmuje lokal 'nawiesza reklam a potem tylko syf zostaje. Wszechmocny krywulcie zrob cos bo ludzi cos trafia jak widza taki syf

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Darekbb]
Szkoda że blog zdechł, zostaje skyscrapercity :(
[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2755249
Newsów: 270
Komentarzy: 5644
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Nowy wygląd kamienic po bialskiej stronie, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała