inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl

Komentarzy (19)

Cieszyńska: ponowny przetarg

  

Zgodnie z zapowiedziami bielskiego Ratusza, ogłoszono ponowny przetarg na rozbudowę ulicy Cieszyńskiej wraz z przyległym systemem komunikacyjnym. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione, ponieważ wybrany wówczas wykonawca (Eurovia) nie przedłużył ważności swojej oferty. Było to spowodowane znacznymi zmianami cen na rynku budowlanym.

Aktualnie inwtycja jest jednak wstrzymana, ze względu na planowane na początku przyszłego roku postępowanie kasacyjne przez Naczelnym Sądem Administracyjnym. Wydana przed kilu laty decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została skutecznie zaskarżona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. W trakcie jej wydawania Ratusz dopuścił się wielu błędów proceduralnych, co skutkowało takim wyrokiem.

2018-06-13 | Dodaj komentarz
Olaf
2018-06-13 13:47:43
Jednej rzeczy nie rozumiem... Skoro decyzja środowiskowa została zaskarżona i cofnięta, to jaki będzie skutek tego przetargu? Chyba że ratusz wydał nową decyzję?
Tomek
2018-06-13 13:51:25
Znajdzie się głupi Wykonawca, który złoży ofertę. Oni będą przedłużać albo przetarg albo jużsam wybór Wykonawcy do czasu rozstrzygnięcia w sądzie. Jak będzie pozytywne to dopiero wtedy wybiorą wykonawcę. Ponieważ to będzie po ponad roku od złożenia oferty Wykonawca ze względu na wzrost cen i zmiany na rynku na podpisze umowy.
inwestycje
2018-06-13 14:08:47
Chodzi o to, aby w przypadku pozytywnej decyzji NSA (i ew. później WSA), Ratusz mógł od razu przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą.
Matrix
2018-06-13 14:51:52
@Inwestycje jakie są szanse, że ratusz wygra w sądzie? Czy w ogóle są jakieś szanse???
inwestycje
2018-06-13 15:36:24
@Matrix: czytając uzasadnienie WSA nie widzę możliwości, aby miasto wygrało przed NSA. Nie jestem jednak prawnikiem i mogę się mylić.
Tatko
2018-06-16 20:33:14
Mieszkańcy osiedli Wojska Polskiego, Polskich Skrzydeł, Wapienicy, oraz generalnie Aleksandrowic, dość jasno powiedzieli, że nie dopuszczą do budowy autostrady pod oknami ich bloków/domów. Czego Ratusz tutaj nie rozumie? Jest obwodnica - korzystajcie.
maras49
2018-06-17 08:24:47
Ulica z pasem rozdziału w przekonaniu kierowców będzie zawsze arterią przelotową. To skłania do naciśnięcia pedału gazu. W miastach takich ulic powinno być jak najmniej, a jeśli już to odcinki jak najkrótsze. Co innego ulice wylotowe na skrajach przedmieść lub przy śladowej zabudowie. Wydaje się, że ulice, gdzie zabudowa nie jest zwarta, ale dość intensywna, pas rozdziału jest zbędny. Jeśli już, to wystarczy wybrukowany pas szerokości 1 m ujęty w niskim krawężniku (przejezdny awaryjnie). Skrzyżowania i wloty winny być tak skonstruowane, aby ruch był w miarę ciągły, lecz nie za szybki. Gdyby średnia prędkość przejazdu od ul. Średniej do Hulanki była ok. 30km/h to czas przejazdu to ok. 7-9 minut. Dla mnie rewelacja. Czas pokaże, co z tej "siłowej przepychanki" wyjdzie.
inwestycje
2018-06-17 08:32:50
NSA przyspieszyło termin rozprawy. Posiedzenie ma się odbyć w ciągu 3 najbliższych miesięcy.
Matrix
2018-06-17 10:28:10
Gdyby zrobić Cieszyńską bez rozdziału jezdni pasem zieleni, tylko zrobić cztery pasy jak są od ronda Niemena do Hulanki to było by najlepsze rozwiązanie. Mniej terenu do zajęcia i napewno o połowa mniej drzew do wycięcia.
k.s.
2018-06-24 11:59:46
Dzień dobry, Jak się można z Panem skontaktować? może Pan podać jakiś adres e-mail? Chciałbym zamienic kilka słów.
prośba
2018-06-29 09:36:21
Również chciałbym się z Panem skontaktować. Czy mogę prosić o jakiś namiar na siebie na adres redakcja@kurier-bb.pl
Matrix
2018-06-30 19:00:32
Ostatnio jadąc Międzyrzecką zauważyłem tablice o dofinansowaniu tej inwestycji z UE, nawet na stronie MZD pojawiły się informacje o zawawansowaniu prac i dofinansowaniu. Jest to ciekawe tym bardziej, że inwestycja miała wspólne dofinansowanie z Cieszyńską, więc dofinansowanie zostało podzielone??
MK
2018-07-05 08:59:44
Czy inwestycja przebudowy Międzyrzeckiej nie przewiduje wymiany/modernizacji oświetlenia ulicznego?
Matrix
2018-07-05 10:55:09
Z tym oświetleniem to jest masakra w tym mieście, jeden wielki chaos. Jak modernizowali ulice Zaporę to założono oprawy sodowe zamiast ledowych, na Ulicy Dębowiec montują ledowe ale już parę nowych słupów postawionych na Skarpowej już ma sodowe. To samo tyczy się ulicy Szerokiej na Błoniach gdzie trzeba było przesunąć całą sieć energetyczną bliżej działek to też przełożyli stare oprawy sodowe. Na Międzyrzeckiej też oświetlenie po staremu niestety. Brak jakiejś wizji i spójności wymiany oświetlenia.
mieszkaniecBB
2018-07-06 21:07:48
Zgadzam się z przedmówcą. W Bielsku jest jakieś zacofanie jeśli chodzi o oświetlenie uliczne. Brak logicznego myślenia, przykładem niech jest wymiana słupów oświetleniowych na całej długości ulicy Stojałowskiego i zamontowanie starych sodowych lamp. Pamiętacie ile było medialnego hałasu podczas potrąceń pieszych na pasach, gdy przyczyną było niedoświetlone przejście? To "specjaliści" wymyślili na szybko że będą montowane dodatkowe słupy oświetleniowe z LEDowymi lampami, a prościej wystarczyło wymienić lampy sodowe na ledowe w okolicach przejść jeśli już takie toporne jest rozumowanie i idzie się po najniższej linii oporu. Dziwne że w innych miastach podczas modernizacji ulic montuje się lampy w technologi LED, dziwne że wymieniane są lampy sodowe na LEDowe, dziwne że przejścia dla pieszych są modernizowane i powstają tzw "aktywne przejścia dla pieszych", a w Bielsku? nie da się, nie ma pieniędzy i urzędnicza spychologia. Ile jeszcze wody w Białce musi upłynąć żeby wkońcu ktoś w tym mieście podjął konkretne kroki i efekty były widoczne?
Mieszkaniec BB
2018-07-07 00:03:05
Ale tak w tym mieście jest ze wszystkim, nie tylko z oświetleniem ulicznym. Od lat obserwuję w tym mieście komunikację publiczną i jak Bielsko zostaje w tyle już nie tylko nawet za Europą, ale za miastami w Polsce, choćby nawet za sąsiednimi Czechowicami-Dziedzicami. I mówiąc o komunikacji publicznej mam na myśli całokształt, czyli systemy informacji podróżnych, sprzedaży biletów, zarządzania i najważniejsze - komunikacji ekologiocznej.
2018-07-07 12:08:00
@Mieskaniec BB ulica Stojałowskiego i Plac Smolki to właśnie przykład jak działa miejski konserwator zabytków, który pozwala stawiać w ścisłym centrum takie kikutu, zamiast postawić takie piękne latarnie jak na Ulicy Sobieskiego. Tak samo można było zrobić na przebudowanej ulicy Słowackiego. Najlepszym przykładem byle jakości jest nasza starówka gdzie co ulica to latarnia z innej parafii. A pro po komunikacji miejskiej w tym mieście i zachęcania ludzi do komunikacji miejskiej to nawet szkoda się odzywać. To samo tyczy się dróg rowerowych, które nie spełniają żadnych standardów drogi rowerowej oraz sygnalizacji świetlnej, która jest nie przystosowana pod rowery. Najlepszym przykładem nieładu jest skrzyżowanie Partyzantów/Bora/Andersa gdzie brakuje sygnalizatorów i włączniķów dla rowerzystów, a żeby na prawoskrętach doczekać się zielonego dla pieszych I rowerzystów to jest jakaś parodia. Nie dziwie się, że wszyscy przechodzą na na czerwonym.
Rob
2018-07-09 07:36:32
Rozprawa w NSA będzie 18 września....
BikerBB
2018-07-18 16:40:21
Popieram w 100% wypowiedź poprzednika w sprawie skrzyzowania Partyzantów/Bora/Andersa.Wcześniej były prawoskręty bez świateł i było ok.a teraz co tam jadę rowerem to mnie szlak jasny trafia żeby na trzy raty przez jedną ulice przejeżdżać.(W praktyce wyglada to tak-czekasz na zielone 2-3 min na prawoskręcie po którym nic nie jedzie!!!) To samo dotyczy skrzyżowania kolista /Andersa.Na każdej wysepce trzeba zejść z roweru i nacisnąć przycisk żeby było zielone, w jakim celu skoro w w tym samym czasie jest zielone dla pojazdów jadących wzdłuż Andersa. Pytam,ile trzeba skończyć klas żeby zrozumieć że rowerzysta naciskając pierwszy przycisk powinien mieć możliwość przejazdu (jakby nie było ścieżką rowerową) przez całe skrzyżowanie. Wszystko robione pod kierowców którzy siedzą w ciepłych autach a ty rowerzysto możesz moknąć i marznąć bo my kierowcy musimy mieć natychmiast zieloną strzałkę. Najgorsze w tym wszystkim jest to że trzeba pewnie niebo i ziemie poruszyć żeby ktoś dostrzegł problem i tym się zajął, A na końcu i tak zapewne okaże się że nic sie nie da zrobić bo takie są przepisy.

Od kilku lat trwają prace projektowe nad rozbudową ulicy Warszawskiej. Jedną z części planowanej inwestycji jest budowa węzła drogowego z ulicą Mazańcowicką. Miasto podjęło decyzję o budowie węzła typu WB (półkoniczyna), składającego się ze zjazdów i wjazdów w ciągu ulicy Warszawskiej w przeciwległych ćwiartkach węzła. Na połączeniu łącznic z ulicą Mazańcowicką przewidziano budowę dwóch rond, do których dodatkowo włączone zostaną ulice Poligonowa i Pedagogiczna. Dotychczasowe skrzyżowanie przy salonach Volvo i Forda będzie zlikwidowane. Zmianie ulegnie również układ komunikacyjny w rejonie stacji Lotos po wschodniej stronie drogi krajowej nr 1 - dotychczasowy wyjazd ulegnie likwidacji, a nowy zostanie poprowadzony projektowanym odcinkiem drogi, który docelowo będzie również łącznikiem z ulicą Opłotek. Dojazdy do firmy Davis i Honda Kemag zostaną poprowadzone również w odmienny sposób - dotychczasowe łączniki od strony ulicy Warszawskiej zostaną zamknięte, a wjazd poprowadzony zostanie nową drogą od ulicy Mazańcowickiej.

Budowa nowego węzła nie jest planowana w tym roku.

REKLAMA:

2018-04-15 | Dodaj komentarz
maras49
2018-04-15 18:00:09
No - ciekawe. Widziałem gdzieś taki szkic, ale było kilka lat temu. :-)
czytelnik blog-a
2018-04-15 18:06:31
Oj @inwestycje... Bezrefleksyjnie (żeby nie powiedzieć - bezmyślnie) cytujesz coś o czym raczej nie masz pojęcia. Przedstawione rozwiązanie to jest zdecydowanie węzeł typu WB, a nie WC. Zweryfikuj proszę publikowane przez siebie informacje, bo stajesz się coraz bardziej niewiarygodny. Pozdro
inwestycje
2018-04-15 20:12:30
Oczywiście to węzeł typu WB. / Skoro staję się "coraz bardziej niewiarygodny", zalecam nieodwiedzanie mojego blogu. Bez skromności stwierdzę, że jestem najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy nt. inwestycji wśród bielskich mediów.
Rob
2018-04-16 13:56:46
@maras49 Jak widać stare pomysły nie są takie złe ... szkoda tylko, że nie zostały zrealizowane wtedy gdy powstały. Choć mina tirowców jadących z nawigacją dla osobówek i próbujących potem skręcić z Mazańcowickiej w Poligonową jest naprawdę bezcenna ;-)
Bogdan
2018-04-16 17:46:26
A będę jakieś dokładne plany. Bo na tych nie ma zawartych pasów, znaków i przystanku Mzk ( słyszałem iz ma powstać również nowy w kierunku mazancowic ) A. Swoją drogą miasto wyda chyba trochę na wykup ziemi bo jest tam trochę mało miejsca
inwestycje
2018-04-16 18:55:14
Uszczegółowione projekty pojawią się na kolejnych etapach prac: koncepcji programowej i projekcie budowlanym. Przystanek w stronę Komorowic jest zaznaczony.
Matrix
2018-04-17 17:10:37
Ten węzeł drogowy już dawno powinien powstać jak wiele innych inwestycji drogowych. Niestety obecna władza woli wydawać duże miliony na bezsensowne ronda lub drogi do nikąd.
PrawieExpert
2018-04-17 22:03:45
To jest trochę nietypowy węzeł typu WC, zastosowano łącznice dwukierunkowe P4, które na węźle WB są niedozwolone.
inwestycje
2018-04-17 23:26:12
Jestem zatem bardzo ciekawy opinii @czytelnik blog-a... Czy odniesie się merytorycznie do informacji @PrawieExpert i czy zweryfikuje swoje słowa o moim "braku wiarygodności" i o pisaniu przeze mnie "o czymś, o czym nie mam pojęcia"? A może te słowa skieruje w swoją stronę? Hm, zobaczymy... Nie mogę się doczekać. ;)
czytelnik
2018-04-18 01:14:37
99% czytelników ma w głębokim powarzaniu czy to węzeł WB czy WC, ale widzę tu 2 osoby, które mogły zabłysnąć wiedzą (na imprezach też tak błyszczycie?:)) i narzekać. Super, że komuś sie wogle chce pisać o inwestycjach w BB i to na takim poziomie, dzięki za bloga!
czytelnik blog-a
2018-04-18 08:35:51
@inwestycje - właśnie o to chodzi, że Twój blog jest (nie ukrywam) dobrym źródłem informacji nt. inwestycji (głównie drogowych) w B-B. Przez to często te informacje są przekazywane dalej. Dlatego ważne jest żeby tu właśnie przytaczane informacje i opinie były wiarygodne i co najważniejsze - rzetelne. Niestety czasem tego brakuje, zwłaszcza jak wkrada się polityka. @inwestycje - mnie też bardzo ciekawi dlaczego niby łącznica P4 jest niedozwolona na węzłach WB? @czytelnik -zgadza się. Chodzi o to co zostało napisane na początku bo później się okazuje, że "nie rowery tylko samochody" i "nie rozdają tylko kradną".
inwestycje
2018-04-18 13:53:34
@czytelnik blog-a: To, że na węźle WC (w przeciwieństwie do WA i WB) można stosować łącznice P4 napisano w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie - Dz.U.2016.0.124 t.j. w paragrafie 85. / W treści informacji nie przemycam subiektywnych opinii, co innego w komentarzach, które - jak sama nazwa wskazuje - zawsze mają charakter subiektywny (taka też ich rola).
czytelnik blog-a
2018-04-18 14:45:36
@inwestycje - nasza dyskusja staje się mało istotna dla przywołanej informacji o planowanej inwestycji. Na koniec tylko dorzucę - zacznij może od zapoznania się z par.80 ust. 1. Później przeczytaj na spokojnie par.85. Spokojna analiza pokaże że jednak się mylisz. Właśnie z takiego wyrywania z kontekstu jakiegoś przepisu biorą się później różne kwasy. Zwłaszcza jak nie mający pojęcia urzędnik podchwyci temat podpierając się opiniami np. z Twojego bloga. Uwierz mi - jest tego niestety sporo. Pozdro
Luke
2018-04-20 14:15:55
Szkoda że nie zbudowano wjazdu /wyjazdu na drogę S52 z ulicy Daszyńskiego. Zakorkowano tym samym Komorowice. Pojazdy ze strefy przemysłowej, z Hałcnowa, Bestwiny i dalszych miejscowości muszą przeciskać się przez wąskie gardło mostem na rzece Białce, pod torami i ulicą Mazańcowicką. A tak byłoby prosto ulicą Daszyńskiego i Halcnowską do wyjazdu na S52. Miasto tu czegoś nie dopilnowało.
Wojciechowski
2018-04-20 17:06:29
@Luke Tyle że to jest droga ekspresowa. I tak zjazdów i wjazdów na niej w granicach miasta jest naprawdę dużo.
inwestycje
2018-04-20 23:37:26
Miasto popełniło dramatyczny dla jego przyszłości błąd, rezygnując z ulicy Nowopiekarskiej (praktycznie jedynej z prawdziwego zdarzenia planowanej trasy W-Z)-. Bez tej drogi nie uda się odkorkować ulicy Kwiatkowskiego, Komorowickiej i Piłsudskiego, a tym samym myśleć o ograniczeniu ruchu pojazdów w ścisłym centrum miasta.
maras49
2018-04-21 17:08:10
Dodam do komentarza @inwestycje, że w przypadku budowy nowej estakady w miejsce istniejącej, będącej w fatalnym stanie technicznym objazdy zakorkują ten rejon. To samo przy wymianie płyty nośnej wiaduktu na Wałowej .
abc
2018-04-23 13:53:17
Można było pociągnąć te trzy pasy az do zjazdu na Cieszyn. Byłoby bezpieczniej. Już teraz kierowcy się mylą i zbyt wcześnie zjeżdżają na przydługą rozpędówke z Poligonowej.
inwestycje
2018-04-24 12:59:26
W zaproponowanej wersji jest znacznie bezpieczniej. Powinno się unikać wjazdów i zjazdów na jednym pasie.
Matrix
2018-04-26 10:30:28
Jedyna pozytywna wiadomość to, że podobno jutro MZD podpisuje umowę z Eurovią na przebudowę Krakowskiej i Żywieckiej. Roboty mają zacząć się od połowy mają. Coś szybko poszło tym bardziej, że @Inwestycje wspominał o jesiennym terminie.
inwestycje
2018-04-26 11:12:58
@Matrix: to prawda. Jutrzejsze podpisanie umowy jest dużym zaskoczeniem.
Matrix
2018-04-26 17:38:08
@Inwestycje mam tylko obawy o tempo przebudowy Krakowskiej i Żywieckiej, bo to co się dzieje na Międzyrzeckiej to jakaś kpina. Z takim tempem to do końca listopada na pewno nie skończą tej.
inwestycje
2018-04-27 09:37:56
@Matrix: obawiam się, że tempo będzie identyczne. Tak samo będzie przy końcowym odcinku ulicy Żywieckiej - na granicy z Wilkowicami. Tam, przetarg również wygrała Eurovia.
Matrix
2018-04-27 09:51:12
@Inwestycje ale na na końcowym odcinku Żywieckiej został przekroczony budżet czyli mam rozumieć, że miasto też dopłaca jak do jajowatego ronda?
inwestycje
2018-04-27 12:01:44
@Matrix: Tak. Miasto dopłaca ponad 3,8 mln zł. Budżet inwestora wynosił 3,5 mln zł, a Eurovia zaproponowała cenę 7,3 mln zł (ponad 200% budżetu).
czytelnik blog-a
2018-05-14 11:55:18
@inwestycje: " Bez skromności stwierdzę, że jestem najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy nt. inwestycji wśród bielskich mediów" Ale i tak zapomniałeś o takiej drobnostce: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/28608/Wykonanie-ekspertyzy-dotyczacej-analizy-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego-i-eliminacji-wystepujacych-utrudnien-na-wezle-drogowym-Bielsko-Biala-Andersa-na-drodze-ekspresowej-S52 Swoją drogą, gdzie podział się radny @O_01? Wstydzi się swojego dzieła na Rudawce?
inwestycje
2018-05-14 16:17:04
@czytelnik blog-a: W jakim sensie zapomniałem? W jaki sposób planowana w okolicach 2020 przebudowa węzła z al. Andersa ma się do węzła przy Auchan? Nie widzę związku.
O_01
2018-05-22 07:15:37
@czytelnik blog-a - może należałoby się zastanowić dlaczego MZD zleca ten projekt na nowo? Poczekajmy co wymyśli nowy projektant, sam jestem ciekaw.
Rob
2018-06-04 12:51:23
@czytelnik blog-a O wiele ciekawsza niż samo ogłoszenie byłaby możliwość zapoznania się z wynikiem tej ekspertyzy zwłaszcza, że zapewne w tej chwili wprowadzą jedynie zmianę organizacji ruchu, a dopiero za x lat przebudują węzeł.
Matrix
2018-06-09 19:59:19
Miałem okazję po dość dłuższym okresie przejechać się Międzyrzecką, oprócz położenia krótkiego odcinka asfaltu nic więcej się nie zmieniło dalej wielki nieład. Na odcinku od Sobieskiego do S52 chodniki dalej nie ruszone. Wszystkie terminy na tej drodze są zapalone z tego wynika. Nie ma szans aby tak droga była skończona nawet do końca roku, jedyny plus to że wiadukt wygląda na ukończony bo nawet barierki były pomalowane. Niestety jak Eurovią z takim tempem zacznie przebudowę Krakowskiej i Żywieckiej to 2 lata minimum paraliżu miasta mamy zapewnione.
O_01
2018-06-11 07:01:39
Informacyjnie - w 2016 roku przedłożyłem Prezydentowi Miasta obszerny materiał zawierający wiele uwag krytycznych do projektu przebudowy ul. Międzyrzeckiej. Dotyczył on zaprojektowanej geometrii, organizacji ruchu, a przede wszystkim złych rozwiązań z zakresu ruchu rowerowego. W ubiegłym roku MZD zlecił opracowanie dokumentacji naprawczej. Została ona opracowana i zaprezentowana przez projektanta (niezwiązanego z głównym projektem przebudowy) na naradzie w marcu 2018 r. Uwzględnia ona moje uwagi i zawiera wiele zmian odnoszących się do infrastruktury rowerowej. Być może jakieś opóźnienie w realizacji inwestycji wynika z toczących się procedur związanych z tymi zmianami?
maras49
2018-06-11 12:51:50
Myślę, że budowa ul. Międzyrzeckiej, jako zadanie, na pewno nie zakończy się w tym roku. Ma na to wpływ nie tylko to co pisze O-01, lecz także zmiany w budowie tzw. łącznika do ul. Zagajnik. Najpierw był to łącznik do ul. Przy Torach, potem go rozbudowywano, aż stal się łącznikiem do ul. Zagajnik, i to z rozszerzonym programem przebudowy ulicy Przy Torach. Niemniej jednak główną trasą samochody powinny pojechać do Cieszyńskiej na koniec tego roku – tak mi się wydaje. A reszta tj. ulice Zagajnik, Przy Torach i Dziewanny spokojnie można robić z ew. opóźnieniem.
Fred
2018-06-11 21:17:57
Mniemam ze miasto umarlo albo Pan Inwestycje pojechal na wakacje
inwestycje
2018-06-12 11:29:00
Nie jestem na wakacjach. :) / O każdej większej (i mniejszej) inwestycji jednoosobowo decyduje Jacek Krywult, który ze względu na stan zdrowia jest niedyspozycyjny.
Rafał
2018-06-12 12:42:11
Forum umarło?
Fred
2018-06-12 20:43:43
Niesamowite. Jednoosobowa decyzja. Prezydent jest nieobecny tak dlugo. Z wiadomych powodow ale czy na taka okolicznosc rada miejska nie powinna przejac “wladzy”?
Matrix
2018-06-12 21:22:30
Mam pytanie bo nie ma tego na planach na ty forum? Na Międzyrzeckiej w stronę centrum zaraz za rondem z Sobieskiego wybudowano bardzo wielką zatokę ma chyba 7 metrów szerokości do czego to ma służyć. Druga sprawa od ulicy Zagajnik widać prace ziemne budowanego łącznika i dość zaawansowane.
Rob
2018-06-15 06:44:16
Oj Matrix. Wytykasz ew. opóźnienia a nawet nie wiesz co budują. Ta "zatoka" to stanowisko kontroli i ważenia pojazdow dla ITD. Poza tym jak już przewalczą media to samo ułożenie podbudowy i asfaltu to jest chwila.
Matrix
2018-06-15 22:09:51
@Rob bo na planach tego nie ma, które tu udostępnia @Inwestycje, więc musieli zmienić projekt dlatego się pytam. Pamiętaj, że inwestycja ta to nie tylko sama Międzyrzecka.
Koniok
2019-03-10 14:57:50
Jest jakaś aktualizacja w tym temacie?
Komentarzy (34)

Drogowa wiosna w Bielsku-Białej

  
W ciągu ostatnich dni, Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetargi budowlane dla rozbudowy fragmentu ulicy Żywieckiej, budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Lompy/Cieszyńskiej oraz postępowanie przetargowe na opracowanie projektowe budowy nowego łącznika do węzła z drogą S52.

---

Miasto zamierza przebudować obecne skrzyżowanie ulic Lompy/Cieszyńskiej na rondo. Inwestycja ta jest ściśle związana z planowaną budową parkingu wielopoziomowego, do którego właśnie z owego ronda poprowadzony będzie nowy łącznik. W ramach zadania, wykonawca wyremontuje również nawierzchnie jezdni i chodników ul. Kopernika oraz fragmentu ul. Cieszyńskiej.

MZD szacuje koszty tej inwestycji na ok. 3,9 mln zł.

Wykonawca będzie miał 140 dni na wykonanie całości prac.

---

MZD ogłosił również przetarg na przebudowę ok. 250-metrowego odcinka ulicy Żywieckiej (od ulicy Sielanka do granic miasta). Najtrudniejsze prace związane będą z rozbiórką i budową nowego mostu nad potokiem Skleniec. W ramach inwestycji powstanie nowa sygnalizacja świetlna - na przejściu dla pieszych w pobliżu skrzyżowania z ulicą Bajki.
Jest to mały fragment planowanej od wielu lat przebudowy ulicy Żywieckiej od węzła z drogą S1 w Mikuszowicach do granic miasta (koło Stalownika).
Miasto na przebudowę planuje przeznaczyć 3,45 mln zł. Całość prac powinna być wykonana w ciągu 180 dni od dnia podpisania umowy z wykonawcą.

---

Trzecie postępowanie przetargowe, które ogłosił Miejski Zarząd Dróg w ostatnich dniach dotyczy opracowania dokumentacji projektowej dla rozbudowy układu komunikacyjnego wokół terenów inwestycyjnych po północnej stronie drogi ekspresowej S52. Miasto planuje przedłużenie ulicy Rudawka oraz budowę łącznika prowadzącego do węzła przy CH Auchan na drodze ekspresowej S52 ulicy Rudawka.
Kluczowym problemem przy rozbudowie tego układu komunikacyjnego będzie średnica ronda północnego na węźle. W ciągu 30 dni projektant będzie musiał wykonać analizę przejezdności dla tego miejsca.
Nowy odcinek ulicy Rudawka (500 m) zakończony zostanie rondem, z którego na południe poprowadzony zostanie łącznik (550 m) do węzła z drogą S52. Łącznik będzie musiał przechodzić wiaduktem nad drogą serwisową, ciągnącą się wzdłuż „ekspresówki". Teren, na którym planowana jest inwestycja to w głównej mierze tereny rolnicze, nieużytki oraz tereny leśne.
Projekt powinien być gotowy w ciągu 230 dni od dnia podpisania kontraktu z wykonawcą dokumentacji.

Plany: dokumentacja przetargowa / własne

REKLAMA:

2018-03-26 | Dodaj komentarz
Matrix
2018-03-26 19:20:35
Przebudowa tego odcinka Cieszyńskiej bez budowy parkingu mija się z celem. W tym roku widać, że miasto z parkingami nie ruszy. Obecna władza chce podrzucić kukułcze jajo jakie jest budowa parkingów, nowej władzy po wyborach. Inna sprawa po co wydawać tyle kasy na budowę niepotrzebnego ronda, nie wystarczy zwykły wjazd???
Wojciechowski
2018-03-27 00:27:46
Być może przy zamyśle z rondem na Cieszyńskiej chodzi też o próbę wyhamowania w jakiś sposób dzikusów pędzących tam w dół w stronę sądu i katedry...
inwestycje
2018-03-27 01:01:37
Do tego wystarczyłoby wyniesione skrzyżowanie albo zmiana nawierzchni drogi na bruk. Ostatnio coraz więcej niepotrzebnych, drogich inwestycji przeprowadza się w mieście. A drogi lokalne jak ser szwajcarski...
Matrix
2018-03-27 10:25:16
Zgadzam się z @Inwestycje wystarczy wyniesione wyspa. Te pięniądze by się bardzo przydały na osiedlowe drogi, które są tragicznym stanie.
Matrix
2018-03-27 10:28:51
Myślę, że to rondo i tak nie powstanie. Na przebudowę Stojałowskiego najtańsza oferta to ponad 11 mln, przy ponad 4 mln jakie miasto chciało przeznaczyć.
pwpw
2018-03-27 15:02:36
Wyniesienie skrzyżowań działa tylko na tych "normalnych" kierowców. Na dzikusów wyniesienie musiałoby mieć z 50 cm wysokości żeby zwolnili. Zmiana nawierzchni na kostkę granitową także niczego nie zmienia, no może poza tym, że okoliczni mieszkańcy dostają w bonusie hałas kół toczących się po tym nieporozumieniu.
Rob
2018-04-03 14:47:03
A czy czasem w 2008 nie był już wykonywany projekt zjazdu z S52? Nie można by go wykorzystać?
inwestycje
2018-04-03 20:36:21
Był wykonywany - nawet zamieściłem go we wpisie. Projekt wykonywany jednak 10 lat temu jest już zupełnie zdezaktualizowany (pod kątem działek, prawa budowlanego, zgód administracyjnych itp.).
Tomasz
2018-04-03 22:37:54
Pytanie do Inwestycje, czy miasto ma w planach również jakieś działania drogowe po południowej stronie S52? przedłużenie Francuskiej, "obejscie" parkingu Auchan/Leroy? na ile plany które uchwalili w Mpzp 187 mogą sie wydarzyć w najbliższym czasie?
inwestycje
2018-04-04 20:29:21
Są takie plany, ale znajdują się w formie bardzo odległych koncepcji. Nawet mam wątpliwości, czy to kwestia przyszłej dekady... Na blogu publikowałem kiedyś plany Nowopiekarskiej.
AL
2018-04-07 04:55:07
Z innej beczki, wie ktoś może co budują koło netto w Jaworzu?
inwestycje
2018-04-10 15:06:04
W przetargu na rondo przy ulicy Cieszyńskiej nie zgłosił się żaden wykonawca, a w przetargu na fragment ulicy Żywieckiej oferty znacznie przekraczały budżet MZD. Oba przetargu pójdą do unieważnienia.
mk
2018-04-10 16:37:35
Jak tak dalej pójdzie to w tym roku nie rozstrzygną ani jednego przetargu :D jak to dobrze że wybory już jesienią :)
Olaf
2018-04-10 21:44:17
Czyli jedyny przetarg, który ma szanse na powodzenie, to łącznica do Międzyrzeckiej... Tam koszty tylko nieznacznie przewyższały budżet.
inwestycje
2018-04-12 00:54:43
Unieważniono także przetarg na ul. Cieszyńską. W tym momencie już można stwierdzić, że Cieszyńska nie będzie realizowana. Trwanie przetargu było jedyną kartą przetargową dla miasta wobec wojewody, aby nie anulował decyzji o dotacji z UE. Teraz nawet wyrok NSA już nic nie zmieni.
Karpackie
2018-04-12 08:32:14
Jeszcze brakuje tylko, żeby Krakowską i żywiecką anulowali i będzie komplet:) Szkoda Cieszynskiej- parę osób zrobiło larum i 100mln PLN pójdzie do sąsiednich miast. Z drugiej strony kasa na Cieszyńską(wkład miasta) zostanie przeznaczona na zwiększenie budżetu zamawiajacego dla ronda na stojałowskiego, łącznika miedzyrzeckiej i odcina żywieckiej przy granicy miasta
inwestycje
2018-04-12 10:23:32
Małe sprostowanie do mojego poprzedniego komentarza - oczywiście chodziło o marszałka, a nie o wojewodę. @Karpackie: To Ratusz popełnił błędy proceduralne przy wydawaniu decyzji środowiskowej przy Cieszyńskiej. / Odnośnie zwiększenia budżetu na unieważnione przetargi - nic takiego nie nastąpi. Po pierwsze, że pieniądze w budżecie na Cieszyńską są wirtualne - od kilku lat są tam wpisywane i miasto nie przeznacza ich na inne inwestycje. Po drugie - MZD nie będzie zwiększało kosztorysów w jakiś zasadniczy sposób. Zapewne ogłoszone zostaną ponowne przetargi z podobnymi kosztorysami.
mk
2018-04-12 14:54:27
Rondo na Stojałowskiego jednak będzie, wybrali ofertę Strabagu, przy takim przekroczeniu kosztorysu jestem w szoku że się nie zdecydowali powtórzyć przetargu.
ms
2018-04-12 17:31:06
czyli Pan(i) @karpackie miał(a) trochę racji. Dziś jak widać na TV i na Wiejskiej można wszystko
maras49
2018-04-13 09:43:31
A jeśli w kosztorysie na rondo jajo nie uwzględniono wymianę przykrycia Niwki, lub zbagatelizowano wielkość nakładów. Stąd takie rozbieżności. Może były jakieś dodatkowe ustalenia przed-przetargowe? Może ktoś coś wie?
Rob
2018-04-13 16:32:07
@Inwestycje co do Cieszyńskiej to ratusz się oczywiście podłożył swoimi błędami w dokumentacji ale niezaprzeczalnie winnymi tego, że będziemy kolejne 20 lat stać w korku jest grupka tych którym jest to na rękę (znaczy się na pełniejszą kieszeń)... SFR powinno nakręcić lokalną bajkę o tym jak można stracić 100 baniek ;-)
Rob
2018-04-13 16:36:01
... choć właśnie słucham J.Krywulta który twierdzi, że będzie ogłoszony nowy przetarg na Cieszyńską....
inwestycje
2018-04-13 18:45:09
@Rob: ta "grupka" to 1500 mieszkańców Bielska-Białej.
ms
2018-04-14 09:57:02
@inwestycje - 1500 czyli 1% mieszkańców. Tu chyba kierujących pojazdami z potrzebą jazdy tą ulicą jest głosów też conajmniej 1500 - tyle, że za przebudowa.
Tomek
2018-04-15 03:16:51
1500 mieszkańców złożyło doniesienie o błędach proceduralnych w decyzjach Ratusza czy podpisało protest przeciw realizacji pierwotnego (autostradowego, z drogami serwisowymi i ekranami) projektu przebudowy? Bo to dwie zupełnie inne kwestie. ilu z tych 1500 mieszkańców podpisałoby się pod donosem wiedząc, że zablokuje on rozbudowę Cieszyńskiej w nowym, łagodniejszym wydaniu? 100?
inwestycje
2018-04-15 12:35:18
Tego typu zawiadomień nie składa się gremialnie - tylko pojedynczo (osoba prawna). Nie rozumiem, dlaczego niektórzy tak łatwo ulegają propagandzie ratusza, która za swoje błędy obarcza mieszkańców. Gdyby nie nieudolność ratusza przy wydawaniu decyzji środowiskowej - Cieszyńska byłaby obecnie w budowie. Warto rozważyć co było przyczyną (błąd ratusza), a co skutkiem (zawiadomienie o błędzie).
inwestycje
2018-04-15 12:38:34
Druga rzecz, gdyby miasto nie brnęło w bezsensowną i z góry przegraną walkę w NSA, to przez te kilkadziesiąt miesięcy, gdy czekamy na wyrok NSA, udałoby się przeprojektować ulicę Cieszyńską do wariantu akceptowalnego przez ogół mieszkańców oraz uzyskać ważną decyzję środowiskową i zgodę na realizację inwestycji drogowej. Ratusz nie ruszył w tym kierunku nawet palcem.
ms
2018-04-15 14:47:43
Dyskusję o tym jak miała wyglądać Cieszyńska można porównać do dyskusji o ilości pasów na autostradach. Przed budową - po co trzy pasy, tam dwoma nie ma kto jeździć. Po wykonaniu – kto to widział, dwa pasy, cały zachód buduje trzy i więcej , a u nas jak zwykle itd.itp. Bez antagonizmów i niestety czasem kłótni, nie ma w RP rzeczowych dyskusji. Każdy jest wojewodą na swojej zagrodzie. A poza swoją zagrodą najczęściej dyletantem.
inwestycje
2018-04-15 15:04:16
@ms: raczej nie ma dyskusji o czterech pasach na Cieszyńskiej. Dyskusja dotyczy szerokości arterii - nikt mi jeszcze nie wytłumaczył, w jakim celu robi się tam pas zieleni i oddziela dwa kierunki ruchu, skoro to droga miejska a nie tranzytowa. Wystarczyłby spokojnie przekrój 1x4 - taki jak jest na odcinku od Hulanki do ronda Szarotki. Przekrój 2x2 to niepotrzebna gigantomania.
ms
2018-04-15 18:01:43
@inwestycje: pudło - mnie też nie chodziło o ilość pasów tylko o sposób dyskusji. Tyle.
Tomek
2018-04-16 08:44:32
@inwestycje A ja z kolei nie rozumiem powtarzania manipulacji, o ktorej pisalem powyzej. 1500 ludzi podpisalo protest pod inna wersja przebudowy. Czesc postulatow tego projektu zostala uwzgledniona i nie mozna juz mowic ze 1500 ludzi protestuje przeciwko wersji obecnej, bo to klamstwo. Niech zrobia petycje do obecnej wersji, bez przeklaman (poprzednio ludzie byli wprowadzani w blad jakoby droga ta miala byc po remoncie tranzytowa, oblegana przez tiry!!) z zastrzezeniem, ze najwyrazniej, judynym problemem jest pas zieleni i utrudnienia dla biznasikow wzdloz drogi. Bardzo jestem ciekaw ile podpisow zbiora :)
Rob
2018-04-16 13:51:06
@inwestycje O ile znam zasady finansowania projektów unijnych to nie ma możliwości istotnej zmiany projektu już zatwierdzonego do dofinansowania (chyba że znasz jakieś inne zasady). W przypadku dokonania takiej zmiany inwestor sam musi pokryć koszty wszystkiego czego nie ma w zatwierdzonym wcześniej projekcie. Stąd wątpię aby brak chęci ratusza do zmiany projektu wynikał z ich widzimisię ale raczej z brutalnych realiów rynku.
inwestycje
2018-04-16 22:51:34
Zmiana projektu jest jak najbardziej możliwa - z zastrzeżeniem, że nie zmieniamy znacząco celu danej inwestycji. Wymagana jest wówczas oczywiście zgoda instytucji, która udziela dofinansowania. Aneksowanie umów o dofinansowanie danej inwestycji to żadna nadzwyczajna procedura - bardzo często stosowana przy projektach z RPO.
Tatko
2018-05-21 13:16:27
@Tomek, na ostatnich planach modernizacji Cieszyńskiej nie było żadnych znaków ograniczenia dla cieżarowego ruchu tranzytowego. Jeśli gdzieś posiadasz potwierdzenie że ruch tranzytowy miał być jakoś ograniczony to podaj. W innym przypadku nie wprowadzaj w błąd.
Komentarzy (15)

Nowe rondo w centrum Białej

  

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulic Stojałowskiego, Głębokiej, Szkolnej, Wyzwolenia i Broniewskiego w centrum Białej, w rejonie kościoła Opatrzności Bożej. W miejscu historycznego Placu Deskowego powstać ma pięciowlotowe rondo. Sam plac, noszący obecnie nazwę zapożyczoną od kościoła również zostanie przebudowany. Znajdująca się w jego centrum zabytkowa figura Nepomucena zostanie przeniesiona. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 5,3 mln zł. Budowa planowana jest na lata 2018-2019.

Całość zamówienia ma zostać wykonana w ciągu 180 dni od daty podpisania umowy.
Miasto planuje przeznaczyć na budowę ronda 4,2 mln zł.

Plany objazdów w trakcie budowy: (zobacz)

plan: materiały przetargowe

REKLAMA:

2018-03-01 | Dodaj komentarz
Wojciechowski
2018-03-01 17:41:27
Comic Sans na koncepcji projektowej? Wesoło. :)
inwestycje
2018-03-01 21:30:46
Firma projektowa Trakt wszędzie ładuje tę okropną czcionkę...
Rafał
2018-03-02 08:21:15
Podczas tej inwestycji mogliby przy okazji poprawić / zmianie organizację wyjazdu ze Stojałowskiego na Żywiecką / Lipnicką. Moim zdaniem powinno się spróbować zrobić dwa pasy do skrętu w lewo i jeden prosto/prawo. Zauważyłem ze wszyscy, który chcą jechać później na Krakowską zajmują środkowy pasy a skrajny lewy jest pusty. Ja jadąc prosto do Lipnika, nie mam wyjścia i muszę ustawić się w sztucznym sznureczku.
realista
2018-03-02 22:40:46
Na pewno poprawi to bezpieczeństwo w tym miejscu. Generalnie jestem zwolennikiem rond. Szkoda tylko, że większość nie potrafi się na nich poruszać, przez co i bardzo wolnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o eksploatację.
O_01
2018-03-03 08:03:14
Pomijam "jajo". Mam jednak kilka pytań do projektanta i zarządzającego ruchem: - Przejście dla pieszych w strefie zamieszkania??? Czyli tam, gdzie z definicji pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem na całej szerokości drogi - jakie więc zasady ruchu mają na tym przejściu obowiązywać? - Co robi znak B-18 2,5 t na rondzie przed wjazdem na ul. Broniewskiego? - Dlaczego na drogowskazie E-2a zaprojektowano E-15a z numerem drogi 52 tylko w prawo? Czyżby na tym skrzyżowaniu zaczynała się droga krajowa 52? - Dlaczego na placu Opatrzności Bożej nie zaprojektowano dogodnego dojścia na chodnik ze stanowisk parkingowych dla niepełnosprawnych? - Zarządzający ruchem zaakceptował linię P-4 o długości 6 m (na wlocie z pl. Opatrzności Bożej)?
Bahahaha
2018-03-03 14:20:58
Normalnie JAJO se projektant zrobił, ale przyklepiemy projekt, bo jesteśmy innowacyjni i najlepsiejsi w drogownictwie. Wyznaczamy standardy innym...
Wojciechowski
2018-03-03 19:23:17
@O_01 Nie takie cuda w strefach zamieszkania widziano. Ostatnio w Krakowie geniusze wymyślili, że wjazd do stref w Starym Mieście i na Kazimierzu oznaczą... tablicami U-3 (!).
Wojciechowski
2018-03-03 19:23:41
@O_03 Oto one: https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/c0/5f/5a3a1d23e2abe_o,size,933x0,q,70,h,2e1efd.jpg
V8
2018-03-08 23:29:36
Wszystko fajnie, ale powinni zrobić je okragle a najwyzej pierscien robic szerszy. Czy nikt tego nie uzgadnia z MZK?
normalny
2018-03-09 00:17:35
czyli znowu wycinka ostatnich zielonych miejsc, wyciąć w pień WSZYSTKO i zabetonować
mieszkaniecBB
2018-03-13 13:29:06
Współczuje kierowcom przegubowych autobusów MZK.
O_01
2018-03-17 07:22:21
Niestety, widzę wiele błędów w tej dokumentacji. Będzie ciekawie.
Olaf
2018-03-21 17:14:27
@inwestycje Czy to prawda, że ma powstać rondo w miejsce skrzyżowania ul. Cieszyńskiej i Lompy?
inwestycje
2018-03-23 09:22:03
Tak, to prawda. Wkrótce pojawi się tu odpowiedni wpis na ten temat. :)
Matrix
2018-03-26 19:12:45
Ronda raczej nie będzie, w płynęły dwie oferty na sumę 11 i 12 mln.
Komentarzy (10)

Drogowe zmiany w Olszówce

  

W najbliższych latach Miejski Zarząd Dróg planuje przebudowę ulic Pocztowej i Startowej w bielskiej dzielnicy Olszówka. Poniżej koncepcje przebudowy tych dwóch dróg. Oprócz przebudowy jezdni, wzdłuż tych ulic powstaną nowe miejsca parkingowe, chodniki oraz na krótkim odcinku (od ul. Bystrzańskiej do basenu "Start") ścieżka rowerowa.

Ulica Startowa:

Ulica Pocztowa:

plany: MZD

REKLAMA:


2018-02-09 | Dodaj komentarz
O_01
2018-02-10 09:04:27
Przejrzałem z grubsza tę koncepcję. Opracowanie takie nieco toporne, rzuca się w oczy parę niedociągnięć - brak wymiarowania odległości przejścia od krawędzi drogi poprzecznej, chodniki rysowane "od ekierki - na ostry kant" (nikt tak chodził nie będzie), brak wymiarowania łuków niektórych zjazdów publicznych, miejsca parkingowe o długości 4,5 m (brak wymiaru poprzecznego), niektóre łuki z poszerzeniami, inne bez nich. Poszerzenia wyglądają jakby stosowano proste przejściowe - też "na kant". Wygląda na to, że poszerzenia niektórych łuków obliczono błędnie - na przykład łuki w km 0+100 oraz 0+180 na ul. Pocztowej poszerzono o 0,5 m, a z obliczeń wynika, że powinnny być poszerzony o 0,8 m. Na ul. Pocztowej w km 1+225 ni w pięć, ni w dziewięć rozpoczyna się strefa zamieszkania - pewnie dlatego, że brak miejsca na chodnik. To taki wytrych projektancki (akceptowany - niestety - przez zarząd drogi), który jednak muszę ocenić jako kardynalny błąd. Należało rozważyć zaprojektowanie takiej strefy na całej długości ulicy, przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań uspokajających ruch. Duży plus za stosowanie łuku 1,0 m wyokrąglającego załamania krawężnika na parkingach. Większość projektantów stosuje łuk 0,5 m, a nawet całkowicie bez łuku (w tym celują architekci). Dużo pracy czeka autora końcowej dokumentacji.
mazan
2018-02-12 08:44:35
Jak dobrze czyta sie komentarze fachowcow z branzy :) Szkoda, ze to prawdziwa rzadkosc i wystepuja tylko na mniej popularnych, wyspecjalizowanych stronach.
maras49
2018-02-15 10:05:00
Fakt, że te kanciate chodniki są przestawione fatalnie, i to w tej fazie projektu. Potem już, w trakcie realizacji, jeśli chce się to poprawić, to potrzeba kilku zgód, kilogramy korespondencji, nie mówiąc o niepotrzebnie straconym czasie. Szkoda, że nie ma już czegoś na kształt dawnych KOPI. Były to zespoły jednorazowe dla oceny konkretnego projektu, przed jego skierowaniem do realizacji. .
gienek
2018-02-19 06:29:30
Robotnik drogowy to proste stworzenie więc chodniki od linijki to dla niego duże ułatwienie.
Fred
2018-02-19 16:03:11
Nie obrazajmy sie wzajemnie. Robotnik drogowy to taki sam pracoqnik jak Ty. Wzajemny szacunek to klucz do postepu. Sowieckie podejscie nie jest mile widziane. Nigdy nic nie wiadomo, moze i Ty bedziesz kiedys budowal moj podjazd albo udraznial moje szambo. Zadna to ujma. Apeluje o wzajemny szacunek
inwestycje
2018-02-20 20:30:01
Tym bardziej, że dzięki takim pracownikom możemy jeździć po drogach. One same się nie budują.
beskid
2018-02-21 15:06:15
Do O_01, SzP. wbiło mnię w fotel czytając Pański komentarz... Szacunek!
O_01
2018-02-22 07:31:01
@beskid - dziękuję.
Jan
2018-03-20 17:29:27
Ciekawi mnie jak chcą przebudować Komorowicką do 11 Listopada
Misio
2018-05-24 15:57:06
ulica Pocztowa i Startowa to nie Olszówka ale Mikuszowice

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Darekbb]
Szkoda że blog zdechł, zostaje skyscrapercity :(
[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2768766
Newsów: 270
Komentarzy: 5644
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała