inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wykonanie długo oczekiwanej przez mieszkańców Hałcnowa i Komorowic ulicy Nowohałcnowskiej. Nowy ciąg połączy węzeł Rosta na drodze ekspresowej S52 z ulicą Hałcnowską.
Droga rozpoczynać się będzie na istniejącym rondzie wybudowanym w ramach węzła Rosta, a kończyć na nowym rondzie z ulicą Hałcnowską. W ramach inwestycji powstanie nowa 517-metrowa droga o szerokości 7 m, jednostronny chodnik na jej fragmencie oraz zatoki autobusowe. Projektowana droga przebiegać będzie głównie przez tereny rolnicze i nieużytki, wzdłuż potoku Kromparek.
Do nowej ulicy dowiązana zostanie ulica Braterska, która na znacznym odcinku zostanie rozbudowana. Dodatkowo, w ramach inwestycji zostanie przebudowany ok. 300-metrowy fragment ul. Hałcnowskiej oraz ok. 1100-metrowy ul. Bocznej.
Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 24 mln zł. Początek prac planowany jest na marzec 2018, a koniec na marzec 2021. Główne prace prowadzone będą jednak w latach 2019-2020.

plany: materiały przetargowe (kompilacja własna)

-----

REKLAMA:

2017-12-05 | Dodaj komentarz
maras49
2017-12-05 13:44:46
A mogło to być dokładnie 6 lat temu wraz z ukończeniem S1. Przecież obwodnicę przygotowywało się na tyle wcześniej, że dodanie do inwestycji 500 m, oczywiście po stronie kosztów MZD, nawet bez ronda na Hałcnowskiej, nie byłoby trudne.
inwestycje
2017-12-05 18:43:47
Zgadza się, podobnie jak zaniechania Ratusza w sprawie przebudowy ulicy Krzyżowej i Langiewicza, które również powinny być przeprowadzone równocześnie z budową ekspresowej obwodnicy.
facebook.com/nowohalcnowska
2017-12-05 18:52:39
Na szczęście bez świateł, będzie rondo na Hałcnowskiej :)
Yanek
2017-12-06 08:26:17
Bardzo się cieszę. Jak już wcześniej pisałem ta inwestycja jest niezbędna. Tylko dlaczego ma trwać aż 3 lata? Niesamowite.
O_01
2017-12-06 11:10:13
Yanek, ciesz się, ratusz założył skrócenie cyklu inwestycyjnego do trzech lat! :-) Zapraszam na forum hałcnowskiej strony internetowej, gdzie zamieściłem bardziej szczegółowe rysunki z projektu ulicy. http://halcnow.pl/forum/showthread.php?tid=1090&page=last
salmon
2017-12-06 11:52:21
Z tego co się orientuję to mieszkańcy Braterskiej/Siostrzanej złożyli protest przeciw rozbudowie ul. Braterskiej. Głównie chodziło o to, że kawałek dalej jak przejedzie się pod wiaduktem jest firma(chyba budowlana) i Braterską będą tam jeździły tiry. Mieszkańcy proponowali, żeby zamiast rozbudowywać Braterską poszerzyć drogę techniczną, która leci tuż przy ekspresówce.
inwestycje
2017-12-06 15:18:35
Panie Bronisławie, bardzo proszę o umieszczenie notki na forum halcnow.pl, skąd pochodzi umieszczony tam plan: http://halcnow.pl/forum/showthread.php?tid=1090&pid=42340#pid42340 Kompilacja rysunków została pierwotnie umieszczona na moich blogu i została stworzona na jego potrzeby, a na forum halcnow.pl nie ma żadnej informacji o pochodzeniu.
O_01
2017-12-06 15:43:16
Uprzejmie informuję, że osobiście ściągnąłem rysunki pdf ze strony internetowej MZD (przetargi), po czym przetransponowałem je na pliki jpg, a następnie obciąłem i wyostrzyłem kontrast. Tylko pierwszy plik pochodzi z blogu "inwestycje" - o czym informuje uzupełniony już wpis na forum strony hałcnowskiej. Jest on blady, bo nie poprawiono w nim kontrastu. Aktualnie to samo uczyniłem z plikami pdf z zakresu projektu zagospodarowania terenu. Wygląda więc na to, że częściową rację mają na bielsko.info podając, iż rysunki pochodzą ze strony halcnow.pl - bo dotyczy to trzech rysunków (oprócz tego pierwszego ogólnego i bladego). :-) Serdecznie pozdrawiam.
inwestycje
2017-12-06 15:48:32
Dziękuję, zgadza się. Właśnie chodziło mi o ten rysunek-kompilację, którego połączenie w jeden zajęło sporo czasu.
Paweł
2017-12-07 00:22:07
Faktycznie rozwiązanie z drogą techniczną zamiast rozbudową Braterskiej byłoby mniej uciążliwe dla mieszkańców Braterskiej, tym bardziej, że narażeni są oni już na duży hałas od ekspresówki - nadal brak ekranów akustycznych. Poza tym brak chodników wzdłuż ul. Bocznej - to jest droga, którą dużo ludzi chodzi do kościoła na osiedlu Rosta. No i ciągle brak chodników pozwalających na swobodne poruszanie się pieszych od ronda do "Bułgara". Pozdrawiam.
mieszkaniec okolicy Żywieckiej
2017-12-08 11:10:31
Witam wszystkich czytających. Ja w nieco innym temacie, a mianowicie oświetlenia przejść dla pieszych. Od kilku dni można zauważyć ekipy energetyków montujących dodatkowe oświetlenie LEDowe na przejściach dla pieszych przy ulicy Żywieckiej (pomiędzy Jaśminową a Łęgową), Wszystko wygląda tak że będą to takie same instalacje jak przy przejściach dla pieszych na ulicy Stojałowskiego. Jednak mam dwa pytania, czy w ramach tych inwestycji przewidziane jest też montaż aktywnych znaków D-6? Drugie pytanie, czy w ramach doświetlenia przejść dla pieszych możliwy jest montaż dodatkowych lamp na słupach w rejonie skrzyżowania Żywiecka-Przędzalnicza w rejonie przejścia dla pieszych i przystanku autobusowego w kierunku centrum? Tam jest na prawdę bardzo ciemno co sprawia że rejon tego skrzyżowania jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla pieszych i pasażerów oczekujących na przystanku. Z góry dziękuję za odpowiedz.
inwestycje
2017-12-08 19:16:46
^^ Tego typu pytania i sugestie powinny być kierowane bezpośrednio do Miejskiego Zarządu Dróg. Blog to prywatna inicjatywa, w żaden sposób niepowiązana z Ratuszem czy miejskimi jednostkami samorządowymi.
m
2017-12-13 11:32:21
Dwa miesiące wstecz MZD rozpoczęło demontaż odcinka ekranu akustycznego na jezdni wschodniej ul. Andersa, tuż przed prawoskrętem w ul. Michałowicza. Byłem przekonany, że jest to związane z budową pasa wyłączeniowego dla ww. prawoskrętu. Pas ten skręcającym w ul. Michałowicza ułatwiłby wyłączanie się z ruchu, bez blokowania jazdy na wprost do Hulanki. Niestety po kilku tygodniach okazało się, że nastąpiła tylko wymiana wypełnienia ekranu na przeźroczysty. Szkoda. Moim zdaniem stracono okazję na polepszenie warunków ruchu w tym miejscu.
100%BB
2017-12-13 16:17:53
Co jest przyczyną, że MZD, po raz kolejny przesuwa termin składania ofert przetargu na remont DK 52 Krakowska/Zywiecka. Inwestycja na papierze, warta około 150 mln PLN, powinna być łakomym kąskiem dla firm budowlanych, a tu od maja nie mogą wyłonić firmy, która wejdzie na plac budowy. W czym rzecz się pytam może Pan @inwestycje wie więcej na ten temat. Czyżby miasto miało zagrożona kolejną ważną inwestycje ze wsparciem z UE? Bo ile można przeciągać przetarg w nieskończoność, czy może są znowu podobne problemy jakie wystąpiły z przebudowa ulicy Cieszyńskiej. To zaczyna być dziwne, czyżby miasto było stać aby ponad 200 baniek dofinansowania przepadło z jakiś niejasnych powodów? Takich cyrków jeszcze w mieście nie było, że niby jest zdobyta dotacja, a inwestycje tkwią w martwym punkcie. Przecież nawet jak wyłonią firmę, która wykona to zadanie, to jeszcze bedzie pewnie jakiś protest przegranych kiedy oni mają zacząć inwestycje drogowe na DK 52? Ulica Krakowska, to wstyd dla naszego miasta. Jak długo ten pat jeszcze potrwa?
inwestycje
2017-12-13 17:45:22
Przesuwanie terminów jest związane z duża liczbą zapytań do przetargu. Wcale nie jestem przekonany, czy obecny termin otwarcia ofert 9 stycznia zostanie utrzymany, a jeśli nawet to inwestycja nie zacznie się wiosną, ale dopiero w połowie roku.
100%BB
2017-12-13 18:12:55
Ja tez nie dam wiary, że w styczniu br. otworzą koperty, ale dziwne to wszystko, w Swinoujściu już otwarli koperty z kosztorysami kto i za ile wybuduje tunel pod rz.Świnną, a przy tym zadaniu inwestycyjnym w Swinoujściu, remont DK 52 w Bielsku-Białej, wygląda na małe piwko. Dziwne że tak to się przeciaga. Wypada miec nadzieję że w 2018 roku w II kwartale zwycieska firma podpisze umowę na realizację tego zadania. Mimo wszystko dzięki @inwestycje za odpowiedź na moje pytanie.
maras49
2017-12-13 20:38:13
Wydaje mi się, że w parze z dużą ilością pytań na to zadanie idzie fakt, że odpowiedzi na te pytania nie są dla wykonawców wystarczające i mogą i generować wątpliwości, które przekładają się na następne zapytania. Może to wynikać z niewystarczającej kompetencji pracowników oddelegowanych do tego rodzaju zadań, lub tez z obciążania ich drobnymi innymi zadaniami. Zadań coraz więcej, wyszkolonych kadr tyle samo, lub nawet mniej. Wyszkoleni odchodzą na emeryturę, a dla nowych trzeba czasu na doszkolenie. Tu trzeba jednak znać dobrze i umieć się poruszać w przepisach związanych z dofinansowaniem unijnym. Być może jest jeszcze inna przyczyna.
inwestycje
2017-12-13 22:24:50
@maras49: raczej zadań coraz mniej... Widać to po zatrważająco niskim wykonaniu planu nakładów na wydatki inwestycyjne w budżecie 2017 (po 3 kwartałach to zaledwie 18% planu).
O_01
2017-12-16 07:50:26
Jako projektant chciałbym wyjaśnić, że są dwa rodzaje pytań do ogłoszonych przetargów. Jedna grupa to procedur przetargowych, terminów, treści umów itp. - a więc pytania, na które odpowiada zamawiający. Druga grupa to pytania do samej dokumentacji projektowej, na które odpowiedzi przygotowuje projektant. Tu dochodzimy do problemu. Zdarza się, że wymogi stawiane projektantom przez zamawiającego przyczyniają się do pewnych, hmm, niedomówień w dokumentacji, albo też po prostu niedopracowania szczegółów, co wynika często z narzuconych terminów. Potencjalni wykonawcy zaś chcą już na tym etapie wyjaśnić wszelkie wątpliwości, albo znaleźć luki, dzięki którym będą mogli domagać się dodatkowego wynagrodzenia - dowodząc, że dany problem nie był rozwiązany w dokumentacji projektowej. To oczywiście w bardzo wielkim uproszczeniu, bo cały proces jest trochę bardziej skomplikowany. Na marginesie - termin otwarcia ofert na budowę ul. Nowohałcnowskiej przesunięto na 10 stycznia 2018 r. co (jak mnie poinformowano) "wynika planowanych zmian w SIWZ oraz koniecznością przygotowania odpowiedzi na liczne zapytania od Wykonawców i w konsekwencji udzielenia im czasu na przygotowanie oferty w nawiązaniu do wprowadzanych zmian i treści udzielonych odpowiedzi". Proszę zwrócić uwagę, że zamawiający będzie wprowadzał zmiany w SIWZ - wymuszone zapewne treścią "licznych zapytań".
maras49
2017-12-16 10:09:36
Na to jw. powiem tak, używając kulinarnego języka: Jeśli do przygotowania posiłku część składników użyje się niewłaściwych lub niezgodnie z przepisem kulinarnym, to później użycie 100 przypraw nie zmieni faktu, że potrawa jest, mówiąc trywialnie spierniczona. @O-01; podobało mi się to - hmm - myślę że można było dosadniej określić ten stan, bo takie czasy. Pozdrawiam.
maras49
2017-12-16 12:32:09
@inwestycje: na stronie z zamówieniami BIP znalazłem 57 rozstrzygniętych zadań przetargowych licząc wszystkie. Nie wiem czy to mało. Ile to korespondencji trzeba stworzyć dla takowych. Tylko kilka zadań "nie" technicznych.
maras49
2017-12-16 12:33:10
uzup.ww. to tylko rok 2017 jeszcze trwający ...
inwestycje
2017-12-16 17:31:54
@maras49: Ilość przetargów nie jest dla mnie wartością wymierną, w przeciwieństwie do wydawanych kwot. Trudno na tym samym poziomie stawiać przetarg na uzupełnienie oznakowania z przetargiem budowę wiaduktu.
maras49
2017-12-17 09:28:24
@inwestycje: tak, tak, zgoda - tylko mi chodzi o absorbowanie czasu pracownika na przygotowanie każdego zadania, a tu już jest większa różnica niż różnica nakładów.
maras49
2017-12-22 17:45:57
Jak usłyszałem w Radio Bielsko w 2018r. ma być 99 zadań inwestycyjnych za 1mld 100mln PLN w budżecie. Jak i kiedy Urząd to przerobi?
O_01
2017-12-23 07:12:44
@maras49 - to jakieś przekłamanie z tym budżetem. Musiałeś się przesłyszeć, albo oni niedokładnie powiedzieli. Budżet miasta na rok 2018 przyjęty na ostatniej sesji Rady Miejskiej, to wydatki ogółem na kwotę 1.207.000 tys. zł, w tym wydatki bieżące 858.754 tys. zł, a wydatki majątkowe 348.257 tys. zł. CYTATY z uchwały: Wydatki majątkowe dotyczą kontynuacji zadań inwestycyjnych, a także realizacji nowych zadań, w tym realizowanych z udziałem środków z Unii Europejskiej w wysokości 143,7 mln zł. Wydatki majątkowe dotyczą kontynuacji zadań inwestycyjnych, a także realizacji nowych zadań, w tym realizowanych z udziałem środków z Unii Europejskiej w wysokości 143,7 mln zł. Największy udział w wydatkach majątkowych stanowią inwestycje w zakresie transportu, na które przeznaczono 241,1 mln zł, tj. prawie 69,2%, inwestycje oświatowe – 39,7 mln zł, tj. 11,4%, ochrony zdrowia – 24,5 mln zł tj. 7,0%, w zakresie gospodarki mieszkaniowej – 15,3 mln zł, tj. 4,4%, w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – 9,5 mln zł, tj. 2,7%, w zakresie administracji publicznej – 4,8 mln zł, tj. 1,4% wydatków majątkowych ogółem.
inwestycje
2017-12-24 20:06:49
W budżecie 2018 główne wydatki to przebudowa Cieszyńskiej (która nie ruszy) oraz DK52 (na którą wydatki nie będą podejrzewam większe niż 50% zaplanowanej kwoty; a to dlatego, że kolejny raz przesunięto otwarcie ofert; rozpoczęcie budowy realnie najwcześniej w połowie roku).
maras49
2017-12-25 13:47:52
@O_01: nie tyle źle usłyszałem ile źle napisałem jeden z przyimków: przed 1 mld 100 mln budżecie - miało być W, a nie ZA. Pozdrawiam
maras49
2018-01-05 10:41:28
Pogoda pomogła, a więc jak będzie dobrze, to do dzisiaj późnego wieczora zabetonujemy płytę nośną pomostu wiaduktu na Międzyrzeckiej :-))
maras49
2018-01-06 09:33:34
@jw: No i udało się. Zapadamy w sen zimowy. Tylko gdzie ta zima? :-)
O_01
2018-01-10 07:40:25
@maras49 - pytanie dotyczące przebudowy Międzyrzeckiej: czy projektant, albo inwestor, wprowadzają do projektu zmiany dotyczące prawidłowego przebiegu i właściwych parametrów dróg dla rowerów? PS. Fajnie, że pogoda pomogła i idziecie do przodu z tą inwestycją :-) (@inwestycje - przepraszam za to, że pytam w wątku dot. innego tematu, ale pytam o sprawę bardzo ważną, mam nadzieję, że mi wybaczysz).
maras49
2018-01-10 10:28:03
@O_01 – Drogi rowerowe, a szczególnie ich parametry techniczne - te szczegółowe - nie są moją mocną stroną w zawodzie. Na ul. Międzyrzeckiej zaprojektowano je po zachodniej stronie za wyjątkiem nowego przebiegu do ul. Cieszyńskiej, gdzie mają być po obu stronach. Coś tam słyszałem, że tu i ówdzie dokonana będzie ich techniczna korekta, ale nie jestem w stanie zlokalizować miejsc, ani zakresu. Mailem prześlę PB i PW zadania – etap 1 i 2, może tam coś będzie więcej.
O_01
2018-01-10 11:41:02
Dzięki za dobre chęci - PB i PW mam, chodzi mi przede wszystkim o te korekty (o które toczę w UM boje)
maras49
2018-01-10 14:18:00
@O-01: w takim razie życzę powodzenia w tych bojach - czasem rzeczywiście trudno wytłumaczyć dobre rozwiązania; każdy widzi to inaczej - ale warto rozmawiać :-). Pozdrawiam.
inwestycje
2018-01-10 15:25:03
Najtańszą ofertę na budowę ulicy Nowohałcnowskiej złożyła firma Radex z Bielska-Białej. Oferta: 12.355.167,05 zł. Budżet: 17.066.660,18 zł.
O_01
2018-01-10 20:37:12
Nie będę się ścigał z inwestycjami (serdecznie pozdrawiam) na newsy, niemniej jednak zapraszam do dyskutowania o Nowohałcnowskiej: https://www.facebook.com/Budujemy-Nowoha%C5%82cnowsk%C4%85-400997200344592/?ref=bookmarks
Komentarzy (40)

Pod Szyndzielnię nową drogą

  
Dwa tygodnie temu Miejski Zarząd Dróg podpisał umowę z firmą Gronner & Rączka Architekci na wykonanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy Alei Armii Krajowej na jej górnym, podstokowym odcinku.

Projektant będzie miał za zadanie opracować pełną dokumentację dla drogi na odcinku od ronda u zbiegu Alei Armii Krajowej oraz ulic Karbowej i Olszówki do dolnej stacji kolei gondolowej „Szyndzielnia".

Droga na odcinku do ulicy dojazdowej do ośrodka „Beskidy Park" po przebudowie ma zyskać 6-metrową jezdnię oraz jednostronny chodnik o szerokości 3,5 m, a od wspomnianej drogi dojazdowej do dolnej stacji kolei - 4,5-metrową jezdnię bez chodników. Dodatkowo przebudowana do postaci ciągu pieszo-jezdnego o szerokości 5 metrów ma zostać ulica Skalna.

Projektant będzie miał także za zadanie opracowanie projektu planowanej pętli autobusowej, projektu zagospodarowania przestrzeni przy dolnej stacji kolei gondolowej oraz zaplanowanie obiektów małej architektury wzdłuż drogi.
Zagospodarowanie placu przy dolnej stacji ma uwzględniać:
- możliwość zawracania autobusów,
- miejsce do gromadzenia się wycieczek,
- miejsce do handlu (sprzedaż pamiątek) - np. kioski,
- stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych,
- stanowiska napraw i mycia rowerów.

Co należy zaznaczyć - droga nadal będzie wyłączona z ruchu poza komunikacją miejską oraz osobami dojeżdżającymi do posesji.

Projektant będzie miał 300 dni na wykonanie zamówienia.
Szacunkowy koszt budowy to 12 mln zł (wraz z kosztami wykupu gruntów pod drogę, w większości należących od Lasów Państwowych). Budowę planuje się przeprowadzić w latach 2018-2019.

plany: dokumentacja przetargowa MZD

REKLAMA:

2017-10-31 | Dodaj komentarz
Hmmm
2017-11-01 14:54:41
Jaki jest sens wydawania 12 mln na drogę wyłączoną z ruchu? Ta obecna nie wystarcza autobusom i mieszkańcom? Czy ja czegoś nie dostrzegam? Nie ma pilniejszych potrzeb drogowych w mieście? Proszę o oświecenie.
inwestycje
2017-11-01 16:16:01
Niestety nie potrafię na to odpowiedzieć. Sam sam podobne odczucia. Za kwotę 12 mln złotych udałoby się wyremontować na prawdę solidną liczbę dróg lokalnych, które niekiedy są w stanie agonalnym.
bba
2017-11-01 16:43:30
A ile by mozna za 12 mln stworzyc sciezek rowerowych, trekkingowych, nowych spacerowych, lawek przy sciezkach, itp itd Czasem tak niewiele trzeba wlozyc zeby zrobic z regionu atrakcje turystyczna, ale tutaj szczytem fantazji jest wieza widokowa...
O_01
2017-11-02 07:35:47
Ideą tego zamiaru było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa coraz większej liczbie pieszych, którzy pojawiają się w tym rejonie zdążając z parkingów w kierunku Dębowca oraz stacji kolei linowej. Obecne coś, co znajduje się obok jezdni, zdecydowanie nie może być nazywane chodnikiem, zaś mimo wszystko ruch pojazdów jest tam jednak niemały (autobusy, dojazdy do posesji i do innych obiektów). Drugim argumentem za wykonaniem przebudowy miało być zapewnienie dogodnego dojazdu do stacji kolei linowej rowerzystom - tym jadącym DDR od strony miasta, ale także tym przyjeżdżającym skądś tam samochodami i chcącym skorzystać z sieci górskich tras rowerowych. To oczywiście wiąże się z planami budowy kolejnej górskiej trasy rowerowej łączącej Szyndzielnię (górna stacja kolei) z trasami na Koziej Górze i z koniecznością odciążenia rejonu Błoni od uciążliwego parkowania samochodów związanego z tymi trasami. Ma to być zaczątek kompleksowego realizowania systemu rowerowych tras górskich i rowerowych turystycznych górskich w powiązaniu z możliwościami parkingowymi miasta. Początkowo planowano remont drogi oraz budowę chodnika i osobnej, wygodnej drogi dla rowerów. Po szczegółowych analizach możliwości terenowych i technicznych zamiar okrojono do budowy ciągu pieszo - rowerowego o szerokości 3,5 m. W mojej ocenie jest to zdecydowanie niewystarczające.
O_01
2017-11-02 15:34:57
No i jeszcze jedno - tam ma powstać nie tylko "droga wyłączona z ruchu", ale ładne, estetyczne zagospodarowanie otoczenia dolnej stacji kolejki linowej i dojścia do niej.
maras49
2017-11-02 15:52:11
Czyli w dwóch zdaniach: 1. remont jakich wiele w mieście, oczywiście z dostosowaniem do wymogów dzisiejszych, 2. jeszcze większa dostępność gór dla rowerów i turystów - a przy okazji trochę dodatkowych wpływów dla miasta z zagospodarowania terenu. Chciałem to zapisać bez używania technicznych zdań, które przemawiają do tylu - do ilu nie przemawiają. Ten odcinek starej Brygadzistów jest bez remontu od ok. 45 lat, nie licząc tzw. ulepszania uszkodzeń. To jest moje zdanie. A czy można lepiej nie wiem. Podobno lepsze jest wrogiem dobrego.
mieszkaniecBB
2017-11-03 16:59:19
Witam wszystkich czytających i Autora Blogu. Mój wpis jest formą APELU! 12 mln na remont takiego fragmentu drogi a od kilkunastu tygodni nie ma tygodnia a nawet dnia aby nie było głośno o potrąceniach pieszych na przejściach w tym Bielsku-Białej. Dlaczego osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo czy to w UM czy to w MZD czy to z inicjatywy Radnych, nikt nie poruszy tego tematu i dlaczego nie zaczną powstawać tzw. Aktywne przejścia dla pieszych? ile jeszcze ma zostać potrąconych ze skutkiem śmiertelnym ludzi aby w końcu ktoś włączył myślenie i podjął radykalne działanie czego efektem będzie poprawa bezpieczeństwa pieszych?
Matrix
2017-11-03 18:03:06
12 baniek wyrzucone w błoto dla drogi do nikąd. Wystarczy tylko zrobić porządny chodnik i wszystko będzie ok. Rowerzyści mogą jeździć jezdnią i tak jest to ulica tylko służb, mieszkańców i dojazd do hotelu.
Wojciechowski
2017-11-03 19:06:19
Jak dla mnie poza nowym chodnikiem, nawierzchnią i pętlą autobusową (obecnie to jest jednak trochę dzicz) nie ma tam co robić. Są poważniejsze wydatki w mieście. Ceny w budownictwie zresztą przerażają - niedługo milion złotych będzie kosztowała budowa parkingu na 20 miejsc gdzieś między blokami, piaskownicą i trawnikiem...
O_01
2017-11-04 07:20:41
Do mieszkańca BB - odpowiem tak: "Bo w tym cały jest ambaras, aby dwoje chciało naraz". Zarządzający ruchem w naszym mieście jest niezwykle odporny na wszelkie nowości...
maras49
2017-11-04 14:36:08
Czy zarządzający ulicami miasta nie mają przełożonych w UM. Myślę, że mają i Radni powinni sobie z tym poradzić jak np. Sejm z HGW !
inwestycje
2017-11-04 19:16:50
Przełożony, delikatnie mówiąc, nie jest osobą, która podąża za nowinkami.
Matrix
2017-11-04 19:59:42
A pro po przebudowy drogi, byłem zobaczyć postępy na ulicy Sobieskiego i ręce mi opadły. Zamontowano latarnie uliczne typu Albany, które historycznie nigdy w naszym mieście nie stały. Tym bardziej na tak starej ulicy jak właśnie Sobieskiego. Ale co się dziwić jak miejski konserwator zabytków ma wszystko w głębokim poważaniu...
Mieszkaniec Polskich-Skrzydeł
2017-11-05 09:27:53
A co z remontem/ rozbudową Cieszyńskiej?
O_01
2017-11-05 09:32:05
Informacja uzupełniająca dla tych, którzy nie do końca się orientują: Zgodnie z obowiązującym prawem, w miastach prezydenckich (a takim jest Bielsko-Biała), ruchem zarządza Prezydent Miasta - a w jego imieniu komórka inżynierii ruchu w Wydziale Komunikacji, nad którym bezpośredni nadzór ma Zastępca Prezydenta Miasta Lubomir Zawierucha.
maras49
2017-11-05 15:06:30
@O-01 Dla mnie to oznacza, że Radni Miasta Bielska-Białej w tej dziedzinie nie mogą nic, jedynie mogą sobie ponarzekać tak jak my mieszkańcy...
2017-11-05 16:20:25
@maras41 - nie do końca. Czasami coś tam się udaje http://rowerowe-bielsko.pl/strona/miniblog/#top
Royal
2017-11-05 19:57:36
Matrix jesteś w błędzie z tymi latarniami. Stały takie wysokie latarnie na bielskim rynku od przynajmniej 1915 roku. Widać to na starych fotografiach!
maras49
2017-11-06 10:38:53
@O-01 a propos dróg rowerowych. Dlaczego na ul.Międzyrzeckiej na nowym odcinku od Cieszyńskiej do projektowanego zjazdu w kierunku ul.Zagajnik ścieżki rowerowe są po obu stronach. Szczególnie mi chodzi o stronę zachodnia. Czy to nie jest na wyrost, czytaj rozrzutność?
Rowerowe-Bielsko.PL
2017-11-06 10:54:33
@maras49: na wymienionym odcinku ul. Międzyrzeckiej są obustronnie jednokierunkowe drogi rowerowe.
inwestycje
2017-11-06 11:55:32
Brawo Panowie Bronisławie i Dawidzie za inicjatywę.
maras49
2017-11-06 12:17:40
@Rowerowe-Bielsko.PL : o tym, że są to wiem od dawna. Na całej Międzyrzeckiej ok, ale po co na tym odcinku po stronie zachodniej. W rejonie łącznika do ul. Zagajnik jest przejazd przez jezdnię ul. Międzyrzeckiej ze strony zachodniej na stronę wschodnią. To by wystarczyło po stronie wschodniej - kierunek do miasta. Jeśli rowerzysta będzie chciał sięudać z Wapienicy w kierunku zachodnim, na pewno nie będzie się wspinał na wiadukt, tylko pojedzie ul. Dziewanny lub Zagajnik. Wolałbym tam jeden więcej pas ruchu dla bezpieczeństwa przed skrzyżowaniem - czytaj rondem.
Matrix
2017-11-06 14:06:51
@Royal ale nie na Sobieskiego.
O_01
2017-11-07 06:41:41
Problemem bielskich DDR jest to, że pośród decydentów w tzw. mieście nie ma nikogo, kto "czułby" tę tematykę, miał odpowiednią wizję i potrafił wymóc na projektantach właściwe rozwiązania. Samo dochodzenie do tego, by Prezydent Miasta zobowiązał służby miejskie do stosowania "Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej" to była wielomiesięczna orka na ugorze.
maras49
2017-11-09 12:22:16
@O_01: Jeżeli Prezydent zobowiązał służby do stosowania "Standardów ...", to w czym rzecz. Jeśli z kolei nie potrafią przekonać projektantów, to jednych lub drugich należy postawić do pionu. Są metody, do wymiany włącznie. Wymiany tych służb, nie tylko ich szefów !
2017-11-09 15:57:00
@maras49 - w moim komentarzu nacisk został położony nie na "zobowiązanie przez Prezydenta", ale na "dochodzenie do tego zobowiązania"...
maras49
2017-11-09 16:30:47
ważne, żeby doszedł :-)
Jacek
2017-11-10 16:05:22
Pytanie "z innej beczki": co z remontem ul. A. Mickiewicza na odcinku od placu Chrobrego do ul. H. Sienkiewicza?
inwestycje
2017-11-10 19:16:42
@Jacek: projekt odłożony na półkę. Oferty w przetargu przekraczały znacznie budżet inwestora. Miasto nie ogłosiło ponownego przetargu.
Kierowca
2017-11-20 21:33:09
A czemu tak po cichutku ruszył remont Wita Stwosza?
maras49
2017-11-21 10:35:34
@kierowca: - no nie tak po cichutku, tu był prezentowany, a tu masz przetarg: http://www.mzd.home.pl/bip/index.php?str=80 poz.10
pwpw
2017-11-21 11:15:56
Maras przetarg był nawet dwa. Ale problem jest gdzie indziej. Rozmawiałem z mieszkańcami i jeszcze nie było nawet inwentaryzacji terenów przeznaczonych do przejęcia. Ludzie nie wiedzą co dokładnie im zabierają. Tzn. dostali pismo z ratusza, że zabierają im np. 4 m2 ale nie było geodety, który wyznaczyłby dokładnie w którym to jest miejscu. Generalnie sprawy formalne nie są jeszcze zakończone a roboty ruszyły. Dlatego nie ma żadnych informacji na stronie MZD i innych, że roboty trwają. Kolejna inwestycja w Bielsku gdzie ludzi robi się balona. Nie ma możliwości odwołania od niczego, tzn. jest ale i tak urzędnicy zasłaniają się ZRID-em i możesz ich pocałować w. Mógłbym dużo jeszcze napisać ale kto będzie chciał się dowiedzieć jak przebiegają w Bielsku inwestycje to może podpytać mieszkańców Wita Stwosza. Własność prywatna w tym mieście nie istnieje. Dziś masz a jutro dostaniesz pismo z ratusza, że ci zabierają.
pwpw
2017-11-21 11:27:38
Dodam jeszcze, że rozbudowują ulicę, która biegnie przez środek osiedla. Od torów do Piastowskiej domy i bloki są blisko jezdni ale jakiś geniusz wpadł na pomysł, żeby puścić tą ulicą cały ruch od strony Starego Bielska do Piastowskiej gdzie 300-400 metrów dalej jest ulica Listopadowa dużo szersza i przy której blisko drogi jest raptem kilka domów. Dodatkowo ulica przebiega na granicy dwóch osiedli. Listopadowa powinna być wyremontowana a nie podrzędna Wita Stwosza.
Sobieskiego
2017-11-21 16:19:05
Witam czy ktos moze orientuje sie kto odpowiada za ulozenie kostki na chodnikach przy remontowanej Sobieskiego?-jaka firma?
maras49
2017-11-22 12:15:17
@pwpw: z pytania to nie wynikało, a sprawy prawne i wykupy to sprawa przed przetargowa i winna być załatwiona wcześniej - do końca. W tych sprawach nie jestem obeznany.
inwestycje
2017-11-24 12:41:46
@Sobieskiego: generalnym wykonawcą jest Strabag Infrastruktura Południe
inwestycje
2017-11-24 12:42:25
Z innej beczki - podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej dla S1 Bielsko-Biała - Mysłowice.
maras49
2017-11-24 19:04:57
@inwestycje - Czy z Multiconsult z w-wy? Proszę o jakiś link!
Matrix
2017-11-24 19:34:06
Co jest przyczyną, że tak odsuwany jest termin składania ofert na przebudowę Żywiecka/Krakowska?
inwestycje
2017-11-24 23:17:14
@maras49: tak, z Multiconsult z Warszawy; http://www.gddkia.gov.pl/ajax/zamowieniePubliczneSzczegoly.php?id=23705&lang=pl / @Matrix: liczba zapytań od wykonawców

Kilka dni temu Miejski Zarząd Dróg podpisał umowę na wykonanie przebudowy ulicy Słowackiego w Bielsku-Białej.

Nową nawierzchnię zyska fragment drogi na odcinku pomiędzy ulicami Orkana i Grunwaldzką. Zmianie ulegnie rodzaj nawierzchni na tej ulicy. Pomiędzy ulicami Orkana a Frycza Modrzewskiego ułożona będzie kostka brukowa (do tej pory znajdowała się tylko na fragmencie tego odcinka). Na dalszym odcinku (do Grunwaldzkiej), dotychczas w całości brukowanym, ułożona będzie nawierzchnia bitumiczna.

Dodatkowo, w ramach tego zadania wyremontowany zostanie parking u zbiegu z ulicą Sienkiewicza. W tym miejscu jeszcze kilka lat temu planowano budowę parkingu wielopoziomowego - pomysł ten jednak zarzucono.
Koszt przebudowy wyniesie 2,7 mln zł. Wykonawca, czyli firma Inter-Service z Bielska-Białej, będzie miała czas na wykonanie wszystkich prac do końca maja 2018 roku.

slowackiego1

slowackiego2

plany: materiały przetargowe MZD

REKLAMA:

2017-10-31 | Dodaj komentarz
kierowca
2017-11-02 15:21:32
Bardzo dobra zmiana. Będzie na pewno ciszej i w szkole będzie można okna otworzyć. Tylko żeby się nie okazało, że we wrześniu będą dorabiać progi zwalniające. Policji na drogach brak a jak niejeden szofer zobaczy kawałek równej drogi bez dziur to nawet na takim odcinku 80 pociśnie.
mieszkaniec
2017-11-04 09:41:53
Na pewno będzie trzeba zrobić. Na Witosa rozpoczyna się na dniach budowa 5 progów. Polacy to są dzikusy za kierownicą a dodatkowo policja rzeczywiście olewa problem przejazdu na czerwonym, przekraczania prędkości itp. 20-30 lat temu było co prawda mniej samochodów ale policja czaiła się w krzakach i nie było wiadomo gdzie cię namierzą. Kierowcy bali się i jeździli wolniej. Teraz każdy gna ile może nie zważając na bezpieczeństwo. MZD robi strefy tempo 30 i 40 tylko nie wiem w jakim celu. Przygotowują się chyba na to, że Unia wprowadzi ten przepis, że samochód nie będzie mógł przekroczyć prędkości jaką "przeczyta" na znaku. Generalnie policja przydała by się. Gdyby codziennie na różnych drogach było z 10 patroli z radarami to po pół roku można by progi likwidować. Polak jak nie czuje bata to myśli że jest mistrzem kierownicy.

Własny dom na granicy miasta w cichej i zielonej okolicy to marzenie wielu osób. Gdyby połączyć to jeszcze z wygodnym dojazdem i bogatą infrastrukturą rowerową, otrzymalibyśmy idealne miejsce do zamieszkania. Nowa inwestycja - Osiedle Piechurów, budowana w północno-zachodniej części Bielska-Białej, na granicy z Mazańcowicami idealnie wpisuje się w takie marzenia.

Powstające osiedle składa się z 10 budynków położonych na działkach o powierzchni od 5 do 12 arów. Deweloper oferuje dwa typy domów: w zabudowie wolnostojącej (tzw. singiel) o powierzchni netto 143 m2 oraz bliźniak - 92 m2.

Domy typu bliźniak budowane na Osiedlu Piechurów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród nabywców. W sprzedaży pozostał już tylko ostatni lokal - C1. Deweloper proponuje sprzedaż tej nieruchomości w promocyjnej cenie. Dodatkowo zapewnia, że istnieje możliwość jej negocjacji. Jak informuje inwestor, ze względu na obniżoną cenę w ostatnich dniach, pojawiło się wiele zapytań dotyczących zakupu lokalu.

Wielkość działek w przypadku singli waha się od mniejszych 8-arowych do obszerniejszych, liczących 12 arów. Domy-bliźniaki otrzymały dla każdej z części działkę o powierzchni 5-6 arów.

Szybki dojazd z kierunku Komorowic, Katowic, Cieszyna, Mazańcowic oraz od strony zachodniej obwodnicy miasta (z okolic Makro Cash&Carry) powoduje, że skomunikowanie Osiedla Piechurów z systemem dróg miejskich i wylotowych z Bielska-Białej jest bardzo wygodne. Unikając całego zgiełku miasta można zamieszkać w niewielkiej odległości od zatłoczonych handlowych i dróg ekspresowych, ciesząc się równocześnie ciszą i naturalnym otoczeniem.

W bezpośrednim otoczeniu Osiedla Piechurów znajdują się lasy, łąki, niezabudowane działki i domy jednorodzinne. Niecałe 5 minut drogi dzieli Osiedle Piechurów od rekreacyjnego i spacerowego terenu wokół wzgórza Trzy Lipki. Kilkaset metrów od Osiedla zlokalizowany jest natomiast węzeł miejskich i międzynarodowych szlaków rowerowych.

Teren każdego budynku ogrodzony jest siatką z trzech stron, co pozwala na wykonanie frontu ogrodzenia według własnej koncepcji. Budynki wykonane są z wysokiej jakości materiałów budowlanych, w technologii tradycyjnej, częściowo wyposażone i wykończone - w tzw. "standardzie deweloperskim". Domy typu singiel otrzymały dodatkowo wiaty garażowe.

Inwestycja znajduje się aktualnie w fazie budowy - planowany termin ukończenia prac to jesień 2017 roku.

Dane kontaktowe:
Strona www: www.osiedlepiechurow.pl
Facebook: facebook.com/OsiedlePiechurow
Telefony: 33 822 87 76 / 501 861 434

Broszura informacyjna: zobacz PDF

ARTYKUŁ SPONSOROWANY.


-----

REKLAMA:

2017-10-11 | Dodaj komentarz
marzyciel
2017-10-11 13:33:50
Piękne osiedle. Niestety tylko dla bogatych.
one
2017-10-16 20:54:15
Cena wg mnie atrakcyjna, ok 3000 za metr w developerce, jest niezle. Tylko lokalizacji brakuje kanalizacji, komunikacji miejskiej czy jakis sklepow, szkol czyli troche jak na wiosce - bez auta ani rusz🙂
fsf
2017-10-27 12:27:32
W tym kraju obawiam się że nawet mieszkanie 25mkw jest tylko dla bogatych ;)
Komentarzy (3)

Zamiast komendy - parking

  

Już wkrótce rozpoczną się prace projektowe nad inwestycją polegającą na budowie parkingu w miejscu Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Rychlinskiego. Po planowanej w 2018 wyprowadzce Policji do wykańczanego obiektu w pobliżu ulicy Wapiennej/Piekarskiej, dawny budynek zostanie wyburzony. Na tym miejscu planuje się budowę parkingu. Z kilku proponowanych koncepcji (w tym także budowy wielopoziomowego parkingu, kosztujących o ok. 8 mln zł więcej) wybrano ostatecznie parking terenowy liczący 159 miejsc postojowych. Koncepcja nie zakłada miejsc parkingowych dla autobusów. Wjazd i wyjazd poprowadzony będzie od strony ulicy Rychlińskiego.
Szacuje się, że inwestycja (bez kosztów wyburzenia obecnej Komendy) kosztować będzie 2 762 763 zł.

---

Jeszcze w tym roku wyburzone zostaną opuszczone i zrujnowane zabudowania przy skrzyżowaniu ulic Krakowska/Lwowska oraz w rejonie ulicy Kopernika. W obu tych miejscach w przyszłym roku powinna rozpocząć się budowa parkingów wielopoziomowych.

1


2


3


4

-----

REKLAMA:

2017-10-08 | Dodaj komentarz
O_01
2017-10-09 08:02:07
Patrząc na rozwiązania wnioskuję, że to jakiś architekt projektował - niestety. Nie można było dać tego drogowcowi? Na pewno byłoby lepiej. Jedyna nadzieja, że na dalszym etapie projektowania drogowcy poprawią to i owo...
maras49
2017-10-09 09:29:46
Wyobraźmy sobie taką sytuację: Ostatnie miejsce na parkingu zostaje zajęte, a w kolejce na ul.Rychlińskiego i na drodze wjazdowej na parking jest jeszcze ok.dwadzieścia pojazdów. Informacja umieszczona najprawdopodobniej u wlotu do ul.Rychlińskiego wskazuje 0 miejsc. Jak te samochody wymanewrują z kolejki. Być może szlaban wjazdu na parking opadnie i co dalej. Żeby zawrócić i wyjechać na ul.Broniewskiego trzeba objechać wewnątrz dookoła parking. Żadnej pętli czy poszerzenia do nawrotu na Rychlińskiego. Ano, zobaczymy co się pojawi na Projekcie Wykonawczym.
ultra
2017-10-09 11:55:04
A projekt parkingu Lwowska/Krakowska już gotowy?

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[inwestycje]
@Ciekawy: parę komentarzy powyżej Twojego pytania jest zawarta odpowiedź...
[Ciekawy]
Czy ktoś wie co dzieje się na Warszawskiej, teren starego CPN, co tam budują?
[toms]
ale czy zostanie przebudowane skrzyżowanie?

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2453412
Newsów: 267
Komentarzy: 5456
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała