inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl

Ogłoszono dziś listę projektów wybranych do dofinansowania unijnego w ramach konkursu (dla działania 4.2), do którego Bielsko-Biała zgłosiło projekt przebudowy ciągu ulic Żywieckiej i Krakowskiej (droga krajowa nr 52). Wbrew szacunkom Prezydenta Miasta Jacka Krywulta, który na antenie Radia Bielsko stwierdził, że inwestycja „na 99%" otrzyma środki z UE, nie znalazła się ona liście projektów z dofinansowaniem.

Bielska inwestycja znajduje się na pierwszym miejscu listy rezerwowej, więc być może ostatecznie uzyska wsparcie z UE. Nastąpi to pod warunkiem, że uda się uzyskać oszczędności na przetargach w inwestycjach z przyznanym finansowaniem. Należy jednak zaznaczyć, że w pierwszej kolejności środki z oszczędności nie będą przeznaczane na projekty z listy rezerwowej, lecz na projekty, dla których ze względu na ograniczenia finansowe nie przyznano pełnej możliwej kwoty dofinansowania (85%).

Tym samym pod znakiem zapytania jest zapowiadane ogłoszenie w najbliższych miesiącach przetargu na przebudowę Żywieckiej/Krakowskiej. To już kolejna bielska inwestycja drogowa (po Cieszyńskiej/Międzyrzeckiej), która może nie zostać zrealizowana ze względu na brak finansowania z Unii Europejskiej.

Szacowana ogólna kwota inwestycji to 151 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie 123 mln zł.

---


REKLAMA:


2017-01-05 | Dodaj komentarz
psychiatra Antoniego
2017-01-06 01:20:22
"Dobre zmiany" będą bardzo widoczne po wdrożeniu ograniczeń kompetencji samorządów. Optymiści są zdania, że do 3 lat będą użyte drony i WOT Maciero, w obronie "władzy", co zaowocuje przyspieszonymi zmianami. Pesymiści twierdzą, że obecna choroba dziecięca IV RP ma przebieg przewlekły, znany bywalcom wycieczek na Kubie.
100%BB
2017-01-06 08:42:09
@inwestycje, gdzie znajduje się ta lista rankingowa? Ponieważ na stronie UM woj slaskiego nie mogę doszukać się informacji o rankingu oraz o informacji o liście i projektach związanych z dofinansowaniem oraz liście rezerwowej. Pozdrawiam.
inwestycje
2017-01-06 09:27:36
@100%BB: to był konkurs w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a nie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - dlatego nie ma go na stronie województwa. Oto link: http://cupt.gov.pl/?id=2021
100%BB
2017-01-06 09:45:10
Tak wiem już znalazłem w wyszukiwarce :-) Nie ma źle, projekty są bardzo drogie a wynika z tego, ze bogatsze miasta zostały na....liście rezerwowej! Ogólnie patrząc nasze miasto ma szanse na dofinansowanie pytanie kiedy bedzie wiadomo czy to będzie 8 czy 12 miesięcy w plecy? Budowa tunelu w Swinoujściu pod Świnną, łącza wyspy Uznam i Wolin zabrała najwięcej pieniędzy więc nie dziwię się że zabrakło kasy na kolejne projekty drogowe.
inwestycje
2017-01-06 10:04:39
@100%: tunel między wyspami Wolin i Uznam to ważna inwestycja drogowa; może nie akurat dla bielszczan, ale bardzo dobrze, że uzyskała dofinansowanie
100%BB
2017-01-06 10:18:33
Tyle ze nieduże Świnoujście muszą się zadłużyć na ponad 200 milionów wkładu własnego to bedzie już ich problem. Koszt przeprawy transportowej to około 30 milionów rocznie. Nie wszyscy się cieszą ponieważ tam posypią się dobrze płatne miejsca pracy. Coś nie coś słyszałem z rozmowy ludzi ( na ile w tym prawdy nie wiem) , akurat tam byłem kilka dni. Z rankingu wynika, że finansowanie dostały mniejsze i biedniejsze gminy może poza Gliwicami i Tychami. Natomiast projekty innych większych i znanych miast zostały na liście B-oczekującej i cieszmy się że jesteśmy na 1 miejscu oczekujących a nie np. za projektami drogowymi z Katowic.
100%BB
2017-01-06 10:42:06
Mam jeszcze pytanie do ludzi którzy znają się na budowie dróg. Mamy wyraźny postęp techniczny, ogrom wynalazków, czy nie można było w Świnoujściu na Świnnej wybudować kilkuset metrów drogi w miejscu przepraw dla mieszkańców i turystów? Wiadomo, ze na przeprawy pomiędzy wyspami Uznam i Wolin mogą wjeżdżać tylko i wyłącznie samochody wyłącznie mieszkańców miasta. Tak więc pytanie dlaczego tunel jest jedynym rozwiązaniem i czy jedynym możliwym? Kwestie wypadków samochodowych czy terroryzmu, możliwe uszkodzenia tunelu pod samą wodą , to nie będzie taki sam tunel(e) jak na naszej obwodnicy zachodniej. Czy technologicznie, finansowo to jedyne rozwiązanie dla Świnoujścia? A skoro tak to czemu tego nie zrobili z 10-15 lat temu....nawet państwo to powinno wykonać z budżetu centralnego jeśli to ma wymiar strategiczny nie tylko dla mieszkańców ale i dla turystki czy gospodarki tego miasta. Obudzili się pięć po dwunastej i zaszkodzili innym projektom w skali całego kraju.
inwestycje
2017-01-06 11:01:56
@100%: Świnoujście jest miastem na prawach powiatu, w takich jednostkach administracyjnych za budowę dróg krajowych odpowiada miasto. Identycznie Gdańsk i Gdynia budują drogi prowadzące do portów z własnych (ew. przy wsparciu unijnym) środków. W przypadku Świnoujścia Państwo odpowiada za budowę drogi S3, doprowadzającej ruch do granic Świnoujścia. Most nie wchodził w tamtym miejscu w grę ze względów środowiskowych. Nie można mówić, że tunel zaszkodził innym projektom w kraju, bo tak samo można stwierdzić, że budowa obwodnicy Warszawy w ciągu S2, czy obw. Wrocławia (A8) zaszkodziły budowie innych dróg ekspresowych i autostrad w kraju. Dlaczego nie wykonano tunelu wcześniej? Cóż, pytanie banalne, podobnie jak i odpowiedź... Pieniądze to nie bakterie, nie pomnażają się przez pączkowanie. 10-15 lat temu powinny też powstać A1, A4, A2, S7, S3, S8, S5...
100%BB
2017-01-06 14:14:10
Taką inwestycje, Świnoujście powinno dostać w trybie pozakonkursowym. Tak mi się wydaje ponieważ to jest sytuacja wynikająca z ich położenie geograficznego, która nie pozwala na wykonanie standardowej inwestycji połączenia drogowego i oni nie mieli wpływu na takie ukształtowanie terenu, że wyspy są oddzielone wodą. To już mi się wydaje kwestia polityki i podejścia do tematu władz Swinoujścia, Warszawy i Brukseli. Powinni tylko złożyć wymagane dokumenty w urzędzie marszałkowskim, jeśli wniosek dostałby wymaganą ilość punktów powinien być zgłoszony do wsparcia. No cóż stało się jak sie stało. Wypada czekać, aż zamawiający rozstrzygną przetargi i jak te pieniądze będą dalej dzielone. Mam nadzieję, że ten rząd jak mówi o sobie bedą działali zgodnie z prawem a pieniądze będą płynąć w dół i nie będą blokowane z powodów np. politycznych, jak to było 10 lat temu z nowelą pt. Budowa Wiaduktu na Wyzwolenia.....
Matrix
2017-01-07 20:17:03
Krakowska rozumiem, że trzeba ją przebudować. Tylko po co na Żywiecką tyle kasy pprzeznacza??? Na Żywieckiej trzeba tylko asfalt wymienić od Lwowskiej do Łagodnej, poprawić chodniki bo niektóre przez te naście lat się pozapadały. I przebudować tylko odcinek od Narciarskiej do granicy miasta.
100%BB
2017-01-07 20:55:58
Pokukałem trochę w sieci, kilka przetargów na DK w miastach z listy z pełnym dofinansowaniem już trwają. Nawet już 1 przetarg w Tarnowie został rozstrzygnięty i tam oszczędności po przetargu są widoczne Strabag wybuduje I etap DK73 za 15.8 miliona pln. Wypada liczyć, że po przetargach w Swinoujściu, Krakowie, Bydgoszczy czy Wałbrzychu, brakujące środki szybko zasilą 4 projekty, które nie dostały maksymalnej dotacji z UE, a reszta zasili projekty oczekujące na liście rezerwowej.
bb
2017-01-10 09:02:40
Pewnie do polowy roku wyjaśni się czy otrzymamy dotację. Oszczędności w przypadku Świnoujścia mogą być spore więc jest na to duża szansa. A tak na marginesie nawiązując do ostatnich wydarzeń w Polsce, czy w Bielsku jest jakiś program wymiany pieców?
bielszcz
2017-01-12 14:30:39
Czy coś wiadomo na temat kompleksu biurowego Aluprof bo na razie cisza, oraz czy ktoś coś więcej wie na temat tej inwestycji https://www.kompasinwestycji.pl/-27483 ?
Matrix
2017-01-21 09:52:17
@bb w Bielsku od dawna jest program wymiany pieców, tylko jak zawsze jest jakieś ale. Ojciec jak chciał wymienić piec to tylko z tych firm, które mu proponowali niestety oraz modele przestarzałe pod względem technicznym jak na tą chwilę. Dlatego wolał dołożyć i kupić piec taki jak on chciał ale swoje kosztował. O dofinansowanie na wymiany kotła pytał się 3 lata temu.
Kris
2017-02-17 20:39:02
Gdyby ta informacja się potwierdziła to te dodatkowe "kilkaset mln" mogłoby objąć również i przebudowę "krakowskiej"... czy możliwa jest jakaś weryfikacja? http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/7,93867,21388158,dobre-wiesci-dla-sosnowca-nie-23-ale-az-74-mln-zl-na-przebudowe.html: CUPT zwiększy poziom dofinansowania Podpisanie umowy początkowo planowano na 21 lutego. Na wniosek przedstawicieli CUPT-u, ten termin został jednak o miesiąc przesunięty. – Otrzymaliśmy informację, że powodem jest możliwość otrzymania pełnego dofinansowania inwestycji w wysokości 85 proc. – przyznaje Arkadiusz Chęciński. Nieoficjalnie wiadomo, że CUPT rozdzieli dodatkowe kilkaset milionów złotych z innego działania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
100%BB
2017-02-18 07:27:51
Aby projekt z Bielska-Białej, uzyskał dofinansowanie potrzeba około 300 milionów złotych środków skierowanych na Działanie 4.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na stronie CUPT nie pojawiła się jeszcze pełna informacja dotycząca dodatkowych środków, te kilkaset milionów PLN to może być 200 lub 900 milionów. Na pewno dobra informacja ponieważ projekt w Bielsku-Białej, jest na 1 miejscu oczekujący na inwestycje, a PiS jest zakładnikiem wzrostu gospodarczego i juz nie mogą czekać tylko na siłę chcą rozkręcić gospodarkę i PKB bo mają dziurę budżetową na 60 miliardów złotych! Jak pieniądze pójdą w dół na listy rezerwowe to nie ma opcji aby pierwsze nie zasiliły projektu z Bielska-Białej, każde inne rozwiązanie w Działaniu 4.2 niż finansowanie wg. zajętego miejsca w rankingu będzie działaniem politycznym. Ranking mówi jasno i tej wiedzy nalezy się trzymać! Zresztą w toku jest końcowe postępowanie przetargowe na II etap drogi Igołomskiej w Krakowie z bagatela określonego przez zamawiającego na ponad 436 milionów ( 310 mln dofinansowania z UE ), zwycięska firma ZUE, zaproponowali wybudowanie odcinka za bagatela.....179 milionów brutto ( ponad 152 mln z UE z planowanych 310 mln ). Czyli blisko 260 milionów zł oszczędności tylko na Igołomskiej w Krakowie!
Kris
2017-02-19 18:57:40
Faktycznie w Igołomskiej w Krakowie może być 160 mln oszczędności (nie 260 mln, czeski bład w powyższej wypowiedzi) - co by oznaczało że dotacja dla krakowskiej jest blisko, coraz bliżej. W sumie to spokojnie UM mogłoby już działać, bo zanim by dopięła wszystkiego to pewnie umowa dotacyjne będzie podpisana :)
Kris
2017-02-23 19:15:38
Kraków podpisał umowę na dofinansowanie Igołomskiej na 179 mln dotacji (czyli 160 mln zostało w kasie...): http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/krakow-przebuduje-wschodnia-brame-wjazdowa-57446.html

Dziś w Miejskim Zarządzie Dróg otwarto oferty cenowe w przetargu na rozbudowę ulicy Cieszyńskiej. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyło konsorcjum IMB-Podbeskidzie + M-Silnice. Należy pamiętać, że zaoferowana cena jest tylko jednym z kilku kryteriów (choć najważniejszym) przy wyborze wykonawcy - oceniane są też: harmonogram prac, organizacja ruchu, analiza ryzyka, okres gwarancji. Wszystkie oferty kształtują się w okolicach 65-70% przewidywanej wartości inwestycji - MZD planował przeznaczyć na rozbudowę ul. Cieszyńskiej 135.815.592,35 zł brutto.

Pełna lista ofert cenowych kształtuje się następująco:

 • IMB-Podbeskidzie + M-Silnice: 89.194.797,41 zł brutto
 • Eurovia Polska + Eurovia C.S.: 93.337.878,05 zł brutto
 • Strabag: 94.478.466,82 zł brutto
 • Budimex: 96.294.753,53 zł brutto
---

REKLAMA:

  2016-12-29 | Dodaj komentarz
  Fred
  2016-12-31 00:52:59
  Jakies wiesci na temat cofniecia dotacji?
  inwestycje
  2016-12-31 09:41:29
  @Fred: jeszcze za wcześnie na to
  Matrix
  2017-01-02 00:19:11
  A jakie są szanse, że miasto wygra apelacje w sądzie???
  Rob
  2017-01-02 10:33:40
  średni czas rozstrzygnięć w NSA to ok. 12-14 miesięcy więc temat wcale nie musi być rozwiązany nawet w 2017 r.
  bb
  2017-01-02 10:51:21
  Jaka jest szansa że miasto podpisze umowę przed wydaniem wyroku?
  Rob
  2017-01-02 16:03:01
  @bb w mojej ocenie zerowa. Tylko samobójca podpisuje umowę na 230 mln nie mając pewnego finansowania i pozwoleń środowiskowych.
  Bart
  2017-01-02 21:29:51
  Jakich 230 mln? Na tyle były kosztorysy, kwoty po przetargach całości zamykają się sumę 150 mln. Do dźwignięcia bez UE.
  Bielszczanin nie z Wapienicy
  2017-01-02 22:08:01
  Jak miasto miało szanse na kasę z UE to protestowali a teraz juz słyszę glosy ze moze z budżetu miasta .nigdy!!! Wapienicka patologia nie sobie teraz stoi w korkach. Jedynie co zrobilbym z cieszyńska to postawił jeszcze z 5 świateł.. Niech sobie slamsy czekają.
  xxx
  2017-01-03 09:55:23
  uściślijmy kwoty. cytat z postu Rozbudowa Międzyrzeckiej - podpisano umowę " MZD szacował budżet inwestycji na 50.864.020 zł. cytat z postu "Oferty cenowe na rozbudowę ulicy Cieszyńskiej " " MZD planował przeznaczyć na rozbudowę ul. Cieszyńskiej 135.815.592,35 zł brutto. " a więc razem Miasto planowało przeznaczyć ok. 187 000 000 zł po podpisaniu umowy na Międzyrzecka i otwarciu ofert ceny te kształtują się odpowiednio na poziomie: 27.522.572 zł o ok 90 000 000zł co daje łącznie ok. 117 500 000zł.
  mad_moose
  2017-01-04 11:59:44
  @Bielszczanin ochłoń trochę, nie generalizuj a przede wszystkim nie obrażaj ludzi... Nie jest winą mieszkańców, że (jak zwykle) największą siłę przebicia mają Ci, którzy przy braku tej przebudowy mają interes. Winą mieszkańców (i to nie tylko Wapienicy) jest to że wybrali takiego a nie innego prezydenta. Gdyby umiał rozmawiać z ludźmi i gdyby panował nad swoimi pracownikami to nie byłoby żadnych podstaw do zaskarżeń dokumentacji.
  do xxx
  2017-01-05 21:20:39
  Doliczyc nadzór i wywłaszczenia (ok 23 mln)
  Rob
  2017-01-09 16:22:22
  Nie ma znaczenia czy to ostatecznie będzie 140, 180 czy 200 mln. Nikt nie zleci takiej dużej inwestycji nie mając stosownych pozwoleń i zapewnionych finansów. Pozostaje jedynie nadzieja, że NSA podejdzie do sprawy priorytetowo.
  bielszczanin
  2017-02-18 22:01:30
  najlepsze są te końcówki z dokładnością do pojedynczych groszy :)
  Lopezius
  2017-07-05 16:43:57
  Te końcówki, to zapewne będą "do negocjacji" :D
  inwestycje
  2017-07-21 15:56:09
  19 lipca wybrano ofertę Eurovii jako najkorzystniejszą w przetargu na przebudowę ulicy Cieszyńskiej.

  W czwartek 22 grudnia podpisano umowę na budowę ulicy Międzyrzeckiej. Za wykonanie prac odpowiadać będzie konsorcjum Eurovia Polska i Eurovia C.S., które w przetargu zaproponowało najniższą cenę - 27.522.572 zł. MZD szacował budżet inwestycji na 50.864.020 zł. Planuje się, że wykonawca rozpocznie prace 1 marca 2017 roku. Zakończenie robót powinno nastąpić w listopadzie 2018 roku.

  Przy realizacji inwestycji wykonawca będzie musiał jednak zachować terminy przejściowe, mianowicie zrealizować:
  - w pierwszej kolejności, w ciągu 4 miesięcy od podjęcia prac, wykonany ma zostać ETAP VI.
  - część ETAPU II co najmniej w zakresie budowy wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn obejmującym wykonanie ustroju nośnego konstrukcji mostu bez jego wyposażenia, w terminie do 8 miesięcy od daty rozpoczęcia prac.
  - ETAP IV oraz ETAP I na odcinku od węzła z drogą ekspresową S52 do ul. Sobieskiego, w zakresie uzyskania przejezdności w terminie do 10 miesięcy od daty rozpoczęcia prac.

  Inwestycja na ulicy Międzyrzeckiej jest częścią zadania polegającego na kompleksowej rozbudowie drogi wojewódzkiej 942, które w całości otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Znaczące problemy proceduralne związane z decyzją środowiskową i zgodą na realizację inwestycji drogowej dla ul. Cieszyńskiej znacząco jednak opóźnią realizację tej części zadania lub ją całkowicie zablokują. Brak odpowiednich zgód będzie skutkował cofnięciem przyznanego dofinansowania na cały ciąg ulic Międzyrzecka-Cieszyńska. W takiej sytuacji Ratusz będzie zmuszony do sfinansowania ulicy Międzyrzeckiej w całości ze środków własnych i zarazem do rezygnacji z rozbudowy ulicy Cieszyńskiej.


  Aby powiększyć plany - po kliknięciu na obrazek, należy kliknąć na ikonkę 3 kropek i wybrać opcję "Download Post".
  ETAP I: Rozbudowa istniejącej ulicy Międzyrzeckiej na odcinku od granicy miasta do rejonu ulicy Zagajnik.

  - rozbudowa jezdni na odcinku o długości około 1 650 m,
  - budowa chodników i ścieżek rowerowych,
  - budowa zatok autobusowych,
  - przebudowa istniejących zjazdów,
  - wybudowanie i urządzenie stanowiska dla ważenia pojazdów w miejscu przy zachodniej stronie ulicy, za pierwszą zatoką autobusową za rondem z ul. Sobieskiego i ul. Strażacką.

  ETAP II: Budowa nowej drogi (ulica o roboczej nazwie „Nowo-Międzyrzecka") na odcinku od ulicy Zagajnik do ulicy Cieszyńskiej.
  - budowa nowej jezdni na odcinku o długości około 690 m,
  - budowa skrzyżowania na połączeniu ulicy Nowo-Miedzyrzeckiej z ulicą Cieszyńską w formie ronda o średnicy zewnętrznej około 45 m wraz z rozbudową wlotów na długości po około 150 m oraz rozbudowa pozostałych istniejących skrzyżowań,
  - budowa chodników i ścieżek rowerowych,
  - budowa 3-przęsłowego wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn o długości całkowitej około 68 m.

  ETAP III: Rozbudowa ulicy Przy Torach na odcinku od ulicy Nowo-Międzyrzeckiej (w rejonie planowanego wiaduktu drogowego, nad linią kolejową), do połączenia z istniejącą ulicą Międzyrzecką w okolicy kościoła.
  - rozbudowa ulicy na odcinku o długości około 380 m,
  - budowę łącznicy łączącej ul. Przy Torach z ul. Nowo-Międzyrzecką,
  - rozbudowę istniejących lokalnych skrzyżowań,
  - budowę chodników i ścieżek rowerowych.

  ETAP IV: Rondo Międzyrzecka - Londzina. Przebudowa istniejącego skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej z ul. Ks. Londzina oraz łącznicy z drogi ekspresowej S52 - na skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
  - budowa ronda o średnicy zewnętrznej 37 m z jezdnią główną o szerokości 4,75 m i pierścieniem
  przejezdnym o szerokości 2 m,
  - budowa chodników i ścieżek rowerowych.

  ETAP V: Rozbudowa ulicy Dziewanny na odcinku 251,95 m - związana z likwidacją przejazdów kolejowych, w związku z rozbudową ul. Międzyrzeckiej.
  - rozbudowa ulicy do szerokości 5 m (0,75 m [pobocze] + 3,50 m [jezdnia] + 0,75 m [pobocze]) z jedną zatoką mijankową o długości 31 m,
  - przebudowa krótkiego odcinka ul. Mazurskiej w pobliżu nowego skrzyżowania z ul. Dziewanny.

  ETAP VI: Rondo Północne. Rozbudowa skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej z ul. Rudawka (łącznicą drogi ekspresowej S52) po północnej stronie węzła drogowego drogi ekspresowej S52 w Bielsku-Białej - na skrzyżowanie w formie ronda.
  - budowa ronda średniego o średnicy 41 m, o szerokości pasa ruchu 7 m i z pierścieniem przy przejezdnej wyspie środkowej o szer. 1 m, o nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego.
  - budowa chodników wzdłuż wlotów skrzyżowania i przejść przez jezdnie poprzez wyspy kanalizujące ruch na wlotach ronda.

  plany: materiały przetargowe

  ---

  REKLAMA:

  2016-12-23 | Dodaj komentarz
  tomils
  2016-12-25 12:04:01
  Witam, czy ktoś orientuje się co z przejazdem kolejowym na ul. Regera? bo nigdzie nie ma informacji na ten temat... będzie tam przejazd czy zostanie zlikwidowany?
  inwestycje
  2016-12-25 17:36:50
  Przejazd na Regera zostanie bez zmian.
  maras49
  2016-12-25 18:17:51
  @inwestycje. Z rysunku zamieszczonego pod II etapem wynika , że zamknięty, tylko przejście dla pieszych, obok.
  maras49
  2016-12-25 18:18:23
  pod III etapem przepraszam
  maras49
  2016-12-25 18:28:38
  jeszcze raz przepraszam, myślałem o przejeździe ul.Międzyrzeckiej
  Matrix
  2016-12-26 18:31:19
  Brakuje ronda na skrzyżowaniu na zjeździe z S52 na Rudawce. Przydała by się nowa droga dojazdowa od strony Toyoty i hurtowni róża i ronda na zjazdach na Makro.
  Kolega
  2016-12-27 01:20:10
  Matrix, nie gramy tutaj w sim city tylko w realne miasto ktore ma swoj budzet i musi go wydatkowac wg regul
  Matrix
  2016-12-27 22:19:05
  @kolega to są inwestycje które już dawno powinny powstać przed budową strefy przemysłowej. Ale nasza władza nigdy nie myślała do przodu z inwestycjami. Z godnie z regułami zapłacimy 100 procent inwestycji niestety....
  cba
  2016-12-28 13:54:24
  Nie myślał to ten co projektował s52 BB-Cieszyn. Za węzły Makro , Wapienica, Jasienica, Świetoszówka w zaprojektowanej formie powinien dożywotnio stracić uprawnienia !!! Teraz będzie się tam korkować przez kolejne 20 lat zanim to przebudują i będzie to droższe niż gdyby zrobiono pierwotnie.
  maras49
  2016-12-28 17:06:43
  Też tak myślę. GDDKiA na pewno zaleciła projekty węzłów w zakresie niezbędnego minimum, natomiast miasto, zadowolone, że nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów na styku, po prostu je wówczas zaakceptowały. Przecież tzw. węzeł z Międzyrzecką to tylko bezkolizyjne włączenie ruchu pojazdów do eski! Podobnie przy Makro. Wówczas zupełny brak wyobraźni dla ruchu pojazdów w przyszłości!
  maras49
  2016-12-28 17:12:55
  W uzupełnieniu ww. Roboty na esce rozpoczęto w 2002 roku czyli prace projektowe prowadzono jeszcze pod koniec lat 90-tych to kto w mieście miał doświadczenie z tego typu kategoriami dróg, bo MZD na pewno jeszcze nie.
  Matrix
  2016-12-28 20:24:35
  Takich zaniedbań mamy więcej, np. brak Nowohałcnowskiej. Odcięto dwujezdniową drogę z ulicą Daszyńskiego bez żadnej innej alternatywy i teraz cały Hałcnów i Komorowice stoją niestety. Kolejny przykład to ulica Cieszyńska gdzie wogóle zapomiano o Nowogościnnej, którą można by podpiąć pod tą inwestycje.
  inwestycje
  2016-12-29 09:54:22
  @Matrix: fragment Nowogościnnej jest częścią rozbudowy Cieszyńskiej
  Rob
  2016-12-29 11:22:00
  @maras49 Niestety chyba masz rację... pamiętam jak dziś gdy budowano obecną ul. Andersa i węzeł koło Makro to zgłaszane były wątpliwości co do przepustowości takiego rozwiązania węzła ale odpowiedź miasta była: będzie to rozbudowane w kolejnym etapie ze względu na brak środków. I tak minęło prawie 20 lat i kolejnego etapu się nie doczekaliśmy.....
  Rob
  2016-12-29 11:31:12
  i jeszcze dodam do poprzedniego tematu, że tak w zasadzie to niewiele trzeba aby udrożnić ten węzeł - bezkolizyjna łącznica (prawo-skręt) na kierunku Bielsko-Katowice rozwiązałaby 2/3 problemów tego węzła, a kolejna na kierunku Bielsko - Cieszyn załatwiłaby resztę problemów. Zwłaszcza, że teren do takich prac jest.
  Matrix
  2016-12-29 13:00:46
  @inwestycje ale to jest tylko fragment ze skrzyżowaniem, na tym etapie nie bedzię połączenia z resztą Gościnnej do Karpackiej.
  Matrix
  2016-12-29 13:04:21
  Dziś upłynął termin składania ofert na budowę Cieszyńskiej, wpłynęły cztery oferty od 89 do 96 mln złotych. Według kosztorysu inwestorskiego 162 mln, szczerze rozpiętość olbrzymia w kwotach. Jeszcze tak będzie, że miasto wybuduję Cieszyńską za własną kase....
  inwestycje
  2016-12-29 20:23:40
  @Matrix: dość wątpliwa byłaby budowa Nowogościnnej w ramach współfinansowanej z Unii Europejskiej DW942 / kosztorys na Cieszyńską to 135 mln, nie 162 mln.
  maras49
  2017-01-09 12:27:50
  Wg mapy www.osmap.pl rondo północne nie leży w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej. Czy w związku z tym budowa tego ronda poza granicami BB jest legalna. Tych co mają wiedzę proszę coś na ten temat.
  Asia
  2017-03-16 09:43:18
  Mam pytanie odnośnie komunikacji autobusowej - widzę zaplanowane zatoki w rejonie Lajkonika i Zwierzynieckiej ale ani jednej na planowanej Nowo-Międzyrzeckiej - co zamiast przystanków przy Kościele i na ul. Dworcowej? Przecież autobusy będą jeździły nową drogą - nie ma tu ni jednego przystanka?
  Asia
  2017-03-16 09:55:42
  I jeszcze jedno pytanie: co z przejazdami kolejowymi na ul. Zagajnik i na ul. Dzwonkowej - one pozostaną czy też będą zamknięte? Na ul. Zagajnik zamknięcie przejazdu ma jakiś sens ale przejazd na Dzwonkowej musi raczej zostać - tam nie ma innej alternatywy?
  marian
  2017-05-06 09:12:44
  po co budować wiadukt nad torami skoro pociągi tam nie kursują
  maras49
  2017-05-09 08:54:15
  a jeśli ktoś się zdecyduje je uruchomić pociągi np. szynobusy - to co wtedy?
  maras49
  2017-05-12 10:08:21
  @marian: inna odpowiedź na powyższe: po co budować nową drogę skoro stara już jest i ma przejazd przez tory po których nie jeżdżą pociągi :-)
  pawel
  2017-07-14 13:58:40
  Ze stron MZD zniknęły plany co do etapu V - połączenia ulic Dziewanny i Dzwonkowej. Czy wiadomo coś w tej sprawie? Będzie realizacja w ramach rozbudowy Międzyrzeckiej, czy ten plan został znowu zarzucony? Dodam, ze wycięto zagajnik w miejscu planowanego skrzyżowania i rozkopano fragment terenu. Na razie zostały odkryte rury i piękny bałagan.
  maras49
  2017-09-09 12:47:04
  skyscrapercity - z tego portalu użytkownik pod nazwą mad_moose obiecał relacje zdjęciowe - i zamilkł. A przecież już 1 rondo odebrano technicznie, a 2-gie tuż tuż, no i wiadukt się rozpoczął....
  maras49
  2017-09-27 14:01:54
  Cytuję za mad_moose piszacym do portalu skyscrapercity nt. Bielska-Białej: Na terenie budowy wiaduktu nad LK 190 w ciągu ul. Międzyrzeckiej pojawił się dziś świeży beton rozpoczęło się betonowanie podpór przy północnym nasypie. Dla mnie refleks szachisty, budowa podpór trwa już trzeci tydzień począwszy od pali-kolumn w gruncie i gotowych już w zeszłym tygodniu fundamentów wszystkich podpór. O braku zdjęć z robót nawet nie wspomnę.
  maras49
  2017-10-02 10:35:48
  Co ten człowiek wypisuje nt, budowy wiaduktu w ul. Międzyrzeckiej - post publikowany w http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?nr 2909t=340468&page=146. Na budowę jakich przyczółków czeka mając projekt do dyspozycji - jak sam pisze ? Przecież wszystkie podpory mają już fundamenty. Nie lepiej się kogoś zapytać?
  Yanek
  2018-01-18 08:22:00
  Szykuje się nowy objazd przy budowie na Międzyrzeckiej.
  bb
  2018-01-18 12:22:51
  Czy ktoś wie jak będzie wyglądał ten objazd?
  maras49
  2018-01-18 15:37:56
  Ulicą Regera na północ, ulicą Międzyrzecką na południe. Stoją znaki i tablice pokazujące objazd. Raz się przejechać i będzie wiadomo. Nikt tu nie będzie wklejał kolejnych mapek.
  Jasam
  2018-08-18 21:23:56
  Z mapek wynika że wyjeżdzając z ul. Zwierzynieckiej na Międzyrzecką będzie można jechać tylko w prawo w stronę kościoła a gdzie mam nawrócić jak będę chciał jechać w stronę Strażackiej?
  Yanek
  2018-08-23 12:22:00
  Wnioskując po zakresie wykonywanych prac plan co do przebudowy ulicy Przy Torach się lekko zmienił. W starym planie ulica Przy Torach zakręca zaraz za wiaduktem. A z oglądu wygląda na to że łączy się z ulicą Zagajnik.

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała dziś decyzję środowiskową dla S52 Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Decyzja ta wskazuje ostatecznie wariant, w jakim budowana ma być droga - wariant III (rekomendowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad).

  Droga S52 została niecałe cztery miesiące temu dopisana do rozporządzenia Rady Ministrów określającego przebieg dróg ekspresowych i autostrad. Dzięki tej decyzji, Beskidzka Droga Integracyjna zyskała status drogi ekspresowej.

  Nie wiadomo, kiedy ruszą dalsze przygotowania do budowy S52 - droga nie znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych.

  ---

  REKLAMA:

  2016-09-09 | Dodaj komentarz
  Adamsky
  2016-09-09 16:14:23
  Akurat dzisiaj wracałem z lotniska w Krakowie zakopianką i 52 Głogoczów-Bielsko. Muszę powiedzieć, że droga jest przyzwoita jak na warunki... lokalne. Tzn asfalt nowy (im bliżej Krakowa tym lepszy :), natomiast całą przyjemność z jazdy popsuli mi już w Kozach... śmieciarze! Od tego ronda-jaja aż do kościoła w Kozach Małych ciągnąłem się w sznurze samochodów bo jechała śmieciarka, zatrzymywała się na 52 przy KAŻDEJ posesji i zabierała pełne worki. Z naprzeciwka ruch taki, że rzadko kiedy jeden samochód mógł wyminąć śmieciarkę. Trwało to.. 40minut,korek w wstecznym był po horyzont! Budujcie tą BDI jak najszybciej, bo po 52 to można jeździć jedynie w nocy lub w weekendy! Trasa Kraków-Balice - Bielko-Biała zajęła mi 2h i 10 minut! Dystans 90km!
  Matrix
  2016-09-09 16:44:23
  Przynajmniej jakaś dobra wiadomość na zakończenie tego tygodnia:)
  Matrix
  2016-09-09 17:05:53
  Krywult dziś w Radiu Bielsku mówił, że uchylenie decyzji środowiskowej nie z powoduje zatrzymania inwestycji gdyż mogą budować bez tej decyzji. Wspomniał, że Cieszyńska i tak miała ruszyć na wiosnę więc poczekają o wydanie uzasadnienia sądu i wniosą o kasacje wyroku. A jeżeli te 200 mln przepadną to powiedział, że przebudowa tej ulicy nigdy dojdzie do skutku bo miasta nigdy na to nie będzie stać.
  do Matrix
  2016-09-09 18:09:54
  Krywult ma rację, ale oczywiście nie dopowiedział, że pewne jest, że po tej decyzji sądu rygor ze ZRID-u zdejmie minister i wtedy pobudowane. Poza tym Unia nie da środków na inwestycję, która nie ma decyzji środowiskowej i istnieje zagrożenie, że środowisku zagraża.
  Matrix
  2016-09-09 18:39:28
  Tylko napisałem to co mówił, mnie już męczy cała ta sytuacja. Szczerze niech te pieniądze przepadną, będzie święty spokój. Protestujący będą mieć swoje drzewka oraz dobry dojazd do szkół, aptek i lokali usługowych (ironia). Przynajmniej inne miasta skorzystają, a Wapienica dalej będzie sobie rysowała wizję nowoczesnej dzielnicy z parkingami park&drive.
  do Matrix
  2016-09-09 18:51:00
  Wiem, nie odbieraj mojego komentarza osobiście :-) Teraz to powinni wypracować jakiś kompromis właśnie...
  Matrix
  2016-09-09 19:53:55
  @do Matrix o jaki kompromis ci chodzi??? Na tym etapie to budowa w obecnym kształcie albo w ogóle i kasa z Unii przepada prosta piłka.
  Olo
  2016-09-10 12:14:04
  Jak to o jaki kompromis? O ten "kompromis" co od początku. Miasto zostawia cudowny tunel z drzew i nie rusza szerokości cieszyńskiej. Robi ładny asfalt i nowe wjazdy na posesje przedsiębiorców i dziękuje im że się na to zgodzili :) Aha i koniecznie rondo robi jedno, bo ono jest receptą na wszystkie korki ;)
  Matrix
  2016-09-11 14:09:34
  A pro po "zielonego tunelu" to wczoraj przejechałem sobie całą Cieszyńską rowerem i stwierdziłem, że zaniedługo cześć kasztanowców będzie trzeba wyciąć bez przebudowy. Widać, że cześć drzew jest spruchniała, niestety kasztanowce nie znoszą spalin samochodów.
  mazan
  2016-09-11 14:57:59
  @Adamsky - z Balic to najlepiej jechac DW780 przez Alwernie, pozniej odbic na DW781 do DK44, nastepnie DW949 i dalej DW948 do Ket i dalej przez Podlesie do Bielska. Najszybsze polaczenie w godzinach szczytu, az wstyd przyznac...
  LL
  2016-09-14 12:09:15
  Co do ulicy Ciszyńskiej to Urząd Miasta zaniedbał rozmowy z mieszkańcami ul. Cieszyńkiej, narzucił na początku swoją wizję i tupnał nogą, tak musi być i basta. Wiadomo od 2010 r. że ulica miała być "robiona" i od tego roku UM B-B powinien rozmawiać i doprowadzić do jakiegoś kompromisu ale ze strony UM i MZDM nie było takiej woli. Nadużywają w takich sytuacjach "specustawy drogowej" nie liczą się z głosami osób zainteresowanych. Ot tak , nie liczy się zdanie nikogo tylko osób, które do pracy dojeżdżają z Jaworza, Jasienicy itp. Notabene bardzo dużo takich osób pracuje w Urzędach w Bielsku i dlatego ta inwestycja jest taka "ważna". Szczerze mówiąc, niech ta kasa z Unii przepadnie i niech UM znajdzie inny sposób na rozwiązanie korków na Cieszyńskiej, np. poprzez połączenie ul. Cieszyńskiej z Karpacką, z Tańskiego i zrobienie dobrego przejazdu na obwodnicę.
  Rob
  2016-09-15 13:48:20
  @LL jeśli ta kasa przepadnie to przez kolejne 20 lat na Cieszyńskiej będą tylko korki. Miasta nie stać na jej przebudowę własnymi środkami ... no chyba, że się byznesmeni z Cieszyńskiej zrzucą ;-/
  Matrix
  2016-09-15 18:33:52
  @rob nie zrzucą się gdyż obecny projekt utrudni dojazd do ich firm i innych instytucji jak to mówił jeden z radnych Wapienicy:) Teraz mają najlepszy dojazd i niech tak zostanie:)
  xxx
  2016-09-15 20:21:31
  @LL większych bzdur i kłamstw nie czytałem dawno. były konsultacje i wprowadzono szereg zmian po tych konsultacjach. jakim trzeba być kretynem aby blokować poszerzenie drogi co zlikwidowałoby korki. ludzie z wapienicy i miejscowości za wapienicą dalej będą jeździć Cieszyńską. tylko, że zamiast jechać 30 minut w korku i truć was spalinami jechaliby 5 minut. więc albo jesteście bezdennie głupi albo wcale nie mieszkacie w wapienicy tylko macie tam swoje pożal się boże interesiki. i mogę tu publicznie obrazić po kolei kretynów-właścicieli sklepiku z firankami, banków alior i eurobanku, budy gdzie znajduje sie kolejny bank wbk następnej budy gdzie znajduje sie pko bp, właścicieli sklepików z pawilonu handlowego przy przystanku i właściciela kolejnej budy za drugimi światłami po prawej stronie. miejcie na tyle odwagi cywilnej aby nie wycierać swoich gęb mieszkańcami tylko jawnie powiedzieć, że wam odetną bezpośredni dojazd do waszych interesików.
  Rob
  2016-09-15 21:46:20
  Jak to mówią kij ma dwa końce i niestety część biznesu też będzie stratna. Mam na myśli tych którzy ostatnio tak ochoczo remontowali na szybko elewacje byle tylko podbić wycenę budynków przeznaczonych do wykupu..
  Kubrys
  2016-09-15 22:03:16
  Matrix mam pytanie do Ciebie, ponieważ widzę, że jesteś na bieżąco z inwestycjami. Wiesz coś odnośnie przebudowy ulicy Królewskiej w Komorowicach? Czyli połączenie ul. Katowickiej z Warszawską. Dziękuję za odpowiedź.
  xxx
  2016-09-16 12:53:33
  @Kubrys tu też lamenty http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/33127/o-jedna-dwupasmowke-za-duzo ale z tego co wiem to ta droga długo jeszcze nie powstanie. zresztą uważam ją osobiście za zbędną ważniejsze będzie połączenie z nową S1 a nie z Warszawską, która po wybudowaniu S1 stanie się "lokalną" drogą . Bo ruch generowany na Katowickiej powinien być przekierowany jak najprościej na S1.
  LL
  2016-09-16 16:52:47
  xxx myślisz, że poszerzenie ul. Cieszyńskiej pomoże rozładować korki, to jesteś w błędzie, będzie tylko jeszcze większy ruch samochodów, będą szybciej poruszać się itd. Ruch samochodów powinien być ":wyprowadzany" za miasto a nie powinno się robić autostrady w mieście. W krajach zachodnich już dawno to zrozumieli i tak robią a nie jak w Bielsku, gdzie tylko zależy na dotacji unijnej a nie na tym aby usprawnić poruszanie się . I tu mogę napisać, że od ponad 2 lat trwa remont ul. Sobieskiego, specjalnie przedłużany, aby tylko pokazać jak to się ul. Cieszyńska "korkuje". Należy zrobić przejazdy do obwodnicy, robić przejazd na Karpacką, zjazd z ul. Cieszyńskiej na Tańskiego, rondo w Wapienicy a potem dopiero oceniać i robić dalej. A posługiwanie się takim językiem jak Ty, świadczy tylko o Twojej inteligencji , która widać jest poniżej wcześniejszego etapu rozwoju homo sapiens.
  RatujmyAleksandrowice (FB)
  2016-09-16 19:42:14
  A WiecznieNamPanujący znowu mieszkańców ma w czapce. "Albo będzie tak jak ja chcę, albo nie będzie niczego". http://wiadomosci.bielsko.info/11840-nie-bedzie-zmiany-projektu-ulicy-cieszynskiej-prezydent-nieugiety
  Matrix
  2016-09-16 21:41:47
  @kubrys kolega @xxx mnie ubiegł. Ten łączna to jest dla mnie trochę fantazja, gdyż dla mnie powinno się dążyć do budowy węzła bezkolizyjnego Katowicka/Mazańcowicka niestety nic długo chyba z tego nie wyjdzie. Wiem, że miasto chciało się porozumieć w partycypowaniu kosztów z GDDKIA ale to jest mało prawdopodobne, jedyna rzecz to podreperowali wiadukty.
  Matrix
  2016-09-16 21:56:54
  @LL i tak przegracie, bo jak miasto doprowadzi do budowy to i tak wasza przegrana, a jak przegra to i tak na kolejne 15 lat jeście przegrani. A @ratujmyaleksandrowice ja się prezydentowi nie dziwię, że nie chce z wami rozmawiać. Na tym etapie inwestycji nie ma już o czym rozmawiać i bardzo dobrze o tym wiecie. A wasza propaganda na fb jest porostu śmieszna. Oglądałem ostatnio twój " zielony tunel" i część kasztanowców już nadaje się do wycięcia nawet bez przebudowy, niestety kasztanowce są mało odporne na spaliny. Więc zaniedługo może być tak, że nie będzie ani drogi i ani drzew.
  xxx
  2016-09-16 22:23:15
  @LL coraz bardziej mnie śmieszysz właścicielku interesiku przy Cieszyńskiej. Podaj mi choć jeden racjonalny powód, który spowoduje to, że po rozbudowie Cieszyńskiej wzrośnie ruch na niej. Nie ważne czy Cieszyńska jest drogą polną , czy obecną drogą czy będzie miała cztery pasy czy 50 pasów ruchu to i tak liczba samochodów będzie taka sama. ewentualny wzrost ilości samochodów będzie się wiązał z bogaceniem społeczeństwa czyli więcej samochodów na osobę i przeprowadzką ludzi z miasta do przedmieść. Tranzyt tak jak jest będzie się odbywał ekspresówką a ruch między dzielnicami Cieszyńską. Ale jestem otwarty na twoje argumenty. napisz nam błądzącym w ciemnościach kto będzie dodatkowo jeździł poszerzoną Cieszyńską. A łącznik między Cieszyńska a Międzyrzecką nie powstanie przez właśnie takich ... jak ty.
  xxx
  2016-09-16 23:00:45
  Kim jest Krystian Tarnawa wielki przeciwnik rozbudowy Cieszyńskiej przeanalizujmy cwaniaczka. na profilu na facebooku Chcą zabic wapienice - https://www.facebook.com/wapienica.moja.dzielnica/?ref=page_internal udziela się niejaki Krys tek. Zobaczcie jego zdjęcie profilowe a teraz zajrzyjcie tutaj: https://www.linkedin.com/in/krytar/pl ta sama wredna morda i co tam wyczytujemy. Project Manager Falck październik 2015 – obecnie (1 rok)Rejon Kopenhaga, Dania koleś pracuje i mieszka w Danii a mordę drze w nieboskłony o rozbudowie Cieszyńskiej w Polsce czy to tupet czy głupota. I jeszcze jedna uwaga używa on zbitki słownej "WiecznieNamPanujacy" a kto na tym forum używa takiej zbitki słownej jak nie jaki p.. RatujmyAleksandrowice a więc ten sam wieśniak pozakładał przynajmniej dwa profile na facebooku i dre mordę i tu występuje pod różnymi nickami. Rozdwojenie jaźni to choroba i to się leczy. A tu filmik komedia z tym czymś "roki balboa w natarciu" ; https://www.youtube.com/watch?v=F39JIOD0NYA
  LL
  2016-09-16 23:16:45
  @xxx. Tak do wiadomości, nie mam żadnego interesiku przy Cieszyńskiej. Jestem tylko mieszkańcem i mam swoje zdanie. Nie jestem przeciwnikiem przebudowy Cieszyńskiej ale jestem aby było to robione "z głową" i oparte na rzetelnych faktach i doświadczeniach miast, które już podobne inwestycje robiły. A po za tym ktoś w UM B-B zawinił, w tym, że można było decyzję środowiskową uchylić i cała afera jest przez to. Jak decyzji pozytywnej nie będzie to dotacji z unii także a to się równa z brakiem inwestycji. Jednych to zadowoli, drugich rozwścieczy a wszyscy i tak będą pokrzywdzeni. Ruch zawsze się na ulicy Cieszyńskiej powiększał i dalej ta tendencja się utrzymuje (nawet UM ma takie prognozy i dlatego plan przebudowy). Ja pamiętam czasy kiedy Cieszyńską jechało raptem z 500 aut na dobę, a teraz to idzie w tysiące. Dlatego inwestycja jest potrzebna ale jak już pisałem "z głową" projektowana a nie robiona z brakiem poszanowania mieszkańców ul. Cieszyńskiej. Jeśli ktoś pragnie ekranów akustycznych to dlaczego nie są one wprowadzone do planu inwestycji. A nadużywanie specustawy drogowej to jest moim zdaniem nadużywanie władzy. Ustawa była ona tworzona aby jedna lub kilka osób nie blokowała inwestycji a nie po to aby ją stosować do wszystkich "bo tak jest łatwiej". I o to są pretensje do UM i niektórzy dlatego są tak zacietrzewieni i przeciwni tej inwestycji. To tyle w temacie i kończę wszelkie dyskusje stwierdzeniem, będzie jak będzie. Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkiego najlepszego oraz zdrowego rozsądku wszędzie tam gdzie go potrzeba.
  Matrix
  2016-09-17 09:58:23
  @xxx widzę, że kolejny Polaczek emigrant, który uciekł z kraju bo nie umiał sobie tu poradzić, a teraz się odgrywa. Znam niestety takich co w Polsce nie mieszkają a jak przychodzi co do czego to wielcy patrioci i społecznicy!!!'
  Matrix
  2016-09-17 10:16:17
  Moim zdaniem jedynymi mankamentami tej inwestycji jest niepotrzebny pas zieleni, który zabiera teren. Można było zrobić cztery pasy tak jak od Hulanki. Brak prawoskrętu na ulicę Spółdzielców oraz brak ronda turbinowego koło Lidla. Niestety czy chcemy tego czy nie Cieszyńska musi mieć cztery pasy, bo ruch będzie zwiększał się coraz bardziej i zgadzam się @xxx że ilość aut nie zwiększy się przez przebudowę tylko, że w tym rejonie buduje się coraz więcej osiedli, domów a ludzie mają coraz więcej samochodów. Ruch na Cieszyńskiej to już nie tylko godziny szczytu ale już inne pory dnia zaczyna być gorzej , w weekend też ruch jest większy gdyż tędy wszyscy jeżdżą w rejon Wapienicy czy Jaworza na odpoczynek. I najważniejszym argumentem przebudowy na cztery pasy jest fakt, że ruch będzie płynny(możliwość wyprzedzania wolniejszych pojazdów czy np. zepsutych pojazdów blokujących ruch), mniejsze zużycie paliwa, a przez to mniej zanieczyszczenia powietrza.
  KT
  2016-09-17 10:58:57
  @xxx - tyle Twojego wysiłku poszło na marne. Słyszałeś kiedyś o tak zwanej pracy zdalnej? Nie? Po jakości Twojego ataku na moją osobę wcale mnie to nie dziwi. Jak tak Cię interesowało kim jestem i gdzie mieszkam to wystarczyło zadzwonić. @Admin, @inwestycje - wpis o mojej osobie dokonany przez niejakiego "xxx" nie wnosi absolutnie nic merytorycznego do dyskusji, a jest jedynie czystej postaci hejtem i atakiem personalnym, tylko za to że ktoś ma inną opinię co do kształtu planowanej inwestycji, oraz w przeciwieństwie do "xxx" nie boi się ujawnić z nazwiska. Wnoszę o skasowanie jego komentarza i zablokowanie hejtera.
  maras49
  2016-09-17 13:01:35
  Proszę Admina o zaprowadzeniu na blogu jakiegoś porządku. Komentarze o Cieszyńskiej są już na drugim temacie S52 ba, nawet ja się dałem wciągnąć w ten bałagan. A już o słownictwie niektórych dyskutantów nie wspomnę. Czysty Onet w najgorszym wydaniu. O poziomie piszących świadczy dyskusja; ta jest merytoryczna na argumenty i fakty. Obrażanie lub wyzywanie, nawet osób trzecich spoza piszących np.poprzez te zbitki słowne, też pokazuje poziom intelektualny. No cóż obrażanie ludzi, a szczególnie tych wybranych w wolnych wyborach (sic!) jest konkurencją narodowa w mediach. Pozdrawiam.
  Matrix
  2016-09-17 14:38:26
  Dziwicie się, że ludzie zaczynają obrażać się na forach i dochodzi do takich sytuacji jak obrzucanie się błotem?? 1000 osób blokuje inwestycje gdzie żyje ponad 170 tys. ludzi, całe miasto myślało, że inwestycja rusza, że miasto będzie wreszcie udrożnione a tu frustracja i konsternacja spowodowana takim stanem. @maras49 ludzie obecnie piszą o sprawach bardzo ważnych, a obecnie taką sprawą jest ulica Cieszyńska. Na chwilę obecną S52 do Krakowa to czysta abstrakcja, Małopolska i Śląsk nigdy nie czuły do siebie sympatii i widać to w inwestycjach łączących oby dwa województwa. Szkoda, że nie da się tu zrobić osobnego forum, żeby nie zaśmiecać wątków jak wspominał to @inwestycje.
  xxx
  2016-09-17 17:54:20
  mój wpis przedstawiający osobę KT, która udaje kilka osób jest istotny bo pokazuje z kim mamy do czynienia. Człowieka udającego "rokiego" trudno traktować poważnie. Nie powinienem publicznie używać słów jakie użyłem za co bije się w pierś ale zdania o KT nie zmieniam. Nie mogę jednak spokojnie przejść obok jak garstka ludzi blokuje inwestycje ważną dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców przyczyniając się do trucia ludzi. Matrix oczywiście, że wystarczyłoby zrobić 4x1 ale nawet to dla tej garstki jest "autostradą".
  maras49
  2016-09-18 12:12:39
  ok - ale na tym blogu jest temat pt. Rozbudowa ul.Cieszyńskiej z 52 komentarzami więc proszępisać TAM i dobrze by było trzymać się jakiegoś porządku - pozdrawiam.
  beskid
  2016-09-18 12:55:53
  Glosowalem na P. Prezydenta Krywulta, jednak w sprawie ul.Cieszynskiej nie powinien byc zdziwiony iz rowni mu obywatele wykorzystuja kazda dozwolona prawem metode by bronic swoich racji. Korzystajac regularnie z ww ul. rowniez jestem przerazony gigantomania i brakiem uszanowania prostych metod zaradczych. "Kasa z UE" nie jest tu czynnikiem decydujący. PS. Vide casus ul.Zywieckiej... Pozdrawiam Autora bloga i komentujących
  maras49
  2016-09-18 14:12:16
  @beskid wspomniał o przypadku Żywieckiej. I dobrze. Jej nr DK52 na odcinku od Krakowskiej do węzła jest łakomym kąskiem dla miasta. Słyszałem, i to nie od byle kogo, że już rozpoczęto staranie o fundusze na przebudowę całego odcinka DK. Tak, całego. Tylko nie wiem na jaki docelowy przekrój poprzeczny 1x4 czy 2x2 czy jeszcze co innego? Pomimo, że niedawno od Górskiej do węzła wyremontowano 2 pasy z dobudową wewnątrz trzeciego dla lewoskrętów. A może by tak Cieszyńską zmodernizować do parametrów Żywieckiej do 1x4 tam gdzie się da i w rejonie rond koniecznie, a na pozostałym odcinku 3 pasy z wewnętrznym lewoskrętem. Pozostaje kwestia płynności ruchu, na który mają wpływ piesi, a więc światła przy pasach poza rondami. To może ze 2 kładki z pochylniami przy przystankach MZK np. w Wapienicy i obok lotniska? Jedno przejście pod ziemią zaprojektowano i wystarczy. Jak myślicie. Przedstawiał ktoś taką wersję w mieście, bo tu nic o tym nie wyczytałem? Pozdrawiam.
  Olo
  2016-09-18 17:22:04
  Ha! No proszę, Wąs wysłuchał mojego apelu i postawił sprawę jasne. Bardzo się cieszę. Miliony oszczędzone, a krzykacze mają swój cudowny tunel z drzew. Wilk syty, owca cała.
  Olo
  2016-09-18 17:25:39
  P.S. Jechałem tam ostatnio. Heh, faktycznie przecudowny ten tunel :D Poszarpane, nieregularne drzewa. Przez większość trasy tylko po jednej stronie. Czysta cudowność ;) I niby jest ich 2000? Sory, ale to chyba liczba podana razem z krzewami w ogródkach przy drodze.
  RatujmyAleksandrowice
  2016-09-18 18:16:59
  @Olo - liczba drzew do wyrżnięcia podana przez MZD to 2208. A zapewne nie chodzi tu o krzewy, bo te liczy się raczej wg objętości w projekcie. http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/32161/ponad-2-tys-drzew-do-wycinki.
  Obserwator
  2016-09-22 07:38:05
  Liczba drzew może być taka, trzeba przeczytać ustawę i wtedy dyskutować ile jest do wycięcia, bo z naszego punktu widzenia coś nie jest drzewem, a prawnie już jest klasyfikowane jako drzewo, a w okolicy oś. Wojska Polskiego jest sporo takich "niedużych" nasadzeń.
  Pracownik BIT
  2016-09-22 13:07:46
  Witam. Mam pytanie czy w związku z całym zamieszaniem z Cieszyńską ronda na międzyrzeckiej też poległy? Przedstawiciele MZD mówią że nic z tych rzeczy i prace ruszą jeszcze we wrześniu . Natomiast dochodzą sygnały, że przy całej klapie z Cieszyńską , to i Międzyrzecka również została wstrzymana do bliżej nieokreślonej przyszłości.
  Polak
  2016-09-23 21:55:07
  Patologia z Wapienicy wszystko blokuje. Ja bym rozpoczął przekopanie ciesynskiej i nich sobie menele chodza na piechotę. A cala ta fundacja bocian powinna trafić po oko prokuratora. Jak się skończą wakacje to sam zgłoszenia taki wniosek. Niektórzy liczą na wyłudzenie i szybka kasę.
  inwestycje
  2016-09-27 19:09:13
  @maras49: co się zmieni na Żywieckiej opisywałem już jakieś 2 lata temu: http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,3730.html Do końca roku będzie wiadomo, czy przyznane zostaną środki unijne na przebudowę ciągu Krakowska i Żywiecka (również wielokrotnie o tym informowałem w komentarzach na blogu).
  inwestycja
  2016-09-27 19:12:06
  @Pracownik BIT: dla Międzyrzeckiej wydana jest osobna decyzja środowiskowa, więc nie dokumentacyjnie jest wszystko w porządku. Problemem będą natomiast środki na rozbudowę Międzyrzeckiej - jeśli cofnięta zostanie dotacja (przyznana na przebudowę całego ciągu Międzyrzecka -> Cieszyńska), to wówczas wątpliwa jest szybka przebudowa tej pierwszej wyłącznie ze środków miejskich.
  Matrix
  2016-09-27 20:07:05
  @Inwestycje ronda na skrzyżowaniu Żywiecka/PCK/ Skłodowska nie będzie mieszkańcy bloków z Grunwaldzkiego się nie zgodzili. Argumentowali to tym, że będą mieć drogę za blisko okien, więc ronda nie będzie....
  inwestycje
  2016-09-27 20:59:18
  @Matrix: zgadza się. Uważam jednak, że spaliny i hałas emitowane przez samochody stojące na czerwonym świetle oraz samochody ruszające na zielonym będą bardziej uciążliwe aniżeli te same czynniki emitowane przez auta płynnie wjeżdżające na rondo...
  Matrix
  2016-09-27 21:36:21
  @Inwestycje też się z tobą zgadzam ale przetłumacz to ludziom tego osiedla... Dzisiaj podpisano finansowanie inwestycji Cieszyńska/Międzyrzecka, decyzja sądu ma być zaskarżona. Zastanawia mnie czy to prawda to co mówi Pan Zawiercia, że decyzja środowiskowa została wstrzymana przez brak wpisu wszystkich działek przez, które ma przebiegać inwestycja. Czy ktoś orientuje się jak to jest z tymi decyzjami i czy muszą być wypisane wszystkie działki???
  @Matrix
  2016-09-27 21:37:19
  @Pan Zawierucha miało być:)
  rzetelny
  2016-09-28 01:49:17
  Jakby ktoś był zainteresowany to wyrok w sprawie Cieszyńskiej dostępny jest tutaj: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/EE969F5F26
  Rob
  2016-09-28 15:17:29
  Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku stwierdzam, że bagno biurokracji w tym kraju sięgnęło zenitu. Ale z drugiej strony to chyba już norma ... niedawno robiłem przyłącze wody do domu. 6 miesięcy gromadzenia papierów, zgód, pozwoleń, projektów, map - wykonanie zajęło.... 1 dzień.
  inwestycje
  2016-09-28 18:17:12
  @Matrix: uzasadnienie wskazuje na wiele innych błędów i uchybień urzędników Ratusza
  rzetelny
  2016-09-28 20:32:58
  Jak wynika z uzasadnienia wyroku jednym z argumentów za uchyleniem decyzji był brak numerów konkretnych działek objętych tym przedsięwzięciem. Natomiast w poniższym artykule: http://www.region.info.pl/2012/artykul,0,8694,zapchana-aorta-oznacza-zgon.html można przeczytać następujące tłumaczenie wiceprezydenta Zawieruchy: "Jest to o tyle dziwne, że mam przed sobą dokument generalnej dyrekcji ochrony środowiska, gdzie jest mowa, że od 6 lipca 2010 r. przepisy nie stawiają wymogu podania numerów działek, na których będzie prowadzona inwestycja. Nie ma przeciwwskazań aby poprzez nazwę miasta i ulicę wskazać miejsce inwestycji." Interpretacja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: http://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5072/interpretacja06072010.pdf
  inwestycje
  2016-09-28 21:22:26
  @Matrix: tak z kronikarskiego obowiązku: umowę na dofinansowanie Cieszyńskiej podpisano nie wczoraj, ale 7 września (nie we wszystkie teksty z lokalnych mediów i wypowiedzi urzędników należy wierzyć)
  Takashi
  2016-09-30 11:34:20
  Ale o co wszystkim chodzi? Zeby odciąć mieszkańców 1 strony Wapienicy od drugiej? Żebym nawet na piechotę nie mógł dostać się do kościoła? O to wszystkim chodzi, zeby z najważniejszej dzielnicy Bielska zrobić zaścianek? To po co nam wogole to Bielsko? Kiedyś wapienica była oddzielnym bytem jak Jaworze np. I było dobrze. Teraz należy do Bielska i wszyscy chcą za nas decydować? To jest demokracja? Jak zaczną coś robić przy Cieszyńskiej to osobiście podam sprawę do sadu z własnej inicjatywy. Mieszkam w Wapienicy od 30 lat (od urodzenia) i jak się ma choć trochę oleju w głowie, to wie gdzie jechać zeby nigdy w korkach nie stać, jest stare Bielsko, jest droga szybkiego ruchu, jest skrót przez lotnisku, oraz skrót Skarpowa (pod warunkiem skończenia wiecznej inwestycji nad zapora która się latami ciągnie), jak ktoś jest inteligenty nigdy w korku nie stoi. Ale niestety w naszym kraju, dużo ludzi ma z tym problem. Zróbcie z Wapienicy Paryż, Londyn itd. i będziecie tęsknić za tym co było, za sielskim życiem w pięknej Wapienicy.
  piter339
  2016-09-30 17:50:29
  Ja juz tego słuchać nie moge. Tez mieszkam w wapienicy od urodzenia i to od ponad 30 lat, a twierdze, ze Ci co podnosili głosy oraz protestowali przeciwko budowie Cieszyńskiej chyba sa nie dokonca normalni. Zgodzę sie, ze można objechać "skrótami", ale zrozum, ze przy tych skrótach mieszkają ludzie, którzy maja juz dość takiego ruchu na drogach do tego nieprzystosowanych. Dziecka nie można z domu wypuścić, bo strach, ze go ktoś rozjedzie. Teren zamieszkania, a wariaci jeżdżę jak po obwodnicy. Dalej twierdzicie, ze przebudowa jest niepotrzebna? A jeżdżenie skrótami takiej ilości aut nie nazywajmy olejem w głowie! Poczekajmy do pierwszej tragedii na tych waszych skrótach. Teraz Wapienica to synonim w zasadzie tylko korków. Przebudowa cieszyńskiej i międzyrzeckiej jest konieczna i nie wyobrażam sobie innego wariantu. O łączniku miedzy tymi ulicami nie wspominam. Mam nadzieje, ze przebudowa ruszy zgodnie z planem!!!
  xxx
  2016-09-30 17:56:51
  wszystkim pokroju kolesia udającego rockiego jeśli dla was droga z czterema pasami to autostrada nie do przyjęcie w wapienicy to nie korzystajcie z: 1. z Alei Andersa bo ona tez przecina na pół osiedle karpackie a dalej Stare Bielsko, 2. z ulicy Bora-komorowskiego bo przecina na pół Leszczyny, 3. z Warszawskiej bo przecina na pół Komorowice, 4. z 3 Maja i Zamkowej bo przecina na pół Centrum miasta, 5. z Żywieckiej bo przecina na pół Mikuszowice itd. A dodatkowo jeśli mieszkańcom Jaworza, Jasienicy itd. proponujecie aby samochody zostawiali na rogatkach miasta i dalej korzystali z transportu publicznego to sami dajcie przykład i zamiast jechać 5 kilometrów do centrum to jeździjcie autobusami albo rowerami. Oczywiście nadal czekam na chociaż jednego mieszkańca, który mieszka przy Cieszyńskiej i nie ma tam biznesiku aby się tu wypowiedział. Kolesie, którzy robią najwięcej fermentu nie mieszkają przy Cieszyńskiej (krystian "rocky balboa" tarnawa) albo maja tam tylko swoje biznesiki (grzegorz mamorski - interesik na regera 2, sprawdźcie jakby się dojazd tam zmienił). gadanie o tunelu drzew, hałasie, procedurach itd to mydlenie oczów chodzi tylko o kasę a nie o dobro mieszkańców.
  Takashi
  2016-09-30 18:02:01
  Ja skrótami będę jeździć nawet jak wojny z wami nie wygram, tymi dziwnymi którzy by chcieli z Wapienicy metropolie robić, i co mi zrobicie? Nic mam prawo, moje auto na poronionym pomyśle przebudowy nigdy nie stanie. A jak będę potrzebować przejść na druga stronę drogi, to do tego menelskiego przejścia podziemnego nie wejdę w centrum zeby mnie okradli? Zrobicie ekrany ja i tak je obejdę, i będę przechodzić tak jak zawsze od 30 lat przechodziłem przez drogę, a jak mnie coś rozjedzie i innych mieszkańców Wapienicy, to co wtedy? Jestem jakie gorszy od was mieszkających na tych skrótach? Kolejne kto postanowił ze główna droga akurat jest Cieszyńska? Główna droga jest Sobieskiego i ja poszerzmy. Sobieskiego nie dzieli społeczności na pół, tak jak Cieszyńska. Chcecie puścić ruch moja mała uliczka podczas przebudowy? Ja nikogo nie przepuszczę i tyle, zwolennicy przebudowy bedą musieli zostać w domu.
  piter339
  2016-09-30 18:47:30
  Człowieku przeczytaj to co piszesz i zastanów sie nad tym. Zrobisz komuś na złość jak przejedzie cię auto, jak będziesz przechodzić w miejscach niedozwolonych? Chyba tylko sobie. To moze ja tez zablokuje ruch na tym skrócie, korzystając z Twojego pomysłu? Chwile byś tam pomieszkał to moze zrozumiałbyś jak ważna jest przebudowa Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej! Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek normalny mieszkaniec Wapienicy, podkreślam mieszkaniec, a nie prowadzący tam jakiś interes, mógł protestować przeciwko przebudowie tych ulic. Chyba to nie jest możliwe. Nie znam ani jednej osoby z Wapienicy, która byłaby przeciwko przebudowie, ale widac mam dziwnych znajomych... Przebudowa musi zostać wykonana!!!!!!!
  Takashi
  2016-09-30 18:59:31
  Widać znajomymi nie jesteśmy, i chyba dobrze. Ja swoich opini nie wstydzę się ferować w gronie znajomych. Mowię je głośno i wyraźnie. Jestem mieszkańcem Wapienicy i mam prawo jak tysiące innych mieszkańców Wapienicy do swojego zdania. Biznesu nie prowadzę, jedynym biznesem który staram się zrealizować to budowa własnego domu. Zaczynam tego zalowac. Bo w metropolii mieszkać nie zamierzam. Najwyżej sprzedam i przeprowadzę się do malutkiego miasteczka w Szkocji. Tam jest super klimacik czego Wapienicy zaniedlugo przez ta drogę zabraknie. Zmuszacie nas do tej drogi, jak znienawidzony przeze PiS do tzw. Dobrych zmian, przez które wszyscy wyładujemy na bruku, bo PiS w swoich zamierzeniach pomaga menelom a nie cieżko pracującym ludziom. To są właśnie wasze zmiany na lepsze, Wapienice chcecie zmienić na obraz i podobieństwo PiS-u czemu mowię NIE. Widzę ze dla normalnie myślących Polaków, w tym kraju zaczyna brakować miejsca. Dla metropolii mowię stanowcze NIE.
  poter339
  2016-09-30 19:30:37
  Nie będę z tobą prowadził wojny na argumenty, bo to jest bez sensu! W Wapienicy, ani w Polsce nikt Cię na sile nie bedzie trzymał. Skoro twierdzisz, ze w Szkocji jest lepiej. A skoro twierdzisz, ze nie chcesz metropolii to po co sie tu budujesz, a właśnie nowe zabudowania robią z Wapienicy metropolie, a nie droga!!! Metropolia to ludzie i budynki, a nie infrastruktura!!! Kiedyś Wapienica to był cisza i spokój, na swojej ulicy mogłem w piłkę grać, a teraz przejść bezpiecznie sie nie da. A kto jest temu winny? Nowe domy i ludzie, a droga jest tylko tego następstwem. I to jest cała prawda. Budować domów ludziom sie Kię zabroni, a przez to droga jest potrzebna i to koniecznie inaczej za kilka lat, dojechać tutaj juz w ogole nie bedzie sie dało!
  KT
  2016-09-30 20:13:49
  @inwestycje - niejaki "xxx" po raz kolejny publicznie mnie na tym forum obraża. Nie jestem osobą publiczną i mam prawo do ochrony mojego imienia. Proszę ponownie o usunięcie obraźliwych wpisów i zablokowanie hejtera. @xxx - zapraszam jutro (sobota) na kawę do mnie na Polskich Skrzydeł. Kontakt do mnie masz. Mam nadzieję że wystarczy Ci odwagi aby spotkać się w realu i wyjaśnić sprawę.
  xxx
  2016-10-01 10:52:26
  @KT dziecko ostatni raz odpowiadam Tobie bo to forum nie od tego jest. hejterem jesteś ty. stałeś się osobą publiczną kiedy rzekomo stanąłeś na czele "biednych" mieszkańców Wapienicy, którzy rzekomo nie chcą poszerzenia Cieszyńskiej. Sam podajesz do wiadomości publicznej swoje nazwisko i sam nawołujesz pod różnymi nickami do ujawnienia nazwisk adwersarzy. Ludzie maja prawo wiedzieć dzięki komu przepadnie 200 milionów i dzięki komu Wapienica będzie dalej zaściankową dzielnicą, i dzięki komu ludzie będą truci. Co więcej ludzie maja prawo wiedzieć, ze pod nickami Ratujmywapienice, KT i kilku innymi kryje się ta sama osoba. Tak samo jak za profliami na FC takie jak ratujmywapenice, wapienicamojadzielnica, krys tek kryje się ta sama osoba. Napisz mi w którym miejscu cię obrażam. Ja się tylko śmieję z dorosłego faceta, który biega po Bielsku-Białej udając Rockiego Balboa. Ile ty masz lat. Numeru do ciebie nie mam i do szczęścia nie jest mi to potrzebne. Nie widzę też sensu rozmowy z tobą bo o czym. Wasze "argumenty" są znane publicznie bo je publicznie przedstawiliście i większość ludzi wypowiedziała się co o nich myśli, używając mniej lub bardziej kulturalnych zwrotów o was. bez obioru rocki.
  Matrix
  2016-10-01 15:02:11
  @xxx super tych pseudo obrońców Wapienicy rozgryzłeś, też trochę poszperałem i popytałem paru ludzi. Wychodzi na to, że garstka ludzi, której chodzi tylko o kasę teroryzuje pół miasta żeby wywalczyć swoje intetesy. Od początku wiedziałem, że w tych protestach coś śmierdzi!!! Konsultacje były większość ludzi się zgodziła na obkrojenie tej inwestycji i budowę rond ale, że tym "panom" się to nie z podobało i robią rebele. Nawet jak by pseudo obrońcy Wapienicy chcieli tylko jednojezdniową Cieszyńską to mają pecha bo od Wapienickiej do Jaworzańskiej i tak trzeba było by wziąść podobny obszar terenu żeby zmieścić ronda lub rozbudowane skrzyżowania o kolejne prawo i lewoskręty!!!!
  xxx
  2016-10-01 20:05:48
  Chciałbym rozwiać jeden z mitów , którym posługują się "obrońcy" mieszkańców. Ano takim, że rzekoma autostrada" przetnie na pół kawał miasta. Przeanalizowałem cały odcinek czyli od ronda Hulanki aż do ulicy Dzwonkowej. Na tym odcinku istnieje obecnie 17 przejść dla pieszych w tym jedno podziemne po zbudowaniu tej "autostrady" będzie ich 14 w tym dwa podziemne. A więc ubędzie raptem 3 słownie trzy przejścia. Wnioski sami sobie wyciągnijcie. Idźmy jednak dalej. Pierwsze przejście jakie zniknie to na skrzyżowaniu z Jesionową (pojawi się za to na Jesionowej a więc ludzie nie będą przebiegali nielegalnie przez ulicę) obok Stodoły. In minus dodatkowe 100 metrów dla mieszkańców Kopernika w drodze do kościoła. Następne zlikwidowane przejście przy Saperów. Jednak związku z przeniesieniem przystanku autobusowego za Smolna to przejście nie ma sensu bo ludzie idąc na autobus z osiedla Wojska Polskiego będą korzystali z przejścia podziemnego przy ulicy Smolnej. Następne przejście zlikwidowane będzie przy Nasiennej. Niestety ale dalej będzie tylko do firemki z firankami. Przy Lindlu pojawi się dodatkowe przejście co chyba mieszkańcom powinno się spodobać będą mieć bliżej na niedzielne zakupy do Lidla. Prawdziwy in minus widzę w likwidacji przejścia przy ulicy Ikara bo jest to przejście dość intensywnie wykorzystywane do dojścia na przystanek "Lotnisko" a także na dojście do samego lotniska. Następnie dołożenie dodatkowego przejścia na skrzyżowaniu z Wapienicką a właściwie przesunięcie przejścia przy ulicy Zapłocie Duże o całe 20 metrów. Następny "prawdziwy" problem to likwidacja dwóch przejść w "centrum" Wapienicy. I tu jest pole do nacisków na drogowców i tu niech się wykażą panowie, których podobno obrażam.
  xxx
  2016-10-01 20:25:20
  Dodam tylko, że w żadnej innej dzielnicy nie ma trzech przejść na odcinku 200 metrów jak obecnie jest w Wapienicy. Tylko centrum miasta może się poszczycić takim luksusem między przejściem przy Prezydencie (po drodze przejście podziemne jak w Wapienicy) do przejścia przy Zamku jest 200 metrów.
  piter339
  2016-10-01 20:49:59
  @xxx mówisz bardzo dobrze i to jest myślenie inteligentnego człowieka, a nie jak określają sie "pseudo obrońcy Wapienicy"! A wie ktoś moze kiedy zapadną jakieś ostateczne decyzje co do przebudowy? Mam nadzieje, ze ona nastąpi i ci wszyscy protestujący nic nie wywalczą! Znane sa jakieś terminy? Z gory dzieki.
  Takashi
  2016-10-01 21:25:17
  Właśnie o te przejścia dla pieszych mi chodzi, normalne jest iść pół godziny na piechotę, a pózniej następne 15 minut do kościoła? 45 minut to jest rozbój w biały dzień, mam w dupie przejście koło Wapienickiej, które służy tylko osoba które sobie załatwiły światła nikomu nie potrzebne i które jest największym problemem korków w Bielsku, nie było świateł nie było problemów, ale komuś chciało się zrobić światła, zeby sztucznie zorganizować sobie argument przebudowy. Na dzień dzisiejszy do kościoła mam 15 minut, po waszych pseudo potrzebnych zmianach 45 minut. Co wam przeszkadza przejście najważniejsze do kościoła? To napewno zwolennicy PiS-u chcą odciąć swoich przeciwników od najważniejszej rzeczy każdego katolika. Kolejna sprawa jak nie mam przejścia do 100m, mam prawo przechodzić bez przejścia, i z tego prawa będę korzystać, czy wam się to bodoba czy nie. Mogę z każdym zwolennikiem przebudowy spotkać się w sadzie, mam prawo konstytucyjne korzystać z miejsca kultu, czy wam się to podoba czy nie, a utrudnianie obywatelowi wyznawanie swojej wiary jest niezgodne z konstytucja i podlega karze pozbawienia wolności.
  Takashi
  2016-10-01 21:52:39
  Kolejna sprawa, zostałem pominięty w waszym wielkim spotkaniu o przyszłości Wapienicy, nie miałem prawa nic powiedzieć. Jestem obywatelem gorszego sortu może? Chociaż szanowny pan prezes PiS uważa ze jestem obrzydliwie bogaty, o co kaman? Podejrzewam ze zwolennicy przebudowy byli wszyscy i nie wysyłali zaproszenia do większości powtarzam wiekszosci niezadowolonym, żebyśmy nie mieli przewagi liczebnej, Zadam refeferendum w Bielsku, sprawdzimy których obywateli jest więcej, do tego tez mam konstytucyjne prawo. Chcecie unieszczęśliwiać większość, zeby wejść do tyłków mniejszości, wystarczy kilka rond, zostawienie przejść dla pieszych i korki magicznie znikną. Dlaczego pytam dlaczego 16 jeździ 2 bądź raz na godzinę? Jeździł bym autobusem jakby jeździła cześciej i nie była ciagle powtarzam ciagle przepełniona. Kiedyś ruchu nie było a autobusów na Zagłoby było 4, czemu dzisiaj jest jeden? 16, 54, 57 i jeszcze 1 nie pamietam jaki. Niszczycie Wapienicy Wy i Wam podobni. Chcecie odciąć mieszkańców od strony stadionu od najważniejszych budynków, chcecie zrobic slumsy w tamtych rejonach, to będzie jak znalazł dla huliganow ze zwierzynieckiej oraz Wapienickiej. Waszym gownianym przejściem podziemnych chodzić nie będę, zeby mnie huligani z tych osiedli nie napadli. Będę wam życie utrudniać do końca życia, a mściwy potrafię byc.
  Matrix
  2016-10-01 22:04:11
  @Takashi weź sobie coś na wstrzymanie, bo majaczysz..
  Takashi
  2016-10-01 22:36:27
  Nie zamierzam, będę reagować na każde kłamstwo z waszej strony, tego możesz byc pewien.
  xxx
  2016-10-02 00:36:20
  @takashi sorry ale większość twojej wypowiedzi to całkowity bełkot. rozumiem jest sobota wieczór więc się relaksujemy ale ... z twojej wypowiedzi wynika, że najprawdopodobniej mieszkasz na Zagłoby i że nie będziesz chodził na przejście kolo Wapienickiej ani tym bardziej przejściem podziemnym. Jak chcesz to sobie biegaj po ulicy twoja sprawa. Ale pisząc, że będziesz miał 45 minut do kościoła to właśnie ty jesteś kłamcą. Tu masz link jak masz dojść do kościoła w 16 minut. https://www.google.pl/maps/dir/49.8029682,18.9843845/49.8101871,18.9795708/@49.8063503,18.9780568,15.96z/data=!4m2!4m1!3e2 a jak poprosicie księdza żeby otwarł bramę od ulicy Zniczowej to będziesz miał krócej o 2 minuty. Przejście dla pieszych przy Zniczowej zostaje. Następnym razem postaraj się wymyślić coś lepszego. Warto tez byłoby poznać swoją dzielnicę.
  Takashi
  2016-10-02 00:48:47
  Wcale na Zagłoby nie mieszkam, jakbym mieszkał to bym miał do tego podziemnego chyba najbliżej. Po prostu mam do przystanku 16 najbliżej bo tylko 10 minut, i nie relaksuje się, bo ja się nigdy nie relaksuje, najbliżej mam do tego przejścia na zniczowej, ale pisałeś wcześniej ze ono ma zniknąć? W planie który widziałem faktycznie miało zniknąć.
  xxx
  2016-10-02 08:49:26
  @takshi. nigdzie nie pisałem, że przejście dla pieszych przy Zniczowej ma zniknąć. Wychodzi jednak na to, że protestujesz a kompletnie nie znasz planu przebudowy Cieszyńskiej domyślam się, że z pozostałymi "obrońcami" jest podobnie. Może w pierwotnej wersji przejście miało zniknąć ale jak się pojawiło to raczej po konsultacjach z mieszkańcami, których podobno nie było. I to jest kolejny dowód, że kłamiecie jak z nut.
  Takashi
  2016-10-02 11:48:46
  Mnie napewno nie było i nie zostałem nigdzie zapraszony, jakbym był to bym wiedzial czy są zmiany czy nie. I tu jest kolejny powód dlaczego ludzie protestują, bo nie wiedza czego się spodziewać po przebudowie, a jak człowiek nie wie to protestuje. Powodem tego jest nieumiejętność rozmawiania urzędu z mieszkańcami i traktowanie wszystkich jak matolow. Urzędnicy maja więcej grzechów, panowie nic nie wiedza, nie potrafią udzielić żadnej informacji. Zonę chciałem zameldować to pan urzędnik zarzyczyl sobie podpis dziadka który był po pogrzebie od 10 lat, a urząd o tym nie wiedział, nawet Warszawa wiedziała i przesłała informacje a do nas nie dotarła. Na pytanie co mam zrobic stwierdzili ze podpis musi byc. Pytam czy mam ciało ekshumować, stwierdzili, No chyba. Tak się właśnie rozmawia z urzędem, totalny burdel, a człowiek musi radzić sobie sam. Tak samo jest z droga nikt nie chce ujawnić jak będzie naprawdę i nikt nikogo o niczym nie informuje, może jak ciemny tłum nie będzie wiedzieć to nie zaprotestuje.
  Takashi
  2016-10-02 12:21:50
  A co do Twojego zarzutu, jak ktoś nie wie jak jest naprawdę, jest przekonany ze mówi prawdę, to nie jest kłamstwo, nawet nie jest grzechem. Kłamie urząd nie informując obywateli jaka jest prawda. Ukrywanie informacji tez jest kłamstwem. Mam czyste sumienie i wiem ze nie zgrzeszyłem. Przy tak palącej sprawie i doprowadzającej do podziałów w społeczeństwie, każdy obywatel ma obowiązek byc listownie informowany o tym jak jest naprawdę.
  Obserwator
  2016-10-02 19:27:04
  Człowieku daj sobie już na wstrzymanie, konsultacje były ogłoszone i były, trzeba było iść i się wypowiedzieć. Wtedy Cię to jakoś nie interesowało, a teraz wielce jesteś zainteresowany. Do nikogo miasto nie wysyłało specjalnych zaproszeń, ale niektórzy bardziej zainteresowani od Ciebie poszli. Przestudiuj też ostatnie mapy odnośnie przebiegu całej modernizowanej Cieszyńskiej i potem pisz, a nie zaśmiecaj (tu masz link do map jeżeli nie umiesz ich znaleźć http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_archiwum,2016_4.html).
  Takashi
  2016-10-02 20:05:50
  Mam konstytucyjne prawo wypowiadać się na każdy temat czy Ci się to podoba czy nie, żyjemy w demokracji a nie w komunie, gdzie wolność słowa jest rzeczą nadrzędna, i nikt tego prawa mi nie odbierze.
  Matrix
  2016-10-02 20:38:26
  @takashi jak piszesz, że się nie relaksujesz to może czas zacząć, przejechać do Ciechocinka albo Lądek-Zdrój. Po twoich wypowiedziach wnioskuję, że tylko dużo gadasz bez efektu i wylewasz swoje smutki i żale życiowe. A propo linii nr 16, nawet jak by jeżdziła co 5 min to korki nie znikną, tym bardziej że linia jeździ tylko do dworca. Linia nr. 10 jeżdzi bardzo często i przegubowce jeżdzą nawet nie w połowie pełne. Każdego stać na auto nawet kilka i jak policzysz sobie czterosobową rodzinę na biletach miesięcznych lub samochód to ja wybieram samochód tym bardziej na gaz. Podam Ci prosty przykład znajomych z Katowic: bilet miesięczny 180 zł od osoby, abonament na parkowanie w centrum Katowic 150 zł na miesiąc.
  07
  2016-10-02 20:46:48
  @Takashi - nie wiem co bierzesz, ale bierz po pół :) Co do twoich "intrygi" z zameldowaniem to już głupszego kłamstwa nie słyszałem :)
  Takashi
  2016-10-02 21:50:36
  Sprawa z zameldowaniem jest prawdziwa, nie jest to kłamstwo, w urzędzie po prostu ciągle burdel jest. Pozwolenie na budowę załatwiałem ponad 3 lata bo ciągle mieli jakiś problem. Dla porównania kredyt na budowę, łącznie z szukaniem najkorzystniejszej opcji 5 dni roboczych, a budowa 12 miesięcy powinna trwać. Apropo kosztów przemieszczania się. Miałem kiedyś zepsute auto, i chciałem się go pozbyć, jeździłem 3 miechy autobusem. Koszt biletu zwykłego 3 zeta, potrzebujesz 2 dziennie, 20 dni robocze miesięcznie, więc wydajesz max. 120 złotych, więc nawet nie opłaca się po miesięczny jeździć. Koszt paliwa miesięczny w moim przypadku to 400 zeta (nigdy nie założę gazu, mułem nie zamierzam jeździć). Więc jedynym powodem dlaczego wybieram auto jest ciągłe przepełnienie 16, i zbyt rzadkie kursy tejże. Raz nawet miałem przypadek że kierowca 16 wyrzucał pasażerów bo nie mógł zamknąć drzwi, nie będę ryzykował codziennie i narażał się na stres nie wpuszczenia do autobusu, z powodu przepełnienia. Nie po to płacę podatki, żeby autobusy jeździły przepełnione.
  Takashi
  2016-10-04 11:07:17
  Próbowałem załagodzić sytuacje, odpisać nie obrażając Cie w żaden sposób, ale Ty dalej jedziesz po mnie w nerwach. Może wielkiego doświadczenia nie mam, ale zdarzylem się w życiu nauczyć, ze obrażając kogoś to się go nie zdenerwuje, ale mówiąc mu prawdę o nim albo pokazując ze jest się od niego lepszym większe nerwy można zobaczyć. A ja? Ja od kilku komentarzy Twoich zaczynam się uspokajać i śmiać się z tego co czytam. Myśl o mnie co chcesz, ja ze swojego życia jestem zadowolony, a Ty chyba nie bardzo. I to co dla innych zrobię nie ma wpływu na to czy będę z życia zadowolony czy nie. Może dla osób co dla siebie nic dobrego zrobic nie mogą, ważne jest jak wyglądają w oczach innych.
  rozum
  2016-10-04 11:28:28
  Takashi,nie męcz już się.Twoje wywody są tak absurdalne,że szkoda tego czytać.Dobra rada-"baba z wozu,koniom lżej"
  xxx
  2016-10-04 13:57:51
  @rozum. odpuść szkoda zdrowia na takich ludzi. oczywiście, że każdy ma prawo mieć zdanie co do poszerzenia Cieszyńskiej. Tylko, że protestować to mogą osoby mieszkające bezpośrednio przy Cieszyńskiej a nie kilkaset metrów od niej. A tym bardziej jak piszą głupoty w stylu będę miał do kościoła 45 minut a okazuje się, że po przebudowanie dalej będą mieć 14 minut. Wypowiadają się a okazuje się, że kompletnie nie znają planów przebudowy Cieszyńskiej. I jeszcze ten "argument" nie byłem na konsultacjach bo nie dostałem indywidualnego zaproszenia od UM. To już mnie rozkłada na łopatki.
  inwestycje
  2016-10-05 21:02:05
  @rozum, @Takashi - jeśli nadal chcecie się wzajemnie obrażać i wyzywać to polecam rozmowę poza tym forum; Wasze ostatnie komentarze, w których używaliście słów nieakceptowanych przeze mnie na tym forum zostały usunięte; jeśli sytuacja będzie się powtarzać, nie będziecie mieli możliwości dodania żadnych kolejnych komentarzy!
  wapienica
  2016-10-10 13:19:40
  @inwestycje Czy coś wiadomo na temat budowy Fit-Parku przy ul. Międzyrzeckiej(Budżet Obywatelski 2016) bo wiele projektów jest realizowanych
  wiech
  2016-10-10 15:51:37
  Przecież tam trwają jakieś roboty. Dziś dopołudnia wibratorem zagęszczano podłoże.
  toms
  2016-10-15 14:12:45
  podobno będzie tam droga do Zniczowej (choć to info nie potwierdzone)
  xxx
  2016-10-21 10:20:16
  sorry za off topic w off topicu wpisu o S52. Przeczytałem właśnie artykuł o nowej ul. Sobieskiego. http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/33417/szeroka-droga-w-starym-bielsku-foto i zacytuję dwa komentarze tego samego czytelnika. Kicha: " po co taka szeroka droga w takiej spokojnej okolicy." Kicha: "Nie mówię że remont bie był potrzebny ale po co z takim rozmachem". Czy te "pseudoargumenty" nie przypominają Wam czegoś. Naszych obrońców tunelu drzew i udawaczy rockiego. Albo ja nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy chcą umierać na raka z powodu spalin z korków drogowych, nie chcą chodników przy drogach, nie chcą dróg asfaltowych tylko szutrowe albo Ci ludzie jeśli nie wiedzę czym jest miasto to powinni się przeprowadzić w Bieszczady.
  xxx
  2016-10-21 10:20:16
  sorry za off topic w off topicu wpisu o S52. Przeczytałem właśnie artykuł o nowej ul. Sobieskiego. http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/33417/szeroka-droga-w-starym-bielsku-foto i zacytuję dwa komentarze tego samego czytelnika. Kicha: " po co taka szeroka droga w takiej spokojnej okolicy." Kicha: "Nie mówię że remont bie był potrzebny ale po co z takim rozmachem". Czy te "pseudoargumenty" nie przypominają Wam czegoś. Naszych obrońców tunelu drzew i udawaczy rockiego. Albo ja nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy chcą umierać na raka z powodu spalin z korków drogowych, nie chcą chodników przy drogach, nie chcą dróg asfaltowych tylko szutrowe albo Ci ludzie jeśli nie wiedzę czym jest miasto to powinni się przeprowadzić w Bieszczady.
  WP
  2016-11-07 16:47:07
  do Inwestycje Wiadomo kiedy rozstrzygnie się sprawa Międzyrzeckiej i Cieszyńskiej? jakieś terminy do których sądy/urzędy mają wydać decyzję?
  Rob
  2016-11-08 13:46:59
  @WP obie części zadania zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Krywulta mogą się rozpocząć dopiero po uprawomocnieniu wyroku w NSA dot. Cieszyńskiej .... czyli nie prędko!
  Matrix
  2016-11-12 22:19:40
  Miasto złożyło już wniosek o kasacje wyroku do sądu w Warszawie, tylko jak zawsze w naszych realiach czekamy na termin rozprawy....
  maras49
  2016-11-15 13:51:12
  Z innej beczki. W magazynie samorządowym W BIELSKU-BIAŁEJ nr 23-2016 w artykule pt. Nowe plany zagospodarowania - na stronie 4 przeczytałem, że : Nowy plan zagospodarowania otrzyma teren w obrębie Lipnik, w rejonie ulic Komorowickiej i Rzeźniczej. Nowy plan uwzględnia zmiany wynikające z odstąpienia od zamiaru budowy ul. Nowopiekarskiej < jak rozumiem &#8211; obwodnicy północnej &#8211; mój przypis > przeznaczając tereny pod nią rezerwowane na tereny usług itd&#8230;. Nie mogę pojąć jak można było o tym nie przypuszczać zaledwie 2-3 lata temu, w momencie tworzenia STUDIUM Uwarunkowań &#8230;&#8230; i to w kadencji tego samego Prezydenta Miasta, a więc i tej samej ekipy decyzyjnej. Znowu wyrzucone część pieniędzy podatników w Ratuszu. Jeśli zrezygnowano z tego odcinka przedmiotowej obwodnicy, to pozostałe w jaki sposób będą spełniać funkcję. Znów nowe opracowanie &#8211; nowy wydatek. Pewnie trzeba uzasadnić mnogość zatrudnienia w Biurze Rozwoju Miasta. Może ja czegoś nie wiem. Jeśli tak &#8211; proszę o komentarz.
  Matrix
  2016-11-16 21:55:06
  Jest już projekt budżetu na 2017, rekordowy pod względem wydatków na drogi. Oprócz Cieszyńskiej jeśli dojdzie do skutku ma być przebudowana Krakowska, Żywiecka, Sobieskiego ostani odcinek w centrum, Szeroka i Czołgistów na Błoniach oraz przebudowa Stojałowskiego razem z remontom przykrycia Niwki i mostu na Białej. 5 mln idzie na parkingi czyli prawdopodobne, że budowa parkingu wielopoziomowego przy skrzyżowaniu Krakowska/ Lwowska ruszy w 2017 tym bardziej, że do końca roku parking ma być zaprojektowany.
  Darco
  2016-11-17 13:41:41
  Do Admina z innej beczki. Czy coś wiadomo odn. parkingu przy ul. Kopernika w Bielsku?
  maras49
  2016-12-01 19:52:50
  Pytanie do Inwestycje lub do kogoś, kto na ten temat ma coś do powiedzenia. Czy w związku z zaniechaniem rezerwy terenu, przewidzianej w Studium Uwarunkowań, stworzonym kilka lat temu pod Obwodnicę północną na odcinku od ul.Piekarskiej do Francuskiej, przewidywana jest korekta przedmiotowego Studium, lub wykonanie nowego - w obecnej kadencji władz samorządowych miasta? Jeśli rezygnacja, to co w zamian? Rzecz jasna o tym samym przeznaczeniu. Jeśli nic w zamian, to w jakim celu to było rezerwowane? Pozdrawiam.
  KL
  2016-12-06 10:56:50
  dot. Cieszyńskiej . Z moich informacji Minister uchylił klauzulę : rygor natychmiastowej wykonalności do wydanych decyzji w sprawie wywłaszczeń pod rozbudowę ul. Cieszyńskiej.
  bb
  2016-12-07 13:51:15
  Czyli co teraz ? Przebudowę Międzyrzeckiej można spisać na straty?
  @bb
  2016-12-13 14:00:56
  Wszystko zależy od wyroku w NSA. Jeśli będzie niekorzystny to faktycznie można zapomnieć o tej inwestycji, a 200 baniek dotacji pójdzie w ...
  bb
  2016-12-13 14:24:30
  Ucieszą się w Bytomiu, ich obwodnica jest pierwsza na liście rezerwowej... Miasto popełniło karygodne błędy przy tej inwestycji, ciekawe czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność... Bo do przewidzenia było że zawsze znajdą się ludzie którzy będą przeciwko rozbudowie drogi i wykorzystają każdy błąd aby tylko nie dopuścić inwestycji do skutku.
  maras49
  2016-12-13 16:44:38
  W sprawie błędów stawiam 2 tezy. Jeśli błędy wynikały z słabej wiedzy lub nie daj Boże niewiedzy urzędników, źle to świadczy o sile kadrowej Urzędu. Jeśli błędy były zamierzone i wynikły z pośrednich nacisków lub wpływów osób lub grup lobbingowych, którym nie na rękę była ta inwestycja, to całkiem inny temat. Ciekawe, czy ktoś na to popatrzy pod tym kątem.
  maras49
  2016-12-15 13:31:36
  http://kurierradiabielsko.pl/KRB_248.pdf str.9. Obie strony chcą przebudowy, lecz każda inaczej. A błędy w DŚ mają zupełnie inne znaczenie i niebawem zaświadczą o tym, że brak realizacji tego zadania wpłynie na wyniki najbliższych wyborów samorządowych. I to chyba chodziło. Kto chciał to osiągną cel, a że przy tym również stracił to jak to mówią >małe piwo
  Matrix
  2016-12-18 15:00:35
  Początkiem roku zaczyna się przebudowa Międzyrzeckiej tak napisano w artykule Kroniki Beskidziej. Na ile to prawda to się okarze.
  maras49
  2016-12-21 11:48:27
  http://slask.onet.pl/rybnik-blizej-aglomeracji-rekordowe-dofinansowanie-na-budowe-drogi/hcq0t3m - ww. dofinansowanie może być kosztem Cieszyńskiej, czyli co, przebudowa z głowy?
  Matrix
  2016-12-23 10:10:53
  Rusza Międzyrzecka umowa podpisana z Eurovią.
  proszę o info
  2016-12-23 10:58:34
  a co z finansowaniem Międzyrzeckiej jeśli cofnęliby dofinansowanie na Cieszyńską - Międzyrzecką? podobno to jest 1 zadanie drogowe?
  bb
  2016-12-23 12:50:42
  Pewnie ze środków własnych, dofinansowanie zapewne przepadnie jak odpadnie ulica Cieszyńska.
  Matrix
  2016-12-23 18:11:07
  Radio Bielsko podało, że budowa rusza 1 mamar. W pierwszej kolejności w ciągu 4 miesięcy przebudowa skrzyżowania Międzyrzeckiej z Rudawki czyli łącznik z S52,a później reszta drogi. Zakończenie inwestycji listopad 2018.
  Matrix
  2016-12-23 18:11:44
  Miało być 1 marca:)
  BB
  2017-01-10 20:32:04
  Decyzja - pozwolenie wodnoprawne wydane dla inwestycji drogowej - przebudowa ul. Cieszyńskiej przez Starostę Pszczyńskiego zostało swojego czasu zaskarżona do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i tam zostało wydane postanowienie o wstrzymaniu tej decyzji. Od tego postanowienia zostało złożonego odwołanie do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i ta instytucja wydała POSTANOWIENIE utrzymujące w mocy zaskarżone postanowienie Dyrektora RZGW w Gliwicach. I tak bez tego nie można robić prac wstępnych przed przebudową ul. Cieszyńskiej co za tym idzie cała inwestycja stoi przed bardzo dużym znakiem zapytania.

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała dziś decyzję środowiskową dla drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała - Mysłowice. Ta ważna decyzja administracyjna ostatecznie określa wariant budowy drogi.

  Jeśli decyzja uprawomocni się, GDDKiA będzie mogła ogłaszać przetarg na wykonanie Koncepcji Programowej drogi, a następnie przetarg na realizację inwestycji (w formule Zaprojektuj i Zbuduj).


  Wybrano wariant E (tzw. hybrydowy) - oznaczony na mapie na czerwono:

  Szczegółowy przebieg na terenie Bielska-Białej:

  2016-06-30 | Dodaj komentarz
  facebook/Nowohalcnowska
  2016-07-01 11:19:30
  Trzymam kciuki aby tym razem się udało
  inwestycje
  2016-07-01 12:04:02
  Mniej-więcej w ciągu dwóch-trzech tygodni powinna pojawić się również DŚU dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej - S52.
  Matrix
  2016-07-01 19:54:18
  Lepiej żeby się udało z tą drogą, bo dk1 to droga śmierci, droga zatkana do granic wytrzymałości. Jeszcze tylko przebudować odcinek do parametrów s na terenie Dąbrowy Górniczej i będzie super. Naszczęście też jest już przetarg na drugą nitkę Podwarpie - Pyrzowice.
  xxx
  2016-07-03 09:55:17
  Super tylko ten węzeł Suchy Potok to lekkie nieporozumienie. Zamiast drogi się "przecinać" to jest łuk w stronę Cieszyna i plątanina zjazdów wjazdów.
  Fred
  2016-07-03 10:23:30
  Szkoda ze nie da sie powiekszyc pliku i ze jest w jakims dziwnym portalu do publikowania zdjec. Daloby sie wrzucic na cos bardziej ogolnodostepnego? Nie androidowego windowsowego? Albo link do oryginalu Pozdrawiam
  inwestycje
  2016-07-03 10:36:57
  @Fred: po otwarciu linku proszę kliknąć "Download Image"
  inwestycje
  2016-07-03 10:40:39
  @xxx: węzeł został stworzony tak, aby na głównym potoku ruchu (Cieszyn - Mysłowice) nie trzeba było korzystać z łącznic; tworząc węzeł typu "koniczyna" główne relacje to: północ-południe i zachód-wschód
  xxx
  2016-07-03 15:31:23
  @inwestycje masz racje domyślam się, że taki był zamiar projektanta. tylko to raczej nie ma sensu. bo główny potok ma iść autostradą A1 a po drugie po to zmienili nazwę S1 na odcinku BB - Cieszyn na S52 i najprawdopodobniej odcinek Kosztowy-Zwardoń na S69 aby uporządkować te drogi w kierunkach zachód-wschód i północ-południe. I co będzie tez raczej odzwierciedlać ruch na tych drogach. Bo ruch ze Śląska albo z centralnej Polski zmierzający na południe będzie kierował się na A1 jak na Czech i na S69 jak na Słowację zaś S52 będzie drogą, która będzie integrowała (nie bez kozery powstała nazwa BDI na odcinek BB - Głogoczów) wszystkie miasta począwszy od Cieszyna aż do Kalwarii i dalej do Krakowa. Obstawiam, że większy ruch generują mieszkańcy Żywiecczyzny jadący do pracy na Śląsk niż mieszkańcy np. Skoczowa i Cieszyna, którzy maja swoja drogę DK81 na Śląsk. Konkludując nie widzę sensu takiego 'ułatwiania" podróży z Kosztowej w stronę Cieszyna. No i dziwne to będzie, że jadąc ekspresówką S52 z Cieszyna do Głogoczowa w BB będziemy kręcić się to zjazdach i wjazdach aby dalej tą sama droga kontynuować jazdę. Jest to dla mnie pewien nie znany mi fenomen. No chyba, że GDDKiA ma naprawdę dobrze to przebadane i może udowodnić, że procentowo największy ruch to ruch północ-zachód. Wątpię szczególnie po istnieniu A1.
  xxx
  2016-07-03 15:35:29
  @inwestycje dodam jeszcze aspekt finansowy klasyczna "koniczyna" jest chyba o wiele tańsza niż ta plątanina na której ludzie będą się gubić to pewne.
  inwestycje
  2016-07-03 16:55:06
  @xxx: klasyczna koniczyna byłaby wyjątkowo droga ze względu na uwarunkowania terenowe - duże nachylenie terenu; aby ją tam wykonać, należałoby wykonać ogromne wykopy (i przy okazji przeorać połowę Hałcnowa)
  xxx
  2016-07-03 23:34:14
  @inwestycje ok. ale uważasz, że to co jest obecnie zaprojektowane ten misz-masz będzie tańszym i lepszym rozwiązaniem niż normalny węzeł z drogami północ-południe , zachód wschód ??? nie musi to być klasyczna "koniczyna" bo ją w sumie w Polsce dość rzadko się buduje ale nie spotkałem się jeszcze w Polsce z takim dziwacznym rozwiązaniem. Jeśli znasz taki to podaj będę wdzięczny Zawsze człowiek coś nowego się dowie.
  xxx
  2016-07-04 00:03:16
  @inwestycje rzuciłem jeszcze raz na mapę i na street view i jedyny problem jaki widzę to "sektor" południowo-wschodni i zjazd od strony Cieszyna w stronę Mysłowic. Mimo wszystko i tak uważam takie rozwiązanie za głupie. Tylko, czy mi czy komuś innemu się to podoba czy nie to i tak żadnego znaczenia nie ma bo i tak zrobią jak jest w projekcie. a my co najwyżej możemy sobie akademicko podywagować.
  Gutek
  2016-07-04 10:14:05
  Pis przy władzy. ZAPOMNIJCIE o tej drodze!! Dla pisu szeroko pojęta komunikacja jest totalnie niepotrzebna. Poza tym nasi posłowie, szczególnie pisowcy maja ją głęboko w poważaniu.
  inwestycje
  2016-07-04 12:49:03
  @xxx - tu nie chodzi tylko o finansowy koszt budowy węzła, ale również o koszt dla mieszkańców i otoczenia - budowa w tym miejscu węzła w bardziej "tradycyjnej" formie spowodowałaby ogromną destrukcję okolicy; według mnie węzeł jest dobrze zaprojektowany: płynnie rozwiązany główny ciąg Cieszyn-Mysłowice i Mysłowice-Cieszyn, łagodne i niewymagające znacznej redukcji prędkości łącznice na kierunku Zwardoń-Mysłowice, Mysłowice-Zwardoń, Cieszyn-Głogoczów; najwęższe promienie będą miały łącznice na najmniej obleganych kierunkach: Mysłowice-Głogoczów oraz Głogoczów-Zwardoń; jaki widzisz problem w "zjeździe od strony Cieszyna w stronę Mysłowic"? - przecież tam właśnie idzie główny ciąg drogi - nie ma tam żadnego zjazdu
  inwestycje
  2016-07-04 12:49:51
  ciekawy jestem opinii praktyków projektowania drogowego @maras49 i @O_01 na temat kształtu węzła
  xxx
  2016-07-04 18:19:57
  @inwestycje problem na "zjeździe od strony Cieszyna w stronę Mysłowic"?' byłby moim zdaniem w przypadku budowy "tradycyjnego" węzła w projektowanym węźle oczywiście nie ma żadnego problemu. Ja się na budowie dróg nie znam i chętnie też bym poczytał co sądzą o takim węźle ludzie bardziej zorientowani w tej dziedzinie. Nadal jednak będę się upierał :), że główny ruch będzie na kierunkach północ-południe i zachód-wschód. Co do "destrukcji okolicy" to problem widzę tylko w części południowej - zabudowania wzdłuż Witosa. Cała północna cześć aż już tym bardziej północno-wschodnia to pola.
  do xxx
  2016-07-05 12:08:46
  Skoro nie znasz się na budowie dróg, a do tego nie masz żadnych danych liczbowych/statystyk dot. natężenia ruchu to po co w ogóle stawiasz tezy, że lepsze byłoby inne rozwiązanie? Przecież drogę zaprojektował ktoś kto się na tym zna, po wielu godzinach analizy i mając do dyspozycji dane, o których Ty nie wiesz nawet że istnieją. Jak się nie znasz na budowie dróg to proponowałbym trochę wstrzymać się z opiniami, że inne rozwiązanie byłoby lepsze. Moim zdaniem my jako społeczność powinniśmy teraz naciskać na naszych posłów i samorządowców, aby Ci lobbowali za jak najszybszym rozpoczęciem budowy drogi i za tym, aby nadać tej budowie wysoki priorytet. DK 1 to jest koszmar, w dodatku jest coraz gorzej - zamiast likwidować skrzyżowania, to tam dokłada się kolejne, przez co cały ruch stoi i są liczne wypadki. Niezależnie od naszych preferencji politycznych - trzeba lobbować i pokazywać politykom jak ważna dla mieszkańców jest to inwestycja. Niech się kłócą o jakieś głupoty, ale tutaj cała nasza lokalna społeczność powinna mówić jednym głosem.
  xxx
  2016-07-05 14:26:03
  @do xxx Wyczuwam jakiegoś ważniaka znającym się na wszystkim. Po pierwsze koleś zamysł takiego węzła powstał wiele wiele lat temu kiedy nie istniała A1, kiedy nie było wiadomo jakie będzie natężenie ruchu obecnie więc projektant mógł siedzieć nawet lata i teraz to nie ma żadnego znaczenia bo nie przystoi do obecnej rzeczywistości. Po drugie mamy wolność słowa i każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii na każdy temat jaki mu pasuje. Tak samo jak ty wyraziłeś swoją opinie co lokalna społeczność ma robić w tej sprawie choć nie masz żadnych do tego predyspozycji. Po trzecie po to twórca tego blogu stworzył możliwość komentowania aby każdy mógł wyrazić swoją opinie. I mnie to nie interesuje czy to ci się podoba czy nie i czy się na tym znam czy nie. bez odbioru.
  Matrix
  2016-07-06 22:20:59
  Dzisiaj biegnę sobie ulicą Zapory, a tu miła niespodzianka na całym już przebudowanym odcinku do ulicy Kopytko położono warstwę ścieralną i do tego SMA:) Jedyne co mi się niepodoba to sodowe oprawy oświetleniowe, żyjemy w dobie technologii led więc nie rozumiem montowania takiego oświetlenia na przebudowanych ulicach niestety.
  Adamsky
  2016-07-08 21:27:47
  @Matrix/ ja też tam biegłem we wtorek. Wszystko super, tylko brakuje ścieżki rowerowej
  Matrix
  2016-07-09 13:55:09
  @Adamsky no niestety drogi rowerowej brak ala nie wie czy droga dla rowerów nie będzie robiona przez bulwary do zapory( podobno kiedyś mają być przebudowane). Doczepił bym się jeszcze do wszędobylskiej kostki brukowej na chodnikach, asfalt jest tańszy i równy, kostki się później zapadają. Koszt ułożenia bruku najpewniej jest większy. Rozumiem w ścisłym centrum żeby było estetycznie ale na obrzeżach gdzie potok pieszych jest mały, później trawa wyrasta.to samo zrobiono na około lotniska, na pasie dla pieszych wszędzie kostka i to jeszcze ryflowana, brzydko to wygląda moim zdaniem.
  Fred
  2016-07-09 23:22:37
  Ogolnie kostka brukowa jest dramatem architektonicznym ;)
  maras49
  2016-07-10 10:30:52
  http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/22587/Zmiana-przebiegu-drog-ekspresowych-S1-S52-i-S69-na-terenie-woj-slaskiego
  inwestycje
  2016-07-10 16:04:53
  @maras49: pisałem o zmianie numeracji przy okazji wiadomości nt. wydania decyzji środowiskowej dla S1
  Clive
  2016-07-12 12:35:07
  Wybrali wykonawcę Międzyrzeckiej - Eurovia.
  inwestycje
  2016-07-12 15:28:40
  @Clive: zgadza się; pisałem o tym w komentarzu pod odpowiednim postem dot. ul. Międzyrzeckiej
  toms
  2016-07-12 20:16:24
  @inwestycje kiedy planowane jest rozpoczęcie prac dot. Międzyrzeckiej? miało to pierwotnie być końcem wakacji, początkiem września czy coś wiadomo o terminie?
  inwestycje
  2016-07-12 23:00:06
  @toms: wszystko zależy od tego, czy pojawią się jakieś odwołania na wybór oferty; jeśli nie, to termin rozpoczęcia prac pod koniec wakacji jest bardzo realny
  inwestycje
  2016-07-13 12:33:30
  Aktualność nt. wydania decyzji środowiskowej dla BDI: Decyzja środowiskowa dla S52 (Beskidzka Droga Integracyjna) będzie wydana mniej-więcej za miesiąc. Wydana zostanie na wariant preferowany (III), czyli dla Wadowic po południowej stronie. W trakcie procedowania RDOŚ rozważał wariant z budową S52 po śladzie obecnej obwodnicy w Wadowicach, natomiast uznano, że jest to niekorzystne rozwiązanie (ze względu na zurbanizowanie terenu, wąski pas dostępnego terenu). Warianty północne zostały od razu odrzucone ze względu na kolizję z Naturą 2000 - zgodnie z przepisami prawa, nie można wydawać DŚU dla wariantu kolidującego z N2000, jeśli możliwe są inne warianty. Co więcej, warianty północne wchodziłyby w kolizję z cmentarzami komunalnymi, więc to kolejny argument, za tym, iż należało je odrzucić. Początkowo planowano, że DŚU zostanie wydane w połowie lipca, natomiast ze względu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, RDOŚ będzie miał pewne opóźnienie (głównie chodzi o problemy z otrzymywaniem zwrotek - utrudnienia w działaniu poczty).
  mieszkaniec
  2016-07-14 12:50:41
  @inwestycje - możesz rozpocząć wątek o przebudowie ulicy Bratków? Teoretycznie datę zakończenia inwestycji zaplanowano na koniec sierpnia 2016, a postęp prac niemal zerowy.
  fack
  2016-07-14 13:07:06
  @inwestycje: Orientujesz się może co to za inwestycja na 11 Listopada 67? Jest dostępny projekt tego budynku? Od Krakowskiej/Lwowskiej będzie on chyba bardzo widoczny.
  inwestycje
  2016-07-14 18:57:59
  @mieszkaniec: nie planuję wpisu na temat ulicy Bratków - to jednak ulica o znaczeniu lokalnym, a nie o wszystkich tego typu inwestycjach piszę na blogu / @fack: niestety nie wiem, co tam powstaje
  Ra
  2016-07-15 23:13:54
  Projektant się starał i rozdzielił jezdnie S69/S52 i S1 a tu taki psikus i zmienili nazewnictwo S1 S52 S69,
  maras49
  2016-07-16 16:10:07
  Idąc tokiem myśli @Ra to trzeba koniecznie ten węzeł "dostosować" do tych zmian :-))
  100%BB
  2016-07-20 14:25:01
  Zapytam Pana o nicku @inwestycje, o sprawy związane PKP PLK, mieli oni wyburzać stare opuszczone i zdewastowane budynki na stacji Bielsko-Biała Główna, a także rozebrać stare zniszczone budynki, poczekalnie na przystankach kolejowych na linii Bielsko-Biała-Zwardoń. Czy coś wiadomo dlaczego wyburzenia jeszcze nie ruszyły z miejsca? A może coś umknęło mojej uwadze...
  inwestycje
  2016-07-20 20:34:18
  @100%BB - niestety nie śledziłem później tej sprawy, więc trudno mi powiedzieć czy coś się dzieje w tym temacie
  inwestycje
  2016-07-20 21:17:42
  Jeden z czytelników blogu (maras49) przesłał swoją propozycję kształtu węzła Suchy Potok: https://s31.postimg.org/nwgdr684b/Suchy_Potok_opcja_1.jpg Co o nim sądzicie?
  Rob
  2016-07-21 07:31:52
  Według mnie propozycja maras49 ma jedną istotną wadę: mocno kolizyjny zjazd na kierunku Cieszyn-Mysłowice z kierunkiem Zwardoń-Cieszyn. No i pytanie zasadnicze czy zmiana nazewnictwa tych dróg sprawiła, że główny potok Cieszyn-Mysłowice faktycznie już nie będzie głównym?
  O_01
  2016-07-21 12:33:37
  Przy dzisiejszych natężeniach ruchu i prędkościach, na klasycznej koniczynie są zbyt krótkie odcinki przeplatania...
  maras49
  2016-07-21 14:14:20
  @Rob - Zgadzam się, jest to najsłabszy punkt tego węzła. Dlatego też zastosowałem tu małe naprzemienne promienie łuków zjazdu z Cieszyna na Mysłowice, co wraz z możliwością prawie pełnej obserwacji pojazdów wyłączających się ze Zwardonia na Cieszyn, zmusza do ograniczenia maksimum prędkości tych pierwszych. Ułatwi to na pewno bezpieczniejszą, kolizyjną przeplatankę (długi odcinek). Na tym węźle trudno było uniknąć &#8222;przeplatanki&#8221;, ponieważ na pełne bezkolizyjne rozwiązanie jest bardzo, bardzo mało miejsca. Ale ok. &#8211; jak to mówią wszystkim się nie dogodzi. Pozdrawiam.
  maras49
  2016-07-21 14:19:22
  I jeszcze jedno. Szkic (!) nie ma znamion projektu, czy nawet koncepcji. Należy go potraktować jako propozycję przedkoncepcyjną, którą można poprawiać do skutku (albo stworzyć nowa - inną) ....
  maras49
  2016-07-21 20:33:28
  Wpis nie jest odpowiedzią dla O-01, lecz odnosi się do głosu z dyskusji z innego blogu, w którym się nie udzielam: Nie sądzę, aby najbliższym dziesięcioleciu (ew. czas skończenia budowy pełnego węzła) natężenia ruchu znacznie wzrosły w porównaniu do dzisiejszych. Dlatego też jeżeli chodzi o odcinki przeplatania (zmiana pasa lub nawet przecięcie 2-ch), to nie widzę problemu, żeby ograniczyć dop. prędkość na tych odcinkach do 70, a nawet do 50 km/h &#8211; oczywiście na łącznicach. W Gliwicach na łącznicach autostradowych A-1/A-4 są dwa ograniczenia prędkości do - uwaga - 40 km/h. Co prawda nie wynikają z powodu przeplatania, ale jednak są i można takowe zastosować. Czasami sztywne wdrażanie przepisów ruchu nie wychodzi na dobre tym, którzy z ich efektów korzystają. Przepisy (ustawy) też można zmieniać &#8211; co dzisiaj widać i słychać wokoło. To że są niedobre - zgoda, ale czy nowe kiedyś nie podzielą ich losu.
  inwestycje
  2016-07-22 09:45:24
  Link do poprawionej wersji węzła, stworzonej przez czytelnika blogu - maras49: https://s32.postimg.org/mf2l4vjth/Suchy_Potok_opcja_2.jpg
  Rob
  2016-07-25 11:43:28
  Mnie się wersja 2 podoba :-)
  Matrix
  2016-07-28 12:36:08
  @Inwestycje może coś o przetargu i to dość dużym na remont ulic osiedlowych???? W przetargu tym wreszcie ogłoszono m.in. remont ulicy Spółdzielców od Cieszyńskiej do skrzyżowania z Tańskiego. Naciski spódzielni Strzecha wreszcie pomogły.
  inwestycje
  2016-07-28 20:48:58
  @Matrix: o ulicach osiedlowych zazwyczaj nie pisałem na tym blogu, więc teraz też nie planuję
  Matrix
  2016-07-28 21:51:28
  @Inwestycje szkoda bo dla Nas Bielszczan czasami ważniejsze są takie remonty niż przebudowy głównych szlaków. Główne drogi są w stanie dobrym lub bardzo dobrym, a boczne drogi to tragedia niestety.
  inwestycje
  2016-07-29 10:38:07
  @Matrix: blog prowadzę społecznie i niestety brakuje czasu na opisywanie każdej drobnej inwestycji / nie chcę wyręczać marnie działających służb prasowych urzędu (bo nie taka jest idea tego blogu) w informowaniu mieszkańców o miejskich inwestycjach
  Fred
  2016-07-29 15:55:17
  Autor bloga wykonuje swietna prace, wlasciwie to stal sie jedynym wiarygodnym i szybkim zrodlem informacji o inwestycjach sensownych rozmiarow w miescie. Po oaiedlowych ulicach jezdza tylko mieszkancy osiedla i ich goscie, 90% populacji miasta zastanawialoby sie gdzie jest dana ulica i prawdopodobnoe powiedzialaby pod nosem "nigdy tam nie bylem" i pewnie nigdy nie bedzie, w zwiazku z tym pisanie o wydarzeniach lokalnych jest zbyteczne. Kazdy ma rowniez prawo do pisania bloga o sprawach wlasnego osiedla, ale przy tej wielkosci miasta i takim "dynamizmie" wydarzen na bielskich osiedlach nje gwarantuje wielu wyswietlen.
  Mieszkaniec
  2016-08-03 16:23:12
  Ktoś wie dlaczego pracę na ulicy Zapory stanęły? Od kilku tygodni nic się nie dzieje, co więcej wywieźli sprzęt i część materiałów. A termin coraz bliżej...
  Oriel
  2016-08-05 09:19:37
  Na ul. Zapora prace stanęły, bo jakaś właścicielka oprotestowała inwestycję (bo się nie zgadza na zabranie części ogródka) i do tej pory nie ma pozwolenia na budowę. Info z pierwszej ręki - kolega z pracy mówił, że rozmawiał z Panią w sklepiku, która rozmawiała z "kierownikiem" ;)
  inwestycje
  2016-08-05 16:29:31
  @Oriel: bez pozwolenia na budowę nie można było w ogóle rozpocząć prac, więc informacja o tym, że brakuje tej decyzji administracyjnej jest mało wiarygodna
  Mieszkaniec
  2016-08-05 18:19:00
  Pani w sklepie jakiś czas temu twierdziła że na Kopytku będzie rondo. Sklepik fajny ale wiarygodność Pani raczej niska, na poziomie lokalnej poczty pantoflowej :) Ktoś ma jakieś inne informacje? Może bezpośrednio od źródła.
  inwestycje
  2016-08-05 22:06:37
  Kolejna wersja węzła Suchy Potok przedstawiona przez czytelnika (maras49) blogu: https://s31.postimg.org/gfmqn2xa3/Suchy_Potok_NOWY1_copy.jpg
  Matrix
  2016-08-09 19:55:59
  W tym roku rozpoczęcie przebudowy Cieszyńskiego raczej nie dojdzie do skutku. Ostatnio MZD przesunęło otwarcie ofert na 31 sierpnia, a już data została zmieniona na 23 września.
  Adamsky
  2016-08-12 09:56:27
  Z Cieszyńską wydaje się będzie jakaś większa "obsuwa", bo te protesty grupki osób sprawiły, że "Warszawa" interweniuje. Zresztą tu jest trochę więcej; http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/32896/opozniaja-przebudowe-cieszynskiej
  inwestycje
  2016-08-12 12:00:06
  Absolutnie "Warszawa" nie interweniuje. Protestujący mieszkańcy napisali po prostu pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ale to nie oznacza wcale, że będzie jakakolwiek interwencja ze strony Ministerstwa. Link do pisma: https://goo.gl/iyIT3k
  inwestycje
  2016-08-12 12:01:20
  @Matrix: pisałem o tym parę dni temu, w komentarzu pod wpisem nt. przebudowy Cieszyńskiej
  tatko
  2016-08-17 12:06:40
  @Inwestycje - link do pisma z protestem mieszkańców nie działa. Możesz podać działający link?
  RatujmyAleksandrowice
  2016-08-17 12:11:00
  nie tylko grupka mieszkańców pisze protesty do ministerstwa. SM Strzecha odwołuje się od decyzji wojewody. Skan pisma tu: https://www.facebook.com/groups/RatujmyAleksandrowice
  Matrix
  2016-08-18 19:09:32
  @RatujmyAleksandrowice co ty chcesz ratować w Aleksandrowicach????? Jak tu Cieszyńska już jest szeroka. Ja mieszkam na Wojska Polskiego i już nie mogę doczekać się przebudowy, spaliny i syf wydobywający się z tych samochodów stojących w korku jest nie do wytrzymania. A żeby wbić się do ruchu z drogi podporządkowanej to już rosyjska ruletka czy komuś nie wymusisz pierwszeństwa
  Adamsky
  2016-08-19 11:14:40
  Pamiętam jak poszerzali Żywiecką, też kilka osób protestowało, a czy obecnie ktoś wyobraża sobie miasto z Żywiecką po jednym pasie ruchu w każdą stronę? Cieszyńska jest podobnie obciążona co Żywiecka, tylko że przez Żywiecką można śmignąć (jak światła spasują) w kilka minut, a Cieszyńską do Wapienicy jedzie się czasami 20-30minut. Czy ci od @RatujmyAleksandrowice dalej chcą tego skansenu do Wapienicy? Myślę, że Aleksandrowice właśnie można "uratować" przebudowując Cieszyńską do dwupasmówki, a nie zostawiając to co jest obecnie.
  Ratujmy Aleksandrowice
  2016-08-19 13:03:46
  Czternascie odwołań do decyzji wojewody. Tak to jest jak WiecznieNamPanujacy nie słucha nikogo i realizuje swoje własne tylko wizje. Wszyscy chcą udrożnienia Cieszynskiej, ale nie potrzebna nam autostrada przez osiedla. Nowa międzyrzecka z wygodnymi wjazdami na obwodnice i połączona wiaduktem z Cieszynska w wapienicy przejmie cześć ruchu przez aleksandrowice. Czy to takie trudne do wyobrażenia? Jak bedą aleksandrowice wyglądać gdy wyrżną wszystkie drzewa wzdłuż Cieszynskiej i zaasfaltują? Ktoś podawał ze do wycięcia jest 2000 drzew pod nowy asfalt.
  inwestycje
  2016-08-19 13:07:28
  DOT. DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ DLA BDI: Niestety, decyzja środowiskowa dla S52 Beskidzkiej Drogi Integracyjnej zostanie wydana dopiero w pierwszej dekadzie września. Decyzja jest już praktycznie gotowa. DŚU czeka w zasadzie tylko na podpis dyrektora RDOŚ, natomiast ze względu na jego urlop, DŚU musi poczekać do jego powrotu.
  xxx
  2016-08-20 09:26:11
  @Ratujmy Aleksandrowice i inni Ja proponuję aby każda osoba, która protestuje przeciwko rozbudowie Cieszyńskiej podawała od razu jaki ma biznes przy tej ulicy. Tak będzie prościej. :) A po drugie jak możesz pisać takie kuriozum, że Cieszyńska będzie przecinała osiedla. Podaj mi choć jeden numer bloku (obojętnie Osiedla Wojska Polskiego czy Polskich Skrzydeł) , który leży po drugiej stronie ulicy. Nie ma takiego więc nie kłam. Napisz jeszcze, że przecina ogródki działkowe albo lotnisko będzie bardziej dramatycznie.
  Ratujmy Aleksandrowice
  2016-08-21 13:34:50
  @xxx, nikt nie protestuje przeciwko rozbudowie Cieszyńskiej. NIKT! Chodzi tylko o rozmiar przewidzianych prac, ich wpływ na dzielnicę i brak współpracy ze strony WiecznieNamPanującego.
  Matrix
  2016-08-21 22:50:15
  @ratujmyaleksandrowice gadasz totalne bzdury jak obecna władza, gdzie ci Międzyrzecka przejmie ruch????? Nikt o zdrowych zmysłach nię będzie nadkładał drogi, żeby jechać ekspresówką do górskich rejonów Wapienicy lub Jaworza. A te 2000 drzew to powiedz to ci je o ogrodu zawioze, znalazł się kolejny miłośnik przyrody w mieście. Wiele razy powtarzałem, że Cieszyńska jest główną drogą zbiorczą jedyną w tej części miasta i musi być rozbudowana do,czterech pasów bo ruch będzie coraz większy. droga rozprowadza ruch do wszystkich osiedli. Jak słyszę pieprzenie, że ekspresówka to obwodnica to mi się śmiać chce, to jest droga tranzytowa, która była zawsze tylko kiedyć nie była ekspresówką.
  Matrix
  2016-08-21 22:56:02
  @ ratujmyaleksnadrowice podaj mi jaki to wpływ będzie na dzielnice????? Bo dla mnie napewno bardziej pozytywny niż teraz i nie mów, że nikt nie rozmawiał z ludźmi bo były spotkania i to ludzie na tych spotkaniach w nieśli same poprawki, które są w obecnym projekcie. Siejesz propagandę i jesteś monotematyczny powtarzając te same twierdzenia bez żadnych sensownych argumentów.
  Adamsky
  2016-08-22 17:26:38
  Prawda jest taka, że ludzie są wygodni, a obecnie kupno auta, nie jest żadnym luksusem, ba prawie każda rodzina ma już auto, niektóre nawet 2. Tak, że ruch w mieście będzie tylko wzrastał, dlatego utopią jest twierdzenie, żeby było więcej autobusów, rowerów, skuterów i takie tam lewackie gadanie. Cieszyńska jest jedyną drogą (oprócz S52 - ale to tranzyt) od Hulanki na zachód, już teraz ledwo daje radę, a w szczycie się po prostu korkuje i jej gruntowna rozbudowa do 4 pasów to żadna "fanaberia", tylko rzecz wręcz naturalna i coś nieuniknionego. Dość mrzonek, im szybciej niektórzy zejdą na Ziemię tym lepiej dla nas wszystkich :)
  maras49
  2016-08-22 19:12:44
  Od poszerzenia Cieszyńskiej nie ma odwrotu. Nawet jeśli w każdej rodzinie jest 1 samochód, a nawet 2, to ruch w mieście raczej nie będzie wzrastał. Nawet jak będą 3 samochody to przecież któryś zostaje w domu. Wszyscy naraz ciągle nie będą w ruchu. Ilość samochodów w populacji już się zaczyna stabilizować. Zmieniają się tylko ich parametry. Zmienia się wiele trendów ruchu pojazdów. Skutek zmiany lokalizacji miejsc źródłowych człowieka jak dom-praca-zakupy-pozostałe. Ruchy te ulegają zmianom na skutek rotacji miejsc i zdarzeń. Ludzie zmieniają pracę, przyzwyczajenia, bywania, a nawet miejsca zamieszkania. Oznacza to, że wiele nośników infrastruktury, w tym m.in. ulice, w pewnym momencie nie spełnia już swojej funkcji. Np. kiedyś odcinek Cieszyńskiej w dół od Hulanki, na miarę ówczesnego miasta, był ważną dla Bielska arterią, jak każdy wlot do centrum. Dzisiaj tę ważną rolę przejął jej inny odcinek i inne ulice. Nie oznacza to jednak, że dla zaistniałych wielkości ruchu dzisiejsza infrastruktura odcinka przejmie ten natłok pojazdów i z nim sobie poradzi. Nie. Człowiek, mówiąc ogólnie, musi przystosować swoje miejsce do swoich potrzeb. Tak było, jest i będzie. Gdzieś napisano, Czyńcie sobie ziemię poddaną, ja dodałbym &#8211; czyńcie to tak, żeby Ci co nastąpią, źle o Was nie mówili. Pozdrawiam.
  inwestycje
  2016-08-22 22:43:41
  Jeszcze nikt mi logicznie nie wytłumaczył, dlaczego usilnie forsuje się przekrój 2x2. Czy na Cieszyńskiej (ze względu na mniejszą zajętość terenu) nie sprawdziłby się przekrój 1x4?
  maras49
  2016-08-23 10:21:13
  Ależ oczywiście, że przekrój 1x4 by wystarczył; ba, nawet szerokość pasa ruchu 3 m a nie 3,5 m, bo przy prędkości w mieście 50 km/h spokojnie pojedzie każdy normatywny pojazd. Tylko jak to wytłumaczyć niektórym projektantom i zamawiającym, dla których wyznacznikiem jest zgodność z przyjętymi założeniami i trendami w projektowaniu oraz użytkowaniu. Kiedyś tu napisałem, że nie każdy przepis czy normatyw do końca jest realny bo brak widełek czy możliwości i/lub granic odstępstw. Jeszcze nic nie zbudowano, a już się wie jakie będzie w użytkowaniu, bo gdzie indziej jest tak, to i tu będzie dobrze działało. Bezsprzeczne jest to, że inne wymagania ruchowe potrzebne są dla np.Andersa, a inne dla Cieszyńskiej. A jest tak, że projekt zakłada b.podobne przekroje poprzeczne, a nawet lepsze np. bezkolizyjność na skrzyżowaniach. A tu wcale tyle dobroci nie potrzeba. W największym natężeniu ruchu, przy średniej prędkości 30 km/h, cały 4 km odcinek przejedzie się w 8 min. I wystarczy. To chyba krócej niż dzisiaj? Pozdrawiam.
  Adamsky
  2016-08-23 11:20:57
  Rozdzielenie przeciwnych kierunków ruchu pasem zieleni czy betonowymi płytami (jak na Al. Andersa przy skręcie do Auchan) ma zapewne poprawę bezpieczeństwa i obniżenie ilości stłuczek. Wymusza również na kierowcach skręt w lewo (a więc niebezpieczny, bo przecinający dwa pasy ruchu w przeciwną stronę) tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W takich okolicznościach zginął bodajże były wicewojewoda czy wiceprezydent bielski na Żywieckiej/Poniatowskiego, gdy tak właśnie skręcał, bo miał zielone światło, ale musiał puścić jadących znad przeciwka a chyba zapomniał. Choć co do "przepustowości" drogi to raczej niema znaczenia czy jest 2x2 czy 4x1. Oby tylko ewentualne światła były zsynchronizowane w tzw "zieloną falę", bo w przeciwnym razie zaliczymy ... wszystkie czerowne :)
  Matrix
  2016-08-23 18:42:05
  @inwestycje z przekrojem 4x1 się zgodzę, moim zdaniem to najlepszy wariant. Może dlatego jest wariant 2x2 bo pierwsza wersja tego projektu opierała się o łącznie wjazdowe i zjazdowe i wtedy prędkość projektowa miała być 70 km/h jak mnie pamięć nie myli. Po protestach ludzi odcięto łacznice, skrzyżowania zamieniono na ronda i pas zieleni chyba zostowiono żeby nie projektować drogi od początku.
  maras49
  2016-08-24 16:29:16
  Wspomniany wypadek na lewoskręcie z Żywieckiej w Poniatowskiego to przede wszystkim błąd w projekcie zastosowania sygnalizatorów. Pod istniejącym sygnalizatorem powinien być jeszcze jeden z rysunkiem strzałki w lewo mającej kolor przeciwny do koloru jazdy na wprost z miasta. Dziwię się że częściej wypadków tam nie ma! Pozdrawiam.
  Fred
  2016-08-30 23:21:01
  Miasto nie zyje
  Tatko
  2016-09-02 10:53:28
  off-topic - Ktoś może wie co kolejarze majstrują? "Od 5 września do 9 września zostanie całkowicie wstrzymany ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna &#8211; Bielsko Biała Lipnik. Na tym odcinku będą kursować autobusy zastępcze skomunikowane z pociągami." @Inwestycje - nie dałoby się dodać jakiegoś otwartego forum na stronę, dla podobnych tematów?
  Adamsky
  2016-09-02 11:16:37
  @Tadko/ pewnie ma to związek z toczącym się remontem ul. Sempołowskiej wraz z przejazdem kolejowym pomiędzy wymienionymi przez Ciebie przystankami kolejowymi.
  inwestycje
  2016-09-02 11:52:39
  Tatko: niestety szablon stron blog.bielsko.pl nie pozwala na zainstalowanie forum
  Darco
  2016-09-05 09:32:38
  Jakaś dziwna "cisza" w tym miejscu?
  RatujmyAleksandrowice (FB)
  2016-09-05 13:58:41
  Decyzja środowiskowa dotycząca rozbudowy Cieszyńskiej uchylona przez Sąd w Gliwicach. Tak się kończy buta i arogancja rządzących, zamiast współpracy z mieszańcami z szacunkiem. Tylko co dalej? Cały proces od początku? Czy też może prezydent się teraz obrazi i stwierdzi jak nie chcecie autostrady to nie będzie niczego? http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/1,88025,20645928,sad-uchylil-decyzje-srodowiskowa-dla-rozbudowy-ul-cieszynskiej.html?v=1&pId=41312692&send-a=1#opinion41312692
  Ratujmy Aleksandrowice
  2016-09-05 14:17:15
  @inwestycje Odnośnie Twojego pytania 2x2 czy 4x1, to oczywiście 4x1 jest wystarczające. Wystarczy nawet 2x1 jeśli wszędzie będą zjazdy, wydzielone lewoskręty i udrożniona Wapienica. Jednak najważniejszą kwestią przy rozbudowie jest uratowanie drzew. Jeśli drzew nie uda się uratować, to przekrój drogi nie ma już chyba takiego znaczenia. Codziennie jadę od ronda Niemena w stronę lotniska w cudownym tunelu wielkich drzew i próbuję sobie wyobrazić jak będzie tu okropnie po ich wyrżnięciu.
  inwestycje
  2016-09-05 19:39:55
  @RatujmyAleksandrowice (FB): na podstawie uchylonej decyzji środowiskowej został wydany ZnRID (zgoda na realizację inwestycji drogowej), co oznacza, że zgodnie z prawem inwestycję można realizować.
  inwestycje
  2016-09-06 16:15:28
  W związku z uchyleniem decyzji środowiskowej dla rozbudowy ulicy Cieszyńskiej, wstrzymano również proces przetargowy na ulicę Międzyrzecką. Te dwie inwestycje miały otrzymać dofinansowanie z UE. Uchylenie decyzji środowiskowej dla przebudowy Cieszyńskiej i niepewny los ZnRID (zgody na realizację inwestycji drogowej) mogą skutkować cofnięciem dotacji z UE. Wówczas prawdopodobnie przebudowa Cieszyńskiej/Międzyrzeckiej w najbliższej przyszłości nie zostanie zrealizowana. Rozpoczęcie procedury wydawania wszystkich decyzji trwało by zbyt długo, co będzie automatycznie skutkowało cofnięciem dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Miasto, bez dotacji nie będzie w stanie samo przebudować Cieszyńskiej. Kolejna szansa na pieniądze z UE będzie dopiero w okolicy roku 2021.
  Matrix
  2016-09-06 16:36:37
  Gratuluje protestującym, stracą mieszkańcy wszystkich dzielnic. Najbardziej firmy w tym rojenie bo nikt nie będzie tracił czasu na dojazd najbardziej zakorkowaną ulicą. @Inwestycje jest możliwość przerzucenia tych środków z powrotem na przebudowę ulicy Warszawskiej jeżeli okaże się, jeżeli miasto przegra apelacje???
  inwestycje
  2016-09-06 16:58:35
  @Matrix: nie ma możliwości "przerzucenia" środków, ponieważ to nie miasto o tym decyduje. Co więcej, ulica Warszawska w żaden sposób nie kwalifikuje się do żadnego z konkursów. Na ulice miejskie w tej perspektywie nie będą przeznaczane żadne środki.
  Janko
  2016-09-06 17:52:06
  @Inwestycje A co z remontem Żywieckiej/Krakowskiej? Te drogi chyba też nie mają charakteru wyłącznie drogi miejskiej (CHYBA, popraw jeśli się mylę) a miał być duże remont. Myślisz, że nie da rady przesunąć środków na nie? Wiem, że nie decyduje miasto tylko pewnie Katowice, ale czy jest szansa?
  inwestycje
  2016-09-06 18:00:42
  @Janko: Żywiecka i Krakowska to drogi krajowe / nie ma czegoś takiego jak przesunięcie środków, ponieważ środki unijne przydzielane są na podstawie konkursu, a nie arbitralnej decyzji jakiegoś urzędnika / to, czy Żywiecka/Krakowska otrzyma dofinansowanie będzie wiadomo końcem tego roku - wówczas będą ogłoszone wyniki konkursu z Programu Infrastruktura i Środkowisko
  wiech
  2016-09-06 18:05:14
  @inwestycje - czy jest jakaś szansa, że miasto z własnych środków zrealizuje ronda na Międzyrzeckiej przy Monte Casino?
  inwestycje
  2016-09-06 18:07:52
  @wiech: za wcześnie na takie pytanie
  Matrix
  2016-09-06 18:24:39
  Dziś wstrzymano przebudowę Miedzyrzeckiej i odwołano konferencje prasową w sprawie podpisania umowy z Eurovią. Wszystkie przez decyzję środowiskową. więc Międzyrzecką też szlak trafił, bo też pieniądze mogą przepaść.
  Mieszkaniec
  2016-09-06 19:21:28
  Brak słów! Wygląda na to że dalej się trzeba będzie przez następne naście lat tłuc w korkach, tracił czas, paliwo i przeklinał pod nosem. A wszystko to przez kilku oszołomów. Brawo za Miedzyrzecką! Kolejna "cudowna" wiadomość ... Szkoda że niektórzy widzą tylko czubek własnego nosa. Do lasu mieszkać jak wam drzew mało!
  100%BB
  2016-09-06 19:27:08
  Panie gospodarzu bloga, przez ile dziesięcioleci było wiadomo, że ulica Cieszynska, będzie rozbudowana? Ratusz od dawna nabierali wodę w usta, ale jeszcze nie byliśmy w UE, a mówiło się miedzy ludźmi o rozbudowie tej ulicy do granicy Bielska-Białej. Wiadomo, było, ze przy takiej skali inwestycji nie ma możliwości aby nie ingerować tak w środowisko naturalne jak i w majątki prywatne. Przeciwnicy zwarli szeregi na całego w momencie ogłoszenia przetargu na rozbudowę Cieszyńskiej. Mieszkańcy, ekolodzy... no to sobie ludzie sami zafundowali stagnację. Miastu wyjdzie to na dobre uważam ponieważ rok 2017 to będzie tsunami środków z UE na setki milionów złotych, ale Wapienica w własnego wyboru staje się zaściankiem i niedoinwestowana z własnej woli. Jak Krywult zaczął sypac milionami dla Wapienicy, to oni powiedzieli STOP. No to niech mają a co....
  inwestycje
  2016-09-06 19:42:55
  @100%BB: nie bardzo rozumiem, dlaczego jestem adresatem Pana komentarza? We wszystkich ze swoich komentarzy dot. Cieszyńskiej/Międzyrzeckiej odnosiłem się bezstronnie do faktów.
  100%BB
  2016-09-06 19:55:00
  Ponieważ ma Pan dużą wiedzę z zakresu inwestycji i planów na przyszłość tego wszystkiego co dzieje się na naszym podwórku. A niektórzy ludzie zachowują się jakby ktoś sobie coś sobie wymyślił i na kolanie zaprojektował, bo jest kasa z UE i róbta co chceta. Wydawało mi się że przynajmniej jedno pokolenie powinno mieć w swojej świadomości zakodowane, że taki plan rozbudowy istniał już dawno, ale zwyczajnie nie było środków jakie są do dyspozycji w chwili obecnej. Nie namawiam do podziałów czy tworzenia murów wśród komentujących ponieważ nie po to ten blog istnieje, ale pytam czy faktycznie plany dla tej drogi sięgają znacznie dalej niż 5-10 lat wstecz.
  inwestycje
  2016-09-06 19:59:27
  @100%BB: tylko przypomnijmy, co jest powodem obecnego zamieszania? Nie to, że mieszkańcy Wapienicy czy Aleksandrowic protestowali przeciwko rozbudowie Cieszyńskiej, lecz to, że w trakcie wydawania decyzji środowiskowej Ratusz popełnił błędy proceduralne, które skutkują uchyleniem DŚU. Gdyby nie nieudolność Ratusza w tej kwestii, dzisiejszy problem by nie istniał i wkrótce obserwowalibyśmy pierwsze prace budowlane na Międzyrzeckiej.
  Matrix
  2016-09-06 20:45:40
  Międzyrzecka to jeszcze pół biedy, po cena Eurovii wynosiła 27 mln. Sam stadion kosztował 110 mln po zwróceniu vat., więc to miasto udźwignie. Gorzej z Cieszyńską, którą będzie trzeba budować na raty przez x lat.
  Rob
  2016-09-06 21:54:50
  @Ratujmy Aleksandrowice napisał "Codziennie jadę od ronda Niemena w stronę lotniska w cudownym tunelu wielkich drzew i próbuję sobie wyobrazić jak będzie tu okropnie po ich wyrżnięciu. " A ja minimum 2 razy dziennie stoję w tym cudownym tunelu śmierdzącym spalinami ... bo o jeździe w godzinach szczytu to trudno tu mówić.
  Matrix
  2016-09-06 22:13:26
  @Rob ja musze tam mieszkać i wiele ludzi z WP, a te drzewa to wyślemy @ratujmyaleksandrowice na jego działkę. Wtedy bedzię w takiej ekztazie, że ma tunel z drzew tylko na własność.
  Matrix
  2016-09-06 22:19:28
  Ciekawe co wymyślą prawnicy ratusza w sprawie apelacji, czy coś uda się jeszcze naprawić. Druga sprawa jest taka, że jak by Międzyrzecka miała osobną decyzję środowiskową to bitwa była by tylko o Cieszyńską. Ciekawy jestem jak się będzie ratusz tłumaczył po stracie funduszy i kto za to będzie???
  realista
  2016-09-06 22:25:54
  Mam pytanie do Szanownego Gospodarza Bloga. Jestem daleki od bronienia Ratusza ale czy wie Pan jakie błędy proceduralne zostały popełnione przez Ratusz przy wydawaniu tej decyzji? Zakładam, że na opublikowanie treści wyroku trzeba będzie trochę poczekać.
  inwestycja
  2016-09-06 22:31:04
  @realista: niestety nie znam szczegółów
  inwestycje
  2016-09-06 22:36:20
  @Matrix: ależ Międzyrzecka ma osobną decyzję środowiskową / Międzyrzecką można budować - tutaj są wszystkie pozwolenia, nie ma natomiast funduszy, aby ją wykonać bez wsparcia środków europejskich
  Matrix
  2016-09-06 22:43:23
  @lnwestycje to nie wiedziałem, zwracam honor. To już wiemy jak będzie wyglądał budżet miasta na przyszły rok:):) Akurat 20 baniek ze zwrotu VAT za stadion się przyda:) Teraz nasuwa się pytanie dlaczego na Międzyrzecką nie starali się osobno zdobyć pieniędzy z funduszu UE?
  inwestycje
  2016-09-06 22:47:42
  @Matrix: ale w jakim celu miasto miało się starać osobno o fundusze na Międzyrzecką, skoro otrzymało takowe na przebudowę całego ciągu Międzyrzecka-Cieszyńska?
  Matrix
  2016-09-06 22:57:35
  @inwestycje właśnie dla takich sytuacji jaka teraz wynikła. Jak znam nasze sądy i terminy rozpraw to apelacja na bank do końca roku.
  inwestycje
  2016-09-06 23:09:28
  @Matrix: Karkołomne działanie - dzielmy inwestycję na części, bo może pojawią się problemy, z którymś z jej fragmentów... W taki sposób, żadna część nie dostałaby w ogóle dofinansowania. Projekty trzeba dostosować do ogłaszanych konkursów, a nie konkursy do inwestycji... / Wyrok wyższej instancji (NSA) to na pewno nie ten rok.
  Olo
  2016-09-06 23:19:23
  Jakoś nie widzę jak miasto sypie 30 baniek na samą międzyrzecką bez dotacji. Jesteśmy w trakcie ostatniej perspektywy unijnej z dobrąkasą do wzięcia więc "wszystkie ręce na pokład" - każdy milion powinien lecieć do inwestycje, w których będzie tylko niewielkim wkłądem własnym (z resztą zapewnioną z Unii), a nie 30 baniek na jedną ulicę, która i tak skończy się na zakorkowanej Cieszyńskiej. Oczywiście ja nie decyduję, ani decydentów nie znam, ale tak wygląda dla mnie logiczny dalszy ciąg obecnej sytuacji (co potwierdza wstrzymanie się z Międzyrzecką przez MZD). Jesli stracimy te fundusze to Wapienica obchodzi się smakiem, a kasa idzie na inne projekty, gdzie da radę wyciągnąć coś z Unii. Do tematu Wapienicy wrócimy jak się skończą dotacje. Za 20 lat :P
  inwestycje
  2016-09-06 23:35:04
  @Olo: jeśli chodzi o ulice w mieście, to nie ma innych dróg (oprócz ciągu Krakowska-Żywiecka, na który miasto już się ubiega o dofinansowanie), na które w tej perspektywie dałoby się otrzymać środki unijne. Wsparcie unijne, zgodnie z zapisami programów unijnych dotyczyć może tylko dróg wojewódzkich i krajowych, a z tych kategorii mamy tylko właśnie Cieszyńską/Międzyrzecką i Krakowską/Żywiecką. Jeśli dotacja zostanie cofnięta, to po prostu te pieniądze otrzymają inne miasta - w tym przypadku konkretnie: Gliwice (droga wojewódzka 408), Janów-Złoty Potok (przebudowa drogi wojewódzkiej) i Bytom (trasa N-S).
  Olo
  2016-09-06 23:47:14
  @up Jasne. Chodziło mi o kasę z budżetu (wkład własny). Akurat pewnie koło 30 baniek miał wynosić więc jak dotacja przepadnie to nie ładować wszystkiego w międzyrzecką tylko zostawić te 30 baniek w budżecie na wkład własny dla jakichś innych (niekoniecznie drogowych) inwestycji zamiast w nieskończoność zadłużać miasto.
  Przyjezdny
  2016-09-07 10:56:15
  @inwestycje nie do końca mogę się z Panem zgodzić problem nie jest w UM (nie jestem w żaden sposób z nim związany) problem leży w ludziach którzy blokują wszelkie inwestycje w okolicy... to jest jakiś góralski fenomen/upartość zawziętość połączony ze sprytem i zaradnością i cwaniactwem której nie ma w innych rejonach Polski - wszystko tylko nie u mnie. Tak nie mamy nartostrady aż na Klimczok tylko małą górkę na Dębowic, S1 do Mysłowic, nie ma BDI (z powodu Wadowic), teraz nie będzie Cieszyńskiej, mało co nie byłoby stadionu (czy naprawdę wszędzie były problemy proceduralne?) - najpierw BB straciło województwo a teraz jeśli tak będziemy robić powoli stanie się zaściankiem a nie prężnym ośrodkiem, straciliśmy fabrykę samochodów - na otarcie łez zostały silniki... mogliśmy mieć dolinę lotniczą a wyprzedza nas Rzeszów i okolice... trzeba spojrzeć szerzej. Nikt rozsądny z zewnątrz nie będzie chciał nam dać pieniędzy na inwestycje jeśli sami nie potrafimy /nie wiemy czego chcemy i się tylko potrafimy kłócić. Ostatnie inwestycje w okolicy przypominają mi niekończącą się opowieść z zakopianką. Oczywiście że wina UM jest ale nie w procedurach bo tu zawsze znajdziemy coś od czego można się odwołać - jesteśmy tylko ludźmi, wina w braku wypracowania kompromisu, a jak się nie dało to niestety powinni niektórzy ludzie też dopasować się do reszty. Czy ludzie protestujący mają na tyle odwagi że występują z imienia i nazwiska? czy tylko kryją się za najprzeróżniejszymi organizacjami? I ostatnie pytanie czy można zmienić "status" drogi jak to było z cieszyńską i np. zrobić dwupoziomowe rondo na Warszawskiej koło sarniego stoku lub rozpocząć inwestycje w innej okolicy - nowopiekarska? Ludzie z okolicy cieszyńskiej powinni sami sobie wytłumaczyć o co chodzi bo w demokracji powinna większość decydować - skoro protestujący są tacy "mądrzy" to powinna reszta się zintergrowac i do sądu oddać tych oszołómów którzy nie chcą nic zmieniać, zawsze się znajdzie jakiś artykół/paragraf, zawsze ktoś będzie miał jakieś straty z powodu niewybudowanej drogi - po to aby więcej nie było takich sytuacji. Dla mnie kuriozalna sytuacja - wszyscy dookoła się mega rozwijają - Białystok, Kielce Warszawa, Rzeszów Gliwice, Częstochowa ... a w Bielsku tylko ciągłe kłótnie.
  Krystian Tarnawa
  2016-09-07 15:00:27
  @Przyjezdny. 1. Strasznie mnie śmieszy jak ktoś się czepia że inni piszą pod nickiem, a sam nie przedstawia się z imienia/nazwiska. 2. Winnych szukaj w ratuszu. Buta i arogancja władzy jest od lat na niewyobrażalnym poziomie. Zero dialogu i współpracy. Nic dziwnego że mieszkańcy protestują, skoro nikt ich opinii nie bierze pod uwagę w trakcie planowania.
  Adamsky
  2016-09-07 15:08:58
  Właśnie na analogicznym forum na innym portalu pan Marceli Wójcik - RO Wapienica, pokazał, że storpedowali rozbudowę Cieszyńskiej (a wraz nią Międzyrzeckiej) ponieważ ... pomylił drogę wojewódzką z krajową i myślał, że po przebudowie na Cieszyńską wrócą TIRy i że Jacek Krywult w zeszłym roku wysłał w tej sprawie zapytanie do Ewy Kopacz! Jeżeli tak rzeczywiście jest to mamy tutaj niezły Monthy Python :) Niestety bez happy endu!
  Tatko
  2016-09-07 15:30:39
  @adamsky - tu na blogu są plany inwestycji z naniesionymi znakami drogowymi. Szukam i nie mogę znaleźć żadnego ograniczenia dla ciężarówek. Są tylko znaki ograniczające wjazd w boczne drogi np. Jesionową, Brodzińskiego, co sugeruje że na nowej Cieszyńskiej ograniczenia nie przewiduje się. Śledzę sprawę dość uważnie i nie pamiętam żadnej informacji sugerującej że ruch ciężarowy będzie ograniczony. Jak masz jakieś żródło, to podaj proszę.
  Olo
  2016-09-07 15:36:20
  No tak, bo plan przebudowy na pewno zawiera ostateczny i nieodwracalny układ oznaczeń.
  Adamsky
  2016-09-07 15:42:54
  @Tatko/ znaki ograniczające wjazd ciężarówek można postawić w każdym momencie. Za szybko narobiliście rabanu, pewnie sami nie sądziliście, że się uda! Być może i część racji leży po Waszej stronie, zawsze można coś w projekcie poprawić, natomiast nawet sami mówicie, że nie podważacie sensowności rozbudowy tej drogi. Sprawa w sumie rozchodziła się o szczegóły, drogę dojazdową, natomiast z działań @RatujmyAleksandrowice czy RO-Wapienica wyszedł wielki.. klops. Wylaliście dziecko z kąpielą, nie chcieliście drogi z TIRami pod oknami (i to rozumiem) to w zamian nie będziecie mieli... NIC! Żadnej drogi! Ani Cieszyńskiej, ani Międzyrzeckiej! Być może były jakieś błędy proceduralne popełnione przez Ratusz, natomiast śmiem twierdzić, że kroplę goryczy przelały te wszystkie pisma, skargi i odwołania pisane przez grupkę osób do różnych instytucji. Hałaśliwa garstka osób doprowadziła do skutecznego storpedowania ćwierćmiliardowej inwestycji drogowej w sporej wielkości mieście. Brawo. Monthy Python. Jak podał @inwestycje cieszą się w Gliwicach bądź Bytomiu. Au nas cieszy się tylko V kolumna
  Matrix
  2016-09-07 16:21:07
  Ja nie wiem skąd się ludziom wzięły te tiry na Cieszyńskiej ale widać, że znaleźli się tacy co potrafili zamieszać, ciemny lud to kupił i klops. Przypomina mi to Brexit wszyscy walczyli i głosowali nie wiadomo o co i wyszło to co wyszło, a panowie którzy zrobili zamieszanie wyparli się wszystkiego.
  Adamsky
  2016-09-08 16:08:30
  Oto argument za 2x2 vs 1x4 na Cieszyńskiej https://www.youtube.com/watch?v=PRkuYz1Cbh8&feature=youtu.be Kierowca Putina zginął na miejscu, gdyby był pas zieleni bądź krawężnik, który odbiłby go na "swój" pas być może zderzyłby się z pojazdem jadącym w tę samą stronę i siła uderzenia umożliwiłaby mu przeżycie.
  maras49
  2016-09-08 17:00:09
  Z jednej strony winien UM BB, z drugiej protestujący. A nie wydaje się Wam, że tu chodzi o kasę. Fundusze tak przecież potrzebne Gliwicom lub Bytomiu - pisał o tym @inwestycje. Nie przypadkiem WSA w Gliwicach własnie zmieniło decyzję. Zwykłe lobbowanie. Ci co mieli na te fundusze ochotę dopięli swego. Mają dwa projekty w rezerwie, u siebie, to po co pchać kasę do BB. Przecież to BB, jak czytałem, ma wysokie miejsce w rankingu gospodarczym, a oni nie! Takiego działania bym nie wykluczył.
  Adamsky
  2016-09-08 17:42:03
  @maras49/ zgadzam się w 100%, ale ta banda e-diotów, samozwańczych "obrońców" Aleksandrowic czy ten radny z Wapienicy dostarczyli im właśnie doskonały pretekst i przykrywkę do takiej właśnie decyzji w postaci DOKUMNTÓW, protesty, zaskarżenia, wszystko czarno na białym. A w Gliwicach powiedzą; "no przecież nawaliliście z tym projektem, mieszkańcy się skarżą, ba nawet spółdzielnia mieszkaniowa, Rada Osiedla, proszę bardzo tutaj są otrzymane pisma". I bach. Inwestycję wstrzymujemy, a środki przekazujemy na drogę w... Gliwicach. I gotowe!
  bba
  2016-09-08 20:36:51
  Protesty opłacane z bankowej kieszeni
  Matrix
  2016-09-09 14:38:03
  Jestem ciekaw jakie będzie uzasadnienie sądu i jak poważne błędy proceduralne są zawarte w tej decyzji środowiskowej. Chyba, że Gliwice są w zmowie, a Warszawie uda się to odrzucić.
  Rob
  2016-09-12 12:58:58
  Stracić 200 mln zł na największą inwestycję w mieście. Ci niezadowoleni niby mieszkańcy muszą być baaaaardzo dumni z siebie!
  Mieszkaniec Wapienicy
  2016-09-13 23:30:19
  Prosiłbym o podanie z Imienia i Nazwiska tego radnego i z jakiego jest ugrupowania, który tak protestował, jak również tych przedsiębiorców którzy wspierali protesty - chciałbym im podziękować za taką robotę i stratę 200 mln dla Bielska w imię własnej prywaty i cholernego EGOIZMU. Śledziłem od początku wszelkie konsultacje społeczne w sprawie tej drogi i były spotkania, były uwagi, część uwzględnianych, cześć nie - więc jak IDIOTA pisze że nie było rozmów i nikt nikogo nie słuchał to jest po prostu DEBILEM - SKOŃCZONYM KŁAMCĄ I WAŁEM, KTÓRY SPOWODOWAŁ UTRATĘ 200 MLN i wieczny korek a wręcz nie można wykluczyć iż wielu mieszkańców tej części Bielska zachoruje z powodu smogu, spalin i zanieczyszczeń wydobywających się z rur stojących w korku samochodów. DEBILE to chyba najłagodniejsze określenie. Prosiłbym i imiona i nazwiska + ugrupowanie - będę przynajmniej wiedział na kogo nie głosować, u kogo nie kupować i kogo bojkotować!
  mel
  2017-02-13 20:54:40
  ok, mus to mus... Ale dlaczego przez las, a nie obok ?
  slazak1962
  2017-08-11 20:21:02
  Czy to ostateczny kształt węzła Suchy Potok? Robi wrażenie nieaktualnego. Byłoby rzeczą co najmniej dziwną, gdyby najważniejsza i pewnie najbardziej obciążona droga (obecna S1, realizująca kierunki Pyrzowice-Zwardoń i Zwardoń-Pyrzowice) była prowadzona po łącznicach, ze zwężeniami do jednego pasa i krzyżowaniem się potoków pojazdów (weaving), za to droga, obsługująca kierunki Pyrzowice-Cieszyn i Cieszyn-Pyrzowice czyli S1/S52 miała na całym odcinku profil ekspresowy.

  Informacje:


  inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

  Archiwum:


  2018
  » wrzesień (1)
  » sierpień (2)
  » lipiec (1)
  » czerwiec (1)
  » kwiecień (1)
  » marzec (2)
  » luty (2)
  » styczeń (2)

  2017
  » grudzień (1)
  » październik (4)
  » wrzesień (1)
  » lipiec (2)
  » czerwiec (1)
  » maj (1)
  » kwiecień (1)
  » marzec (4)
  » luty (2)
  » styczeń (2)

  2016
  » grudzień (2)
  » wrzesień (1)
  » czerwiec (2)
  » maj (1)
  » kwiecień (1)
  » luty (2)

  2015
  » grudzień (2)
  » listopad (1)
  » październik (2)
  » wrzesień (4)
  » sierpień (3)
  » lipiec (3)
  » czerwiec (2)
  » kwiecień (1)
  » marzec (2)
  » luty (1)
  » styczeń (1)

  2014
  » grudzień (2)
  » listopad (1)
  » październik (1)
  » wrzesień (2)
  » lipiec (2)
  » czerwiec (1)
  » maj (3)
  » kwiecień (3)
  » marzec (4)
  » styczeń (3)

  2013
  » grudzień (3)
  » listopad (1)
  » październik (2)
  » wrzesień (1)
  » sierpień (2)
  » lipiec (1)
  » czerwiec (4)
  » maj (2)
  » kwiecień (1)
  » marzec (3)
  » luty (1)
  » styczeń (2)

  2012
  » grudzień (1)
  » październik (1)
  » wrzesień (1)
  » sierpień (4)
  » lipiec (5)
  » czerwiec (1)
  » maj (3)
  » kwiecień (3)
  » marzec (7)
  » luty (3)
  » styczeń (2)

  2011
  » grudzień (2)
  » listopad (2)
  » październik (2)
  » wrzesień (2)
  » sierpień (8)
  » lipiec (1)
  » czerwiec (5)
  » maj (5)
  » kwiecień (7)
  » marzec (4)
  » luty (7)
  » styczeń (3)

  2010
  » grudzień (2)
  » listopad (14)
  » październik (7)
  » wrzesień (8)
  » sierpień (10)
  » lipiec (5)
  » czerwiec (21)
  » maj (13)
  » kwiecień (3)

  Ostatnie komentarze


  [Rob]
  @bb2000 Mówisz trochę jak polityk: - potrzebny nowoczesny transport miejski czyli konkretnie jaki który nie...
  [bb2000]
  Ludzie nie jeździli bo pociągi jeździły rzadko i powoli. Przywrócenie połączeń pasażerskich musiałoby być poprzedzone...
  [Rob]
  Nie bardzo rozumiem sens tych dyskusji o przywracaniu połączeń kolejowych w kierunku na Cieszyn. 20...

  Ocena bloga:


  Oceń blog:  1   2   3   4   5 

  Reklama:


  Statystyki bloga:


  Wyświetleń: 2476985
  Newsów: 269
  Komentarzy: 5508
  Ta strona kojarzona jest ze słowami:
  Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała