inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl

Komentarzy (39)

Czas na kolejne elewacje

  

Na wiosnę ruszają prace przy kolejnych bielsko-bialskich kamienicach:

Orkana 16
Jest to piętrowy, zabytkowy dom mieszkalny, z parterową oficyną, zwróconą krótszym bokiem do ul. Nad Niprem. Dom zbudowany został w XVIII/XIX wieku, przebudowany pod koniec XIX wieku. Na elewacji zachowane są cechy klasycystyczne z elementami historyzującymi.

11 Listopada 50
Dom zbudowany XVIII/XIX wieku w stylu klasycystycznym, częściowo przekształcony w XIX-XX wieku. Budynek ma dwie kondygnacje oraz poddasze użytkowe z dachem dwuspadowym. Dom jest częściowo podpiwniczony.

Stojałowskiego 15
Jest to trzykondygnacyjna, podpiwniczona kamienica. Budynek prawdopodobnie pochodzi z XIX/XX wieku. W obecnej postaci ma skromny detal architektoniczny i stylistycznie koresponduje z innymi budynkami z tego okresu, znajdującymi się w tym rejonie ulicy Stojałowskiego. Przed i po II wojnie światowej przeprowadzano kilkakrotnie drobne remonty. Budynek był kilkakrotnie przemalowany i szpachlowany.

Broniewskiego 38
Piętrowy dom, z dachem dwuspadowym pochodzący z I połowy XIX wieku. Budynek przebudowany został końcem XIX stulecia.

Plac Św. Mikołaja 14
Jest to piętrowa kamienica z wysokim nieużytkowym poddaszem, budynek jest niepodpiwniczony. W skrzydle od strony ul. Schodowej istnieje dach dwuspadowy, w oficynie zachodniej od podwórza - dach pulpitowy, kryty papą. Dom zbudowano prawdopodobnie w II połowie XVII wieku z adaptacją starszej zabudowy. Budynek został gruntownie przebudowany w XVIII/XIX wieku (prawdopodobnie po pożarze miasta w 1808 roku). W trakcie tej przebudowy scalono budynki pod ob. adresami: Plac Św. Mikołaja 14 i Rynek 24. Elewacja budynku przy Placu Św. Mikołaja przebudowana została w latach 1892-1893 staraniem właściciela Józefa Lubicha, według projektu Andrzeja Walczoka. Ponowna przebudowa budynku przy Placu Św. Mikołaja nastąpiła około roku 1927 według projektu O. Lesieckiego i związana była z wyburzeniem zachodniej części budynku i wprowadzeniem muru z bramą wjazdową zamykającą podwórze od strony południowej, a także budową obecnej klatki schodowej i ganków od podwórza. Bryła i wystrój budynku o zatartych wskutek przebudów cechach klasycystycznych z elementami historyzmu.

materiały graficzne: Google Street View / materiały przetargowe / Gaj777

2015-04-26 | Dodaj komentarz
moko
2015-04-27 08:07:32
Ruiny powinno się burzyć a na ich miejscu stawiać solidne nowoczesne niemieckie supermarkety.
Fred
2015-04-27 17:39:53
Popieram! Na starowce jeszcze nie ma zadnego fajnego supermarketu
SeMla
2015-04-28 12:43:42
witam, czy ktoś orientuje się co powstanie w miejscu wyburzonych budynków w okolicach Apeny?
Nowohałcnowska
2015-04-28 21:25:19
@SeMla skoro dostali pozwolenie na wyburzenie, tzn. że będzie tam kolejny market.
Art.
2015-04-28 21:47:37
Podobno ma tam powstać Lidl.
@SeMla
2015-04-29 01:45:16
Średniopowierzchniowy market typu Biedronka, Lidl, Aldi itp. dziadostwo.
mms
2015-04-29 10:21:30
5 komentarzy - i żaden w temacie - czyżby wiosna zaburzała zmysły
moko
2015-04-30 13:07:20
Jakież to walory architektoniczne czy estetyczne przedstawiają powyższe psie budy, że pakuje się miliony w ich odbudowę? Ludzie umierają ze śmiechu gdy widzą, co nasze władze uznają za zabytki i w co inwestują pieniądze. Lepiej nie mieć zabytków niż mieć takie coś. Naprawdę myślę, że lepsze są supermarkety - bo przynajmniej stworzono je dla ludzi, a nie im na złość. Wątpię czy znajdzie się ktoś, komu podobają się te budy - nawet po remoncie. Robimy z Bielska żałosny skansen, w którym dobrze czuje się tylko zdegradowany lumpenprolatariat z podbeskidzkich wsi. Chałupy sklecone z byle czego. Kto remontował "zabytki" w Bielsku ten wie, że w XIX i początkiem XX wieku mury budowano z byle czego (z wyjątkiem budynków państwowych). Biekszczanie nie byli zbyt chojni. Mury się rozsypują i praktycznie nie ma czego ratować. Te budy są nie do uratowania i prędzej czy później się zawalą tak jak na rynku.
inwestycje
2015-04-30 21:25:02
@moko: mnie się podobają
moko
2015-04-30 21:55:28
No nie wiem. Chyba nie jesteś uczciwy wobec własnego sumienia. Naprawdę chciałbyś tam mieszkać?
100%BB
2015-05-01 07:34:25
Ciekawe czy niejaki @moko taki ma sam tok myślenia dla całego kraju? Ponieważ podobne inwestycje w mniejszym lub większym wymiarze są prowadzone nie tylko w Bielsku-Białej, ale w całej Polsce. Może spróbuj wyskoczyć z tym tekstem, w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Bytomiu, Zamościu, Gliwicach Gdańsku czy w Warszawie. Trzeba być niespełna rozumu aby wygadywać takie rzeczy. Budynki i kamienice miejskie są wymieszane z budynkami prywatnymi i już to widzę jakby wyglądało nasze miasto gdyby wyburzano kilkaset budynków ponieważ nie spełniają one swoich funkcji standardów w XXI wieku. Myślę, że ten tekst gościa wyżej to była tylko czysta złośliwość do nawiązana sytuacji gdzie w mieście planuje sie budowę kolejnego obiektu handlowego przy ul. Partyzantów. Wybuduje sie jeszcze kilka marketów i zaraz będą stały puste obiekty, bo prywatni inwestorzy nie biorą pod uwagę, że Bielsko-Biała to nie Warszawa i rynek tutaj już się nasycił, czego przykładem jest inwestycja na Karpackim i problemy z pozyskaniem firm które mogłyby wynajmować powierzchnie w celach handlowo-usługowych. Myslę, że miasto i ZGM raczej powinny przyspieszyć proces rewitalizacji, remontów budynków w mieście, zwłaszcza tych w centrum miasta.
olo
2015-05-03 22:45:46
debilizmu nie ma końca... kamienica orkana róg cokół z piaskowca pomalowany farbą...po remoncie... gdzie jest konserwator?? kamień cię impregnuje ,,lakieruje'' a nie maluje na żółtu .. rok temu robione teraz się łupi... KOMUNO WRÓC KONSERWATORZE WON
jaro
2015-05-04 12:45:59
@ moko. Można krytykować a czasami nawet trzeba krytykować - tylko czemu to robisz w sposób kret.ński. Jak Ci nie pasują takie kamienice i chcesz je wszystkie wyburzyć to może masz pomysł jak wybudować lepsze i za czyje pieniądze ?
mazan
2015-05-11 21:15:50
Kamienice jak najbardziej trzeba remontować, ale nie tylko elewacje. Większość z nich prezentuje warunki mieszkaniowe z poziomu XIX wieku z toaletą na korytarzu albo wcale. Opakowanie tego w ładną elewację wiele nie zmienia, budynek nadal jest martwy w środku.
polak
2015-05-12 22:30:09
Popieram moko. Debile przebudowali PCK a zostawili stara ruinę była to pseudo zabytek. Gdzie jest pseudo konserwator jak ta kamienicah montuja banery reklamowe. Czyżby wziął w ....? Wstyd mi za takie Bielsko . jak wygląda ulica cyniarska . trzeci świat.
Fred
2015-05-15 22:47:54
W niektorych z tych budynkow lazienki sa na korytarzu
fack
2015-05-17 08:32:48
Mam pytanie do 11 Listopada 50. Piszą że "istniejąca lampa do renowacji". Ale jakiej renowacji?? Przecież to współczesna lampa, która swoją drogą pasuje tam jak pięść do oka. Nikt nie wpadł na to aby wymienić ją na lepszy model? Poza tym, kto maluje współczesne lampy?
Fred
2015-05-20 22:09:57
Zrobcie tam mieszkanca lazienki i pozbadzcie wilgoci, pleani i grzyba. Potem sobie elewacje malujcie.
Maciej P.
2015-05-22 18:36:17
Wypowiedź moko uważam za średniej klasy trolling, na jedno z jego pytań jednak odpowiem, bo uważam, że jest tego warte, a w dodatku porusza najistotniejszy, pomijany w dyskusji problem. Moko pyta: "jakież to walory architektoniczne czy estetyczne przedstawiają powyższe psie budy, że pakuje się miliony w ich odbudowę?". Sprawa jest bardzo prosta. Nie w tym rzecz, jakie walory posiadają poszczególne kamienice, bo w istocie kilka z nich pozostawia w tym względzie wiele do życzenia, ale w tym, że wszystkie te kamienice - nie ważne, brzydka, ładna, czy taka sobie - razem stanowią niepowtarzalny (unikatowy nie tylko na skalę krajową, ale i europejską) zespół zabytkowy, którego wartość wielokrotnie przewyższa estetyczną, architektoniczną, czy użyteczną wartość każdej kamienicy z osobna. I tu leży sens wszystkich zabiegów mających na celu przywracanie do życia "psich bud". Tutaj jest metoda w tym szaleństwie. Substancja zabytkowa starego miasta w Bielsku to nie jakiś tam zbiór poszczególnych zabytków, ale zwarty, osadzony w konkretnym kontekście kulturowym i historycznym układ miejski o nieprzerwanej ciągłości począwszy od średniowiecza. W dodatku jest to układ praktycznie nietknięty przez wojny, nienaruszony od prawie 180 lat - w odróżnieniu od starówek budowanych na nowo w wielu miastach - prawdziwy i oryginalny. To właśnie z tego powodu trzeba go otoczyć opieką, chroniąc każdy, najbrzydszy nawet jego element. Nie dlatego, że jest brzydki, ale dlatego, że jest prawdziwy. Prawdziwszy niż w innych miastach.
maras49
2015-05-28 09:35:27
No i mamy jasno kreśloną i legalną prawnie, strefę płatnego parkowania w mieście - jedynym plusem dodatnim - jak mawiał pewien powiedzmy polityk - jest możliwość parkowania pół godziny za złotówkę.
obserwator
2015-05-30 14:48:30
Do obroncow zaprzeproszeniem tych ruder w B-B i całej Polsce,trzeba być slepym aby nie widzieć tego syfu a wy się jaracie 5-cioma wyremontowanymi kamienicami na rok i to tylko na zewnątrz a 90% to malaria i jak wygladaja nasze miasta przez to glupia polityke! Albo to wyburzyć albo uwlaszczyc mieszkancow tak jak było to z blokami za 10%wartosci i ludzie sami to doprowadza do porządku! Obroncy tych ruder pewnie nigdy nie mieszkali w tych pseldo zabytkach!
100%BB
2015-06-01 19:57:05
Z innej beczki do pana o nicku Inwestycje, chciałbym się zapytać, co się dzieje od strony ul. Podwale, a dokładniej w okolicach torów kolejowych, przy stacji BB Główna, przeznaczonych dla pociągów towarowych? Od paru dni znikają z naszego krajobrazu stare, niszczejące, pofabryczne hale ( nareszcie ). Co powstanie w ich miejscu? Burzą pustostany znaczy że: powstanie jakaś nowa inwestycja prywatna, czy może będą dodatkowe miejsca parkingowe dla klientów Galerii Waga?
inwestycje
2015-06-03 00:17:14
To ma być nowa prywatna inwestycja usługowo-handlowo-mieszkaniowa, ale nie znam szczegółowych planów. Inwestorem jest firma West Power, a projektantem Kaizerbrecht Investment. / Przy okazji: W okolicach dworca PKP (i nie tylko) w najbliższych miesiącach znikną też różne kolejowe budynki. W sumie w B-B ponad 20 budynków i instalacji kolejowych.
Podwale i ,,psie budy''.
2015-06-03 23:00:49
Na Podwalu od strony Wagi, jeśli nie do wyburzenia to prawdopodobnie same się zawalą, kolejne budynki pofabryczne. Obecnie są to już tylko mury bo piętra i dach się już częściowo zawaliły i są nie do odratowania. Chętnych na te budynki jak dotąd nie ma. Jeśli się je wyburzy to na ich miejscu i tak nic prawdopodobnie nie powstanie - wg. właściciela teren jest zbyt blisko torów kolejowych i podobno wg. prawa obecnie nic w takim miejscu nie może być wybudowane (?). Też zastanawiam się czy jest sens remontowania za ciężkie pieniądze wszystkich XIX-budynków. Są wartościowsze i mniej wartościowe, pieniędzy wiele nie ma a potrzeby sa ogromne. Ja bym nie miał nic przeciwko by w niektórych przypadkach zostawiać tylko same fasady, resztę burzyć i odbudowywać nowymi technikami. Takie rozwiązania są praktykowane i może czasami warte jest to przemyślenia. Jeśli uda się zaoszczędzić jakies pieniądze to można je przeznaczyć na remonty wartościowszych zabytków. Wiele z tych domów wogóle nie nadaje się do mieszkania wg. współczesnych kryteriów a pustostanów w centrum i tak coraz więcej.
100%BB
2015-06-04 21:02:11
Jedynym sensownym rozwiązaniem dla zagospodarowania terenu w okolicy torów kolejowych byłoby zachęcenie PKP lub firm kooperujących z przewoźnikiem kolejowym do tworzenia miejsc pracy w oparciu o produkcję, kojarzoną z branżą kolejową, bądź serwisem dla przewoźników, pasażerskich albo towarowych. Druga opcja to inwestycje w zakłady pracy, którzy wykorzystają, transport kolejowy dla przewożenia swoich towarów, wyprodukowanych w BB. To tylko marzenia i chyba trudno będzie o ich realizację. Ale kto wie.... Co ważne, to fakt, że znikają naszego krajobrazu z centrum miasta i okolic stacji BB, stare fabryki oraz co napisał pan Inwestycje, znikną też stare i niszczejące budynki PKP, które nie są już do niczego potrzebne. Fajnie ze w okolicy stacji BB Głowna, coś drgnęło w kierunku nowych inwestycji i zmian stricte estetycznych. Dobrze, żeby jeszcze PKP w Sosnowcu dostali pieniądze na modernizacje stacji BB Główna na wzór tego jak wyglądają stacje w: Gdyni, Tczewie czy Malborku i będzie miodek :-)
Fred
2015-06-04 21:51:15
Moze znowu stacje kolejowe odegraja role miastotworcza jak to w miastach zachodu. Latwiej jest doprowadzic do centrum linie kolejowa obslugujaca tysiace ludzi niz autostrade. Mieszkania przy stacjach kolejowych/dworcach takze sa dosc drogie
maras49
2015-06-08 20:53:31
@inwestycje - mam pytanie: Jeśli jest , to czy jest dostępny projekt lub przynajmniej koncepcja parkingu obok stadionu przy Żywieckiej? Słyszałem o koncepcji parkingu pomiędzy linią .kol. st. Biała-Lipnik i Broniewskiego.
inwestycje
2015-06-08 23:10:54
@maras49: planów było dość dużo, natomiast większość z nich nie wykroczyła poza luźne koncepcje (powstałe w głowach, a nie w dokumentach) / swoją drogą - pierwotnie w opisywanym miejscu planowano budowę parkingu wielopoziomowego - kilka lat temu zarzucono jednak ten karkołomny pomysł / natomiast budowa tradycyjnego placu parkingowe przy stacji kolejowej BB-Lipnik to już raczej nieaktualna sprawa - obecnie parking planuje się w miejscu komendy policji (po przeniesieniu KMP do nowego budynku i wyburzeniu obecnych zabudowań przy ul. Rychlińskiego)
maras49
2015-06-09 17:47:40
@inwestycje - dzb za odpowiedź. Tak myślę, że gdyby parking zajął cały kwartał po Policji to miejsca dosyć. Do tego dojdzie też dojazd autokarów i limuzyn oficjeli drużyn rozgrywających mecz. To trochę miejsca zajmie, choć będą chcieć podjechać „głęboko” pod trybuny poza zasięgiem kibiców. Natomiast rezygnacja z parkingu przy torach to może być też tak, że teren ten jest dość łakomy. Np. Hipermarketów w koło brak – może by tak wybudować kilka mniejszych. Ba, żeby sobie społeczeństwo nie myślało, że dla nich nic, można by wyremontować przystanek kolejowy i połączyć perony z wejściami do sklepów. Czysty zysk. Z pociągu ma prosto na zakupy! Tak sobie wymyśliłem. Pozdrawiam.
100%BB
2015-06-09 19:18:50
Jeśli mogę wtrącić, to naturalnym wydaje się że remont przystanku kolejowego BB Lipnik, będzie przeprowadzony w momencie modernizacji linii kolejowej Katowice- Bielsko-Biała - Zwardoń. A tego typu pomysły koleją na zakupy czy na stadion to tylko wtedy kiedy zostanie zrealizowany projekt kolei miejskiej czy tam podmiejskiej. Z drugiej strony zainicjowanie rozwiązania z koleją w mieście czy w połączeniu z powiatami, uderzy znacznie w PKS i MZK w BB. Tam gdzie będzie jakiś zysk dla pasazerów, tam straci komunikacja zbiorowa, busy i autobusy i wiele kierowców pójdzie do zwolnienia. To bardzo prawdopodobny scenariusz.
inwestycje
2015-06-09 19:46:30
@maras49: dwa markety właśnie się budują tuż przy stadionie (jeden naprzeciwko wejścia głównego przy ul. Żywieckiej; drugi właśnie przy stacji kolejowej BB-Lipnik) / autokary z zawodnikami będą parkowały na wewnętrznym parkingu stadionu miejskiego (przy płocie klasztoru, na miejscu dawnego boiska treningowego)
inwestycje
2015-06-09 19:50:04
@100%: przebudowa linii kolejowej BB-Żywiec to niestety jeszcze odległa perspektywa / co do kolei podmiejskiej - niestety widzę pełną determinację miasta do NIEangażowania się tego typu plany / mam silne wrażenie, że dla obecnej ekipy rządzącej w ratuszu, transport szynowy to zupełnie zbędny wymysł ludzkości i absolutny przeżytek w dobie silników spalinowych...
maras49
2015-06-10 09:15:42
@inwestycje dzb za info o marketach i parkingu . Czasem się nie zauważa co w koło jak się porusza samochodem a tam ostatnio bywam b.rzadko.
100%BB
2015-06-10 19:43:47
Odchodząc nieco od tematu. Kolej miejska w BB, przy takiej infrastrukturze zarządzanej przez PKP PLK, w kierunkach na Czechowice, Cieszyn i Kraków, na chwilę obecną wydaje się inwestycją nie mającą sensu, ekonomicznego oraz jako efektywnego transportu z w/w powodu, a wystarczy jeszcze dodać upadające i niszczejące stacje przelotowe. To nas woj śląskie załatwiło, a sobie także zafundowali kolejowy koszmar, żeby w latach 2007-13 nie przeprowadzić żadnych większych projektów dla regionu. Przecież przez Sląsk wstyd jechać koleją, tak są zdewastowane i zniszczone szlaki oraz stacje kolejowe. A stacja w Dąbrowie Górniczej to jakiś koszmar rodem z opuszczonego miasta. Wracając na naszą ziemię, jak się Panu @ Inwestycje, wydaje, która trasa kolejowa bedzie rewitalizowana jako pierwsza, z Bielska-Białej do Kalwarii czy Zwardonia? Co do trasy do Cieszyna, to kasa będzie chyba tylko wtedy jak się zmieni partia polityczna i rząd po wyborach. Nie można liczyć moim zdaniem tylko na pojazdy spalinowe. Raz że uzależniony od ceny ropy, której cena wyrażona jest sytuacją polityczną, a nie sytuacją rynkową, a dwa, Busy i PKS-y i tak muszą jeździć przez wszystkie miejscowości stąd bus jedzie 50-60 km/h a pociągi po nowych torach mogą śmigac spokojnie 80-100 km/h. Cieszyn i Żywiec chyba teraz czują co znaczy brak woj bielskiego. Wymierające Kęty, jedyna głowna droga przez centrum Andrychowa, żadnej obwodnicy, upadające Wadowice, było się gniewać i pozbywać się woj. bielskiego, podzielonego na Katowice i Kraków? Jak byśmy mieli silnych i wpływowych polityków rodem z Pomorza, to na Podbeskidziu i kolej do Szczyrku by jeździła. Taka prawda.
maras49
2015-06-14 12:20:38
@inwestycje - prośba o pomoc w wyszukaniu linku do planów sytuacyjnych przebudowy ul.Sobieskiego - tych niebawem rozpoczynanych. Dzb. Pozdrowienia.
maras49
2015-06-15 14:21:54
Znalazłem - przepr.za kłopot
royal
2015-06-16 17:56:21
Ciekawe projekty remontów elewacji w BB mamy tu http://www.proinwest.eu/remonty_elewacji.html
inwestycje
2015-06-17 17:00:32
@100%BB: Jeśli już to jednak stawiałbym na odcinek do Zwardonia (a w zasadzie do Żywca, bo odcinek Żywiec-Zwardoń na pewno jeszcze poczeka długie lata na remont). Fragment linii 117 Bielsko-Biała - Kalwaria Zebrz. to na pewno nie temat na obecną perspektywę unijną. Projekt ten nie jest ujęty nawet w Dokumencie Implementacyjnym, więc nie uzyska dofinansowania unijnego. Bielsko-Biała - Zwardoń jest na tej liście, choć bardzo nisko, bo dopiero na 51. miejscu. Mimo, że rozpoczęło się niedawno postępowanie w sprawie wydania DŚU dla tej inwestycji, to byłbym bardzo zaskoczony, gdyby udało się tę inwestycję zrealizować w tej perspektywie. / UWażam, że zachowanie woj. bielskiego niestety było utopijną wizją. Zgodzę się natomiast, co do oczywistego faktu, że jego likwiadacja bardzo negatywnie wpłynęła na nasze miasto...
royal
2016-06-24 18:03:31
Biorą się za elewację budynku bielskiego Zespołu Szkół Plastycznych (szkoła ta podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Projekt zielono-niebieskiej elewacji jest do wglądu w BIPie szkoły.
Komentarzy (36)

Ronda na Międzyrzeckiej

  

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy ronda na węźle drogi ekspresowej S1 (wlot północny) z ulicą Międzyrzecką. Dotychczasowe rozwiązanie zjazdu z drogi ekspresowej na ulicę Międzyrzecką było niepraktyczne i powodowało duże „korki". Według analiz w ciągu dwóch lat wyczerpana zostanie przepustowość obecnego skrzyżowania.

Analizowano pięć sposobów udrożnienia skrzyżowania - zmianę pierwszeństwa dla lewoskrętu łącznica S1 -> ul. Międzyrzecka; budowę skrzyżowania skanalizowanego; montaż sygnalizacji świetlnej; budowę dodatkowej łącznicy po zachodniej stronie ul. Międzyrzeckiej; budowę ronda. Ostatecznie zdecydowano się na ten ostatni sposób, jako najbardziej ekonomiczny. Nowoprojektowane rondo będzie miało 32 metry średnicy zewnętrznej.

Szacuje się, że koszt tej przebudowy wyniesie 1,4 mln zł netto. Prace będą realizowane w ramach większego projektu polegającego na przebudowie całego ciągu dróg: Międzyrzecka - Cieszyńska. Termin składania ofert mija 9 kwietnia 2015. Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na wykonanie dokumentacji.

Nie będzie to jedyne rondo w ciągu ulicy Międzyrzeckiej - w ramach przebudowy ciągu dróg Międzyrzecka - Cieszyńska powstanie także rondo na południowej łącznicy z S1 oraz rondo turbinowe z ulicą Cieszyńską. Czwartym skrzyżowaniem tego typu jest wykonane w ramach przebudowy ulicy Sobieskiego rondo łączące tę ulicę z ul. Strażacką i właśnie Międzyrzecką. Pierwotnie rozważano także budowę małego ronda przy zbiegu ulicy Międzyrzeckiej, nowego odcinka Międzyrzeckiej (z wiaduktem nad torami) i ul. Zagajnik, jednakże ostatecznie zrezygnowano z tej koncepcji.

Planowana przebudowa ulicy Międzyrzeckiej dotyczyć będzie około 1650-metrowego odcinka tej ulicy. Droga będzie miała parametry nośności 115 KN/m (najwyższa, stosowana przy nowych drogach). Po przebudowie, szerokość jezdni wyniesie 7 metrów. Planuje się wykonanie obustronnego (na odcinku ul. Zagajnik - granica miasta dopuszcza się możliwość wykonania jednostronnego) chodnika o szerokości 2,00 metrów i jednostronnej 1,5-metrowej ścieżki rowerowej. Dodatkowo powstaną nowe zatoki autobusowe, oświetlenie, przejścia dla pieszych wyposażone w azyle oraz zjazdy na posesje prywatne.

Dodatkowo powstanie nowy odcinek ul. Międzyrzeckiej (o długości ok. 690 metrów), który stanowić będzie przedłużenie tej ulicy w kierunku ul. Cieszyńskiej. Od ul. Zagajnik nowy odcinek ma biec prosto, po wykonanym w latach siedemdziesiątych 7-8 metrowym nasypie (stworzonym wówczas z myślą o tej inwestycji). Następnie wiaduktem (długość ok. 68 m, wysokość ok. 7 m, szerokość ok. 17 m) nad linią kolejową i ponownie wspomnianym nasypem. Skrzyżowanie z ul. Cieszyńską na wysokości ulicy Światopełka przyjmie formę ronda turbinowego z dodatkowym wlotem z kierunku centrum miasta.

Koncepcja budowy ronda na skrzyżowaniu północnej łącznicy S1 z Międzyrzecką:

Koncepcja przebudowy ul. Międzyrzeckiej (na planach nieuwzględniono planowanego ronda na skrzyżowaniu południowej łącznicy S1 z Międzyrzecką).

Przebieg nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej od ul. Zagajnik do ul. Cieszyńskiej (plany pokazują nieaktualny projekt ronda Międzyrzecka/Cieszyńska; na planie brak także podłączenia nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej do ul. Przy Torach; aktualne plany ronda i podłączenia ul. Przy Torach zamieszczone są poniżej):

Aktualny plan budowy ronda turbinowego Międzyrzecka/Cieszyńska oraz podłączenia nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej do ul. Przy Torach:

Przekrój poprzeczny wiaduktu nad torami w ciągu nowego odcinka ulicy Międzyrzeckiej:

plany: materiały przetargowe

2015-03-08 | Dodaj komentarz
maras49
2015-03-08 14:50:49
@inwestycje: Proszę wyjaśnić rozbieżność informacji w opisie (rondo po południowej stronie będzie) oraz w podpisie pod koncepcją ronda od strony północnej, w którym pisze Pan, że ronda nie uwzględniono.
maras49
2015-03-08 14:57:36
Druga sprawa to - DW 942 rozpoczyna się na zjeździe z S-1, na którym to poranny długi rząd samochodów oczekuje na wjazd w ulice: Międzyrzecką i Rudawka (w lewo/w prawo). Właśnie ten rozjazd powinien być rozbudowany do dwóch równoległych pasów powiększając tym akumulację z jednoczesnym wyborem kierunku skrętu. (mail nr 6 - później)
inwestycje
2015-03-08 17:45:30
@maras49: Ronda po poludniowej stronie nie uwzgledniono na planach (rysunkach), ktore sa zamieszczone na blogu, natomiast w planach MZD to rondo planuje sie wybudowac.
wapienica
2015-03-08 23:03:11
Nie widzę sensu budowy ronda po stronie północnej. Tam naprawdę da się spokojnie wyjechać. Problemem korków jest tylko jedna droga wyjazdowa ze strefy ekonomicznej i nad tym MZD powinien pomyśleć.
@wapienica
2015-03-09 09:10:31
Jeżeli Ty nie widzisz potrzeby budowy ronda po stronie północnej to zalecam po pierwsze udanie się do okulisty, a po drugie wybierz się w ten rejon w dowolny dzień tygodnia tak około 7:50 i zobacz jaki korek tworzy się od skrzyżowania z Międzyrzecką, czasami zator zaczyna się zaraz za Auchanem. Większość aut nie skręca do strefy ekonomicznej tylko jedzie do Międzyrzeckiej. Oczywiście dobrze by było aby powstały tam dwa ronda, ale skoro do tej jednej decyzji MZD i GDDKiA dojrzewały tyle lat, to zapewne na drugą przebudowę poczekamy znowu 10 lat. Pocieszające, że z 2 lata temu pisałem i do MZD i do GDDKiA w sprawie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu z Międzyrzecką, więc jakiś tam kamyczek dorzuciłem od siebie, teraz trzeba zacząć im zwracać uwagę na kolejny problem i w końcu coś z tym zrobią. Jednak załamujące jest to, że nikt nie zaprojektował tych zjazdów prawidłowo, czyli z rondami, tylko teraz trzeba robić "poprawki".
...
2015-03-09 11:53:18
Czym kierowali sie ludzie projektujący ta przebudowę przy projektowaniu zatok autobusowych? Przecież tam z trudem miesci sie jeden autobus przegubowy, nie mogłyby być o 5-10 metrów dłuższe? W takiej formie kierowcy ciezko jest podjechać pod sam krawężnik zwłaszcza tylną częścią autobusu. Wszystkie zatoki na tych planach sa "skopane"
wapienica
2015-03-09 11:55:46
Z moim wzrokiem wszystko w porządku, jeżdżę tędy codziennie i codziennie tworzą się tam korki tylko o poszczególnych godzinach, gdy samochody wyjeżdżają ze strefy ekonomicznej z ul. Rudawka. Większa część tych aut, wjeżdża na wiadukt i skręca w lewo w S1 w kierunku miasta. Także problemem jest brak skomunikowania parku przemysłowego z dwupasmową Al. Gen. Andersa, która lepiej obsłuży ruch niż już tłoczna ul. Międzyrzecka.
...
2015-03-09 11:57:39
Do autora wpisu: nie otwiera sie ostatni projekt, od ul zagajnik do cieszyskiej, tzn otwiera sie tylko miniaturka, nie ma powiększenia. Wiesz może dlaczego zrezygnowano tam z ronda? Tam bedzie zwykle skanalizowane skrzyżowanie bez świateł?
inwestycje
2015-03-09 12:58:19
@...: proszę spróbować odświeżyć stronę - u mnie wszystko działa poprawnie; co do skrzyżowania - nie wiem, dlaczego zrezygnowano z ronda, na to wygląda, że powstanie tam skrzyżowanie skanalizowane
...
2015-03-09 16:14:14
Dokladnie chodzi o plik cieszmiedzy.jpg dalej jest to samo, mozna prosic jeszcze raz go podlinkowac?
inwestycje
2015-03-09 17:05:30
@...: na 100% jest dobrze podlinkowany i wyświetla się w pełnej rozdzielczości (7650x1992) - http://img135.imageshack.us/img135/8098/cieszmiedzy.jpg / proszę spróbować odświeżyć stronę Ctrl + F5
maras49
2015-03-09 18:28:06
@inwestycje - dzb - popatrzyłem na datę wykonania koncepcji i rozumiem.
maras49
2015-03-09 18:34:31
Patrząc na znaczną ilość (zagęszczenie) podporządkowanych wlotów i wjazdów bramowych zastanawiam się czy nie lepiej było spróbować przekrój jezdni 2x3,5+1x3 na pas środkowy własnie dla lewoskrętów. Główny ruch byłby płynniejszy. Wszak miejsca jest dosyć.
mazan
2015-03-09 22:33:01
Duży krok do normalności na tym węźle. Tak się składa, że większość jest do poprawy. W następnej kolejności aż się prosi o łącznicę z północnego ronda na węźle przy Auchan w kierunku ul. Rudawka i strefy przemysłowej. Idąc dalej dwa ronda turbinowe z Klubową z dedykowanymi potokami ruchu do wjazdu i zjazdu z obwodnicy zachodniej. Na węźle z Warszawską aż się prosi o jezdnie zbiorcze w głównej relacji S1. W. Rosta prowadzi w taką arterię jak ul. Architektów, co jest jakimś nieporozumieniem. Miasto całkowicie niepotrzebnie zwleka z budową Nowohałcnowskiej, to powinno mieć absolutny priorytet. Mamy to szczęście, że 3/4 miasta otoczone jest ekspresówką z 6 węzłami i trzeba to jak najlepiej wykorzystać. Na węźle z Krakowską też wielka szkoda i konserwatywne myślenie, że zdecydowano się na dwa zwykłe skrzyżowania ze światłami zamiast dużego ronda. No i Mikuszowice, znowu te światła...
darekbb
2015-03-09 23:17:40
oj tak na weżźle z krakowska powinno byc duze rondo zawsze sie zastanawiam czemu go nie ma przeciez i tak sa tam 2 wiadukty wiec koszt bylby prawie taki sam
maras49
2015-03-10 13:12:49
@inwestycje - w dalszym ciągu niekompatybilny opis z prezentowaną koncepcją nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej. Przede wszystkim na rysunku rondo nie jest turbinowe - a jak by było to prawdopodobnie nie byłoby prawoskrętu z Cieszyńskiej (to mi nie pasuje ruchowo - mogę się mylić). Ponadto, może jednak skrzyżowanie z ul.Zagajnik będzie rondem. Proszę wkleić link do oryginalnego tekstu zamówienia publicznego. Dzb.
inwestycje
2015-03-10 15:59:45
Nie mam dostępu do aktualniejszych rysunków, dlatego nowszych nie umieszczę. Rondo turbinowe widoczne jest na zamieszczonym na blogu planie (przedostatni rysunek). Opis do każdego rysunku precyzuje, co jest na owym rysunku zamieszczone, a czego brakuje. Pozdrawiam
darekbb
2015-03-10 17:12:26
@maras49: kup sobie okulary. Na ostatnim zdjęciu z lotu ptaka widac rondo turbinowe, i prawoskret z cieszyńskiej
2w
2015-03-10 19:15:37
Wszyscy regularni użytkownicy węzłów S1-Miedzyrzecka i S1-Klubowa wiedzą, że są one totalnie skopane i nadają się do przebudowy
maras49
2015-03-11 10:29:14
@darekbb - i bez okularów widać, że zamieszczone rysunki (ten wyżej i ten niżej) nowego odcinka Międzyrzeckiej się różnią. I to nie tylko rondem. Informacja jak ma być nie jest w opisie sprecyzowana jednoznacznie. Jaki ma być projekt decyduje specyfikacja zmawiającego do zamówienia publicznego. I to było celem mojego pytania. A złośliwości zostaw sobie na forum onetowskie. Bez pozdrowienia.
maras49
2015-03-11 10:47:36
@darekbb - Bez okularów widzę różnicę. Lecz dolny rysunek mowi o Cieszyńskiej i powstał pożniej, natomiast zamieszczenie koncepcji nowego odcinka ze zwykłym rondem na skrzyżowaniu z ul. Cieszyńską data jej wykonania 2007(!) jest nietrafione i zasadniczo się różni (nie tylko rondem) czego pewnie nie zauważyłeś. Stąd moje pytanie.
darekbb
2015-03-11 12:08:24
"w dalszym ciągu niekompatybilny opis(...)Przede wszystkim na rysunku rondo nie jest turbinowe - a jak by było to prawdopodobnie nie byłoby prawoskrętu z Cieszyńskiej" Ja widzę prawoskręt na obu rysunkach, i przy turbinowym i przy 2 pasowym. A co do różnic to ja akurat nie mam problemu ze wzrokiem
maras49
2015-03-11 12:22:23
Cieszę się, że z Pańskim wzrokiem ok - ale dalej twierdzę, że opis nie jest kompatybilny z zaprezentowanymi rysunkami - a właściwie to rysunki nie oddają w całości pełnię treści opisu. O jeden rysunek za dużo.Pozdrawiam i dziekuję za dyskusję.
Inny uzytkownik
2015-03-11 14:30:16
Kurde gosciu, wez wyluzuj z tymi opisami. Nie jestesmy rada ministrow, ten adres to nie jest oficjalne zrodlo informacji urzedu miejskiego tylko prowadzony przez czlowieka z wielka pasja i zaangazowaniem blog gdzie autor umieszcza informacje o ktorych normalnie nie mielibyscie pojecia. Watpie w wasze checi sprawdznia stron projektantow, mzd i um. Dlatego autorowi bloga naleza sie wielki podziekowania. Masz Pan jak na patelni, stara koncepcje i nowa koncepcje gdzie roznice Sa widoczne.
darekbb
2015-03-11 19:30:59
Otóż to, ja nie czepiam sie rysunków i uważam ze im więcej tego tym lepiej, tylko gościa ktory szuka ewidentnie dziury w całym zamiast cieszyć się z tego co jest, a sam nie widzi prawoskretu ktory jest widoczny czarno na białym
miras
2015-03-11 21:30:15
Wiadomo kiedy ma być zrealizowany wiadukt nad torami i połączenie z Cieszyńską?
inwestycje
2015-03-11 21:47:11
Razem z całą inwestycją związaną z przebudową Międzyrzeckiej i Cieszyńskiej - rozpoczęcia robót można się spodziewać w 2016 roku (w drugiej połowie).
Fred
2015-03-15 10:26:46
Powrocil juz moze pomysl o przylaczenie gminy wilkowice i jaworze do Bielska? Kozy raczej by sie nie zgodzily, czechowice za duze. Miasto by zyskalo nowe dzielnice domkow jednorodzinych co uzasadnialoby zmiane planow zagospodarowania czesci miasta np komorowic na wyzsza i gestsza zabudowe
Wojciechowski
2015-03-15 13:25:34
@Fred Nie widzę większego sensu sztucznego przyłączania do Bielska-Białej wyraźnie oddzielonej od niego przez góry gminy Wilkowice i nieco mniej oddzielonej nimi gminy Jaworze... To już bardziej prawdopodobna jest równie mniej wyobrażalna secesja Wapienicy.
fred
2015-03-15 15:35:02
a tak SE tylko myslalem. Bo dzieki S69, z buczkowic i Wilkowic jestem w stanie szybciej dostac sie do centrum Bielska niz z polnocnych terenow Bielska np Komorowic :) Ekspansja ulicy Cieszynskiej takze zwiekszy dostepnosc Jaworza. Do Bystrej i Jaworza jezdzi juz miejski autobus. Poza tym przyklad Rzeszowa pokazuje, ze taki rozrost pomaga. Inwestorzy czesto patrza na statystyki. Ten ruch dodalby miastu okolo 19 tysiecy mieszkancow a na bielsko moznaby popatrzez z innej, szerszej perspektywy. Bylyby prawdziwe przedmiescia i troche bardzej prawdziwe (w perspektywie) centrum.
Fred
2015-03-15 15:39:33
a no i jeszcze dodam, mam nadzieje ze mnie nie zabijecie, ze mimo wszystko szkoda tych drzew na Cieszynskiej. Fajnie tak zielono sie wjezdzalo do miasta. patrze na google street view bo obecnie siedze sobie za granica. Tutaj (przynajmniej w Anglii) takie aleje ze starymi PRZYCINANYMI I ZADBANYMI, gestymi od lisci drzewami podwyzszaja wartosci nieruchomosci :) ale tak jak mowie ktos te drzewa musi przycinac zeby byly zdrowe i nie zagrazaly katastrofa
mmm
2015-03-16 17:57:25
Do Jaworza nie jeździ autobus miejski. Jaworze by się nie zgodziło na przyłączenie.
oldpet
2015-04-11 07:32:41
Plany polaczen jakie zostaly zrobione na zjezdzie z S1 podczas wspanialej modernizacji byly chyba wziete z lat 90 gdzie kilka samochodow poruszalo sie po drodze. Pracuje w strefe ekonomicznej i bardzo dobrze znam temat wyjazdu z niej w dowolnym kierunku. Zapraszam w godzinach 14:20 niechaj projektanci i mysliciele zerkna albo niech zapytaja ludzi co mysla... Kpina w 21 wieku zrobic cos takiego. Made in Poland to pasuje
qwerty
2015-04-20 21:16:48
Dzisiaj przed 8ma korek sięgnął węzłą pod Auchan. Trzeba było się włączać do ruchu na ekspresówce praktycznie bez pasa rozbiegowego.
AL
2015-05-12 22:26:40
Są gdzieś dostępne plany podłączenia nowego zakładu GE do drogi serwisowej przy S1 (to ta wzdłuż S1 przy Toyocie i hurtowni Róża).
nick
2015-06-18 00:01:25
a może eksperci z opłotów miasta daliby se siana z ogródka i pozostawili kwestie skrzyżowań mieszkańcom najbliżej usytuowanych nieruchomości wzdłuż planowanych inwestycji.
Komentarzy (8)

Kamienica na zakręcie

  

Zarząd Gospodarki Miejskiej ogłosił przetarg na remont elewacji frontowej okazałej kamienicy przy ulicy Grażyńskiego 67. Od 2013 roku trwają etapowane prace mające przywrócić ten budynek do świetności (wyremontowano m.in. elewację ściany szczytowej). Ten czterokondygnacyjny budynek powstał ok. 1914 roku z przeznaczeniem dla robotników fabryk.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 5 miesięcy na zakończenie prac. Termin składania ofert cenowych mija 23 marca 2015.

Szacowany koszt prac to 376.000 zł brutto.

W 2015 roku, ZGM planuje także remont kolejnych 7 kamienic [w nawiasie szacunkowy koszt brutto]:

  • ul. 11 listopada 7 [434.000 zł]
  • ul. 11 listopada 42 [356.000 zł]
  • ul. 11 listopada 49 [360.00 zł]
  • ul. 11 listopada 50 [367.000 zł]
  • ul. Orkana 16 [611.000 zł]
  • ul. Broniewskiego 38 [270.000 zł]
  • ul. Stojałowskiego 15 [120.000 zł]

foto: Gaj777

projekty: materiały przetargowe

2015-03-07 | Dodaj komentarz
Andrzej
2015-03-07 13:10:58
Pytanie "z innej beczki": co się stało z tak szumnie ongiś wprowadzonym pilotażowo system oznaczeń ulic ibudynków SIM? Zaledwie kilka ulic lub placów go ma.
Marcin
2015-03-07 13:37:34
SIM w dodatku jest martwy, bo w dzielnicach peryferyjnych jest oznakowanie takie jak w śródmieściu, a miało być inne kolorystycznie.
Filip
2015-03-07 13:43:06
Nie ma kasy na jego dalsza realizacje. Oznaczenia są tylko w Śródmieściu (brązowe) oraz w Cyganskim Lesie (białe). Docelowo całe miasto ma być "białe" oprócz zabytkowego centrum (brązowe).
Hahahaha
2015-03-08 02:30:15
W Cygańskim lesie jest oznaczonych tylko kilka miejsc.
Marcin
2015-03-08 10:11:52
W kilku miejscach w Komorowicach wiszą tabliczki w malowaniu śródmiejskim (np. dawny Bliźniak, rondo NSZ).
Filip
2015-03-09 00:49:46
Niektórzy na własną rękę organizują podobne tabliczki albo tylko w podobnym wzorze (często spotykane czarne plastikowe). Tylko gdzieniegdzie w Cygańskim Lesie są oryginalne.
Marcin
2015-03-09 11:08:30
Na rondzie NSZ mówimy o kierunkowskazie na słupku (typu Kino 800 metrów etc.) więc to na pewno inicjatywa miasta.
Marcin
2015-03-09 11:10:54
Widać to na Google Street View: https://goo.gl/maps/7gbzQ
Komentarzy (19)

Droga w stanie królewskim

  
Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na przebudowę ostatniego odcinka ulicy Sobieskiego (etapu III). Droga zostanie przebudowana na odcinku 1128 metrów, pomiędzy ulicami Kupiecką a Wołyńską. Pozostałe fragmenty drogi zostały przebudowane w poprzednich latach - pierwsze prace rozpoczęto 11 lat temu, w 2004 roku.

W ramach prac oprócz poszerzenia (do 7 metrów) i wyprofilowania drogi powstaną m.in. chodniki (2-metrowe po południowej, 1,5-metrowe odcinkami po północnej stronie) oraz zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi.

Całość prac ma zostać wykonana do końca 2016 roku. Szacuje się, że prace pochłoną ok. 10,7 mln zł.

Plany:

plany: materiały przetargowe

2015-02-17 | Dodaj komentarz
maras49
2015-02-18 11:23:13
wreszcie będzie można ruszyć ul.Sobieskiego (królewska nazwa) na zachód - do Wiednia :-).
bb&sb
2015-02-18 19:06:03
taki krótki odcinek budować w 19 miesięcy!?!? z opóźnieniami to znowu mamy dwa lata utrudnień! ZGROZA
inwestycje
2015-02-18 20:49:12
@bb&sb: udałoby się ten odcinek wybudować szybciej, ale miasto nie ma pieniędzy, dlatego musi dzielić tę inwestycję na dwa lata budżetowe; jeśli miasto pozyska dodatkowe środki finansowe (schetynówki?), wówczas prace zostaną przyspieszone
wapienica.org
2015-02-18 20:59:31
Fajnie, że ul. Sobieskiego będzie cała wyremontowana. Obsługiwać będzie zapewne część ruchu podczas remontu ul. Cieszyńskiej. Miasto powinno też rozwiązać problem dojazdu do parku przemysłowego w Wapienicy, MUSI powstać połączenie również od strony Al. Gen. Andersa, już teraz tworzą się spore korki, a przecież buduje się siedziba koncernu GE.
gośćbb
2015-02-19 20:01:10
do @inwestycje: wiesz może kiedy ma rozpocząć się przebudowa Żywieckiej na wysokości stadionu i czy są już jakieś plany tej drogi?
inwestycje
2015-02-19 21:10:57
@gośćbb - parę postów wstecz dokładnie opisywałem planowaną przebudowę Żywieckiej: http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,3730.html
Wojciechowski
2015-02-20 10:51:21
@wapienica.org Taki łącznik z S1 to mógłby być jedynie doprowadzony do węzła Auchan.
gośćbb
2015-02-20 13:47:40
@inwestycje - tak, wiem czytałem ale pytałem tylko czy pojawiła się już jakaś konkretna data rozpoczęcia prac. I jeszcze jedno pytanie, nie wiem może jest to na projekcie ale się niestety nie znam, z tego co słyszałem Żywiecka na wysokości stadionu ma być podobno obniżona do poziomu dolnej trybuny, czy to prawda?
wapienica.org
2015-02-21 16:28:47
@Wojciechowski CH Auchan zapewne nie zgodzi się z doprowadzeniem łącznika do ronda, spowodowałoby to zakorkowanie obu rond. Ponadto są one za małe, mimo trzech wlotów są jednokierunkowe na dwóch z nich, dzięki temu nie dochodzi do kolizji i wymuszeń na tak małym rondzie (po północnej stronie S1).
inwestycje
2015-02-22 04:05:31
@gośćbb: konkretna data będzie dopiero wtedy, gdy zapewnione będzie finansowanie i ogłoszony (rozstrzygnięty) zostanie przetarg; prace ruszą nie wcześniej niż w 2017; na temat szczegółowych rozwiązań nie mogę powiedzieć nic więcej, poza tym, co pisałem na blogu (o obniżeniu poziomu drogi pierwszy raz słyszę - projekt, którym dysponuję tego nie przewiduje)
inwestycje
2015-02-22 04:16:07
@wapienica.org @Wojciechowski: takie łączniki są ujęte w studium zagospodarowania - http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2335.html; Na północny fragment tej drogi jest też uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego; ten łącznik na północ od S1 budowany ma być w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli częściowo z pieniędzy miejskich, a częściowo ze środków przedsiębiorstw, które użytkować będą tę drogę; Auchan nie jest właścicielem węzła, więc nie ma co się nie zgadzać...
Adamsky
2015-02-23 09:15:31
@goścbb/ dokładnie to samo zauważyłem po meczu z Cracovią, jest ok 0,5-1m różnicy pomiędzy poziomem nowego stadionu a obecną ul. Żywiecką, więc różnica na pewno zostanie zniwelowana. Takich informacji nie zobaczysz na ogólnych planach przebudowy, potrzebujesz niwelety drogi.
MadMen
2015-02-23 12:42:33
Niestety na dofinansowanie ze schetynówki nie można liczyć. Prócz samej przebudowy i zastosowanych rozwiązań punktowane są kryteria dotyczące ułatwienia dostępu do obiektów użyteczności publicznej - instytucji publicznych, do przedsiębiorstw itd. Także szansa jest niewielka, aby uzyskać punkty w ramach tych kryteriów. Z resztą z tego co się orientuję, Miasto próbowało i występowało już kiedyś o środki na przebudowę Sobieskiego w ramach NPPDL, niestety bez oczekiwanego skutku.
inwestycje
2015-02-23 21:12:32
@Adamsky: według niwelety jezdnia będzie na tej samej wysokości, co obecnie
gośćbb
2015-02-24 12:01:17
rozmawiałem z jednym z podwykonawców którzy pracują przy stadionie i dowiedziałem się że mają też wymieniać kostkę na chodniku wzdłuż stadionu przy Żywieckiej ale dopiero przy przebudowie drogi i z tego co się dowiedziałem to na pewno droga będzie obniżona ze względu na dużą różnice poziomów na wysokości pierwszej kasy. Na jednym z forów znalazłem projekt ogrodzenia stadionu na którym uwzględniona jest też Żywiecka i wygląda ona tam trochę inaczej niż na tym projekcie który się tu znajduje.
maras49
2015-02-27 17:30:42
@gośćbb - nie wiem jak sobie kolega wyobraża obniżenie jezdni o 1/2 metra ? Przecież wszystkie sieci uzbrojenia stracą normatywną głębokość przykrycia (strefa przemarzania gruntu), co generuje duże koszty ich przebudowy i wydłuża czas realizacji. Ponadto odtworzenie konstrukcji jezdni to jest wykop o następny ok.1 metr głębiej, celem wykonania nowej konstrukcji jezdni. W sumie trzeba wykopać ok 1,5 m.
gośćbb
2015-02-28 21:34:40
@maras49 - w takim razie może chodziło mu o obniżenie chodnika, nie wiem dokładnie jak to zrobią ale dowiedziałem się od jeszcze jednej osoby że na pewno chodnik wzdłuż stadionu ma iść na wysokości trybuny
Filip
2015-02-28 22:53:25
Sam chodnik przecież może być niżej niż jezdnia i nie będzie to zbytni koszt.
marsas49
2015-03-01 14:25:08
No tak: najpierw chodziło o ulicę - i to "na pewno" w wpisie wyżej, teraz "może" chodnik będzie obniżony, a co faktycznie będzie to tylko gdybanie. Proponuję najpierw sprawdzić dokładnie, lub zapytać - może ktoś wie. Najlepiej wysłać maila z pytaniem do administratora drogi lub inwestora stadionu.
Komentarzy (29)

Cieszyńskie turbiny

  
Miejski Zarząd Dróg udostępnił dziś najnowszą wersję (zobacz poprzednią wersję) koncepcji projektowej dla planowanej przebudowy ulic Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej.

Poza pewnymi drobnymi zmianami (np. rezygnacją z budowy jezdni zbiorczej po północnej stronie Cieszyńskiej, na odcinku Trzech Diamentów - Nowogościnna), najważniejszymi i najbardziej zauważalną zmianą jest zastąpienie dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w centrum Wapienicy - rondami turbinowymi. Mowa tu o skrzyżowaniach ulicy Cieszyńskiej z Międzyrzecką i Jaworzańską oraz Wapienicką i nowym odcinkiem Tańskiego.

Plan orientacyjny:

Plan szczegółowy:

2015-01-19 | Dodaj komentarz
Matrix
2015-01-19 22:12:26
Wszystko w dobrym kierunku tylko dlaczego na skrzyżowaniu ze Skrzydlewskiego nie będzie ronda??
Matrix
2015-01-19 22:16:59
Do skrętu w ulicę Spółdzielców przydał by się prawo skręt i ta nieszczęsna ścieżka rowerowa, która kończy się przy ulicy Saperów, zamiast podciągnąć ją do pasów rowerowych na Babiogórskiej???
Marcin
2015-01-20 07:49:23
Wojna o liczbę pasów na Cieszyńskiej za 3, 2, 1...
Nowohałcnowska
2015-01-20 09:54:03
Czemu niema RONDA przy Lidlu! Kolejna zmiana, a projektant siedzi i zawija sreberka.
anafik
2015-01-20 10:10:47
Jak można było nie pociągnąć dalej ścieżki rowerowej? Brak słów. Ekrany akustyczne natomiast "zgrabnie"upchane. Jest więc szansa, że uda się wydać konkretne środki.
M.
2015-01-20 14:28:09
Jaki planowany czas wykonania inwestycji?
Yanek
2015-01-20 15:04:56
Muszę powiedzieć że jest coraz lepiej, konsultacje społeczne odniosły skutek, BRAVO!!!
Matrix
2015-01-20 15:30:37
Brak ronda przy Skrzydlewskiego przy Lidlu to paranoja. Widać, że MZD nie ma w ogóle pomysłu na tą ulicę. Pan Waluś tłumaczył, że nie może być rond po wyliczenie nie puszczają, a tu nagle rondo Niemena zostaje i do tego inne powstają.
mazan
2015-01-20 15:34:19
Ostatni bastion 6-ciu pasow zostal w rejonie skrzyzowania ze Skrzydlewskiego, przerobic na turbinke i bedzie calkiem znosnie.
inwestycje
2015-01-20 19:19:33
@M. - połowa 2016 - koniec 2018
wikin
2015-01-20 20:56:19
Czasem warto zapoznać się z lokalną specyfiką. Po co ścieżka rowerowa wzdłuż śmierdzącej ulicy i przy stacji benzynowej. Do Babiogórskiej można się spokojnie dostać zupełnie pustymi uliczkami Smolną i Cisową. Ta ostatnia po remoncie z kostki. Pomijając już fakt, że o wiele bezpieczniejsze dla rowerzystów są i o wiele więcej rowerzystów porusza się po uliczkach równoległych do Babiogórskiej niż po wydzielonych pasach na Babiogórskiej.
yhhh
2015-01-21 11:17:33
o Boże... znowu ronda... Wyjedziecie z BB i nie będziecie umieli w innych miastach sobie poradzić, taka sytuacja
Kris
2015-01-23 00:16:16
Dla mnie rewelka. nie czepiałbym się teraz szczegółow, bo jedni będą biadolić że nie ma ronda na skrzydlewskiego a inni że jest za dużo rond - nie dogodzisz wszystkim. wydaje mi się że projekt jest w końcu wyważony i najlepiej byłoby teraz wszystkimi rękami i nogami go popierać, żeby nie ugrzązł w biurokratycznej machinie na uzyskiwaniu pozwolenia na budowę czy decyzji środowiskowej... a czy są jakieś realne planu budowy ulicy nowogościennej do ul. Jeżynowej? to byłaby dopiero bajka z dojazdem do lotniska/łowieckiej/wapienicy? Coś miasto w ogóle o tym myśli?
inwestycje
2015-01-23 02:29:30
Wszystkie ulice z dodatkiem "Nowo-" to dopiero luźne plany na kolejne dekady: Nowopiekarska, Nowokrakowska, Nowogościnna.
maras49
2015-01-24 14:26:04
@yhhh - ja myślę, że to przyjezdni (ci bez rond) nie poradzą sobie w naszym i nie tylko naszym mieście. Rondo jest najbardziej bezpiecznym skrzyżowaniem z płynnością ruchu. Rzecz jasna trzeba po prostu umieć spokojnie jeździć.
ciekawy
2015-01-26 11:29:00
Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego ścieżki rowerowe prowadzone wzdłuż ruchliwych ulic miasta są oddzielone chodnikiem dla pieszych. Wydaje mi się, że bezpieczniej dla pieszych byłoby odwrotnie (widzę, że jest wyjątek w projekcie przy Cieszyńskiej w rejonach przejść podziemnych - i o to chodzi - można?!).
jw.
2015-01-29 12:48:18
http://www.rybnik.pl/index.php?id=140
O_01
2015-02-02 16:12:23
Tak z ciekawości - czy to opracowanie zawiera obliczenia przepustowości projektowanego układu? A jeżeli tak, to na jaki okres prognozowy?
inwigilator
2015-02-02 18:18:19
Znając "specuf" z MZD to obliczenia robił syn cioteczny któregoś z pracownikow. Należałoby zapytać u źródła Panie Radny ;) A tak w ogóle tu nie chodzi o obliczenia tylko o to żeby jasnie pan wielmożky K. mogł szybko swoje 4 litery przemieścić do ARR w Wapienicy.
inwestycje
2015-02-02 23:11:21
@O_01: niestety nie wiem
Matrix
2015-02-05 10:48:46
Ograniczenie rozbudowy Hulanki z powodów oszczędnościowych za czasów Pana Traczyka zaczyna doskwierać mieszkańca Starego Bielsko i innych dzielnic w tym rejonie. http://wiadomosci.bielsko.info/8198-lacznik-odciazylby-stare-bielsko
mm-m
2015-02-17 10:01:03
brak przystanku przy lotnisku!!!
maras49
2015-02-17 10:19:58
@mm-m -- mam parę adresów kulistów
maras49
2015-02-17 10:21:05
oczywiście - okulistów - przepraszam za błąd
radek
2015-04-20 18:51:06
Moze przy Lidlu dlatego nie ma ronda turbinowego, ze po prostu sie tam nie zmieści. Projekty wyglądają super tylko pytanie czy dożyjemy zeby to zobaczyć? Znając ilośc protestów jaka moze sie pojawić to droga nie wiadomo kiedy powstanie. Szkoda bo jest bardzo potrzebna.
maras49
2015-04-21 17:05:56
@radek - myślę, że rondo zmieściłoby się tylko MZD jest podatne na lobbing i dlatego jest trochę rond i trochę skrzyżowań - tak troche dobrze, troche źle - czyli wilk syty i owca cała, no i Baca się cieszy :-).
krytar
2015-08-09 09:09:46
co sądzicie o ekranach przy przebudowie Cieszyńskiej? powinny być czy nie? Ciekawi mnie też dlaczego w projekcie odgradza się ekranami domy jednorodzinne, natomiast wszystkie wysokie bloki przy Cieszyńskiej pozostają bez żadnej osłony przed hałasem. Czy to ma sens? Czy w tym przypadku jest do tego jakiś przepis, czy raczej jest to decyzja urzędnika/projektanta? W projekcie widzę też ekrany po północnej stronie przy zjeździe do Wapienicy, a tam są praktycznie same biznesy, więc się martwię trochę o logikę takiego projektowania.
jag
2015-09-26 17:45:50
Rozumiem, że: 1) ludzie chcieli turbinki - no to mają (jestem za, ale...) 2) handlowcy (i nie tylko) chcieli mieć wjazd-wyjazd bezpośrednio na Cieszyńską w samym centrum - no to mają, 3) ludzie narzekali, że pasów za dużo - no to ciach... Twierdzę, że w efekcie otrzymaliśmy w centrum Wapienicy (tutaj mieszkam) większą zawalidrogę, niż ta która jest obecnie... Czy to w ogóle można sobie wyobrazić? - no bo po co wówczas ta cała przebudowa... - jeszcze większe korki niż obecnie... Niemożliwe? 1. Ruch będzie większy - tranzyt, miejscowi (i nie tylko) kręcący się w kółko między turbinkami (szkoła, przedszkole, praca, sklep, bank, itd.). 2. Obecnie istnieje możliwość skrętu w Regera (nawet prawo-skręt) - co zdecydowanie odciąża ruch przed samym pawilonem i przystankiem - tego nie będzie... 3. Do turbinki trzeba dojechać - tylko jak - jeżeli dochodzą do niej 2!!! pasy (brak wcześniejszego prawo-skrętu). Łatwo sobie wyobrazić, że lewy będzie blokowany przez zawracaczy i skręcających w Jaworzańską, natomiast prawy będzie blokowany przez skręcających w NowoRegera, autobusy i samochody z pod pawilonu ( szczególnie te skręcające w Jaworzańską lub zawracające - podwójna blokada...) Ul. Regera przy tym rozwiązaniu też będzie zakorkowana w godzinach szczytu, tak jak obecnie (może ruch będzie mniejszy, ale wbić się w turbinkę w stronę Bielska, lub w Jaworzańską - to będzie nie lada wyczyn... Najlepiej byłoby chyba tutaj połączyć ul. NowoTańskiego poprzez Regera, Dworcową (dwukierunkową) z Międzyrzecką - ewent. NowoMiędzyrzecką. Jeszcze szkoda, że zaniechano pieszo-rowerowej drogi pod nowym mostem, łączącej Os. Polskich Skrzydeł i Pn. centrum Wapienicy z drogą w stronę Zapory.
gosc
2015-10-13 12:33:30
"Ostatni bastion 6-ciu pasow zostal w rejonie skrzyzowania ze Skrzydlewskiego, przerobic na turbinke i bedzie calkiem znosnie." Zgadzam się. Tej drodze potrzebne są: Zaoranie i postawienie od zera centrum Wapienicy + bus zatoki + kilka lewoskrętów. A nie morze asfaltu na sześć pasów obok dużego osiedla

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2017
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[]
@Zadowolony O to chodzi, żeby jak najmniej ludzi jeździło samochodami na Szeroką i Czołgistów, a nie...
[Rob]
@mifal No właśnie ładnie to wygląda ale problemem tam jest nadmierna ilość pojazdów do ilości miejsc...
[maras49]
@zadowolony - zobaczysz jak te pseudo trawniki przyuliczne zazielenią się ale kolorem parkujących samochodów na...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2021330
Newsów: 247
Komentarzy: 5008
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała