inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl

Komentarzy (36)

Ronda na Międzyrzeckiej

  

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy ronda na węźle drogi ekspresowej S1 (wlot północny) z ulicą Międzyrzecką. Dotychczasowe rozwiązanie zjazdu z drogi ekspresowej na ulicę Międzyrzecką było niepraktyczne i powodowało duże „korki". Według analiz w ciągu dwóch lat wyczerpana zostanie przepustowość obecnego skrzyżowania.

Analizowano pięć sposobów udrożnienia skrzyżowania - zmianę pierwszeństwa dla lewoskrętu łącznica S1 -> ul. Międzyrzecka; budowę skrzyżowania skanalizowanego; montaż sygnalizacji świetlnej; budowę dodatkowej łącznicy po zachodniej stronie ul. Międzyrzeckiej; budowę ronda. Ostatecznie zdecydowano się na ten ostatni sposób, jako najbardziej ekonomiczny. Nowoprojektowane rondo będzie miało 32 metry średnicy zewnętrznej.

Szacuje się, że koszt tej przebudowy wyniesie 1,4 mln zł netto. Prace będą realizowane w ramach większego projektu polegającego na przebudowie całego ciągu dróg: Międzyrzecka - Cieszyńska. Termin składania ofert mija 9 kwietnia 2015. Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na wykonanie dokumentacji.

Nie będzie to jedyne rondo w ciągu ulicy Międzyrzeckiej - w ramach przebudowy ciągu dróg Międzyrzecka - Cieszyńska powstanie także rondo na południowej łącznicy z S1 oraz rondo turbinowe z ulicą Cieszyńską. Czwartym skrzyżowaniem tego typu jest wykonane w ramach przebudowy ulicy Sobieskiego rondo łączące tę ulicę z ul. Strażacką i właśnie Międzyrzecką. Pierwotnie rozważano także budowę małego ronda przy zbiegu ulicy Międzyrzeckiej, nowego odcinka Międzyrzeckiej (z wiaduktem nad torami) i ul. Zagajnik, jednakże ostatecznie zrezygnowano z tej koncepcji.

Planowana przebudowa ulicy Międzyrzeckiej dotyczyć będzie około 1650-metrowego odcinka tej ulicy. Droga będzie miała parametry nośności 115 KN/m (najwyższa, stosowana przy nowych drogach). Po przebudowie, szerokość jezdni wyniesie 7 metrów. Planuje się wykonanie obustronnego (na odcinku ul. Zagajnik - granica miasta dopuszcza się możliwość wykonania jednostronnego) chodnika o szerokości 2,00 metrów i jednostronnej 1,5-metrowej ścieżki rowerowej. Dodatkowo powstaną nowe zatoki autobusowe, oświetlenie, przejścia dla pieszych wyposażone w azyle oraz zjazdy na posesje prywatne.

Dodatkowo powstanie nowy odcinek ul. Międzyrzeckiej (o długości ok. 690 metrów), który stanowić będzie przedłużenie tej ulicy w kierunku ul. Cieszyńskiej. Od ul. Zagajnik nowy odcinek ma biec prosto, po wykonanym w latach siedemdziesiątych 7-8 metrowym nasypie (stworzonym wówczas z myślą o tej inwestycji). Następnie wiaduktem (długość ok. 68 m, wysokość ok. 7 m, szerokość ok. 17 m) nad linią kolejową i ponownie wspomnianym nasypem. Skrzyżowanie z ul. Cieszyńską na wysokości ulicy Światopełka przyjmie formę ronda turbinowego z dodatkowym wlotem z kierunku centrum miasta.

Koncepcja budowy ronda na skrzyżowaniu północnej łącznicy S1 z Międzyrzecką:

Koncepcja przebudowy ul. Międzyrzeckiej (na planach nieuwzględniono planowanego ronda na skrzyżowaniu południowej łącznicy S1 z Międzyrzecką).

Przebieg nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej od ul. Zagajnik do ul. Cieszyńskiej (plany pokazują nieaktualny projekt ronda Międzyrzecka/Cieszyńska; na planie brak także podłączenia nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej do ul. Przy Torach; aktualne plany ronda i podłączenia ul. Przy Torach zamieszczone są poniżej):

Aktualny plan budowy ronda turbinowego Międzyrzecka/Cieszyńska oraz podłączenia nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej do ul. Przy Torach:

Przekrój poprzeczny wiaduktu nad torami w ciągu nowego odcinka ulicy Międzyrzeckiej:

plany: materiały przetargowe

2015-03-08 | Dodaj komentarz
maras49
2015-03-08 14:50:49
@inwestycje: Proszę wyjaśnić rozbieżność informacji w opisie (rondo po południowej stronie będzie) oraz w podpisie pod koncepcją ronda od strony północnej, w którym pisze Pan, że ronda nie uwzględniono.
maras49
2015-03-08 14:57:36
Druga sprawa to - DW 942 rozpoczyna się na zjeździe z S-1, na którym to poranny długi rząd samochodów oczekuje na wjazd w ulice: Międzyrzecką i Rudawka (w lewo/w prawo). Właśnie ten rozjazd powinien być rozbudowany do dwóch równoległych pasów powiększając tym akumulację z jednoczesnym wyborem kierunku skrętu. (mail nr 6 - później)
inwestycje
2015-03-08 17:45:30
@maras49: Ronda po poludniowej stronie nie uwzgledniono na planach (rysunkach), ktore sa zamieszczone na blogu, natomiast w planach MZD to rondo planuje sie wybudowac.
wapienica
2015-03-08 23:03:11
Nie widzę sensu budowy ronda po stronie północnej. Tam naprawdę da się spokojnie wyjechać. Problemem korków jest tylko jedna droga wyjazdowa ze strefy ekonomicznej i nad tym MZD powinien pomyśleć.
@wapienica
2015-03-09 09:10:31
Jeżeli Ty nie widzisz potrzeby budowy ronda po stronie północnej to zalecam po pierwsze udanie się do okulisty, a po drugie wybierz się w ten rejon w dowolny dzień tygodnia tak około 7:50 i zobacz jaki korek tworzy się od skrzyżowania z Międzyrzecką, czasami zator zaczyna się zaraz za Auchanem. Większość aut nie skręca do strefy ekonomicznej tylko jedzie do Międzyrzeckiej. Oczywiście dobrze by było aby powstały tam dwa ronda, ale skoro do tej jednej decyzji MZD i GDDKiA dojrzewały tyle lat, to zapewne na drugą przebudowę poczekamy znowu 10 lat. Pocieszające, że z 2 lata temu pisałem i do MZD i do GDDKiA w sprawie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu z Międzyrzecką, więc jakiś tam kamyczek dorzuciłem od siebie, teraz trzeba zacząć im zwracać uwagę na kolejny problem i w końcu coś z tym zrobią. Jednak załamujące jest to, że nikt nie zaprojektował tych zjazdów prawidłowo, czyli z rondami, tylko teraz trzeba robić "poprawki".
...
2015-03-09 11:53:18
Czym kierowali sie ludzie projektujący ta przebudowę przy projektowaniu zatok autobusowych? Przecież tam z trudem miesci sie jeden autobus przegubowy, nie mogłyby być o 5-10 metrów dłuższe? W takiej formie kierowcy ciezko jest podjechać pod sam krawężnik zwłaszcza tylną częścią autobusu. Wszystkie zatoki na tych planach sa "skopane"
wapienica
2015-03-09 11:55:46
Z moim wzrokiem wszystko w porządku, jeżdżę tędy codziennie i codziennie tworzą się tam korki tylko o poszczególnych godzinach, gdy samochody wyjeżdżają ze strefy ekonomicznej z ul. Rudawka. Większa część tych aut, wjeżdża na wiadukt i skręca w lewo w S1 w kierunku miasta. Także problemem jest brak skomunikowania parku przemysłowego z dwupasmową Al. Gen. Andersa, która lepiej obsłuży ruch niż już tłoczna ul. Międzyrzecka.
...
2015-03-09 11:57:39
Do autora wpisu: nie otwiera sie ostatni projekt, od ul zagajnik do cieszyskiej, tzn otwiera sie tylko miniaturka, nie ma powiększenia. Wiesz może dlaczego zrezygnowano tam z ronda? Tam bedzie zwykle skanalizowane skrzyżowanie bez świateł?
inwestycje
2015-03-09 12:58:19
@...: proszę spróbować odświeżyć stronę - u mnie wszystko działa poprawnie; co do skrzyżowania - nie wiem, dlaczego zrezygnowano z ronda, na to wygląda, że powstanie tam skrzyżowanie skanalizowane
...
2015-03-09 16:14:14
Dokladnie chodzi o plik cieszmiedzy.jpg dalej jest to samo, mozna prosic jeszcze raz go podlinkowac?
inwestycje
2015-03-09 17:05:30
@...: na 100% jest dobrze podlinkowany i wyświetla się w pełnej rozdzielczości (7650x1992) - http://img135.imageshack.us/img135/8098/cieszmiedzy.jpg / proszę spróbować odświeżyć stronę Ctrl + F5
maras49
2015-03-09 18:28:06
@inwestycje - dzb - popatrzyłem na datę wykonania koncepcji i rozumiem.
maras49
2015-03-09 18:34:31
Patrząc na znaczną ilość (zagęszczenie) podporządkowanych wlotów i wjazdów bramowych zastanawiam się czy nie lepiej było spróbować przekrój jezdni 2x3,5+1x3 na pas środkowy własnie dla lewoskrętów. Główny ruch byłby płynniejszy. Wszak miejsca jest dosyć.
mazan
2015-03-09 22:33:01
Duży krok do normalności na tym węźle. Tak się składa, że większość jest do poprawy. W następnej kolejności aż się prosi o łącznicę z północnego ronda na węźle przy Auchan w kierunku ul. Rudawka i strefy przemysłowej. Idąc dalej dwa ronda turbinowe z Klubową z dedykowanymi potokami ruchu do wjazdu i zjazdu z obwodnicy zachodniej. Na węźle z Warszawską aż się prosi o jezdnie zbiorcze w głównej relacji S1. W. Rosta prowadzi w taką arterię jak ul. Architektów, co jest jakimś nieporozumieniem. Miasto całkowicie niepotrzebnie zwleka z budową Nowohałcnowskiej, to powinno mieć absolutny priorytet. Mamy to szczęście, że 3/4 miasta otoczone jest ekspresówką z 6 węzłami i trzeba to jak najlepiej wykorzystać. Na węźle z Krakowską też wielka szkoda i konserwatywne myślenie, że zdecydowano się na dwa zwykłe skrzyżowania ze światłami zamiast dużego ronda. No i Mikuszowice, znowu te światła...
darekbb
2015-03-09 23:17:40
oj tak na weżźle z krakowska powinno byc duze rondo zawsze sie zastanawiam czemu go nie ma przeciez i tak sa tam 2 wiadukty wiec koszt bylby prawie taki sam
maras49
2015-03-10 13:12:49
@inwestycje - w dalszym ciągu niekompatybilny opis z prezentowaną koncepcją nowego odcinka ul. Międzyrzeckiej. Przede wszystkim na rysunku rondo nie jest turbinowe - a jak by było to prawdopodobnie nie byłoby prawoskrętu z Cieszyńskiej (to mi nie pasuje ruchowo - mogę się mylić). Ponadto, może jednak skrzyżowanie z ul.Zagajnik będzie rondem. Proszę wkleić link do oryginalnego tekstu zamówienia publicznego. Dzb.
inwestycje
2015-03-10 15:59:45
Nie mam dostępu do aktualniejszych rysunków, dlatego nowszych nie umieszczę. Rondo turbinowe widoczne jest na zamieszczonym na blogu planie (przedostatni rysunek). Opis do każdego rysunku precyzuje, co jest na owym rysunku zamieszczone, a czego brakuje. Pozdrawiam
darekbb
2015-03-10 17:12:26
@maras49: kup sobie okulary. Na ostatnim zdjęciu z lotu ptaka widac rondo turbinowe, i prawoskret z cieszyńskiej
2w
2015-03-10 19:15:37
Wszyscy regularni użytkownicy węzłów S1-Miedzyrzecka i S1-Klubowa wiedzą, że są one totalnie skopane i nadają się do przebudowy
maras49
2015-03-11 10:29:14
@darekbb - i bez okularów widać, że zamieszczone rysunki (ten wyżej i ten niżej) nowego odcinka Międzyrzeckiej się różnią. I to nie tylko rondem. Informacja jak ma być nie jest w opisie sprecyzowana jednoznacznie. Jaki ma być projekt decyduje specyfikacja zmawiającego do zamówienia publicznego. I to było celem mojego pytania. A złośliwości zostaw sobie na forum onetowskie. Bez pozdrowienia.
maras49
2015-03-11 10:47:36
@darekbb - Bez okularów widzę różnicę. Lecz dolny rysunek mowi o Cieszyńskiej i powstał pożniej, natomiast zamieszczenie koncepcji nowego odcinka ze zwykłym rondem na skrzyżowaniu z ul. Cieszyńską data jej wykonania 2007(!) jest nietrafione i zasadniczo się różni (nie tylko rondem) czego pewnie nie zauważyłeś. Stąd moje pytanie.
darekbb
2015-03-11 12:08:24
"w dalszym ciągu niekompatybilny opis(...)Przede wszystkim na rysunku rondo nie jest turbinowe - a jak by było to prawdopodobnie nie byłoby prawoskrętu z Cieszyńskiej" Ja widzę prawoskręt na obu rysunkach, i przy turbinowym i przy 2 pasowym. A co do różnic to ja akurat nie mam problemu ze wzrokiem
maras49
2015-03-11 12:22:23
Cieszę się, że z Pańskim wzrokiem ok - ale dalej twierdzę, że opis nie jest kompatybilny z zaprezentowanymi rysunkami - a właściwie to rysunki nie oddają w całości pełnię treści opisu. O jeden rysunek za dużo.Pozdrawiam i dziekuję za dyskusję.
Inny uzytkownik
2015-03-11 14:30:16
Kurde gosciu, wez wyluzuj z tymi opisami. Nie jestesmy rada ministrow, ten adres to nie jest oficjalne zrodlo informacji urzedu miejskiego tylko prowadzony przez czlowieka z wielka pasja i zaangazowaniem blog gdzie autor umieszcza informacje o ktorych normalnie nie mielibyscie pojecia. Watpie w wasze checi sprawdznia stron projektantow, mzd i um. Dlatego autorowi bloga naleza sie wielki podziekowania. Masz Pan jak na patelni, stara koncepcje i nowa koncepcje gdzie roznice Sa widoczne.
darekbb
2015-03-11 19:30:59
Otóż to, ja nie czepiam sie rysunków i uważam ze im więcej tego tym lepiej, tylko gościa ktory szuka ewidentnie dziury w całym zamiast cieszyć się z tego co jest, a sam nie widzi prawoskretu ktory jest widoczny czarno na białym
miras
2015-03-11 21:30:15
Wiadomo kiedy ma być zrealizowany wiadukt nad torami i połączenie z Cieszyńską?
inwestycje
2015-03-11 21:47:11
Razem z całą inwestycją związaną z przebudową Międzyrzeckiej i Cieszyńskiej - rozpoczęcia robót można się spodziewać w 2016 roku (w drugiej połowie).
Fred
2015-03-15 10:26:46
Powrocil juz moze pomysl o przylaczenie gminy wilkowice i jaworze do Bielska? Kozy raczej by sie nie zgodzily, czechowice za duze. Miasto by zyskalo nowe dzielnice domkow jednorodzinych co uzasadnialoby zmiane planow zagospodarowania czesci miasta np komorowic na wyzsza i gestsza zabudowe
Wojciechowski
2015-03-15 13:25:34
@Fred Nie widzę większego sensu sztucznego przyłączania do Bielska-Białej wyraźnie oddzielonej od niego przez góry gminy Wilkowice i nieco mniej oddzielonej nimi gminy Jaworze... To już bardziej prawdopodobna jest równie mniej wyobrażalna secesja Wapienicy.
fred
2015-03-15 15:35:02
a tak SE tylko myslalem. Bo dzieki S69, z buczkowic i Wilkowic jestem w stanie szybciej dostac sie do centrum Bielska niz z polnocnych terenow Bielska np Komorowic :) Ekspansja ulicy Cieszynskiej takze zwiekszy dostepnosc Jaworza. Do Bystrej i Jaworza jezdzi juz miejski autobus. Poza tym przyklad Rzeszowa pokazuje, ze taki rozrost pomaga. Inwestorzy czesto patrza na statystyki. Ten ruch dodalby miastu okolo 19 tysiecy mieszkancow a na bielsko moznaby popatrzez z innej, szerszej perspektywy. Bylyby prawdziwe przedmiescia i troche bardzej prawdziwe (w perspektywie) centrum.
Fred
2015-03-15 15:39:33
a no i jeszcze dodam, mam nadzieje ze mnie nie zabijecie, ze mimo wszystko szkoda tych drzew na Cieszynskiej. Fajnie tak zielono sie wjezdzalo do miasta. patrze na google street view bo obecnie siedze sobie za granica. Tutaj (przynajmniej w Anglii) takie aleje ze starymi PRZYCINANYMI I ZADBANYMI, gestymi od lisci drzewami podwyzszaja wartosci nieruchomosci :) ale tak jak mowie ktos te drzewa musi przycinac zeby byly zdrowe i nie zagrazaly katastrofa
mmm
2015-03-16 17:57:25
Do Jaworza nie jeździ autobus miejski. Jaworze by się nie zgodziło na przyłączenie.
oldpet
2015-04-11 07:32:41
Plany polaczen jakie zostaly zrobione na zjezdzie z S1 podczas wspanialej modernizacji byly chyba wziete z lat 90 gdzie kilka samochodow poruszalo sie po drodze. Pracuje w strefe ekonomicznej i bardzo dobrze znam temat wyjazdu z niej w dowolnym kierunku. Zapraszam w godzinach 14:20 niechaj projektanci i mysliciele zerkna albo niech zapytaja ludzi co mysla... Kpina w 21 wieku zrobic cos takiego. Made in Poland to pasuje
qwerty
2015-04-20 21:16:48
Dzisiaj przed 8ma korek sięgnął węzłą pod Auchan. Trzeba było się włączać do ruchu na ekspresówce praktycznie bez pasa rozbiegowego.
AL
2015-05-12 22:26:40
Są gdzieś dostępne plany podłączenia nowego zakładu GE do drogi serwisowej przy S1 (to ta wzdłuż S1 przy Toyocie i hurtowni Róża).
nick
2015-06-18 00:01:25
a może eksperci z opłotów miasta daliby se siana z ogródka i pozostawili kwestie skrzyżowań mieszkańcom najbliżej usytuowanych nieruchomości wzdłuż planowanych inwestycji.
Komentarzy (8)

Kamienica na zakręcie

  

Zarząd Gospodarki Miejskiej ogłosił przetarg na remont elewacji frontowej okazałej kamienicy przy ulicy Grażyńskiego 67. Od 2013 roku trwają etapowane prace mające przywrócić ten budynek do świetności (wyremontowano m.in. elewację ściany szczytowej). Ten czterokondygnacyjny budynek powstał ok. 1914 roku z przeznaczeniem dla robotników fabryk.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 5 miesięcy na zakończenie prac. Termin składania ofert cenowych mija 23 marca 2015.

Szacowany koszt prac to 376.000 zł brutto.

W 2015 roku, ZGM planuje także remont kolejnych 7 kamienic [w nawiasie szacunkowy koszt brutto]:

  • ul. 11 listopada 7 [434.000 zł]
  • ul. 11 listopada 42 [356.000 zł]
  • ul. 11 listopada 49 [360.00 zł]
  • ul. 11 listopada 50 [367.000 zł]
  • ul. Orkana 16 [611.000 zł]
  • ul. Broniewskiego 38 [270.000 zł]
  • ul. Stojałowskiego 15 [120.000 zł]

foto: Gaj777

projekty: materiały przetargowe

2015-03-07 | Dodaj komentarz
Andrzej
2015-03-07 13:10:58
Pytanie "z innej beczki": co się stało z tak szumnie ongiś wprowadzonym pilotażowo system oznaczeń ulic ibudynków SIM? Zaledwie kilka ulic lub placów go ma.
Marcin
2015-03-07 13:37:34
SIM w dodatku jest martwy, bo w dzielnicach peryferyjnych jest oznakowanie takie jak w śródmieściu, a miało być inne kolorystycznie.
Filip
2015-03-07 13:43:06
Nie ma kasy na jego dalsza realizacje. Oznaczenia są tylko w Śródmieściu (brązowe) oraz w Cyganskim Lesie (białe). Docelowo całe miasto ma być "białe" oprócz zabytkowego centrum (brązowe).
Hahahaha
2015-03-08 02:30:15
W Cygańskim lesie jest oznaczonych tylko kilka miejsc.
Marcin
2015-03-08 10:11:52
W kilku miejscach w Komorowicach wiszą tabliczki w malowaniu śródmiejskim (np. dawny Bliźniak, rondo NSZ).
Filip
2015-03-09 00:49:46
Niektórzy na własną rękę organizują podobne tabliczki albo tylko w podobnym wzorze (często spotykane czarne plastikowe). Tylko gdzieniegdzie w Cygańskim Lesie są oryginalne.
Marcin
2015-03-09 11:08:30
Na rondzie NSZ mówimy o kierunkowskazie na słupku (typu Kino 800 metrów etc.) więc to na pewno inicjatywa miasta.
Marcin
2015-03-09 11:10:54
Widać to na Google Street View: https://goo.gl/maps/7gbzQ
Komentarzy (19)

Droga w stanie królewskim

  
Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na przebudowę ostatniego odcinka ulicy Sobieskiego (etapu III). Droga zostanie przebudowana na odcinku 1128 metrów, pomiędzy ulicami Kupiecką a Wołyńską. Pozostałe fragmenty drogi zostały przebudowane w poprzednich latach - pierwsze prace rozpoczęto 11 lat temu, w 2004 roku.

W ramach prac oprócz poszerzenia (do 7 metrów) i wyprofilowania drogi powstaną m.in. chodniki (2-metrowe po południowej, 1,5-metrowe odcinkami po północnej stronie) oraz zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi.

Całość prac ma zostać wykonana do końca 2016 roku. Szacuje się, że prace pochłoną ok. 10,7 mln zł.

Plany:

plany: materiały przetargowe

2015-02-17 | Dodaj komentarz
maras49
2015-02-18 11:23:13
wreszcie będzie można ruszyć ul.Sobieskiego (królewska nazwa) na zachód - do Wiednia :-).
bb&sb
2015-02-18 19:06:03
taki krótki odcinek budować w 19 miesięcy!?!? z opóźnieniami to znowu mamy dwa lata utrudnień! ZGROZA
inwestycje
2015-02-18 20:49:12
@bb&sb: udałoby się ten odcinek wybudować szybciej, ale miasto nie ma pieniędzy, dlatego musi dzielić tę inwestycję na dwa lata budżetowe; jeśli miasto pozyska dodatkowe środki finansowe (schetynówki?), wówczas prace zostaną przyspieszone
wapienica.org
2015-02-18 20:59:31
Fajnie, że ul. Sobieskiego będzie cała wyremontowana. Obsługiwać będzie zapewne część ruchu podczas remontu ul. Cieszyńskiej. Miasto powinno też rozwiązać problem dojazdu do parku przemysłowego w Wapienicy, MUSI powstać połączenie również od strony Al. Gen. Andersa, już teraz tworzą się spore korki, a przecież buduje się siedziba koncernu GE.
gośćbb
2015-02-19 20:01:10
do @inwestycje: wiesz może kiedy ma rozpocząć się przebudowa Żywieckiej na wysokości stadionu i czy są już jakieś plany tej drogi?
inwestycje
2015-02-19 21:10:57
@gośćbb - parę postów wstecz dokładnie opisywałem planowaną przebudowę Żywieckiej: http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,3730.html
Wojciechowski
2015-02-20 10:51:21
@wapienica.org Taki łącznik z S1 to mógłby być jedynie doprowadzony do węzła Auchan.
gośćbb
2015-02-20 13:47:40
@inwestycje - tak, wiem czytałem ale pytałem tylko czy pojawiła się już jakaś konkretna data rozpoczęcia prac. I jeszcze jedno pytanie, nie wiem może jest to na projekcie ale się niestety nie znam, z tego co słyszałem Żywiecka na wysokości stadionu ma być podobno obniżona do poziomu dolnej trybuny, czy to prawda?
wapienica.org
2015-02-21 16:28:47
@Wojciechowski CH Auchan zapewne nie zgodzi się z doprowadzeniem łącznika do ronda, spowodowałoby to zakorkowanie obu rond. Ponadto są one za małe, mimo trzech wlotów są jednokierunkowe na dwóch z nich, dzięki temu nie dochodzi do kolizji i wymuszeń na tak małym rondzie (po północnej stronie S1).
inwestycje
2015-02-22 04:05:31
@gośćbb: konkretna data będzie dopiero wtedy, gdy zapewnione będzie finansowanie i ogłoszony (rozstrzygnięty) zostanie przetarg; prace ruszą nie wcześniej niż w 2017; na temat szczegółowych rozwiązań nie mogę powiedzieć nic więcej, poza tym, co pisałem na blogu (o obniżeniu poziomu drogi pierwszy raz słyszę - projekt, którym dysponuję tego nie przewiduje)
inwestycje
2015-02-22 04:16:07
@wapienica.org @Wojciechowski: takie łączniki są ujęte w studium zagospodarowania - http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2335.html; Na północny fragment tej drogi jest też uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego; ten łącznik na północ od S1 budowany ma być w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli częściowo z pieniędzy miejskich, a częściowo ze środków przedsiębiorstw, które użytkować będą tę drogę; Auchan nie jest właścicielem węzła, więc nie ma co się nie zgadzać...
Adamsky
2015-02-23 09:15:31
@goścbb/ dokładnie to samo zauważyłem po meczu z Cracovią, jest ok 0,5-1m różnicy pomiędzy poziomem nowego stadionu a obecną ul. Żywiecką, więc różnica na pewno zostanie zniwelowana. Takich informacji nie zobaczysz na ogólnych planach przebudowy, potrzebujesz niwelety drogi.
MadMen
2015-02-23 12:42:33
Niestety na dofinansowanie ze schetynówki nie można liczyć. Prócz samej przebudowy i zastosowanych rozwiązań punktowane są kryteria dotyczące ułatwienia dostępu do obiektów użyteczności publicznej - instytucji publicznych, do przedsiębiorstw itd. Także szansa jest niewielka, aby uzyskać punkty w ramach tych kryteriów. Z resztą z tego co się orientuję, Miasto próbowało i występowało już kiedyś o środki na przebudowę Sobieskiego w ramach NPPDL, niestety bez oczekiwanego skutku.
inwestycje
2015-02-23 21:12:32
@Adamsky: według niwelety jezdnia będzie na tej samej wysokości, co obecnie
gośćbb
2015-02-24 12:01:17
rozmawiałem z jednym z podwykonawców którzy pracują przy stadionie i dowiedziałem się że mają też wymieniać kostkę na chodniku wzdłuż stadionu przy Żywieckiej ale dopiero przy przebudowie drogi i z tego co się dowiedziałem to na pewno droga będzie obniżona ze względu na dużą różnice poziomów na wysokości pierwszej kasy. Na jednym z forów znalazłem projekt ogrodzenia stadionu na którym uwzględniona jest też Żywiecka i wygląda ona tam trochę inaczej niż na tym projekcie który się tu znajduje.
maras49
2015-02-27 17:30:42
@gośćbb - nie wiem jak sobie kolega wyobraża obniżenie jezdni o 1/2 metra ? Przecież wszystkie sieci uzbrojenia stracą normatywną głębokość przykrycia (strefa przemarzania gruntu), co generuje duże koszty ich przebudowy i wydłuża czas realizacji. Ponadto odtworzenie konstrukcji jezdni to jest wykop o następny ok.1 metr głębiej, celem wykonania nowej konstrukcji jezdni. W sumie trzeba wykopać ok 1,5 m.
gośćbb
2015-02-28 21:34:40
@maras49 - w takim razie może chodziło mu o obniżenie chodnika, nie wiem dokładnie jak to zrobią ale dowiedziałem się od jeszcze jednej osoby że na pewno chodnik wzdłuż stadionu ma iść na wysokości trybuny
Filip
2015-02-28 22:53:25
Sam chodnik przecież może być niżej niż jezdnia i nie będzie to zbytni koszt.
marsas49
2015-03-01 14:25:08
No tak: najpierw chodziło o ulicę - i to "na pewno" w wpisie wyżej, teraz "może" chodnik będzie obniżony, a co faktycznie będzie to tylko gdybanie. Proponuję najpierw sprawdzić dokładnie, lub zapytać - może ktoś wie. Najlepiej wysłać maila z pytaniem do administratora drogi lub inwestora stadionu.
Komentarzy (29)

Cieszyńskie turbiny

  
Miejski Zarząd Dróg udostępnił dziś najnowszą wersję (zobacz poprzednią wersję) koncepcji projektowej dla planowanej przebudowy ulic Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej.

Poza pewnymi drobnymi zmianami (np. rezygnacją z budowy jezdni zbiorczej po północnej stronie Cieszyńskiej, na odcinku Trzech Diamentów - Nowogościnna), najważniejszymi i najbardziej zauważalną zmianą jest zastąpienie dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w centrum Wapienicy - rondami turbinowymi. Mowa tu o skrzyżowaniach ulicy Cieszyńskiej z Międzyrzecką i Jaworzańską oraz Wapienicką i nowym odcinkiem Tańskiego.

Plan orientacyjny:

Plan szczegółowy:

2015-01-19 | Dodaj komentarz
Matrix
2015-01-19 22:12:26
Wszystko w dobrym kierunku tylko dlaczego na skrzyżowaniu ze Skrzydlewskiego nie będzie ronda??
Matrix
2015-01-19 22:16:59
Do skrętu w ulicę Spółdzielców przydał by się prawo skręt i ta nieszczęsna ścieżka rowerowa, która kończy się przy ulicy Saperów, zamiast podciągnąć ją do pasów rowerowych na Babiogórskiej???
Marcin
2015-01-20 07:49:23
Wojna o liczbę pasów na Cieszyńskiej za 3, 2, 1...
Nowohałcnowska
2015-01-20 09:54:03
Czemu niema RONDA przy Lidlu! Kolejna zmiana, a projektant siedzi i zawija sreberka.
anafik
2015-01-20 10:10:47
Jak można było nie pociągnąć dalej ścieżki rowerowej? Brak słów. Ekrany akustyczne natomiast "zgrabnie"upchane. Jest więc szansa, że uda się wydać konkretne środki.
M.
2015-01-20 14:28:09
Jaki planowany czas wykonania inwestycji?
Yanek
2015-01-20 15:04:56
Muszę powiedzieć że jest coraz lepiej, konsultacje społeczne odniosły skutek, BRAVO!!!
Matrix
2015-01-20 15:30:37
Brak ronda przy Skrzydlewskiego przy Lidlu to paranoja. Widać, że MZD nie ma w ogóle pomysłu na tą ulicę. Pan Waluś tłumaczył, że nie może być rond po wyliczenie nie puszczają, a tu nagle rondo Niemena zostaje i do tego inne powstają.
mazan
2015-01-20 15:34:19
Ostatni bastion 6-ciu pasow zostal w rejonie skrzyzowania ze Skrzydlewskiego, przerobic na turbinke i bedzie calkiem znosnie.
inwestycje
2015-01-20 19:19:33
@M. - połowa 2016 - koniec 2018
wikin
2015-01-20 20:56:19
Czasem warto zapoznać się z lokalną specyfiką. Po co ścieżka rowerowa wzdłuż śmierdzącej ulicy i przy stacji benzynowej. Do Babiogórskiej można się spokojnie dostać zupełnie pustymi uliczkami Smolną i Cisową. Ta ostatnia po remoncie z kostki. Pomijając już fakt, że o wiele bezpieczniejsze dla rowerzystów są i o wiele więcej rowerzystów porusza się po uliczkach równoległych do Babiogórskiej niż po wydzielonych pasach na Babiogórskiej.
yhhh
2015-01-21 11:17:33
o Boże... znowu ronda... Wyjedziecie z BB i nie będziecie umieli w innych miastach sobie poradzić, taka sytuacja
Kris
2015-01-23 00:16:16
Dla mnie rewelka. nie czepiałbym się teraz szczegółow, bo jedni będą biadolić że nie ma ronda na skrzydlewskiego a inni że jest za dużo rond - nie dogodzisz wszystkim. wydaje mi się że projekt jest w końcu wyważony i najlepiej byłoby teraz wszystkimi rękami i nogami go popierać, żeby nie ugrzązł w biurokratycznej machinie na uzyskiwaniu pozwolenia na budowę czy decyzji środowiskowej... a czy są jakieś realne planu budowy ulicy nowogościennej do ul. Jeżynowej? to byłaby dopiero bajka z dojazdem do lotniska/łowieckiej/wapienicy? Coś miasto w ogóle o tym myśli?
inwestycje
2015-01-23 02:29:30
Wszystkie ulice z dodatkiem "Nowo-" to dopiero luźne plany na kolejne dekady: Nowopiekarska, Nowokrakowska, Nowogościnna.
maras49
2015-01-24 14:26:04
@yhhh - ja myślę, że to przyjezdni (ci bez rond) nie poradzą sobie w naszym i nie tylko naszym mieście. Rondo jest najbardziej bezpiecznym skrzyżowaniem z płynnością ruchu. Rzecz jasna trzeba po prostu umieć spokojnie jeździć.
ciekawy
2015-01-26 11:29:00
Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego ścieżki rowerowe prowadzone wzdłuż ruchliwych ulic miasta są oddzielone chodnikiem dla pieszych. Wydaje mi się, że bezpieczniej dla pieszych byłoby odwrotnie (widzę, że jest wyjątek w projekcie przy Cieszyńskiej w rejonach przejść podziemnych - i o to chodzi - można?!).
jw.
2015-01-29 12:48:18
http://www.rybnik.pl/index.php?id=140
O_01
2015-02-02 16:12:23
Tak z ciekawości - czy to opracowanie zawiera obliczenia przepustowości projektowanego układu? A jeżeli tak, to na jaki okres prognozowy?
inwigilator
2015-02-02 18:18:19
Znając "specuf" z MZD to obliczenia robił syn cioteczny któregoś z pracownikow. Należałoby zapytać u źródła Panie Radny ;) A tak w ogóle tu nie chodzi o obliczenia tylko o to żeby jasnie pan wielmożky K. mogł szybko swoje 4 litery przemieścić do ARR w Wapienicy.
inwestycje
2015-02-02 23:11:21
@O_01: niestety nie wiem
Matrix
2015-02-05 10:48:46
Ograniczenie rozbudowy Hulanki z powodów oszczędnościowych za czasów Pana Traczyka zaczyna doskwierać mieszkańca Starego Bielsko i innych dzielnic w tym rejonie. http://wiadomosci.bielsko.info/8198-lacznik-odciazylby-stare-bielsko
mm-m
2015-02-17 10:01:03
brak przystanku przy lotnisku!!!
maras49
2015-02-17 10:19:58
@mm-m -- mam parę adresów kulistów
maras49
2015-02-17 10:21:05
oczywiście - okulistów - przepraszam za błąd
radek
2015-04-20 18:51:06
Moze przy Lidlu dlatego nie ma ronda turbinowego, ze po prostu sie tam nie zmieści. Projekty wyglądają super tylko pytanie czy dożyjemy zeby to zobaczyć? Znając ilośc protestów jaka moze sie pojawić to droga nie wiadomo kiedy powstanie. Szkoda bo jest bardzo potrzebna.
maras49
2015-04-21 17:05:56
@radek - myślę, że rondo zmieściłoby się tylko MZD jest podatne na lobbing i dlatego jest trochę rond i trochę skrzyżowań - tak troche dobrze, troche źle - czyli wilk syty i owca cała, no i Baca się cieszy :-).
krytar
2015-08-09 09:09:46
co sądzicie o ekranach przy przebudowie Cieszyńskiej? powinny być czy nie? Ciekawi mnie też dlaczego w projekcie odgradza się ekranami domy jednorodzinne, natomiast wszystkie wysokie bloki przy Cieszyńskiej pozostają bez żadnej osłony przed hałasem. Czy to ma sens? Czy w tym przypadku jest do tego jakiś przepis, czy raczej jest to decyzja urzędnika/projektanta? W projekcie widzę też ekrany po północnej stronie przy zjeździe do Wapienicy, a tam są praktycznie same biznesy, więc się martwię trochę o logikę takiego projektowania.
jag
2015-09-26 17:45:50
Rozumiem, że: 1) ludzie chcieli turbinki - no to mają (jestem za, ale...) 2) handlowcy (i nie tylko) chcieli mieć wjazd-wyjazd bezpośrednio na Cieszyńską w samym centrum - no to mają, 3) ludzie narzekali, że pasów za dużo - no to ciach... Twierdzę, że w efekcie otrzymaliśmy w centrum Wapienicy (tutaj mieszkam) większą zawalidrogę, niż ta która jest obecnie... Czy to w ogóle można sobie wyobrazić? - no bo po co wówczas ta cała przebudowa... - jeszcze większe korki niż obecnie... Niemożliwe? 1. Ruch będzie większy - tranzyt, miejscowi (i nie tylko) kręcący się w kółko między turbinkami (szkoła, przedszkole, praca, sklep, bank, itd.). 2. Obecnie istnieje możliwość skrętu w Regera (nawet prawo-skręt) - co zdecydowanie odciąża ruch przed samym pawilonem i przystankiem - tego nie będzie... 3. Do turbinki trzeba dojechać - tylko jak - jeżeli dochodzą do niej 2!!! pasy (brak wcześniejszego prawo-skrętu). Łatwo sobie wyobrazić, że lewy będzie blokowany przez zawracaczy i skręcających w Jaworzańską, natomiast prawy będzie blokowany przez skręcających w NowoRegera, autobusy i samochody z pod pawilonu ( szczególnie te skręcające w Jaworzańską lub zawracające - podwójna blokada...) Ul. Regera przy tym rozwiązaniu też będzie zakorkowana w godzinach szczytu, tak jak obecnie (może ruch będzie mniejszy, ale wbić się w turbinkę w stronę Bielska, lub w Jaworzańską - to będzie nie lada wyczyn... Najlepiej byłoby chyba tutaj połączyć ul. NowoTańskiego poprzez Regera, Dworcową (dwukierunkową) z Międzyrzecką - ewent. NowoMiędzyrzecką. Jeszcze szkoda, że zaniechano pieszo-rowerowej drogi pod nowym mostem, łączącej Os. Polskich Skrzydeł i Pn. centrum Wapienicy z drogą w stronę Zapory.
gosc
2015-10-13 12:33:30
"Ostatni bastion 6-ciu pasow zostal w rejonie skrzyzowania ze Skrzydlewskiego, przerobic na turbinke i bedzie calkiem znosnie." Zgadzam się. Tej drodze potrzebne są: Zaoranie i postawienie od zera centrum Wapienicy + bus zatoki + kilka lewoskrętów. A nie morze asfaltu na sześć pasów obok dużego osiedla
Komentarzy (15)

Kamienice z nowymi elewacjami

  

Zarząd Gospodarki Miejskiej zakończył remonty elewacji kilku zabytkowych kamienic w Bielsku-Białej. O szczegółach konkretnych realizacji informowałem w poprzednich wpisach. Czas na porównania, przed i po:

Partyzantów 5:

Cieszyńska 39:

11 Listopada 48:

Plac Wojska Polskiego 5:

11 Listopada 46:

11 Listopada 64:

Dubois 4:

Stojałowskiego 19:

Piłsudskiego 46:

W następnych latach ZGM planuje remonty elewacji kolejnych kamienic:

2015:

ul. 11 listopada 7, 42, 49, 50,
ul. Orkana 16,
ul. Grażyńskiego 67,
ul. Broniewskiego 38.


2016:

ul. 11 listopada 61, 63, 65,
ul. Partyzantów 29,
ul. Komorowicka 15,
ul. Cechowa 10,
plac Żwirki i Wigury 11,
ul. Pocztowa 16,
ul. 1 Maja 44-45,
ul. W. Stwosza 7.


2017:

ul. Waryńskiego 2,
ul. Wyzwolenia 6a,
ul. Barlickiego 1 (gzymsy),
ul. Sobieskiego 9 i 11,
ul. Trakcyjna 16,
ul. Łukowa 5.


2018:

ul. Lipnicka 64, 66, 70,
ul. Komorowicka 8 i 10.

fotografie: ZGM

2014-12-11 | Dodaj komentarz
Matrix
2014-12-12 00:07:26
Plan remontów ambitny. Może remont kamienic na 11 listopada ożywi trochę to ulicę. Miasto powinno więcej pieniędzy wydawać na remonty, widać jak to zmienia otoczenie. Dziś jechałem ulicą Piłsudskiego, remont kamienicy na przeciwko szkoły nr 9 powala odrestaurowaniem. Jestem tylko ciekaw jak długo kamienica ta będzie żółta.
Arti
2014-12-12 11:19:27
A co Rynkiem i ulicami do niego przylegajacymi? Rynek to wizytówka miasta mimo wszystko. Większość miast dba o to, żeby chociaż rynek wyglądał ładnie. W Bielsku nie ma sie za bardzo czym chwalić...a Rynek czy ul. 11 listopada to pięknie położone miejsca...Problemy z własnością czy coś innego bo tego nie rozumiem.
Marcin
2014-12-12 12:24:33
Prawda jest taka, że nasze centrum to jeden wielki parking z ruchem kołowym sztucznie wtłaczanym w samo serce centrum. Dodatkowo brak komunikacji miejskiej i zamordowanie jej przez Kasztelana doprowadziło, że po centrum nie ma kto spacerować.
Münchner
2014-12-12 14:26:55
Zgadzam sie z Marcinem. Plany wladz lokalnych na rozwoj miast sa rodem z lat 60/70-tych. Mnogosc galerii handlowych zabija centrum B-B, a polityka zwiazana z transportem i komunikacja miejska sprawia, ze ulice sa tylko parkingiem dla tych galerii.
wapienica.org
2014-12-12 23:29:17
1. Dlaczego zaprzestane zostały remonty kamienic na bielskiej starówce? Z tego co widać to w latach 2015-2018 żadna z kamienic znajdujących się w tym miejscu nie zostanie wyremontowana. 2. Czy elewacja kamienic przy ruchliwych drogach (np. Patyzantów) została zabezpieczona przeciw brudzeniu, czy będzie można go zmyć po kilku latach?
inwestycje
2014-12-13 00:34:52
Wymienione tutaj są kamienice, za których remont odpowiedzialny będzie ZGM. W obrębie Rynku mają być również remontowane kolejne kamienice (choć w małej ilości).
deutz
2014-12-15 20:08:08
Renowacja kamienic w ciągu 3 Maja ma średni sens bez ograniczenia ruchu w centrum. Zero perspektywicznego myślenia o komunikacji miejskiej, tylko wpycha się te samochody w centrum.
anafik
2014-12-16 12:49:08
Z Marcinem trudno się nie zgodzić. Uwolnić serce miasta - od tego trzeba zacząć. Priorytetem na dziś powinno być wprowadzenie znaczących ograniczeń dla ruchu samochodowego i miejsc parkingowych w ścisłym centrum. W tym mieście nie pojawią się turyści dopóki nie będzie możliwości zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia bez samochodów w tle.
100%BB
2014-12-17 12:48:42
Kierowcy mają wybór! Są dwie obwodnice miasta i to od nich zależy którą drogą się wybierają w kierunkach Szczyrk, Żywiec. Sprawa już była wałkowana w mediach, wypuszczą ruch na obwodnice, stracą nie tylko galerie ale także dobiją drobniejszych handlarzy w centrum miasta. Komunikacja miejska sama w sobie też nie jest rozwiązaniem, ponieważ ludzie, którzy mają samochody, nie chcą korzystać z tego przewoźnika, skoro pieczywo do sklepu osiedlowego zamiast nóg, używają samochodu. Trudno będzie ludzi oduczyć korzystania z samochodu zwłaszcza kiedy wybierają się na zakupy do centrum miasta. Co do kamienic na Starówce, to właściwie kasa idzie z budżetu miasta na rok 2015 przewidziane jest wg. założeń budżetowych 1.9 miliona złotych, a do tego remonty przeprowadzają inwestorzy prywatni. Tak czy owak miasto i ZGM, powinni robić co się da aby zdobyć pieniądze ze środków UE. O ile to będzie możliwe, ponieważ za własne pieniądze to wykonają niewielką część planu. Zwłaszcza trzeba zadbać o remonty kamienic w okolicach dworca PKP, chodzi zwyczajnie o wywarcie pozytywnego wrażenia na turystach. Niestety plany ZGM-u jak widzę nie obejmują np. ul 3-go maja w tym kamienic w okolicach Hotelu President, co także jest ważne z estetycznego punktu widzenia. Mało kamienic bedzie wyremontowanych na głównym deptaku 11-Listopada nie mówiąc już o Barlickiego, Cechowa, Szkolna, Krótka, Łukowa. Pracy więcej niż kasy. Zwłaszcza, że te remonty są prowadzone punktowo i nie maja one jakiegoś planu ciągłości inwestycji. Pewnie chodzi o obiekty najstarsze a jednocześnie będące pod ochroną konserwatora zabytków. Nie samochody są najgorszym wrogiem elewacji kamienic, a właśnie pseudoartyści oraz dymiące kominy z powodu palenia w starych piecach których u nas jest u nas jeszcze bardzo dużo. Paradoksalnie lekka zima to mniej jak rok temu czy obecnie jak sie zapowiada, to mniej intensywnego palenia w piecach, lepsze powietrze i mniej zanieczyszczeń.
Jacek
2014-12-17 15:55:53
Miasto wydaje wielkie miliony na niepotrzebny stadion a centrum zaniedbane z planem zaledwie kilku remontów rocznie. Czyli jak to w trzecim świecie.
frankfurt
2014-12-17 20:18:44
pozdrawiam, ogladalem wypowiedz starego i zarazem nowego "Prezydenta" na temat przewidzianych inwestycji na lata do 2018 roku. W skrocie: boiska, przedszkola, DROGI....nic ale absolutnie nic!! na temat przyszlosci komunikacji miejskiej w bielsku!??....wlasnie teraz do roku 2020 jest mozliwosc uzyskania do 70% dofinansowania z EU do projektow przyszlosciowych....obecnie istnieje lesli dobrze policzylem 49 linii autobusowych?? po co?...."Rezydent" twierdzi z duma ze zamierza zakupic kolejne nowe autobusy.....czy w tym miescie nie ma powaznych ludzi ktorym zalezaloby na "ekologicznym" przyszlosciowym rozwoju miasta? (np. tramwaj - z tradycja w tym miescie czy tanszy trolejbus). Olsztyn z duma odbudowal linie tramwajowa ktorej koszty zastaly w 80% pokryte z funduszy EU.... cz ktos wie o co tu chodzi??
100%BB
2014-12-24 14:59:20
Tak prawdę mówiąc, to ZGM, w ciągu ulicy 11-go Listopada, ma wyremontowanych znaczną większość kamienic. Reszta na to wygląda jest własnością instytucji i osób prywatnych. Z tego co udało mi się policzyć, idąc głównym deptakiem na tym całym odcinku zostało do wyremontowania nieco ponad 30 kamienic- elewacji. Jednak jeszcze tylko na kilku z nich znajdują się tabliczki, informujące, że budynek jest własnością ZGM-u. Tak więc te kamienice w ciągu kolejnych dwóch lat zostaną poddane gruntownej modernizacji co najmniej od strony estetycznej. Jak zmobilizować efektywnie właściciela prywatnego do remontów swoich budynków, to już jest inna sprawa, a przynajmniej ich dobra wola. Pieniądze można mieć, ale chęci do wydawania ich na inwestycje w remont kamienicy ( np. elewacji ) już niekoniecznie.
stork
2015-01-14 08:30:03
Z innej beczki. Trwa wycinka powyżej osiedla Sarni Stok w kierunku Trzech Lipek. Czy wie ktoś co się tam szykuje?
tymon
2015-02-18 10:43:01
Witam. mam pytanie: czy autor bloga orientuje się może co się dzieje na ul. Rynek pod numerem 10? Ponieważ od kilku tygodni widać tam jakieś działania, jest też wywieszony baner wykonawcy inwestycji. Czy to jest osoby prywatnej czy ZGMu? ps.dobra foto archiwizacja zmian w BB.
inwestycje
2015-02-18 20:47:27
@tymon: Rynek 10 to prywatna kamienica; niestety nie wiem, co się tam dzieje

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2017
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[GustawIIAdolf]
Odnośnie Lwowskiej. Spółdzielnia rozwiesila w tym tygodniu informacje o wycince drzew znajdujących się na...
[GustawIIAdolf ]
Ktoś coś słyszał o statusie budowy parkingu przy ulicy Lwowskiej? @Inwestycje? Spółdzielnia mieszkaniowa rozsiesila ogłoszenia...
[Fred]
Kazda inwestycje nawet ta najmniejsza poprzedza projekt ktory w wiekszym badz mniejszym stopniu jest konsultowany...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2122725
Newsów: 251
Komentarzy: 5123
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała