inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl

Komentarzy (16)

Jeszcze cięższe losu koleje

  

Jeszcze parę dni temu pisałem o pewnych szansach na realizację rewitalizacji linii kolejowej nr 139 (E65) odc. Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała, którą planowano sfinansowanać z unijnego instrumentu CEF - Łącząc Europę. Po opublikowaniu projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku opis tych szans można ograniczyć do dwóch słów: "bardzo nikłe". Jak się okazało, mimo umieszczenia inwestycji w Kontrakcie Terytorialnym oraz szumnie ogłaszanym „Programie dla Śląska - Śląsk 2.0", w projekcie Krajowego Programu Kolejowego, który jest kluczowym dokumentem dla planów rozwoju kolei do roku 2023, linia ta znajduje się na liście rezerwowej. Oznacza to w praktyce, że szanse na jej realizację są bliskie zeru...

Widać zatem, że nadproduktywność dotycząca różnych, zupełnie nic nie znaczących dokumentów, nie przekłada się w żaden sposób na ich rzetelność, osadzenie w realiach i możliwość wprowadzenia w życie. W jakim celu tego typu dokumenty są tworzone - pojąć nie mogę.

2015-07-09 | Dodaj komentarz
Fred
2015-07-10 13:41:12
Nie pozostaje nic innego jak wyniesc sie z Bielska do innego miasta gdzie sa mozliwosci chociazby dojazdu do pracy nie uzywajac samochodu. Uwazam ze bedzie to mialo coraz wieksze znaczenie i predzej czy pozniej ludziom znudzi sie i przeje jazda samochodami gdyz bedzie coraz drozsza. Bielsko idzie na dno.
Frd
2015-07-10 13:42:21
W sumie to naturalna kolej rzeczy. Wymieranie malych osrodkow i rozrost 4,5 duzych miast ktore sa w stanie wygenerowac wieksze PKB niz 50 miast wielkosci Bielska
100%BB
2015-07-12 10:19:03
Zmieni się Rząd na Wiejskiej to trzeba walczyć i to szybko! To jest robione celowo, bo komuś nie podoba się że Bielsko-Biała, podniosło się po 89 roku i upadku przemysłu włókienniczego. A skoro tak to trzeba to uwalić, na wszelkie możliwe sposoby. A przecież to jest trasa kolejowa I kategorii o znaczeniu państwowym, to już jest sabotaż! Zobaczymy co PiS naobiecuje i jak się wywiąże ze swoich obietnic jedna już jest w sprawie obwodnicy Wschodnie w BB i zniesieniu opłat. Zobaczymy ile będzie prawdy a może kiełbasy wyborczej. Warunkiem zakupienia Pendolino przez PKP IC z dofinansowaniem z UE, miały być połączenia regionalne tak aby z szybkiego pociągu mogło korzystać jak najwięcej regionów w Polsce. Co prawda, infrastrukturę linii 139 mozna ocenić z skali od 0 do 6 na notę 4, to jednak to za mało aby szybki pociąg Pendolino, poza DARTEM, dojeżdżał do stacji Bielsko-Biała Głowna jak to było zapowiadane.
100%BB
2015-07-12 10:43:08
Kilka lat temu w Katowicach w sejmiku bodajże, dało się słyszeć głosy zdenerwowanych urzędników, że Bielsko-Biała, wykorzystuje najwięcej środków unijnych w województwie. No i tak było naprawdę. Myślę, że teraz odbijają sobie za lata 2004-13 a główny atak poszedł na transport kolejowy. Co jest zapisane w programie poszło na listy rezerwowe, a linie na Cieszyn, odrzucili zupełnie. Tutaj musi interweniować państwo albo trzeba jechać walczyć o swoje do tej pokrętnej Brukseli. Tak tej infrastruktury zostawić nie można, oni chcą krok po kroku,odciąć od połączeń kolejowych powiaty cieszyński, bielski i żywiecki a na koniec Bielsko-Białą z Katowicami, Krakowem i rzecz jasna z reszta kraju. Na linię kolejową 139 powinien być jeden całościowy przetarg, a inwestycje można realizować etapami. Oni podzieli zadanie na 2 odcinki Katowicki i Bielski, to działanie złośliwe z pełną premedytacją i oni się od paru lat na to widać przygotowywali. A miasto i powiaty nie mają wartościowych przedstawicieli w sejmiku, to potem nie ma kto pilnować jak hanysowo dzielą łupy, ochłapy rzucając na region Sosnowca i Dąbrowy a reszta niech patrzy i podziwia.
Matrix
2015-07-13 14:38:26
PKP Intercity chce wydłużyć pociągi Intercity do nowych miejsc. Dokładnie chodzi i nowe Darty i Flirty, które zaczną jeździć od 14 grudnia. Najlepszym żartem jest to, że Dart ma być wydłużony z Bielska przez Skoczów i Goleszów do Wisły. Podaj linka: http://www.rynek-kolejowy.pl/58444/pkp_intercity_rozszerzy_trasy_dartow_i_flirtow.htm
Matrix
2015-07-13 14:40:44
Większość podkładów kolejowych i szyn do wymiany, nie licząc skradzionej sieci trakcyjnej.
aliveinchains
2015-07-14 11:04:43
@fred..rozumiem, że pakowanie kasy w trupa w postaci GOP się opłaca. Oplaca się pakować w kolej, drogi, urbanistykę w obszarze gdzie ludzie po prostu uciekają niczym w Detroit. Przypomnę, tylko, że Podbeskidziu (sub bielski) i Krakowskiemu Obszarowi Metropolitalnemu l. ludzi rośnie cały czas. Średnia wieku jest niższa niż w GOP, rodzi się więcej dzieci. BB i Kraków nie mają problemów z familokami, upadłymi czy upadającymi kopalniami, szkodami górniczymi...a te wyzwania to wory bez dna. W Niemczech jest normalnym, że ludzie mieszkają w mniejszych miastach i jeżdżą do większych, ale nawet tam 170tys miasto byłoby uznane za konkretny ośrodek gospodarczy a nie zadupie które musi upaść. Mimo wszystko w Niemczech zyskuje Frankfurt i jego obszar metropolitalny - który może być wzorem dla obszaru Kraków-BB, gdyby taki został zainicjowany. Zyskuje Monachium, Hamburg..a traci Zagłebie Ruhry, czy to w ludziach, czy w udziale PKB. W Polsce będzie pakowało się kasę w trupa, a tam gdzie jest prawdziwa szansa na rozwój bez obciążeń pokopalnianych czy po -hutniczych jak w BB z niej się nie chce skorzystać.
Adamsky
2015-07-15 17:24:40
To co Pan napisał oznacza dla nas, mieszkańców Bielska-Białej czy szerzej całego Podbeskidzia tylko jedno! W październiku głosujemy na PiS! Bo jak znów wygra PO to nas już kompletnie tutaj zaorają!
mazan
2015-07-15 21:59:43
@Adamsky - jak dotąd ten blog trzyma się z dala od polityki i głównie dlatego regularnie go poczytuje. Lepiej niech tak zostanie.
Adamsky
2015-07-16 13:01:59
@mazan/ masz absolutną rację, po prostu wniosek nasuwa się sam :). Chyba najprostszy sposób, żeby te antyrozwojowe (z punktu widzenia B-B) plany pozostały tylko planami. Chyba że znasz jakiś inny sposób,np potrafisz dotrzeć do kogoś tam, kto dotrze znowu do kogoś tam kto w końcu wpłynie na kogo trzeba. Ja też raczej gardzę polityką, ale to co się teraz dzieje to chyba do Grecji prowadzi.
Fred
2015-07-17 17:23:42
Nie dla polityki w blogu o inwestycjach. Wyciaganie takich wnioskow Adamsky ...bo PO ... Bo Pis.. bo cos tam nie maja sensu.
Andrzej
2015-07-18 09:08:53
Byłoby inaczej, gdyby lokalni politycy/samorządowcy wspólnie zadziałali i "ponaciskali" odpowiednio w centrali PLK. To, że stan infry kolejowej w BB i okolicach woła o pomstę do nieba, nie trżeba nikogo przekonywać.
Marcin
2015-07-27 07:27:28
Adamsky, idź politykuj gdzie indziej.
fk
2015-08-12 10:52:49
Jak to po co są tworzone kolejne dokumenty? Żeby czymś zająć armię urzędników, w końcu nie mogą przez cały czas grać w pasjansa, bo wtedy ludzie zaczęliby coś podejrzewać. A o tym, że z tego projektu niewiele wyjdzie można się było domyślić. Niestety, ale pierwszeństwo w realizacji mają inne inwestycje, głownie takie, przy których ktoś zarobi. Tu widocznie nie było odpowiednich sumek do zgarnięcia, więc nic z tego. Zresztą jak można poczytać m.in. na forum http://www.forum-kredytowe.pl to normalne w całej Polsce.
100%BB
2015-09-04 20:48:35
Dwa światełka w tunelu. W sprawie L 190 BB - Cieszyn, samorządowcy ominęli Katowice i oddział PKP w Sosnowcu i rozmawiali w Warszawie z władzami PKP PLK o możliwym remoncie kapitalnym tego szlaku kolejowego. O ile dobrze poczytałem w sieci, 9.9.2015 w siedzibie starostwa pow. cieszyńskiego, ma się odbyć ważne spotkanie samorządowców z przedstawicielami PKP PLK, w celu określenia dalszego postępowania w sprawie tej inwestycji, na pewno zostanie przedstawiony kosztorys przebudowy odcinków Cieszyn-Goleszów ( kluczowy, najbardziej uszkodzony ) i Skoczów-Bielsko-Biała Główna. Druga dobra informacja jest taka, że jak dobrze pójdzie to przed Świętami Bożego narodzenia, stacja BB Główna dołączy do bardziej przystępnych i cywilizowanych dworców PKP w kraju, a to za sprawą przetargu na budowę 4 szt. wind w przejściu podziemnym w stacji BB Gł.
aliveinchains
2015-10-07 09:47:31
na razie to subregionowi bielskiemu jak i krakowskiemu liczba mieszkańców rośnie. I nie chodzi o to by rozrastały się 4-5 dużych miast ale tez regiony wokół tych 4-5 miast. GOP zdycha demgraficznie, choć wielkościowo ma więcej mieszkańców niż Warszawa! A trend będzie się pogłębiał - patrz upadek górnictwa, zpadek produkcji w sląskiej energetyce, kto wie co Unia powie w sprawie KSSE - może po 2020 rozwiąże te przywileje? BB nie jest na dnie, bo ma samo ma szanse wzorem takiego Stuttgartu, czy Bilbao (miasta średniej wielkości) na solidny wzrost we własnym obszarze ale też mamy pod nosem (tylko 80 km stąd!)rozwojowy ośrodek w postaci 2giego najlepiej rozwijającego się miasta w Europie środ. jakim jest Kraków. Słowo klucz - infrastruktura BDI i kolej BB-Trzebinia-Kraków A tak na marginesie wg magazynu forsal wzrost tzw. woj. śląskiego jest na dnie, małopolskie i podkarpackie w czołówce. Bida galicyjska? Raczej polska Bawaria. http://forsal.pl/galerie/850159,zdjecie,1,te-wojewodztwa-najbardziej-dokladaja-sie-do-polskiego-pkb-mazowsze-liderem.html

Rozpoczęła się dzisiaj procedura przetargowa dla długo oczekiwanego przez mieszkańców Aleksandrowic i Wapienicy remontu ulic Wapienickiej i Antycznej.

Ciąg tych dróg zyska nową nawierzchnię na odcinku 1333 metrów.

Wykonawca będzie miał 40 dni od podpisania umowy na wykonanie prac.


Niedawno, podpisano także umowę z firmą projektową, która ma wykonać pełną dokumentację dla przebudowy ulicy Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. W ramach planowanej przebudowy wchodzić będzie remont ok. 500-metrowego odcinka drogi, remont chodników, miejsc postojowych oraz całej infrastruktury towarzyszącej.

plany: materiały przetargowe

2015-07-08 | Dodaj komentarz
maras49
2015-07-08 19:39:58
Powinno to się zbiec z ukończeniem mostu na Wapieniczance w ul. Zapory tj. ok.30-09. Wcześniej nie ma sensu rozpoczynać jakichkolwiek robót, nawet przezbrojenia ul. Antycznej będącej objazdem tej budowy.
inwestycje
2015-07-08 20:02:19
Remont rozpocznie się jednak wcześniej - otwarcie ofert cenowych będzie 24 lipca, więc podpisanie umowy powinno nastąpić w połowie sierpnia.
Matrix
2015-07-08 21:05:19
Na Wapienickiej i Antycznej będzie wymiana tylko asfaltu czy generalny remont z podbudową???
inwestycje
2015-07-08 21:11:32
@Matrix: jedynie wymiana górnych warstw konstrukcyjnych - wiążącej i ścieralnej
Matrix
2015-07-08 21:48:23
Lepsze to niż nic.Szkoda, że ścieżki rowerowej nie podciągną wzdłuż Antycznej.
tombo
2015-07-09 11:47:42
mam powazne obawy co do sposobu naprawy tych ulic,choc juz miałem zgłaszac osobiscie pytac MZD co z tymi najgorszymi drogami w miescie.Tu potrzebna jest kompleksowa przebudowa razem z podbudową,przeciez widac ze jest zniszczona ,i wymiana samej góry,to wyrzucanie kasy w błoto.O ile Wapienicka ma stosunkowo nowy chodnik i tu byc moze wystarczy sam asfalt,to z uwagi na natezenie ruchu,Antyczna dramatycznie potrzebuje chodnika,czyli takze kanalizacji deszczowej,i nowej podbudowy.Przeciez asfalt połozony na czyms takim,wyrwach, zacznie sie sypac po 2-3 latach. Tak jak sie to dzieje w drodze na Przegibek,gdzie asfalt połozony 2 lata temu,juz spekał, a po nastepnej zimie, zapewne zacznie sie rozsypywac na dziury....
falmich
2015-07-10 10:41:48
jakieś terminy są co do remontu Modrzewskiego, kiedy miał by się odbyć ?
inwestycje
2015-07-10 15:52:52
Raczej nie w tym roku.
Novva
2015-08-08 11:25:39
Z przedstawionych przez pana planów wynika, że tylko miejsca postojowe będą wykonane z czerwonej cegły klinkierowej, a jezdnia już nie. Szkoda! Tak niewiele już w mieście takich nawierzchni. Rozumiem , że takie ulice też wymagają remontu ale szkoda, że nie zachowuje się tego co jest i tylko poprawia. Mam do Pana także pytanie odnośnie rejonu tzw. aleji Sułkowskiego. Aktualnie prowadzony jest tam remont kanalizacji, który w założeniu ma potrwać do końca sierpnia. Prowadzone prace powodują całkowite zniszczenie i tak już będącej wcześniej w opłakanym stanie nawierzchni a także chodnków. Z informacji uzyskanych od prowadzących remont pracowników, wynika, że nawierzchnia będzie naprawiana. Czy wiadomo Panu coś więcej na ten temat?
inwestycje
2015-08-16 02:11:22
@Novva: nic nie wiem na ten temat - proponuję skontaktować się z MZD w tej sprawie
majki
2015-09-23 14:38:00
dlaczego przy remontach ulic w bielsku nie przewiduje się ścieżek dla rowerów (z małymi wyjątkami) tak aby uzyskać spójną sieć komunikacyjną jak w innych dużych miastach? co remont to nie ma ścieżki pomimo że jest na nią miejsce
inwestycje
2015-09-23 21:05:32
@majki: zapewne dlatego, że Ratusz nie jest zwolennikiem ścieżek rowerowych i traktuje je jedynie jako "produkt turystyczny", a nie jako codzienną infrastrukturę transportową.
martinez
2015-12-10 16:20:54
ciesze się że jest nowy asfalt na Wapienickiej i Antycznej ale dlaczego w tym kraju robi się wszystko na odwrót. Po pierwsze: pierwsze się robi pod asfaltem a poźniej asfalt. niestety dziś tj 10.12.2015 na ulicy wapienickiej drogowcy zabrali się za wkopywanie nowej studzienki kanalizacyjnej- nie można było tego zrobić przed wylaniem asfaltu. za chwilę znowu ta droga będzie rozwalona. po drugie kazdy wykop powinnien podczas zasypywania być min co 1m zagęszczany, niestety wykonawcy nowego wodociągu zasypując wykopy utwardzali wykop ale dopiero jak był całkowicie zasypany- efekt nowy asfalt już siada na wysokości skrzyżowania z Antyczną oraz niedaleko zakładu wulkanizacyjnego na Antycznej, o chodnikach nie wspomnę
Komentarzy (14)

Ciężkie losu koleje

  
Niedawno Zarząd Województwa Śląskiego przyjął „Plan rozwoju kolei w województwie śląskim", który zawiera listę rankingową inwestycji, które mają otrzymać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na 5. miejscu tejże listy znalazła się rewitalizacja 11,9 km linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska - Bielsko-Biała Główna na odcinku granica województwa - Bielsko-Biała Główna. Szacowana wartość inwestycji to 56 mln zł (przy 85-procentowym dofinansowaniu unijnym). Zakłada się, że przetarg na roboty budowlane miałby być ogłoszony w 2. kwartale 2018 roku, a zakończenie w 3. kwartale 2020 roku. Umieszczenie inwestycji na liście rankingowej nie jest jednak gwarancją jej realizacji. Główny problem polega na tym, że może zabraknąć środków finansowych, które alokowane są w ramach RPO na inwestycje kolejowe, gdyż całość dostępnych środków zamknie się w kwocie 113 mln euro wkładu unijnego. Cztery projekty wyprzedzające na liście rankingowej rewitalizację linii 117 już wykorzystują tę kwotę.

We wspomnianym „Planie rozwoju kolei..." nie znalazła się inna, przygotowywana od dawna inwestycja, polegająca na rewitalizacji linii kolejowej nr 139 (E65) odc. Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń granica państwa (jest to część większego przedsięwzięcia pod nazwą: Modernizacji linii kolejowej E65-Południe, odcinek Grodzisk Mazowiecki - Kraków/Katowice - Zwardoń/Zebrzydowice - granica państwa). Wynika to z faktu, że sfinansowanie tego przedsięwzięcia planuje się z innego unijnego instrumentu - z transgranicznego CEF Łącząc Europę. Pozyskanie środków z tego źródła nie jest pewne - projekty uzyskujące dofinansowanie wybierane są przez Komisję Europejską spośród setek zgłoszonych przez państwa członkowskie UE.

Jeszcze parę lat temu analizowano 3 warianty rewitalizacji (a w zasadzie rozbudowy) tej linii kolejowej. Całkowicie zarzucono pomysł budowy na tym odcinku Kolei Dużych Prędkości. Drastycznie ograniczono także zakres planowanego przedsięwzięcia - zgodnie ze Studium Wykonalności, ze względu na nieracjonalność ekonomiczną, realizacja tej inwestycji ograniczy się jedynie do odcinka Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała Lipnik. Do realizacji przez inwestora proponowany jest wariant 1, który przewiduje przebudowę linii kolejowej pozwalającej na podniesienie prędkości do 160 km/h (dopuszcza się ograniczenia prędkości do 80-120 km/h w miejscach, gdzie przebudowa do 160 km/h będzie niemożliwa lub nieuzasadniona ekonomicznie).

Obie omawiane inwestycje kolejowe zawarte są w Kontrakcie Terytorialnym, czyli umowie pomiędzy rządem a województwem śląskim oraz w przyjętym w tym tygodniu przez rząd „Programie dla Śląska" (właśc. „Śląsk 2.0 - Programie wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej"). W przypadku tych dwóch linii kolejowych obecnie trwa proces wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

To jednak nie koniec planów PKP związanych z Bielskiem-Białą. W najbliższych miesiącach z krajobrazu miasta zniknie 19 budynków i instalacji kolejowych. Wśród najbardziej znaczących znajdą się przystanki kolejowe Lipnik, Mikuszowice, Leszczyny i Bielsko-Biała Górne.
Wszelkie prace wyburzeniowe powinny zostać wykonane najdalej do 31 stycznia 2016 roku (część zniknie już w sierpniu 2015). W sumie, w skali całego kraju wyburzonych zostanie ponad 2000 obiektów i instalacji kolejowych. Koszt całości prac szacowany jest na 17 mln zł.

Rewitalizacja trasy E65, plan orientacyjny:

Wariant 1 (przebieg na terenie Bielska-Białej):


W ramach tej samej uchwały Zarządu Województwa Śląskiego, w której przyjęto „Plan rozwoju kolei w województwie śląskim" uchwalono analogiczny plan dla dróg wojewódzkich. Zakłada on, że inwestycja polegająca na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej (ciąg ulic Międzyrzecka i Cieszyńska) otrzyma dofinansowanie w ramach RPO. Szacowany całkowity koszt inwestycji to: 276,7 mln zł (w tym 85% dofinansowania unijnego). Pierwszy z przetargów na roboty budowlane w ramach tego przedsięwzięcia ma być ogłoszony w lutym 2016 roku, zakończenie całości prac przewidywane jest na czerwiec 2019 roku.

2015-07-05 | Dodaj komentarz
Yanek
2015-07-06 10:25:21
Czy wiadomo jakie to jeszcze budynki idą do wyburzenia oprócz wymienionych budynków stacji kolejowych? I czy nieużywanie bocznice kolejowe na stacji kolejowej Bielsko-Biała Główna też będą demontowane?
inwestycje
2015-07-06 12:27:01
@Yanek: proszę, oto cała lista: http://i.imgur.com/rMI68YT.png / wyburzane będą tylko budynki, bez bocznic kolejowych / bocznice częściowo będą rozbierane podczas rewitalizacji linii kolejowej
100%BB
2015-07-06 15:17:58
Hahaha przecież do 10 lat bez żadnych inwestycji, oni rozwalą wszystkie połączenia kolejowe przechodzące przez Bielsko-Białą! Wygląda na to że linia kolejowa BB-Kalwaria, podzieli los linii BB-Cieszyn. Zostanie nam ostatni szlak kolejowy do Katowic i rozpadająca się jako ostatnia infrastruktura kolejowa w kierunku Zywiec-Zwardoń. To wszystko jako tako wygląda tylko na papierze, a realia sa takie, że każda inwestycja jest zagrożona! Zostanie tylko transport drogowy bez względu jaka cena bedzie na stacjach benzynowych. Jedyna nadzieja, w tym że zmiana władzy na Wiejskiej wymusi m.in. zmiany kolejności projektów wybranych do finansowania z UE, albo zmienią możliwości ich dofinansowania z unijnego na zadanie własne czyli kasa z PKP albo z budżetu państwa! No to nas hanysowo dotarło .... z woli państwa i województwa, rozwalają nam połączenia komunikacyjne z regionem i reszta kraju. W trójmieście mają drogi, szlaki kolejowe, lotniska pasazerskie oraz dostęp do morza, a w Bielsku-Białej i powiatach, zostaną jedynie drogi szybkiego ruchu z płatnymi obwodnicami i kto wie czy paliwo zawsze będzie takie tanie jak obecnie.
inwestycje
2015-07-06 16:47:49
@100%BB: pytanie, czy miasto lobbowało za połączeniami kolejowymi; mam nieodparte wrażenie, że nie...; skupiono się na Cieszyńskiej, Krakowskiej/Żywieckiej i Szpitalu Onkologicznym, odpuszczając kompletnie transport szynowy
maras49
2015-07-06 20:33:08
Myślałem, że chociaż w tych działaniach zaplanowana będzie kładka dla pieszych np. wspólna dla ulic Kołłataja i Inwalidów, bo o drugim poziomie z Sempołowskiej z powodów technicznych na razie można odpuścić, chyba że coś znów wyburzą. Nie miałem dobrego zdania o służbach inwestycyjnych kolei dawniej, a teraz jak czytam, to nadal.
100%BB
2015-07-06 21:27:19
Wydaje się ze sprawa kolei to powinna być sprawa całego regionu Podbeskidzia, nie tylko Bielska-Białej, a wygląda to tak jakby nikomu ze śląska i części małopolski nie zależało na modernizacji szlaków kolejowych. A przecież teraz sa ostatnie pieniądze, dopóki są pieniądze, potem PKP znowu zostanie bez gotówki.... i będzie jak przed wejsciem do UE, brak pieniędzy na wszystko dosłownie. Co do przetargu na linię BB-Kalwaria do granicy woj sląskiego, to uwazam jest szansa, ze z innychprzetargów ( oszczędności ) te 85 milionów uda się wygospodarować. Pytanie czym i kim będzie UE i waluta euro do roku 2020, bo jak widzę tą politykę to mam obawy, ze Polska, nie wykorzysta wszystkich środków w latach 2015-22. To co województwo i region zawalili to brak środków pomocowych na kolej w latach 2007-13. A teraz pozostaje bitwa, kto co przejmie, a czy to zostanie zrealizowane to już osobny temat.
miras
2015-07-06 22:08:08
Komunikacja w tym mieście i regionie jest zarządzana jak na jakiejś prowincji trzeciego świata. Jeżdżą tylko małe, rozklekotane busy jak w afryce. Kolej powinna stanowić kręgosłup komunikacji, w szczególności w takim mieście jak Bielsko. Tutaj tory kolejowe przebiegają z północy na południe i ze wschodu na zachód. Niejedno miasto tej wielkości, może nam pozazdrościć takiej sytuacji, a włodarze nie chcą tego wykorzystać. Do tego Bielsko w ogóle nie współpracuje z gminami sąsiednimi i z sąsiednimi powiatami. Tak jakbyśmy byli samotną wyspą na oceanie.
Adi
2015-07-07 10:36:30
Naprawianie przez .. wyburzanie. Naprawdę aż się w żyłach ciśnienie podnosi gdy słyszę o kolejnych pomysłach "specjalistów" tej ekipy. A jakiego nowosłowia tym razem użyto - #wygaszanie? Gdzie są samorządowcy z tego miasta, co nie potrafią walczyć o swoje miasto i swój region? Zamiast lobbować chociaż za trasą Cz-Dz -> B-B -> Żywiec -> Zwardoń, żeby zrobić ją dwutorową, z prędkością choćby 100km/h, to chyba zapadli się pod ziemię. Przecież już teraz na dworcu w B-B rzadko kiedy widać pociąg!
Yanek
2015-07-08 08:53:35
Bardzo dziękuję za listę. Co do wcześniejszych wypowiedzi uważam że powinna jednak zostać wykorzystana możliwość komunikacji w wielu kierunkach, zwłaszcza że na przykład w kierunku Cieszyna czy Kęt busy jeżdżą przepełnione, i według widzimisie prywatnych przedsiębiorców (kursy tylko w roku szkolnym ale i tak bez niedziel i sobót w wakacje ograniczone kursy mimo ludzi pracujących). Faktycznie inwestycje są koniecznie ale zaprzestanie lobbowania przez miasto i powiaty dookoła może doprowadzić do faktycznej likwidacji linii kolejowych co ma obecnie miejsce w zachodniej Polsce. Co do wyburzeń PKP zajmuje ogromny teren w centrum miasta który jest atrakcyjny i można go zwolnić na inwestycje. Poza tym utrzymanie i zabezpieczenie budynków też kosztuje. Najbardziej obawiałem się wyburzeń budynków typu stacja BB Wschód lub Wapiennica bo to oznaczało by pierwszy krok do faktycznej likwidacji.
100%BB
2015-07-08 13:36:38
Dziwię się czemu województwa decydują o tym jaka bedzie rola szlaków kolejowych w regionie. Przecież to jest majątek i działka PKP. Lobbing to jedno ale jeżeli ci którzy decydują podjęli już dawno decyzje, to co można, przyjść z karabinem czy granatem do urzedu marszałkowskiego aby wymuszać oczekiwane decyzje? W kadencji 2010-14 było wiele spotkań i konsultacji dotyczących rozdania unijnego na lata 2014-20 w tym inwestycje w kolej. W UM w BB, było przecież kilka lat temu spotkanie urzędników z Katowic z władzami miasta, a na balkonie i w ratuszu dało się zauważyć miłośników kolei, którzy walczyli o przywrócenie połączenia z Cieszynem. Prawda jest taka, ze aby komuś dać muszą komuś zabrać. Myślę, że sprawa inwestycji kolejowych już dawno była podzielona i załatwiona. Na pewno na inwestycje wpływa fakt, że tylko 139 jest linią I klasy o znaczeniu państwowym, a i tak II etap inwestycji na Podbeskidziu umieszczony na szarym końcu w województwie.
fack
2015-07-09 08:32:09
@inwestycje: A czy czasem część z tych burzonych budynków przez PKP nie są wpisane do rejestru zabytków?? A jeżeli nie są, to czy aby na pewno tam nie powinny się znaleźć??
100%BB
2015-07-12 13:04:54
Oto przyczyna tak trudnej sytuacji inwestycji w koleje na Podbeskidziu, Górny Sląsk postawił na drogi, mimo że w RPO 2014-20 nacisk miał zostać położony na rozwój sieci i szlaków kolejowych, władze woj, śląskiego postawiły na 39 projektów drogowych a tylko 6 na inwestycje kolejowe. Na koleje przeznaczono 152 miliony euro czyli ponad 600 milionów złotych w tym rewitalizację w czym zawierają sie pierwsze 3 projekty. Niestety linia kolejowa 117 jest dopiero na 2 pozycji oczekującej na dofinansowanie Bielsko-Biała-granica woj. śląskiego. Zwraca uwagę wysoki koszt budowy-remontu 1 km odcinka linii kolejowej wyliczony na 5-6 milionów pln jak w przypadku remontu linii dwutorowych a koszty powinny być około 40-50% niższe. Cieszyn dopiero zapłaci za brak walki o woj bielskie w czasie reformy administracyjnej za AWS-UW. Ich projekt Cieszyn-Zebrzydowice, jest na ostatnim 6 miejscu na liście, praktycznie bez szans na dofinansowanie w chwili obecnej, a jeżeli dodamy odłożenie na półkę planów rewitalizacji linii 190, wypada zapytać tych z Cieszyna czy o takie województwo walczyliście? Cieszyn jako pierwszy odczuje co znaczy brak połączeń kolejowych do Bielska-Białej i reszty kraju. W chwili obecnej wypada aby ośrodki kontrolne w państwie zainteresowały się sytuacją czemu i dlaczego obliczono tak wysoki koszt modernizacji 1 km torów zawyżony o 80-100% ..... Niestety porażka będzie też lista drogowa, z 39 projektów przy obecnych pieniądzach 1025 mln euro czyli ponad 4 miliardy pln, z listy zostanie wykonanych tylko 6 projektów. Kto to przygotował, kto to obliczał? Górny Sląsk jak zwykle poniesie klęskę inwestycyjną i finansową. Niech przykłądem nieudolności woj, sląskiego będzie utopienie setek milionów złotych w były stadion narodowy w Chorzowie, za te setki milionów złotych już dawno zrewitalizowano by linie kolejowe na samym tylko Podbeskidziu, bez wkładu finansowego z UE. Podliczono że na stadion śląski jak go zakończą wydane zostanie ( w ciągu 20 lat prac ) około 866 milionów złotych. A ile idzie na koleje w ramach RPO 2014-20?
100%BB
2015-07-12 13:16:44
Uściślę nieco swój komentarz. Inwestycje z RPO w linie kolejowe to szansa dla 3 pierwszych projektów z listy tzw. rankingowej. Kolejne 3 są na liście oczekującej w tym 5 linia 117- BB-Kalwaria ( do granicy województwa slaskiego ) oraz 6 projekt linia nr. 90 Zebrzydowice - Cieszyn. Brakuje planów inwestycyjnych na liniach 190-Bielsko-Biała-Cieszyn oraz szlak Zywiec do granicy woj. sląskiego w kierunku Suchej Beskidzkiej. Ogólnie śląska katastrofa!
pioma
2015-08-20 10:49:48
Z dokumentacji wynika, że na odcinku B.-B. Gł. – B.-B.Lipnik PLK planuje dołożyć drugi tor. Gdym był na miejscu władz Bielska-Białej i poważnie traktował zwiększenie roli transportu zbiorowego, to naciskabym na inwestora, żeby zaplanował dodatkowy przystanek na wysokości teatru. Pozostawienia przejścia przez tory z ul. Kołłątaja jest złym pomysłem. Nalegałbym, żeby zaplanować przejście podziemne, dzięki czemu perony na tym dodatkowym przystanku miałyby wymaganą długość. To jest okazja, której nie powinno się zmarnować.

W wielu lokalnych mediach pojawiła się dzisiaj informacja, że rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął „Program dla Śląska" (właśc. „Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej"). Według informacji medialnych ów Program zakłada przesunięcie dwóch kluczowych dla regionu dróg ekspresowych z listy rezerwowej (która zakłada realizację inwestycji na niej się znajdujących jedynie pod warunkiem uzyskania dodatkowego finansowania, np. w postaci oszczędności poprzetargowych) projektu Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 na listę podstawową, czyli taką, która zapewnia finansowanie budowy tych dróg. Niestety, nie jest to prawda - przyjęty dziś program niczego takiego nie przewiduje. W żaden sposób nie jest wspomniane owo przesunięcie tych dwóch inwestycji na listę podstawową.

Weryfikując informacje na blogu zawsze staram się opierać na dokumentach oficjalnych, a nie na prasowych relacjach. Zerknijmy zatem do źródła. W rzeczonym programie jest zapis mówiący, że w perspektywie finansowej 2014-2020 realizowane będą następujące inwestycje drogowe [S1, S69, A1...]. Taki zapis, w języku urzędniczym absolutnie nie oznacza, że inwestycja zostanie wybudowana. Określenie "realizowane będą" obejmuje także proces przygotowawczy, a niekoniecznie właściwą budowę. Dla przykładu obecnie np. S1 jest również realizowana (trwa procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach), natomiast nie jest budowana!

Inną przesłanką jest także to, że we wspomnianym programie, w tym samym miejscu, co o S69 i S1, mówi się również, o tym, że realizowana będzie cała droga S11 od Kępna do autostrady A1. Każdy, kto interesuje się budową dróg w Polsce wie, że budowa tej drogi w okresie do 2020 jest nierealna (nie ma jej nawet w całości w projekcie PBDK na liście rezerwowej) i nie ma żadnej szansy, aby znalazła się w całości na liście podstawowej. Realizacja (w przeciwieństwie do budowy) tej drogi jest natomiast możliwa - choćby poprzez proces przygotowawczy.

Cóż, jak widać, większość mediów bezkrytycznie i bez sięgnięcia do źródeł (lub sięgnięcia, ale niezrozumienia), przepisuje informacje publikowane na portalach społecznościowych lub opiera się na słowach posłanki Małgorzaty Pępek lub marszałka województwa Wojciecha Saługi. Dla przykładu, portal beskidzka24.pl przytacza słowa pani poseł: Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów w Katowicach rząd ma przyjąć Program dla Śląska. Zakłada on przesunięcie z listy rezerwowej na listę podstawową tych dwóch ekspresówek [S1 i S69 - przyp. autor blogu]. Informacja z internetowego wydania Gazety Wyborczej mówi z kolei, że: w przyjętym przez rząd programie jest mowa m.in. o projektach infrastrukturalnych. Założono przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych odcinków tras ekspresowych S1 i S69. W ogolnokrajowym portalu onet.pl pojawiła się wypowiedź marszałka województwa Wojciech Saługi, który stwierdził, że w dokumencie znalazło się m.in.: przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową rządowego programu budowy dróg odcinków tras S1 i S69 oraz autostrady A1 na północ na Częstochowy [...]. Polskie Radio, opierając się na PAPie i IARze, pisze znowuż, że: w dokumencie znalazło się m.in. przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową rządowego programu budowy dróg odcinków tras S1 i S69. Wszystkie te informacje nie przekazują rzetelnej wiedzy... Co interesujące, informacja podobnej treści pojawiła się na stronie Urzędu Miasta w Bielsku-Białej.

Czy urzędnicy i politycy, którzy nie sięgają do oficjalnych dokumentów i na bazie fałszywych informacji przekazują takowe dalej „w świat" są wiarygodni? Oceńcie Państwo sami... Czy faktycznie drogi S1 i S69 zostaną wpisane na listę podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 dowiemy się późnym latem/jesienią, gdy rząd ostatecznie przyjmie tn dokument.

2015-06-30 | Dodaj komentarz
mieszkaniecBB
2015-07-01 11:01:05
Od dawien dawna wiadomo i można to sprawdzić jak działają lokalne media czy to radiowe czy prasowe czy internetowe. Po prostu dostają gotowca np. od rzecznika prasowego i robią popularne kopiuj+wklej i mają artykuł gotowy. Taka ot rzetelność mediów lokalnych Jednak dziwi też fakt że UM w Bielsku-Białej również takiego newsa wstawił na stronę internetową urzędu. Na marginesie może tą informacje o przesunięciach dróg jak i cały program naprawczy dla Śląska, po prostu należy uznać jako przedwyborczą obietnice EwyPeron
maras49
2015-07-01 20:00:03
Obietnice urzędujących polityków na 4 m-ce przed wyborami przy takiej sytuacji politycznej jak jest obecnie są mocno skrojone na . Powielanie takich informacji jest dla naszych urzędników to niemal polecenie zawodowe – powiem więcej – chcieli takich informacji i chętnie je powtórzą tu i tam, również z powodu zbliżających się wyborów. Jednakże uważam, że pisanie o tym w tonie nawet lekko politycznym na tym blogu nie jest eleganckie. To wkładanie kija we własne mrowisko. Wystarczy na blogu poszperać wstecz; tam od uwag przeciwnych politycznym komentarzom aż się roi. A nam, mieszkańcom regionu, pozostaje wrażenie że zostaliśmy w sprawie S-1 – przez władze centralne. No cóż dla nich to prowincja. Pozdrawiam.
maras49
2015-07-01 20:28:11
w piewszym zdaniu po słowie na... skasowały się słowa: kiełbasę wyborczą - przepraszam za błąd.
@maras49
2015-07-01 20:38:55
Absolutnie proszę nie traktować tego wpisu jako jakąś treść polityczną. To jest po prostu tekst (w formie felietonu) punktujący brak rzetelności różnych podmiotów w przekazywaniu faktów.
maras49
2015-07-01 21:21:42
Nie, nie! Broń Boże.Po prostu chciałem wyrazić obawę, że komentarze pójdą drogą politycznej dyskusji po pierwszym wpisie. Pozdrawiam mieszkańca BB.
moko
2015-07-01 22:56:39
Niestety. Inwestycje zachował czujność i prawidłowo odczytał urzędniczy żargon. Taka chojność w stosunku do Bielska byłaby wysoce podejrzana. Co innego jeżeli premierem zostanie była burmistrz Brzeszcz.
aqq
2015-07-02 00:40:26
A slychac cos nowego w sprawie przebudowy Cieszynskiej? Albo poszerzania Skarpowej ? Sa jakies plany zeby oczyscic i ucywilizowac Wapieniczanke na odcinku parking zapora - stadion wapienica? Kiedys, kiedys dalo tam sa fajnie kapac
SLAWEK
2015-07-02 11:14:27
obiecanki cacanki. nie wierze w żadne obiecanki rządu, zwłaszcza przed wyborami... A co z drogą DK52 Bielsko - Kraków ?
inwestycje
2015-07-02 23:46:57
@Sławek: ukończenie budowy BDI to nie ta dekada; obecnie trwa projektowanie - we wrześniu 2014 złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej
O_01
2015-07-03 07:04:59
Cóż, kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Jedno jest w tym jednak ważne - władza zna nasze problemy i wie, jak nam o tym powiedzieć. :-)
aaa
2015-07-05 12:24:14
Obok Sfery (rondo obok parkingu) pojawiła się tablica z objazdem do Stojałowskiego. Ktoś wie co będą robić?
Adi
2015-07-07 10:46:43
@Sławek/ Wiedz, że droga tzw BDI NIGDY nie zostanie zrealizowana, ponieważ stanowiłaby niezłą alternatywę dla pewnej płatnej autostrady co państwo dopłaca jeszcze jej operatorowi mimo permanentnych zwężeń i ograniczeń prędkości. Wspomnij moje słowa za 5, 10, 20 czy 50 lat. Dalej będziesz jechał przez centrum Kęt, Andrychowa, czy Kalwarii :)
Komentarzy (10)

Drogowo...

  

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetargi na:
1) wykonanie dokumentacji projektowej dla remontu ulicy Karpackiej (od Partyzantów do Sterniczej)
2) wykonanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy skrzyżowania ulic Wyzwolenia i Witosa
3) przebudowę fragmentów ulic Piekarskiej i Wapiennej.

1) Planowany remont obejmie 1300 metrów drogi, wraz z chodnikami. Projektant będzie miał 130 dni od podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji.

2) W ramach projektu analizowane będą różne rozwiązania, z których do późniejszej realizacji zostanie wybrane korzystniejsze. Rozważana jest m.in. budowa ronda oraz przebudowa skrzyżowania wraz z instalacją sygnalizacji świetlnej. Projektant będzie miał 180 dni od podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji.

3) Wbrew oczekiwaniom, nie zostanie przebudowany newralgiczny fragment drogi z płyt betonowych, stanowiący najprostsze połączenie ulic Wapiennej i Piekarskiej. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał za zadanie jedynie wykonanie dojazdów do budowanej w tamtym rejonie nowej Komendy Miejskiej Policji, bez kluczowego łącznika. Wykonawca będzie miał łącznie 100 dni (od momentu podpisania umowy) na zakończenie prac budowlanych.

Piekarska:

Wapienna:

plany: materiały przetargowe

2015-06-18 | Dodaj komentarz
Rycho
2015-06-19 15:37:48
A kiedy kompleksowy remont ul. Wapiennej (od skrzyżowania z ul. Krakowską do zatoki autobusowej linii nr 26). Aż się prosi zrobienie parkingów wzdłuż ulicy po jednej jak i po drugiej stronie drogi. Niebawem będzie tam ruch wzmożony w wyniku oddania do użytku KM Policji. Także zatoka autobusowa by się przydała dla nr 26 jadącego w kierunku zatoki autobusowej (po co autobus jeździ dookoła i marnuje paliwo, przecież możne jechać wapienną, a i ludzie będą bezpiecznej poruszać się po ul. Norwida, która jest typowo droga osiedlową gdzie jest kościół, sklepiki, parkingi i wzmożony ruch pieszy) W związku z powyższym zwracam się do MZD i Miasta BB o remont ul. Wapiennej z obustronną budową miejsc parkingowych (wzdłuż ulicy- a jest dużo miejsca), skierowania jazdy autobusu nr 26 ul. Wapienna w górę w kierunku pętli - a nie dookoła - bez sensu nie szkoda paliwa, z miejscem na zatokę - może być na przeciwko już istniejącej koło szkoły) pozdrawiam
Rycho
2015-06-19 15:45:44
Dodatkowo może autobus nr 26 mógłby jeździć w kierunku hotelu Magura i skręcić na wiadukt koło Gemini i dalej już do dworca. Obecna trasa jest bez sensu. Przecież w tamtej okolicy ludzie pracują (Bielmar, Gemini, Magura, Jednostka Wojskowa itd.), i zakupy nie wspomnę juz o kinie. Miasto faktycznie nie myśli, chyba chcą zarobić na mieszkańcach osiedla i zmuszać ich żeby jeździli dwoma liniami
inwestycje
2015-06-19 17:49:56
@Rycho: wnioski do MZD powinny być kierowane bezpośrednio do nich / "wniosek" wpisany w komentarzu na prywatnym blogu na pewno nie odniesie na pewno żadnego skutku
maras49
2015-06-19 18:08:09
http://www.mzd.home.pl/index.php?str=5&idm=8 tutaj
biel1
2015-06-23 10:39:43
Pytanie drogowe:-) o innej drodze. Czy wiadomy jest przebieg planowanej drogi od ul. Gościnnej do Cieszynskiej?
mazan
2015-06-23 20:23:45
Przebudowa jednego skrzyżowania nic nie zmieni bez budowy Nowohałcnowskiej. Nie wiem na co czeka MZD, to powinien być absolutny priorytet dla Hałcnowa i Komorowic. Bez tego łącznika ludzie dalej będą się pchali takimi przelotówkami jak Architektów, Murarzy czy Kryształowa. Ciekawe jaki będzie korek od strony Pisarzowic na Wyzwolenia jak zaczną przebudowywać to skrzyżowanie. Raz stałem od pętli 31 ;-) Oby pociągu całkiem nie zlikwidowali...
BigGora
2015-06-23 21:35:54
Dość ciekawa inwestycja, o którą zresztą pytałem w zeszłym roku na tym blogu: http://www.nowe-miasto.eu/plan-kompleksu/ aż dziw że nie wygląda to "ala galeria waga", czyli burzymy bez pomysłu do ziemi i stawiamy kloca.
inwestycje
2015-06-23 22:42:18
@biel1: ta droga to baaaardzo odległa przyszłość; ogólny przebieg widoczny jest na mapie studium http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2335.html / fragment od Cieszyńskiej (wg starego planu) do Antycznej widoczny jest tutaj: http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2227.html
Uuu...
2015-07-18 05:44:10
To fest tej karpackiej zrobią 😝
buba
2015-09-29 15:54:41
Czy istnieje jakikolwiek plan remontu pozostałych betonków przy Wapiennej np komendy z tego co widać nadal poruszają się nią ciężkie betoniary ,jeszcze troche a nic z nich nie zostanie Cz ktoś zaóważył że ram mieszkają ludzie i ciężko jest chodzić z ciężarówką na plecach.

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[inwestycje]
^^ Tego typu pytania i sugestie powinny być kierowane bezpośrednio do Miejskiego Zarządu Dróg. Blog...
[mieszkaniec okolicy Żywieckiej]
Witam wszystkich czytających. Ja w nieco innym temacie, a mianowicie oświetlenia przejść dla pieszych. Od kilku...
[Paweł]
Faktycznie rozwiązanie z drogą techniczną zamiast rozbudową Braterskiej byłoby mniej uciążliwe dla mieszkańców Braterskiej, tym...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2242666
Newsów: 257
Komentarzy: 5230
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała