inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - sierpień 2013

Komentarzy (13)

Większy Dom Kultury

  
Wkrótce rozpoczną się prace projektowe nad rozbudową budynku Domu Kultury przylegającego do gmachu BCK, znajdującego się przy ul. Słowackiego 27. Głównym celem rozbudowy jest powiększenie widowni o 200 miejsc (na balkonach). Inwestycja ma pochłonąć ok. 10 mln zł, a projekt ok. 600 tys. zł.

Powierzchnia zabudowy obiektu zwiększy się z 441 m2 na 565 m2, pow. użytkowej z 740 m2 na 1271 m2, a łącznej kubatury z 4635 m2 na 6686 m2.

Przebudowa Domu Kultury polegać ma na:
- rozebraniu istniejącego dachu i stropu nad piętrem, lub jego podniesieniu, przedłużeniu połaci
dachowych i pokryciu dachówką
- wyburzeniu „przybudówek" od strony parku i od ul. Piastowskiej
- powiększeniu rzutu budynku na szerokość sali widowiskowej
- wybudowaniu dodatkowej kondygnacji dla potrzeb sali tanecznej, która ma być użytkowana
przemiennie przez ZPiT "Bielsko" i ZTiP "Jarzębinki" oraz sali prób orkiestry i kapeli, a także dodatkowo pomieszczenia z pianinem dla kierownika artystycznego orkiestry
- wybudowaniu szklanej ściany osłonowej na elewacji budynku od strony parku i od ul. Piastowskiej, od ul. Słowackiego tylko części nadbudowanej
- wyburzeniu niektórych wewnętrznych ścian, w celu adaptacji nowych pomieszczeń o odmiennej funkcji
- podniesieniu górnego stropu na zapleczu sceny istniejącej sali teatralnej w celu utworzenia szatni dla balkonu dostępnego z poziomu górnego holu BCK
- wybudowaniu nowej klatki schodowej (ewakuacyjnej) w narożniku budynku (ul. Słowackiego - ul. Piastowska)

Zobacz informacje o wcześniejszym remoncie elewacji Domu Kultury i BCK: (czytaj).

Obecny wygląd budynku:

multimedia: materiały przetargowe

2013-08-14 | Dodaj komentarz
raf
2013-08-15 09:26:25
więc jednak się decydują... bez sensu decyzja, lepiej zbudować coś od nowa niż na siłę modernizować taki budynek. No i co na to nasz jedyny w swoim rodzaju konserwator zabytków?
fack
2013-08-15 10:01:40
Elewacja pozostaje bez zmian, niczego wartościowego nie niszczą, wiec co ty bredzisz o konserwatorze? A przebudowa na pewno potrzebna, a to, czy BCKowi potrzebny zupełnie nowy, większy budynek, to zupełnie inny temat. Mam tylko nadzieje, że usuną ten paskudny podjazd dla niepełnosprawnych, który zajmuje prawie cały chodnik przy Słowackiego i rozwiążą to bardziej sensownie.
100% BB
2013-08-15 15:06:32
No własnie zbudowac od nowa.... . Nowa sala koncertowa, oprócz obiektu, dodatkowo trzeba znaleźć miejsca na parkingi conajmniej na 200 samochodów. Przecież pomysły i próby już były, ale zostały one storpedowane już na etapie wyszukiwania lokalizacji pod inwestycję. Dlatego pomysłu nie zrealizowano ze srodków UE na lata 2007-13, a że na nowy okres programowania, takich środków nie uda sie zdobyć z prostego powodu, inwestycje za kasę z UE, muszą dotyczyć miast regionu, a nie miasta samego w sobie. Ze względu na koszt UM, postanowił własnie przbudować BCK. Czyli wariant zastępczy! Dlatego rozbudowali parking, dlatego też przenieśli Kubiszówkę ( nie mówię tutaj o zmianie chrakteru instytucji tylko o zmianie miejsca pracy, spotkań ). Mowa o tym, że nasze miasto potrzebuje sali koncertowej jest wałkowana i to minimum od 10 lat. Skoro więc plan numer jeden nie wypalił, przeszli do tzw. planu "B".
raf
2013-08-16 21:36:38
No cóż faku, czytanie nie męczy, wpisz sobie w google np."kiedy wymagana zgoda konserwatora zabytków" i poczytaj. Wtedy zrozumiesz kto "bredzi". Co do pomysłu rozbudowy to jest to paranoja, za 10 mln złotych ile zyska się więcej miejsc? 100, 200? O ile pamiętam to założenia były w zakresie tej pierwszej wartości. Podobno w mieście jest kryzys, ta inwestycja jest kompletnie chybiona bo nic nie daje oprócz utopienia pieniędzy. Żeby było jasne, jestem zwolennikiem Krywulta, ale to nie znaczy, że mam "łykać" każdy jego pomysł, a wszystkie ostatnie plany budzą delikatnie ujmując kontrowersje. Nie ma miejsc parkingowych pod basenem w Cygańskim Lesie i nie mam siły już czytać bredni, że można jechać autobusem. Zwłaszcza w 35 stopniowy upał z 3 dzieci w autobusie bez klimatyzacji - rewelacja! Kompletnie położono lagę na zagospodarowanie bulwarów straceńskich, budowa parkingu to raczej ukłon w kierunku Ciachomanii bo tam to nic poza tym nie ma, nawet zardzewiałej huśtawki. Nie ma żadnej sensownej koncepcji ożywienia 11-Listopada, a ożywienie Rynku to pijarowy pic. Kamienice w większości nadal straszą, przejść Pankiewicza albo Podcieni wręcz strach czy coś się nie urwie i na głowę spadnie. I można by tak długo, ale cieszmy się rozbudową BCKa za 10 baniek,
100% BB
2013-08-17 06:40:46
No i co panie @raf, z powodu modernizacji basenu w Cygańskim Lesie, mieli zbudowac parking, na 1 tys czy 2 tys samochodów na czas wakacji? A gdzie go mieli wybudować? Wykupic nieruchomości czy zlecic go w systemie PPP? Czasami warto sie zastanowic co sie pisze. Znaczy, ze przy kazdej inwestycji dla ludzi, trzeba by było budowac wielopoziomowe parkingi rodem jak przy dużych centrach handlowych? Bulwary straceńskie sprawa jest jasna. Inwestycja nie jest zbyt droga, pytanie czemu miasto uparło sie aby koniecznie realizować ją ze srodków z UE. Wyłożenie 2-3 czy nawet 5 milionów złotych na zagospodarowanie bulwarów to żaden problem. Problem to maja urzednicy, którzy własną miarą określają ważność inwestycji w mieście. Na budowę drogi można wyłożyć nawet 10 milionów złotych. Ale już nie do pomyślenia jest fakt, żeby wyłożyć kilka milionów własnej kasy na atrakcje dla mieszkaców i trzeba liczyć i czekać czy miasto z listy rezerwowej wskoczy na dofinansowanie, raczej marne szanse!
2013-08-17 14:30:24
@ 100%BB - A Ty się zastanawiasz jak piszesz? Czy ja gdzieś napisałem, że mają budować wielopoziomowe parkingi? Byłeś kiedyś na jakiejś imprezie organizowanej na Błoniach? Jest wtedy wyłączany jeden pas Bystrzańskiej, co za problem żeby na okres wakacji podobnie postąpić na ulicy przy basenie - zrobić ją jednokierunkową i wyznaczyć miejsca parkingowe. A tak, mamy ludzi, którzy usiłują gdzieś stanąć, robią to gdzie popadnie, co jest utrapieniem mieszkańców i dziką radością dla policji straży miejskiej, mają mandatowe żniwa. Dużo zmieniłoby wprowadzenie odpłatności za miejsce parkingowe, tak jest choćby w Międzybrodziu, jak ktoś musi dojechać to płaci, jak nie chce płacić to przychodzi albo staje dalej. Twoje zacietrzewienie w tej kwestii nie jest zbyt konstruktywne. Co do reszty Twojej wypowiedzi nt bulwarów to muszę się przyznać, że przeżyłem wstrząs ponieważ... zgadzam się z Tobą w 100%! To niestety nie jedyny przykład ciasnoty umysłowej naszych urzędników, których największy problem to brak wizji, oprócz stadionu, mimo wszystko Dębowca i ew, zagospodarowania placu Żwirki brak koncepcji na rozwój miasta, w zasadzie w każdej dziedzinie, a szczególnie wykorzystania centrum. Okolice Sfery w kierunku torów, umierająca 11-Listopada, Piłsudskiego, Paderewskiego i ten nieszczęsny rynek to najlepsze tego przykłady
MK
2013-08-19 09:20:36
Odchodząc od tematu. Czy ktoś orientuje się, co wybudowano (2 budynki, wygląda na hotel) obok terenów rekreacyjnych na błoniach i jaki jest etap tej inwestycji? Wygląda jakby inwestycja zatrzymała się.
raf
2013-08-19 19:23:08
@ MK Tam miało być prywatne centrum zdrowia, nie pamiętam w czym się specjalizujące. W sumie lokalizacja nie była głupia, naprzeciw jest poliklinika stomatologiczna i duża przychodnia.
lmp
2013-08-20 10:17:37
A co ze starymi fundamentami pod Aquapark? Czy kliniki nie powstają przypadkiem na tej samej działce? Tak w ogóle, obecnie to mienie miasta, kościelne czy kliniki, która inwestuje na tym terenie?
Darco
2013-08-20 13:59:49
Czy po remoncie na Orkana parking nadal będzie?
raf
2013-08-21 13:14:17
Z tego co pamiętam to działkę już dawno miasto sprzedało. Była zresztą z tego niezła afera, ponieważ kupiec wystawił ją niedługo później za 4-krotną wartość zakupu. Co do samych fundamentów to może właściciel bloga coś wie, działka została chyba podzielona i na części bez fundamentów jest realizowana inwestycja. Fotki Kocjana można znaleźć na którymś z wątków w skyscrapercity
lmp
2013-08-21 18:12:53
Raf - dziękuję za informację.
Parbar
2013-08-22 11:15:17
Rozpoczęto własnie jakieś prace przy rozbiórce fundamentów Aquaparku. Ciekawe co tam powstanie?
Komentarzy (17)

Archiwum Państwowe: nowy budynek

  
Blisko trzy lata temu informowałem o rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku Archiwum Państwowego przy ul. Piłsudskiego 39. Dziś plany jego budowy wyszły wreszcie spoza sfery planów - ogłoszono przetarg na budowę. Obiekt powstanie dokładnie na miejscu zieleńca, pomiędzy zabudowaniami ulicy Legionów a Szkołą Podstawową nr 9.

Zaprojektowany budynek zostanie zbudowany na planie wydłużonego prostokąta o szerokości 24 m i długości 62 m. Obiekt podzielony będzie na dwa segmenty: A (biurowy) od ulicy oraz segment B (magazynowy) w głębi działki. Dodatkowo w ramach segmentu A zostanie wydzielona część zamknięta, niedostępna dla odwiedzających.

Wykonawca będzie miał 20 miesięcy na wybudowanie nowego gmachu Archiwum Państwowego.

Otwarcie ofert cenowych w przetargu ma nastąpić 2 września 2013.

Wizualizacje:

multimedia: materiały przetargowe

2013-08-14 | Dodaj komentarz
maras49
2013-08-14 17:58:20
ciekaw jestem gdzie dzisiaj przechowywane są dokumenty, które winny się kiedyś w tym gmachu znaleźć ? - choćby np. dokumenty zatrudnionych w firmach, które już nie istnieją - często szukane przez ludzi w wieku tuż przed emeryturą. Pozdrawiam.
inwestycje
2013-08-14 18:07:50
Archiwum Państwowe to nie Archiwum Akt Zlikwidowanych Przedsiębiorstw - to zupełnie dwie inne instytucje. Dokumenty Archiwum Państwowego przechowywane są w spartańskich warunkach w Wapienicy, przy ul. Wapienickiej w sypiącym się, przegniłym, zawilgoconym budynku.
raf
2013-08-15 09:25:00
szkoda tylko, że taki obiekt w tej okolicy będzie się tragicznie komponował...
m
2013-08-15 12:25:26
Zamiast to budować mogliby wszystkie dokumenty zeskanować, a papiery na makulaturę
inwestycje
2013-08-15 13:08:11
@m: heh, chyba nie orientujesz się w o jakiej ilości dokumentów piszesz - tak na przykład sam zespół dotyczący Starostwa Powiatowego w Bielsku liczy 50 metrów bieżących, a zespół Akt miasta Białej 65 metrów bieżących. Całość zbiorów AP w Bielsku-Białej liczy ponad 1,1 kilometrów bieżących akt. Do tego jeszcze dojdą akta z Oświęcimia (1,1 km b.) i Żywca (0,8 km b), bo te oddziały przeniesione zostaną do nowej bielskiej siedziby. Zatem łącznie te akta będą liczyły 3 kilometry bieżące (układając je grzbietami do siebie rozciągałyby się wzdłuż ciągu Partyzantów, Zamkowa, 3 Maja od Gemini do Dworca PKP). Powodzenia w skanowaniu... :)
maras49
2013-08-16 13:20:32
uważam, że te dokumentu są nie mniej ważne od tych co pisze @inwestycje - ba to są sprawy często sporne ale czysto ludzkie i w tej mierze są ważniejsze - więc bardziej im potrzebne archiwum a nie administracji - pozdrawaim
maras49 cd
2013-08-16 13:23:06
właśnie tutaj przydałby się wymóg dla wszystkich firm (nie tylko tych likwidowanych)archiwizacji elektronicznej akt zatrudnienia.
mazan
2013-08-16 20:58:12
Jednak da się przeprowadzić konkurs architektoniczny, którym rządzą inne kryteria niż tylko 100% cena.
Yanek
2013-08-20 11:21:16
Pytanie jest tylko takie, czemu to znów w centrum miasta?? Gdzie parking?? Miasto miało wolną działkę?? Miejsce do zabudowy mało odpowiednie.
Obserwator
2013-08-20 13:21:46
@Yanek: to takie troche wschodnio-europejskie podejscie do zycia- ze do wszystkiego dojazd samochodem osobowym. W wiekszosci miast Europy Zachodniej wazne obiekty uzytecznosci publicznej znajduja sie wlasnie w centrum miasta. Istnieje przeciez cos takiego jak komunikacja zbiorowa, ktora samorzady powinny wspierac, a nie stawiac na samochody. Bardzo dobrze, ze powstaje dosc wazna insytucja w centrum, a nie gzies w np. w Kamiecy. Traktuje to jako jeden ze sposob na ratowanie centrum BBA, ktore delikatnie mowiac obumiera (nieliczac enklawy w postaci Sfery).
fack
2013-08-30 11:53:58
Dokładnie tak. Poza tym, ta cześć miasta to jeden wielki chlew. Prócz ładnie wyremontowanej szkoły (kolorystycznie nawiązującej do zamku) nic tam nie ma. Ta inwestycja, w przeciwieństwie do parkingu, ma szanse ożywić tą cześć miasta.
Łukasz
2013-08-31 20:29:31
Trzymam kciuki za powodzenie inwestycji, która ma szansę zmienić smutne oblicze tej części centrum B-B.
inwestycje
2013-09-15 20:47:09
W przetargu wybrana została oferta firmy Chemobudowa - Kraków na kwotę 8.994.062,74 zł.
Yanek
2013-09-17 09:18:28
Żeby centrum miasta nie było chlewem to trzeba przyciągać do niego ludzi. Tylko że nie instytucjami które są czynne od 8-16. Ta część miasta umiera między innymi z powodu wysokich czynszów nałożonych przez miasto. Znikają sklepy, lokale gastronomiczne. Bo ludzi trzeba przyciągać wieczornym życiem miasta a nie urzędowym.
GustawIIAdolf
2013-10-11 12:04:56
@Yanek nie wiem dokładnie o której części miasta piszesz, ale przykładowo lokale przy 11 Listopada, zostały odsprzedane w prywatne ręce, bodajże za kadencji Traczyka. Decyzja miała sprzyjać sklepikarzom, a wyszło tak, że Ci co nabyli nieruchomości od miasta za bezcen, teraz ustalają ceny wynajmu i zarabiają na innych, a miasto nic nie może zrobić.
100% BB
2013-12-02 11:43:07
Budowa nowego budynku archiwum państwowego już w toku, a co z nowoczesnym budynkiem i zapleczem dla KMP w BB?
inwestycje
2013-12-04 16:53:05
trwa projektowanie - dokumentacja powinna być gotowa wiosną 2014

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Darekbb]
Szkoda że blog zdechł, zostaje skyscrapercity :(
[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2777613
Newsów: 270
Komentarzy: 5644
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała