inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - czerwiec 2015

W wielu lokalnych mediach pojawiła się dzisiaj informacja, że rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął „Program dla Śląska" (właśc. „Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej"). Według informacji medialnych ów Program zakłada przesunięcie dwóch kluczowych dla regionu dróg ekspresowych z listy rezerwowej (która zakłada realizację inwestycji na niej się znajdujących jedynie pod warunkiem uzyskania dodatkowego finansowania, np. w postaci oszczędności poprzetargowych) projektu Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 na listę podstawową, czyli taką, która zapewnia finansowanie budowy tych dróg. Niestety, nie jest to prawda - przyjęty dziś program niczego takiego nie przewiduje. W żaden sposób nie jest wspomniane owo przesunięcie tych dwóch inwestycji na listę podstawową.

Weryfikując informacje na blogu zawsze staram się opierać na dokumentach oficjalnych, a nie na prasowych relacjach. Zerknijmy zatem do źródła. W rzeczonym programie jest zapis mówiący, że w perspektywie finansowej 2014-2020 realizowane będą następujące inwestycje drogowe [S1, S69, A1...]. Taki zapis, w języku urzędniczym absolutnie nie oznacza, że inwestycja zostanie wybudowana. Określenie "realizowane będą" obejmuje także proces przygotowawczy, a niekoniecznie właściwą budowę. Dla przykładu obecnie np. S1 jest również realizowana (trwa procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach), natomiast nie jest budowana!

Inną przesłanką jest także to, że we wspomnianym programie, w tym samym miejscu, co o S69 i S1, mówi się również, o tym, że realizowana będzie cała droga S11 od Kępna do autostrady A1. Każdy, kto interesuje się budową dróg w Polsce wie, że budowa tej drogi w okresie do 2020 jest nierealna (nie ma jej nawet w całości w projekcie PBDK na liście rezerwowej) i nie ma żadnej szansy, aby znalazła się w całości na liście podstawowej. Realizacja (w przeciwieństwie do budowy) tej drogi jest natomiast możliwa - choćby poprzez proces przygotowawczy.

Cóż, jak widać, większość mediów bezkrytycznie i bez sięgnięcia do źródeł (lub sięgnięcia, ale niezrozumienia), przepisuje informacje publikowane na portalach społecznościowych lub opiera się na słowach posłanki Małgorzaty Pępek lub marszałka województwa Wojciecha Saługi. Dla przykładu, portal beskidzka24.pl przytacza słowa pani poseł: Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów w Katowicach rząd ma przyjąć Program dla Śląska. Zakłada on przesunięcie z listy rezerwowej na listę podstawową tych dwóch ekspresówek [S1 i S69 - przyp. autor blogu]. Informacja z internetowego wydania Gazety Wyborczej mówi z kolei, że: w przyjętym przez rząd programie jest mowa m.in. o projektach infrastrukturalnych. Założono przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych odcinków tras ekspresowych S1 i S69. W ogolnokrajowym portalu onet.pl pojawiła się wypowiedź marszałka województwa Wojciech Saługi, który stwierdził, że w dokumencie znalazło się m.in.: przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową rządowego programu budowy dróg odcinków tras S1 i S69 oraz autostrady A1 na północ na Częstochowy [...]. Polskie Radio, opierając się na PAPie i IARze, pisze znowuż, że: w dokumencie znalazło się m.in. przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową rządowego programu budowy dróg odcinków tras S1 i S69. Wszystkie te informacje nie przekazują rzetelnej wiedzy... Co interesujące, informacja podobnej treści pojawiła się na stronie Urzędu Miasta w Bielsku-Białej.

Czy urzędnicy i politycy, którzy nie sięgają do oficjalnych dokumentów i na bazie fałszywych informacji przekazują takowe dalej „w świat" są wiarygodni? Oceńcie Państwo sami... Czy faktycznie drogi S1 i S69 zostaną wpisane na listę podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 dowiemy się późnym latem/jesienią, gdy rząd ostatecznie przyjmie tn dokument.

2015-06-30 | Dodaj komentarz
mieszkaniecBB
2015-07-01 11:01:05
Od dawien dawna wiadomo i można to sprawdzić jak działają lokalne media czy to radiowe czy prasowe czy internetowe. Po prostu dostają gotowca np. od rzecznika prasowego i robią popularne kopiuj+wklej i mają artykuł gotowy. Taka ot rzetelność mediów lokalnych Jednak dziwi też fakt że UM w Bielsku-Białej również takiego newsa wstawił na stronę internetową urzędu. Na marginesie może tą informacje o przesunięciach dróg jak i cały program naprawczy dla Śląska, po prostu należy uznać jako przedwyborczą obietnice EwyPeron
maras49
2015-07-01 20:00:03
Obietnice urzędujących polityków na 4 m-ce przed wyborami przy takiej sytuacji politycznej jak jest obecnie są mocno skrojone na . Powielanie takich informacji jest dla naszych urzędników to niemal polecenie zawodowe – powiem więcej – chcieli takich informacji i chętnie je powtórzą tu i tam, również z powodu zbliżających się wyborów. Jednakże uważam, że pisanie o tym w tonie nawet lekko politycznym na tym blogu nie jest eleganckie. To wkładanie kija we własne mrowisko. Wystarczy na blogu poszperać wstecz; tam od uwag przeciwnych politycznym komentarzom aż się roi. A nam, mieszkańcom regionu, pozostaje wrażenie że zostaliśmy w sprawie S-1 – przez władze centralne. No cóż dla nich to prowincja. Pozdrawiam.
maras49
2015-07-01 20:28:11
w piewszym zdaniu po słowie na... skasowały się słowa: kiełbasę wyborczą - przepraszam za błąd.
@maras49
2015-07-01 20:38:55
Absolutnie proszę nie traktować tego wpisu jako jakąś treść polityczną. To jest po prostu tekst (w formie felietonu) punktujący brak rzetelności różnych podmiotów w przekazywaniu faktów.
maras49
2015-07-01 21:21:42
Nie, nie! Broń Boże.Po prostu chciałem wyrazić obawę, że komentarze pójdą drogą politycznej dyskusji po pierwszym wpisie. Pozdrawiam mieszkańca BB.
moko
2015-07-01 22:56:39
Niestety. Inwestycje zachował czujność i prawidłowo odczytał urzędniczy żargon. Taka chojność w stosunku do Bielska byłaby wysoce podejrzana. Co innego jeżeli premierem zostanie była burmistrz Brzeszcz.
aqq
2015-07-02 00:40:26
A slychac cos nowego w sprawie przebudowy Cieszynskiej? Albo poszerzania Skarpowej ? Sa jakies plany zeby oczyscic i ucywilizowac Wapieniczanke na odcinku parking zapora - stadion wapienica? Kiedys, kiedys dalo tam sa fajnie kapac
SLAWEK
2015-07-02 11:14:27
obiecanki cacanki. nie wierze w żadne obiecanki rządu, zwłaszcza przed wyborami... A co z drogą DK52 Bielsko - Kraków ?
inwestycje
2015-07-02 23:46:57
@Sławek: ukończenie budowy BDI to nie ta dekada; obecnie trwa projektowanie - we wrześniu 2014 złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej
O_01
2015-07-03 07:04:59
Cóż, kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Jedno jest w tym jednak ważne - władza zna nasze problemy i wie, jak nam o tym powiedzieć. :-)
aaa
2015-07-05 12:24:14
Obok Sfery (rondo obok parkingu) pojawiła się tablica z objazdem do Stojałowskiego. Ktoś wie co będą robić?
Adi
2015-07-07 10:46:43
@Sławek/ Wiedz, że droga tzw BDI NIGDY nie zostanie zrealizowana, ponieważ stanowiłaby niezłą alternatywę dla pewnej płatnej autostrady co państwo dopłaca jeszcze jej operatorowi mimo permanentnych zwężeń i ograniczeń prędkości. Wspomnij moje słowa za 5, 10, 20 czy 50 lat. Dalej będziesz jechał przez centrum Kęt, Andrychowa, czy Kalwarii :)
Komentarzy (10)

Drogowo...

  

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetargi na:
1) wykonanie dokumentacji projektowej dla remontu ulicy Karpackiej (od Partyzantów do Sterniczej)
2) wykonanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy skrzyżowania ulic Wyzwolenia i Witosa
3) przebudowę fragmentów ulic Piekarskiej i Wapiennej.

1) Planowany remont obejmie 1300 metrów drogi, wraz z chodnikami. Projektant będzie miał 130 dni od podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji.

2) W ramach projektu analizowane będą różne rozwiązania, z których do późniejszej realizacji zostanie wybrane korzystniejsze. Rozważana jest m.in. budowa ronda oraz przebudowa skrzyżowania wraz z instalacją sygnalizacji świetlnej. Projektant będzie miał 180 dni od podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji.

3) Wbrew oczekiwaniom, nie zostanie przebudowany newralgiczny fragment drogi z płyt betonowych, stanowiący najprostsze połączenie ulic Wapiennej i Piekarskiej. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał za zadanie jedynie wykonanie dojazdów do budowanej w tamtym rejonie nowej Komendy Miejskiej Policji, bez kluczowego łącznika. Wykonawca będzie miał łącznie 100 dni (od momentu podpisania umowy) na zakończenie prac budowlanych.

Piekarska:

Wapienna:

plany: materiały przetargowe

2015-06-18 | Dodaj komentarz
Rycho
2015-06-19 15:37:48
A kiedy kompleksowy remont ul. Wapiennej (od skrzyżowania z ul. Krakowską do zatoki autobusowej linii nr 26). Aż się prosi zrobienie parkingów wzdłuż ulicy po jednej jak i po drugiej stronie drogi. Niebawem będzie tam ruch wzmożony w wyniku oddania do użytku KM Policji. Także zatoka autobusowa by się przydała dla nr 26 jadącego w kierunku zatoki autobusowej (po co autobus jeździ dookoła i marnuje paliwo, przecież możne jechać wapienną, a i ludzie będą bezpiecznej poruszać się po ul. Norwida, która jest typowo droga osiedlową gdzie jest kościół, sklepiki, parkingi i wzmożony ruch pieszy) W związku z powyższym zwracam się do MZD i Miasta BB o remont ul. Wapiennej z obustronną budową miejsc parkingowych (wzdłuż ulicy- a jest dużo miejsca), skierowania jazdy autobusu nr 26 ul. Wapienna w górę w kierunku pętli - a nie dookoła - bez sensu nie szkoda paliwa, z miejscem na zatokę - może być na przeciwko już istniejącej koło szkoły) pozdrawiam
Rycho
2015-06-19 15:45:44
Dodatkowo może autobus nr 26 mógłby jeździć w kierunku hotelu Magura i skręcić na wiadukt koło Gemini i dalej już do dworca. Obecna trasa jest bez sensu. Przecież w tamtej okolicy ludzie pracują (Bielmar, Gemini, Magura, Jednostka Wojskowa itd.), i zakupy nie wspomnę juz o kinie. Miasto faktycznie nie myśli, chyba chcą zarobić na mieszkańcach osiedla i zmuszać ich żeby jeździli dwoma liniami
inwestycje
2015-06-19 17:49:56
@Rycho: wnioski do MZD powinny być kierowane bezpośrednio do nich / "wniosek" wpisany w komentarzu na prywatnym blogu na pewno nie odniesie na pewno żadnego skutku
maras49
2015-06-19 18:08:09
http://www.mzd.home.pl/index.php?str=5&idm=8 tutaj
biel1
2015-06-23 10:39:43
Pytanie drogowe:-) o innej drodze. Czy wiadomy jest przebieg planowanej drogi od ul. Gościnnej do Cieszynskiej?
mazan
2015-06-23 20:23:45
Przebudowa jednego skrzyżowania nic nie zmieni bez budowy Nowohałcnowskiej. Nie wiem na co czeka MZD, to powinien być absolutny priorytet dla Hałcnowa i Komorowic. Bez tego łącznika ludzie dalej będą się pchali takimi przelotówkami jak Architektów, Murarzy czy Kryształowa. Ciekawe jaki będzie korek od strony Pisarzowic na Wyzwolenia jak zaczną przebudowywać to skrzyżowanie. Raz stałem od pętli 31 ;-) Oby pociągu całkiem nie zlikwidowali...
BigGora
2015-06-23 21:35:54
Dość ciekawa inwestycja, o którą zresztą pytałem w zeszłym roku na tym blogu: http://www.nowe-miasto.eu/plan-kompleksu/ aż dziw że nie wygląda to "ala galeria waga", czyli burzymy bez pomysłu do ziemi i stawiamy kloca.
inwestycje
2015-06-23 22:42:18
@biel1: ta droga to baaaardzo odległa przyszłość; ogólny przebieg widoczny jest na mapie studium http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2335.html / fragment od Cieszyńskiej (wg starego planu) do Antycznej widoczny jest tutaj: http://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2227.html
Uuu...
2015-07-18 05:44:10
To fest tej karpackiej zrobią 😝
buba
2015-09-29 15:54:41
Czy istnieje jakikolwiek plan remontu pozostałych betonków przy Wapiennej np komendy z tego co widać nadal poruszają się nią ciężkie betoniary ,jeszcze troche a nic z nich nie zostanie Cz ktoś zaóważył że ram mieszkają ludzie i ciężko jest chodzić z ciężarówką na plecach.

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Darekbb]
Szkoda że blog zdechł, zostaje skyscrapercity :(
[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2777632
Newsów: 270
Komentarzy: 5644
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała