inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - grudzień 2017

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wykonanie długo oczekiwanej przez mieszkańców Hałcnowa i Komorowic ulicy Nowohałcnowskiej. Nowy ciąg połączy węzeł Rosta na drodze ekspresowej S52 z ulicą Hałcnowską.
Droga rozpoczynać się będzie na istniejącym rondzie wybudowanym w ramach węzła Rosta, a kończyć na nowym rondzie z ulicą Hałcnowską. W ramach inwestycji powstanie nowa 517-metrowa droga o szerokości 7 m, jednostronny chodnik na jej fragmencie oraz zatoki autobusowe. Projektowana droga przebiegać będzie głównie przez tereny rolnicze i nieużytki, wzdłuż potoku Kromparek.
Do nowej ulicy dowiązana zostanie ulica Braterska, która na znacznym odcinku zostanie rozbudowana. Dodatkowo, w ramach inwestycji zostanie przebudowany ok. 300-metrowy fragment ul. Hałcnowskiej oraz ok. 1100-metrowy ul. Bocznej.
Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 24 mln zł. Początek prac planowany jest na marzec 2018, a koniec na marzec 2021. Główne prace prowadzone będą jednak w latach 2019-2020.

plany: materiały przetargowe (kompilacja własna)

-----

REKLAMA:

2017-12-05 | Dodaj komentarz
maras49
2017-12-05 13:44:46
A mogło to być dokładnie 6 lat temu wraz z ukończeniem S1. Przecież obwodnicę przygotowywało się na tyle wcześniej, że dodanie do inwestycji 500 m, oczywiście po stronie kosztów MZD, nawet bez ronda na Hałcnowskiej, nie byłoby trudne.
inwestycje
2017-12-05 18:43:47
Zgadza się, podobnie jak zaniechania Ratusza w sprawie przebudowy ulicy Krzyżowej i Langiewicza, które również powinny być przeprowadzone równocześnie z budową ekspresowej obwodnicy.
facebook.com/nowohalcnowska
2017-12-05 18:52:39
Na szczęście bez świateł, będzie rondo na Hałcnowskiej :)
Yanek
2017-12-06 08:26:17
Bardzo się cieszę. Jak już wcześniej pisałem ta inwestycja jest niezbędna. Tylko dlaczego ma trwać aż 3 lata? Niesamowite.
O_01
2017-12-06 11:10:13
Yanek, ciesz się, ratusz założył skrócenie cyklu inwestycyjnego do trzech lat! :-) Zapraszam na forum hałcnowskiej strony internetowej, gdzie zamieściłem bardziej szczegółowe rysunki z projektu ulicy. http://halcnow.pl/forum/showthread.php?tid=1090&page=last
salmon
2017-12-06 11:52:21
Z tego co się orientuję to mieszkańcy Braterskiej/Siostrzanej złożyli protest przeciw rozbudowie ul. Braterskiej. Głównie chodziło o to, że kawałek dalej jak przejedzie się pod wiaduktem jest firma(chyba budowlana) i Braterską będą tam jeździły tiry. Mieszkańcy proponowali, żeby zamiast rozbudowywać Braterską poszerzyć drogę techniczną, która leci tuż przy ekspresówce.
inwestycje
2017-12-06 15:18:35
Panie Bronisławie, bardzo proszę o umieszczenie notki na forum halcnow.pl, skąd pochodzi umieszczony tam plan: http://halcnow.pl/forum/showthread.php?tid=1090&pid=42340#pid42340 Kompilacja rysunków została pierwotnie umieszczona na moich blogu i została stworzona na jego potrzeby, a na forum halcnow.pl nie ma żadnej informacji o pochodzeniu.
O_01
2017-12-06 15:43:16
Uprzejmie informuję, że osobiście ściągnąłem rysunki pdf ze strony internetowej MZD (przetargi), po czym przetransponowałem je na pliki jpg, a następnie obciąłem i wyostrzyłem kontrast. Tylko pierwszy plik pochodzi z blogu "inwestycje" - o czym informuje uzupełniony już wpis na forum strony hałcnowskiej. Jest on blady, bo nie poprawiono w nim kontrastu. Aktualnie to samo uczyniłem z plikami pdf z zakresu projektu zagospodarowania terenu. Wygląda więc na to, że częściową rację mają na bielsko.info podając, iż rysunki pochodzą ze strony halcnow.pl - bo dotyczy to trzech rysunków (oprócz tego pierwszego ogólnego i bladego). :-) Serdecznie pozdrawiam.
inwestycje
2017-12-06 15:48:32
Dziękuję, zgadza się. Właśnie chodziło mi o ten rysunek-kompilację, którego połączenie w jeden zajęło sporo czasu.
Paweł
2017-12-07 00:22:07
Faktycznie rozwiązanie z drogą techniczną zamiast rozbudową Braterskiej byłoby mniej uciążliwe dla mieszkańców Braterskiej, tym bardziej, że narażeni są oni już na duży hałas od ekspresówki - nadal brak ekranów akustycznych. Poza tym brak chodników wzdłuż ul. Bocznej - to jest droga, którą dużo ludzi chodzi do kościoła na osiedlu Rosta. No i ciągle brak chodników pozwalających na swobodne poruszanie się pieszych od ronda do "Bułgara". Pozdrawiam.
mieszkaniec okolicy Żywieckiej
2017-12-08 11:10:31
Witam wszystkich czytających. Ja w nieco innym temacie, a mianowicie oświetlenia przejść dla pieszych. Od kilku dni można zauważyć ekipy energetyków montujących dodatkowe oświetlenie LEDowe na przejściach dla pieszych przy ulicy Żywieckiej (pomiędzy Jaśminową a Łęgową), Wszystko wygląda tak że będą to takie same instalacje jak przy przejściach dla pieszych na ulicy Stojałowskiego. Jednak mam dwa pytania, czy w ramach tych inwestycji przewidziane jest też montaż aktywnych znaków D-6? Drugie pytanie, czy w ramach doświetlenia przejść dla pieszych możliwy jest montaż dodatkowych lamp na słupach w rejonie skrzyżowania Żywiecka-Przędzalnicza w rejonie przejścia dla pieszych i przystanku autobusowego w kierunku centrum? Tam jest na prawdę bardzo ciemno co sprawia że rejon tego skrzyżowania jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla pieszych i pasażerów oczekujących na przystanku. Z góry dziękuję za odpowiedz.
inwestycje
2017-12-08 19:16:46
^^ Tego typu pytania i sugestie powinny być kierowane bezpośrednio do Miejskiego Zarządu Dróg. Blog to prywatna inicjatywa, w żaden sposób niepowiązana z Ratuszem czy miejskimi jednostkami samorządowymi.
m
2017-12-13 11:32:21
Dwa miesiące wstecz MZD rozpoczęło demontaż odcinka ekranu akustycznego na jezdni wschodniej ul. Andersa, tuż przed prawoskrętem w ul. Michałowicza. Byłem przekonany, że jest to związane z budową pasa wyłączeniowego dla ww. prawoskrętu. Pas ten skręcającym w ul. Michałowicza ułatwiłby wyłączanie się z ruchu, bez blokowania jazdy na wprost do Hulanki. Niestety po kilku tygodniach okazało się, że nastąpiła tylko wymiana wypełnienia ekranu na przeźroczysty. Szkoda. Moim zdaniem stracono okazję na polepszenie warunków ruchu w tym miejscu.
100%BB
2017-12-13 16:17:53
Co jest przyczyną, że MZD, po raz kolejny przesuwa termin składania ofert przetargu na remont DK 52 Krakowska/Zywiecka. Inwestycja na papierze, warta około 150 mln PLN, powinna być łakomym kąskiem dla firm budowlanych, a tu od maja nie mogą wyłonić firmy, która wejdzie na plac budowy. W czym rzecz się pytam może Pan @inwestycje wie więcej na ten temat. Czyżby miasto miało zagrożona kolejną ważną inwestycje ze wsparciem z UE? Bo ile można przeciągać przetarg w nieskończoność, czy może są znowu podobne problemy jakie wystąpiły z przebudowa ulicy Cieszyńskiej. To zaczyna być dziwne, czyżby miasto było stać aby ponad 200 baniek dofinansowania przepadło z jakiś niejasnych powodów? Takich cyrków jeszcze w mieście nie było, że niby jest zdobyta dotacja, a inwestycje tkwią w martwym punkcie. Przecież nawet jak wyłonią firmę, która wykona to zadanie, to jeszcze bedzie pewnie jakiś protest przegranych kiedy oni mają zacząć inwestycje drogowe na DK 52? Ulica Krakowska, to wstyd dla naszego miasta. Jak długo ten pat jeszcze potrwa?
inwestycje
2017-12-13 17:45:22
Przesuwanie terminów jest związane z duża liczbą zapytań do przetargu. Wcale nie jestem przekonany, czy obecny termin otwarcia ofert 9 stycznia zostanie utrzymany, a jeśli nawet to inwestycja nie zacznie się wiosną, ale dopiero w połowie roku.
100%BB
2017-12-13 18:12:55
Ja tez nie dam wiary, że w styczniu br. otworzą koperty, ale dziwne to wszystko, w Swinoujściu już otwarli koperty z kosztorysami kto i za ile wybuduje tunel pod rz.Świnną, a przy tym zadaniu inwestycyjnym w Swinoujściu, remont DK 52 w Bielsku-Białej, wygląda na małe piwko. Dziwne że tak to się przeciaga. Wypada miec nadzieję że w 2018 roku w II kwartale zwycieska firma podpisze umowę na realizację tego zadania. Mimo wszystko dzięki @inwestycje za odpowiedź na moje pytanie.
maras49
2017-12-13 20:38:13
Wydaje mi się, że w parze z dużą ilością pytań na to zadanie idzie fakt, że odpowiedzi na te pytania nie są dla wykonawców wystarczające i mogą i generować wątpliwości, które przekładają się na następne zapytania. Może to wynikać z niewystarczającej kompetencji pracowników oddelegowanych do tego rodzaju zadań, lub tez z obciążania ich drobnymi innymi zadaniami. Zadań coraz więcej, wyszkolonych kadr tyle samo, lub nawet mniej. Wyszkoleni odchodzą na emeryturę, a dla nowych trzeba czasu na doszkolenie. Tu trzeba jednak znać dobrze i umieć się poruszać w przepisach związanych z dofinansowaniem unijnym. Być może jest jeszcze inna przyczyna.
inwestycje
2017-12-13 22:24:50
@maras49: raczej zadań coraz mniej... Widać to po zatrważająco niskim wykonaniu planu nakładów na wydatki inwestycyjne w budżecie 2017 (po 3 kwartałach to zaledwie 18% planu).
O_01
2017-12-16 07:50:26
Jako projektant chciałbym wyjaśnić, że są dwa rodzaje pytań do ogłoszonych przetargów. Jedna grupa to procedur przetargowych, terminów, treści umów itp. - a więc pytania, na które odpowiada zamawiający. Druga grupa to pytania do samej dokumentacji projektowej, na które odpowiedzi przygotowuje projektant. Tu dochodzimy do problemu. Zdarza się, że wymogi stawiane projektantom przez zamawiającego przyczyniają się do pewnych, hmm, niedomówień w dokumentacji, albo też po prostu niedopracowania szczegółów, co wynika często z narzuconych terminów. Potencjalni wykonawcy zaś chcą już na tym etapie wyjaśnić wszelkie wątpliwości, albo znaleźć luki, dzięki którym będą mogli domagać się dodatkowego wynagrodzenia - dowodząc, że dany problem nie był rozwiązany w dokumentacji projektowej. To oczywiście w bardzo wielkim uproszczeniu, bo cały proces jest trochę bardziej skomplikowany. Na marginesie - termin otwarcia ofert na budowę ul. Nowohałcnowskiej przesunięto na 10 stycznia 2018 r. co (jak mnie poinformowano) "wynika planowanych zmian w SIWZ oraz koniecznością przygotowania odpowiedzi na liczne zapytania od Wykonawców i w konsekwencji udzielenia im czasu na przygotowanie oferty w nawiązaniu do wprowadzanych zmian i treści udzielonych odpowiedzi". Proszę zwrócić uwagę, że zamawiający będzie wprowadzał zmiany w SIWZ - wymuszone zapewne treścią "licznych zapytań".
maras49
2017-12-16 10:09:36
Na to jw. powiem tak, używając kulinarnego języka: Jeśli do przygotowania posiłku część składników użyje się niewłaściwych lub niezgodnie z przepisem kulinarnym, to później użycie 100 przypraw nie zmieni faktu, że potrawa jest, mówiąc trywialnie spierniczona. @O-01; podobało mi się to - hmm - myślę że można było dosadniej określić ten stan, bo takie czasy. Pozdrawiam.
maras49
2017-12-16 12:32:09
@inwestycje: na stronie z zamówieniami BIP znalazłem 57 rozstrzygniętych zadań przetargowych licząc wszystkie. Nie wiem czy to mało. Ile to korespondencji trzeba stworzyć dla takowych. Tylko kilka zadań "nie" technicznych.
maras49
2017-12-16 12:33:10
uzup.ww. to tylko rok 2017 jeszcze trwający ...
inwestycje
2017-12-16 17:31:54
@maras49: Ilość przetargów nie jest dla mnie wartością wymierną, w przeciwieństwie do wydawanych kwot. Trudno na tym samym poziomie stawiać przetarg na uzupełnienie oznakowania z przetargiem budowę wiaduktu.
maras49
2017-12-17 09:28:24
@inwestycje: tak, tak, zgoda - tylko mi chodzi o absorbowanie czasu pracownika na przygotowanie każdego zadania, a tu już jest większa różnica niż różnica nakładów.
maras49
2017-12-22 17:45:57
Jak usłyszałem w Radio Bielsko w 2018r. ma być 99 zadań inwestycyjnych za 1mld 100mln PLN w budżecie. Jak i kiedy Urząd to przerobi?
O_01
2017-12-23 07:12:44
@maras49 - to jakieś przekłamanie z tym budżetem. Musiałeś się przesłyszeć, albo oni niedokładnie powiedzieli. Budżet miasta na rok 2018 przyjęty na ostatniej sesji Rady Miejskiej, to wydatki ogółem na kwotę 1.207.000 tys. zł, w tym wydatki bieżące 858.754 tys. zł, a wydatki majątkowe 348.257 tys. zł. CYTATY z uchwały: Wydatki majątkowe dotyczą kontynuacji zadań inwestycyjnych, a także realizacji nowych zadań, w tym realizowanych z udziałem środków z Unii Europejskiej w wysokości 143,7 mln zł. Wydatki majątkowe dotyczą kontynuacji zadań inwestycyjnych, a także realizacji nowych zadań, w tym realizowanych z udziałem środków z Unii Europejskiej w wysokości 143,7 mln zł. Największy udział w wydatkach majątkowych stanowią inwestycje w zakresie transportu, na które przeznaczono 241,1 mln zł, tj. prawie 69,2%, inwestycje oświatowe – 39,7 mln zł, tj. 11,4%, ochrony zdrowia – 24,5 mln zł tj. 7,0%, w zakresie gospodarki mieszkaniowej – 15,3 mln zł, tj. 4,4%, w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – 9,5 mln zł, tj. 2,7%, w zakresie administracji publicznej – 4,8 mln zł, tj. 1,4% wydatków majątkowych ogółem.
inwestycje
2017-12-24 20:06:49
W budżecie 2018 główne wydatki to przebudowa Cieszyńskiej (która nie ruszy) oraz DK52 (na którą wydatki nie będą podejrzewam większe niż 50% zaplanowanej kwoty; a to dlatego, że kolejny raz przesunięto otwarcie ofert; rozpoczęcie budowy realnie najwcześniej w połowie roku).
maras49
2017-12-25 13:47:52
@O_01: nie tyle źle usłyszałem ile źle napisałem jeden z przyimków: przed 1 mld 100 mln budżecie - miało być W, a nie ZA. Pozdrawiam
maras49
2018-01-05 10:41:28
Pogoda pomogła, a więc jak będzie dobrze, to do dzisiaj późnego wieczora zabetonujemy płytę nośną pomostu wiaduktu na Międzyrzeckiej :-))
maras49
2018-01-06 09:33:34
@jw: No i udało się. Zapadamy w sen zimowy. Tylko gdzie ta zima? :-)
O_01
2018-01-10 07:40:25
@maras49 - pytanie dotyczące przebudowy Międzyrzeckiej: czy projektant, albo inwestor, wprowadzają do projektu zmiany dotyczące prawidłowego przebiegu i właściwych parametrów dróg dla rowerów? PS. Fajnie, że pogoda pomogła i idziecie do przodu z tą inwestycją :-) (@inwestycje - przepraszam za to, że pytam w wątku dot. innego tematu, ale pytam o sprawę bardzo ważną, mam nadzieję, że mi wybaczysz).
maras49
2018-01-10 10:28:03
@O_01 – Drogi rowerowe, a szczególnie ich parametry techniczne - te szczegółowe - nie są moją mocną stroną w zawodzie. Na ul. Międzyrzeckiej zaprojektowano je po zachodniej stronie za wyjątkiem nowego przebiegu do ul. Cieszyńskiej, gdzie mają być po obu stronach. Coś tam słyszałem, że tu i ówdzie dokonana będzie ich techniczna korekta, ale nie jestem w stanie zlokalizować miejsc, ani zakresu. Mailem prześlę PB i PW zadania – etap 1 i 2, może tam coś będzie więcej.
O_01
2018-01-10 11:41:02
Dzięki za dobre chęci - PB i PW mam, chodzi mi przede wszystkim o te korekty (o które toczę w UM boje)
maras49
2018-01-10 14:18:00
@O-01: w takim razie życzę powodzenia w tych bojach - czasem rzeczywiście trudno wytłumaczyć dobre rozwiązania; każdy widzi to inaczej - ale warto rozmawiać :-). Pozdrawiam.
inwestycje
2018-01-10 15:25:03
Najtańszą ofertę na budowę ulicy Nowohałcnowskiej złożyła firma Radex z Bielska-Białej. Oferta: 12.355.167,05 zł. Budżet: 17.066.660,18 zł.
O_01
2018-01-10 20:37:12
Nie będę się ścigał z inwestycjami (serdecznie pozdrawiam) na newsy, niemniej jednak zapraszam do dyskutowania o Nowohałcnowskiej: https://www.facebook.com/Budujemy-Nowoha%C5%82cnowsk%C4%85-400997200344592/?ref=bookmarks

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Darekbb]
Szkoda że blog zdechł, zostaje skyscrapercity :(
[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2777628
Newsów: 270
Komentarzy: 5644
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Inwestycje w Bielsku-Białej, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała