inwestycje.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
inwestycje.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - inwestycje.blog.bielsko.pl
« strona główna

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do argumentacji Ratusza i utrzymał w mocy decyzję środowiskową dla rozbudowy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej.

5 września 2016 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił środowiskowe uwarunkowania dla tej inwestycji. Tym miasto nie dysponowało kompletem decyzji, które umożliwiałyby rozpoczęcie inwestycji. Zdecydowano wówczas o złożeniu wniosku kasacyjnego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po ponad dwóch latach od wyroku WSA, sąd II instacji w prawomocnym orzeczeniu uznał ważność decyzji środowiskowej.

Aktualnie w trakcie procedowania jest ponowny przetarg na rozbudowę tej ulicy. Wkrótce można się spodziewać wyboru najkorzystniejszej oferty, po której (jeśli nie zostaną wniesione odwołania od wyniku przetargu przez innych oferentów) nastąpi kontrola Urzędu Zamówień Publicznych i w dalszej kolejności podpisanie umowy.

Równocześnie, Ratusz musi wystąpić do Ministerstwa Infrastruktury o ponowne nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności dla innej ważnej decyzji, bez której budowa drogi nie mogłaby się rozpocząć, czyli ZnRID (zgody na realizację inwestycji drogowej).

2018-09-18 | Dodaj komentarz
Bielsko
2018-09-18 13:51:45
Czyli w rzeczywistości za jaki czas może rozpocząć się rozbudowa ?
cięć
2018-09-18 13:52:28
teraz ruch po stronie protestujących
Obserwator
2018-09-18 14:03:40
Nie jestem prawnikiem, ale chyba jest tak, że wyrok NSA jest prawomocny zaraz po ogłoszeniu i nie ma już możliwości odwołania się od decyzji. Jednak powtórzę, że nie jestem prawnikiem, ale gdzieś czytając o innej sprawie tak to było zinterpretowane.
Wprawny obserwator
2018-09-18 14:14:53
Do @Obserwator Cytuję: "Po ponad dwóch latach od wyroku WSA, sąd II instacji w PRWAOMOCNYM orzeczeniu uznał ważność decyzji środowiskowej." Pytanie kiedy może ruszyć budowa. Jest możliwość jeszcze w tym roku?
inwestycje
2018-09-18 14:21:29
@Bielsko / @Wprawny obserwator: wiosną 2019. / @cięć: protestujący nie mają ruchu. To jest wyrok prawomocny.
MK
2018-09-18 14:41:07
Super, Super. Miasto musi rozwijać się. To dziejowa inwestycja dla miasta!
inwestycje
2018-09-18 14:54:17
Dziejową to byłaby kolej aglomeracyjna na osi północ-południe i wschód-zachód. Ta będzie co najwyżej "dzielącą".
cięć
2018-09-18 15:35:12
@inwestycje: maja ruch - mogą położyć się na drodze lub przekuć do drzew ;)
MK
2018-09-18 16:06:12
@inwestycje. mam nadzieję, że na taką kolej też będzie realna szansa w przyszłości.
Matrix
2018-09-18 16:26:07
Wreszcie! Najważniejszy dzień dla tej części miasta. Tylko szkoda, że tyle czasu zostało zmarnowane i inwestycja będzie droższa o ponad 60 mln. @Inwestycje kolej aglomeracyjna jest bardzo potrzebna tylko z takim molochem jak PKP nie da się dojś do porozumienia. Inna kwestia jest taka, że obecnie panujący nam nigdy nie był miłośnikiem lobbowania za koleją i dlatego linia kolejowa Bielsko-Skoczów zamienia się w rezerwat rroślinności. Cieszmy się z tej Cieszyńskiej póki co, może kiedyś doczekamy się kolei dojazdowej z prawdziwego zdarzenia.
inwestycje
2018-09-18 17:21:27
@Matrix: Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Bydgoszcz+Toruń jakoś sobie poradziły i dogadały się z PKP. Tylko u nas się nigdy nic nie da... / Z Cieszyńskiej w takiej formie nie jestem zadowolony, ale pisałem już o tym wielokrotnie. Ta droga powinna powstać w przekroju 1x4.
Matrix
2018-09-18 18:13:25
@inwestycje nie porównój zaściankowego Bielska(niestety) do wielkich aglomeracji. Pamiętaj, że Katowice mają nas gdzieś, które forsują tezę, że po co wam pociąg jak macie eskpresówke. Ciekawe, że w Małopolsce kolej aglomeracyjna połączyła największe miasta i jakoś się dało, a u nas Koleje Śląskie omijają Bielsko puszczając wszystko przez Zebrzydowice. Jak by była wola marszałka i Kolei Śląskich o puszczenie pociągów na linie Bielsko -Skoczów to PLK były by zmuszone. Ale mają to gdzieś, a samorządy z naszego regionu mogą tylko pisać listy i nic więcej niestety.
Matrix
2018-09-18 18:19:25
@Inwestycje zgadzam się natomiast z tezą, że powinno być 4x1, szkoda terenu, ale w obecnej sytuacji lepszy rydz niż nic.
Adamsky
2018-09-18 18:32:44
Super sprawa z tą Cieszyńską, obecnie jest tam ciągle XX wiek i to bliżej czasu komuny niż boomu lat '90tych. Krzywy, pozapadany asfalt, wąsko, ciągłe korki. Kwestia czy będzie 1x4 czy 2x2 jest drugorzędna, oczywiście dla jednych lepsza będzie 1x4 (skromniejsza), dla drugich 2x2 (na 'bogato') jest lepiej. Natomiast co do kolei aglomeracyjnej to proponuję ostudzić głowy, Bielsko-Biała to jakieś 170tyś mieszkańców (oficjalnie, bo w rzeczywistości jeszcze mniej) oraz max 10km wzdłuż x 10km wszerz. Kraków teraz buduje kolej aglomeracyjną, oraz Warszawa tzw ring do stacji W-Wa Gdańska, tylko, że tam mieszka i pracuje odpowiednio 1mln oraz 2mln ludzi i tam taka kolej ma sens. Są to ośrodki o oddziaływaniu nawet ponad krajowym z Uniwersytetami, Muzeami, Ministerstwami, są siedzibami międzynarodowych firm, posiadają lotniska, są odwiedzane przez miliony turystów rocznie. A w B-B to kto będzie tą "koleją aglomeracyjną" jeździł? Skoczowianie? Mieszkańcy Kęt, Andrychowa? A ilu ich będzie jeździło? Kilkadziesiąt osób dziennie to max. Tak, że remont istniejących linii kolejowych i stacji jak najbardziej popieram, ba, bardzo się cieszę z będącego na ukończeniu remontu torowiska w kierunku Żywca i czekam na reaktywację linii na Cieszyn, natomiast dywagacje na temat kolei "aglomeracyjnej" należy uznać za mrzonki. Nie mamy takiego potencjału ludnościowego, żeby taka kolej była u nas choć trochę dochodowa. Z Bielska do Skoczowa/Cieszyna czy Żywca można dojechać w 20-30min i to spod drzwi do drzwi, kto będzie wybierał pociąg, gdzie trzeba dojechać na dworzec/stację, poczekać na pociąg, pojechać tym pociągiem kilkanaście minut, wysiąść na dworcu, przesiąść się w autobus miejski, przecież to robi się wycieczka na cały dzień! Nie ma szans. Nie w Bielsku, jesteśmy za małym miastem po prostu.
inwestycje
2018-09-18 19:12:07
Równie dobrze można powiedzieć, że komunikacja autobusowa jest nieopłacalna. W dużej mierze jest. Nie oznacza to jednak, że należy ją zlikwidować. Ogromnym plusem komunikacji szynowej w BB jest położenie torów. Linie kolejowe przebiegają przez ścisłe centrum, tuż obok dużych osiedli mieszkaniowych (Polskich Skrzydeł, WP, Kopernika), terenów przemysłowych z ogromnymi zakładami (Fiat, Bulten, Cooper, Nemak, Magneti Marelii itd.) oraz największe centra handlowe (Sarni Stok, Sfera, Gemini). Transport szynowy nie generuje korków i jest znacznie szybszy niż samochód. Koszty... Nie były wbrew pozorom takie duże. Bardzo pesymistycznie szacując wydatek 300-400 mln zł (wraz z taborem i budową nowych przystanków) i przy wsparciu środków UE (do 85% kosztów) - miasto poniosłoby koszt 45-60 mln zł. Czyli 2-3 razy mniej niż budowa stadionu miejskiego.
xxx
2018-09-18 19:27:35
@inwestycje proste pytanie jeździłbyś tą koleją aglomeracyjną ? Adamsky ma rację.
inwestycje
2018-09-18 19:35:25
Zdecydowanie, jeździłbym. Takie rozwiązanie byłoby szybsze, tańsze niż paliwo do auta osobowego. Nie byłoby narażone na brak punktualności, wypadki czy warunki atmosferyczne.
Bielszczanin nie z Wapienicy
2018-09-18 20:23:23
Brawo. Brawo ..jeszcze powinno się ukarać winnych za to ze stracono tyle czasu....oby udało się w końcu skończyć ta drogę
Arb
2018-09-18 20:30:53
Ta droga to nie tylko 2x2 jak sugerują co poniektórzy dodać należy również drogi zbiorcze oczywiście chodniki i droga rowerowa wszystko konieczne ale dlaczego pooddzielane pasami zieleni to wszystko spowoduje ogromny wyłom w strukturze miasta.A dodatkowo największymi orędownikami budowy w tej wybujałej postaci są głównie mieszkańcy Jaworza,Jasienicy,Bier itd można wymieniać które to gminy w ogóle nie będą partycypować w kosztach tej megalomanii.Patrząc na dotychczasowy zrealizowany odcinek Cieszyńskiej 4x1 od ronda hulanka do ronda niemena co na nim wyprawiają kierowcy jak notorycznie przekraczana jest i to znacznie prędkość przejazd na czerwonym na przejściu dla pieszych oraz skrzyżowaniu z Jesionową to bezpieczeństwo mieszkańców okolic Cieszyńskiej znacznie się pogorszy a nie powinno tak być.
rolnikolaf
2018-09-18 21:48:47
@inwestycje Może i tory są w mieście dobrze położone, ale zasadniczy problem jest taki, że linia wschód-zachód jest w całości jednotorowa. Przez to nie da się osiągnąć konkurencyjnej częstotliwości przejazdów. Ponadto pociągi IC mają priorytet nad lokalnymi i trzeba by je puszczać. Kolej aglomeracyjna jeżdżąca raz na godzinę nie ma większego sensu. Dodatkowa komplikacja jest taka, że nie da się wjechać bezpośrednio z LK190 na LK117.
Rob
2018-09-18 22:20:30
No i przez kilku pieniaczy miasto (czyli my wszyscy ) straciło kilkadziesiąt milionów zł (vide różnice cen w ofertach w nowym przetargu) i 2 lata opóźnienia. Czyli straciliśmy np. kasę na kolej o której się rozpisujecie.... czy elektryczne autobusy itp.
czytelnik blog-a
2018-09-19 07:28:36
Panie radny @O_01. Przy każdej możliwej okazji chwali się pan, że jest pan audytorem BRD z certyfikatem Ministra Infrastruktury. To może wyjaśni pan @inwestycje, @Matrix i pozostałym dlaczego przekrój 1x4 jest mówiąc delikatnie - niebezpieczny, a mówiąc wprost - zły.
Adamsky
2018-09-19 12:04:35
@inwestycje/ Ja nie mam absolutnie nic do komunikacji szynowej, przy odpowiednich warunkach jest wręcz niezbędna w funkcjonowaniu większych ośrodków miejskich. Tylko że kolej aglomeracyjna ma szasnę w Polsce sprawdzić się w największych aglomeracjach, w Warszawie (WKD, SKM, metro), Krakowie (KA w budowie), Łodzi (ŁKA), Trójmieście (SKM, PKM), czy konurbacji górnośląskiej. W mniejszych miastach lepiej pasują tramwaje, które po prostu funkcjonują w ruchu miejskim. Także w B-B jeżeli chodzi o transport szynowy to można by pomyśleć o odbudowie sieci tramwajowej np. linę Złote Łany-Gemini-Patyzantów-3 Maja-Piastowska-Hulanka i tu rozjazd Cieszyńska Lotnisk i Aleja Andersa Kaufland. Taka jedna linia połączyłąby centrum i wszystkie chyba największe osiedla w mieście (ZŁ, Karpackie, Beskidzkie, Słoneczne, WP, PS). W Olsztynie odtworzenie podobnej sieci kosztowało miasto kilkaset milionów złotych, ale UE dała 85% kwoty. Natomiast kolej mimo że na pierwszy rzut oka zlokalizowana jest w Bielsku osiowo pn-pd, wsch-zach to jednak w większości biegnie przez tereny poprzemysłowe sporo oddalone od głównych miejsc Bielska-Białej może poza samym ścisłym centrum. Lina wsch-zachód jak już ktoś podał jest w 100% jednotorowa, a stan torów pozwala na przejazd do 30km/h i biegnie przez łąki i pola, jedynie może obsłużyć Wapienicę i oś. WP. Tak że konieczne byłoby praktycznie wybudowanie infrastruktury od nowa. Większą zdecydowanie szansę widzę na wykorzystanie linii pn-pd po obecnym remoncie jednak wymaga ona wciąż uzupełnienia odcinka B-B Główna - B-B Lipnik o drugi tor oraz ewentualnego przystanku Centrum w rejonie Teatru Polskiego przed wjazdem do tunelu. Kolejny przystanek w okolicach Gemini/Bora-Komorowskiego też by się przydał, natomiast jego powstanie jest raczej wątpliwe gdyż remont tej trasy właśnie się odbywa i raczej prędko nie nastąpi kolejny. Pozdrawiam
Rob
2018-09-19 13:28:37
@Adamsky naprawdę wyobrażasz sobie wybudowanie dwutorowej linii tramwajowej na odcinku 3 Maja-Piastowska-Hulanka??? gdzie chciałbyś to zmieścić?
Adamsky
2018-09-19 14:43:23
@Rob/ jeżeli w B-B kiedykolwiek miała by zostać odtworzona sieć tramwajowa to nie widzę innej alternatywy dla podanej przeze mnie powyżej. Nie ma sensu budować linii tramwajowej np. z dworca PKP np. na Szyndzielnię czy na Cygański Las (jak to było kiedyś), ponieważ mało kto by tamtędy jeździł. Jedynym sensownym połączeniem byłoby połączyć największe bielskie osiedla z centrum miasta, a jako że B-B jest położone w terenie pagórkowatym to jedyna trasa jaką ewentualnie tramwaj mógłby pokonać z centrum w kierunku zachodnim jest przez ul Piastowską. Po prostu nie ma innej opcji (odpada Andersa, Michałowicza, Cieszyńska czy Grunwaldzka). Napisałem, że GDYBY chciano odtworzyć sieć tramwajową, obecnie uważam, że nie ma takiej potrzeby, bo podobne zalety mają obecnie autobusy eklektyczne, czy choćby hybrydowe, jako równie ekologiczna, ale duuużo tańsza alternatywa dla tramwaju.
inwestycje
2018-09-19 17:21:54
@czytelnik blog-a: chętnie przeczytam, dlaczego jest tak zły i niebezpieczny na drodze miejskiej z ograniczeniem prędkości do 50 km/h. Przeczytam również z zaciekawieniem, dlaczego taki przekrój zastosowano na ulicy Zamkowej i 3 Maja, Cieszyńskiej (od ronda Hulanka do Szarotki) oraz na... aktualnie przebudowanym odcinku ulicy Żywieckiej od Gemini do kościoła w Białej.
inwestycje
2018-09-19 17:36:48
@rolnikolaf: m.in. na tym też mogłaby polegać cała inwestycja; stworzenie odpowiednich mijanek oraz rozjazdów nie stanowi jakiegoś ogromnego wyzwania inżynieryjnego. / @Adamsky: absolutnie nie mogę się zgodzić, z twierdzeniem, że linie kolejowe biegną w oddaleniu od głównych miejsc w BB; w jednym z powyższych wpisów wymieniłem ważne punkty na mapie BB, przy których przechodzą linie kolejowe (duże osiedla, centra handlowe, ogromne zakłady pracy, ścisłe centrum miasta, stadion itd. Tramwaj nie rozwiązuje podstawowego problemu - on też stoi w korkach, tak samo jak samochody osobowe. Trwamwaj może być uzupełnieniem komunikacji publicznej, ale raczej nie jego trzonem, ponieważ nie poprowadzi się go na wszystkie osiedla mieszkaniowe. A przecież głównym celem podróży komunikacją publiczną jest dotarcie z domu do pracy i na z powrotem.
CONECTO
2018-09-19 18:20:16
@Adamsky A linią nr 1 jeździsz? Jeśli nie to informuje że jest dość obciążona :) Generalnie tramwaj z Warszawskiej do Cygana mógłby być ale po trasię Partyzantów-Olszówka (od skrzyżowania z Andersa). Wtedy jednak należałoby zwiększyć częstotliwość kursowania linii nr. 8 żeby zapewnić dojazd do szpitala. Choć i tak moim zdaniem tramwaj w BB to mrzonka i jeśli już mamy się bawic w transport szynowy to skłaniałbym sie do kolei aglomeracyjnej. Wbrew pozorom BB ma spory potencjał z okolicami
czytelnik blog-a
2018-09-19 21:15:51
@inwestycje: mnie traktujesz mało poważnie, dlatego właśnie prosiłem radnego @O_01 żeby wytłumaczył szerszej publice to zagadnienie (ma akurat szansę wyjaśnienia kwestii zagrożeń BRD). Przypomnij też proszę, kiedy wymienione przez Ciebie odcinki powstały? Dodam że jednak dość dawno, kiedy pojęcie BRD praktycznie nie funkcjonowało. Kolejna sprawa - to że jest tam ograniczenie do 50 nie oznacza że z taką prędkością się tam pojazdy poruszają. No i dziwnym trafem kiedy pada pytanie do radnego, akurat Ty zabierasz głos. Czyżby to była ta sama osoba (nie oczekuję odpowiedzi)?
inwestycje
2018-09-19 21:27:20
@czytelnik blog-a: Nie bardzo rozumiem ten zarzut, że kogoś traktuję niepoważnie. Czy możesz go rozwinąć? Uprzedzając Twoją odpowiedź, celowo w moim poprzednim wpisie powołałem się na ulicę Żywiecką, przebudowywaną aktualnie. Zatem Twój argument dotyczący tego, kiedy dana droga w przekroju 1x4 powstała jest w tym przypadku niezasadny, bo skoro przekrój 1x4 byłby taki zły, to w ramach prowadzonej gruntownej przebudowy zmieniono by go na 2x2. PS. W kwestii wyjaśnienia. Nie jestem radnym, nigdy nie byłem również związany w jakikolwiek z sposób z Urzędem Miasta czy Radą Miejską. Nigdy nie należałem również do żadnej partii, ani nie kandydowałem na stanowisko publiczne.
bb2000
2018-09-19 21:45:16
Za remont linii do Cieszyna musiałby zapłacić samorząd wojewódzki, a w RPO jest jedynie niewielka część potrzebnych pieniędzy. Dobrze, że przynajmniej planowana jest rewitalizacja odcinka Skoczów-Cieszyn więc może w następnej perspektywie znajdą się pieniądze na interesujący nas odcinek. Nareszcie coś się ruszy z Cieszyńską, ale niestety widać, że dla miasta priorytetowy jest transport indywidualny i dlatego buduje się szeroką arterię, z której głównie będą korzystać mieszkańcy Jasienicy i Jaworza, którzy powinni być kierowani na drogę ekspresową. Przy dozwolonej prędkości 50 km/h przekrój 1x4 byłby bezpieczny, a udałoby się oszczędzić więcej przestrzeni. Jeśli się komuś marzą oddzielone pasy ruchu i jazda 70 km/h to może nadłożyć kilometrów i wybrać S52. Cieszyńska powinna być ulicą miejską a nie przelotową, ale i to lepsze od stanu obecnego. Gdy coraz popularniejsze stają się autobusy elektryczne inwestowanie w tramwaje wydaje się być wątpliwe. Lepiej wydzielić buspasy gdzie się da w centrum i wprowadzić nowoczesną komunikację autobusową, której niestety ciągle nam brakuje. W przyszłej perspektywie główną miejską inwestycją będzie prawdopodobnie przebudowa Warszawskiej i tu znowu nasuwa się problem, że po ukończeniu S1 głównymi użytkownikami północnego odcinka będą mieszkańcy Czechowic i Pszczyny, którzy codzienie korzystają z bielskiej infrastruktury, ale podatki płacą u siebie przez co Bielszczanie muszą płacić za infrastrukturę dla nich. Wychodzi więc kolejny problem związany z koleją aglomeracyjną że samorządy Wilkowic, Kóz i Jaworza niekoniecznie byłyby zainteresowane partycypowaniem w kosztach jej uruchomienia.
Staszek
2018-09-19 23:51:09
Zgadzam się z autorem bloga. Projekt przebudowy Cieszyńskiej w obecnej wersji jest przygotowany mocno na wyrost. Mieszkam w Wapienicy pokonuję drogę od granicy miasta do Hulanki (i dalej) po kilka razy dziennie. Korki są, ale wynika to z braku jakichkolwiek inwestycji w infrastrukturę od 40 lat (poza światłami na Wapienickiej nic się nie zmieniło). Mimo to, poza godzinami szczytu można spokojnie przejechać przez centrum Wapienicy szybko i sprawnie. Gdyby systematycznie usprawniać ruch poprzez budowę 4,5 rond, wyeliminowanie świateł, przy jednoczesnym zabezpieczeniu bezkolizyjnego transportu dla pieszych (kładki, przejścia podziemne, inteligentna sygnalizacja) już dawno problemy zostałyby rozwiązane. Zostałoby sporo miejsca na ścieżki rowerowe, chodniki i zieleń. Teraz czeka nas totalna rewolucja i mimo, że bardzo chcę zmian i przebudowy dróg w naszej dzielnicy, to mocno się obawiam, czy jednak nie zostaniemy zmasakrowani przez asfalciarki... Wygląda na to, że już wkrótce się przekonamy kto miał rację. Dodam jeszcze, że całkowicie popieram pomysł rewitalizacji szlaków kolejowych i oparcia na nich transportu publicznego. Jest to konieczne do normalnego funkcjonowania naszego miasta. Połączenie od Jasienicy do centrum B-B, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości przystanków i wdrożeniu dość często kursujących szynobusów byłoby idealnym rozwiązaniem dla młodzieży dojeżdżającej do szkół, ale również dla dużej liczby mieszkańców pracujących w centrum lub na obrzeżach miasta. Zwłaszcza, że autobusy (najczęściej zimą) nie radzą sobie z obsługą skrajnych dzielnic miasta - po prostu notorycznie są spóźnione. Nie ma znaczenia jak bardzo będą ekologiczne, po prostu nie dadzą rady efektywnie działać, przez co mieszkańcy wciąż będą woleli przemieszczać się samochodami.
Fred
2018-09-20 10:41:53
Decyzja zapadla. Bedzie droga olbrzymiej przepustowosci i nic juz na to nie poradzimy. Korki beda sie teraz tworzyc w innych miejscach. Tam gdzie cieszynska skonczy swoj bieg. Czyli hulanka i jaworze
Tomek
2018-09-20 19:29:39
Nooo ale co urwali protestujący 60 baniek podatnikom to ich! Tzn. nie ich tylko wykonawcy, no ale satysfakcja z nasr***a do własnego gniazda pewnie jest.
Rob
2018-09-21 10:01:45
Nie bardzo rozumiem sens tych dyskusji o przywracaniu połączeń kolejowych w kierunku na Cieszyn. 20 lat mieszkałem w pobliżu tej linii i dokładnie widziałem, że jedyna rozsądna decyzja to likwidacja. Z roku na rok pasażerów było coraz mniej. Zdarzały się składy że było 3-5 pasażerów w całym pociągu, a przecież z centrum można było bez korków dojechać do Starego Bielska, na osiedla WP i PS, do Wapienicy.... Tylko jak widać nie ma na to zapotrzebowania. Moim zdaniem należy kasę przeznaczyć na niwelowanie zatorów na drogach, przebudowę skrzyżowań, inteligentną sygnalizację (ale na całych ciągach drogowych bo co z tego że jedno skrzyżowanie ma a już kolejne nie i tam się robi korek), pod/nadziemne przejścia dla pieszych, itd. Wyrzucić cały tranzyt na S52/S1 a nie kierować na śródmiejską obwodnicę (nawiasem z obwodnicą niewiele to ma wspólnego). Kilka kluczowych zmian jest na cito do zrobienia (Mazańcowicka/DK1, Andersa/S52, Andersa/Michałowicza, Andersa/Doliny Miętusiej, skrzyżowania wzdłuż Piastowskiej...
bb2000
2018-09-21 12:04:34
Ludzie nie jeździli bo pociągi jeździły rzadko i powoli. Przywrócenie połączeń pasażerskich musiałoby być poprzedzone rewitalizacją. Na drodze Żywiec-Zwardoń też jest mały ruch samochodowy, ale po ukończeniu Obejścia Węgierskiej Górki powinien wzrosnąć. Po rozbudowie Cieszyńskiej wzrośnie ruch i korki będą przy granicy z Jaworzem. Nie da się w nieskończoność zwiększać przepustowości i należy zainwestować w nowoczesny transport zbiorowy. Aby kolej miejska miała sens należy spełnić kilka warunków 1. Krótki czas przejazdu (wymagana rewitalizacja linii) 2. Dostosowanie układu przystanków do współczesnych potrzeb (remont istniejących, budowa nowych, likwidacja niepotrzebnych tak aby się można było łatwo przesiąść w autobus). 3. Wysoka częstotliwość kursowania pociągów. 4. Uzgodnienie finansowania z sąsiednimi gminami (Kozy, Jaworze, Jasienica, Wilkowice). Nie wiem czy tramwaj jest potrzebny skoro dużo tańsze są elektrobusy i buspasy.
Rob
2018-09-21 13:19:53
@bb2000 Mówisz trochę jak polityk: - potrzebny nowoczesny transport miejski czyli konkretnie jaki który nie zakorkuje jeszcze bardziej miasta i ludzie będą z niego chcieli korzystać? - będzie wyremontowana droga to będzie większy ruch, a niby czemu? Skoro jest to jedyna droga na danym kierunku, a mieszkańcy w obrębie miasta i tak jeżdżą w większości na stałych trasach więc co się nagle zmieni? Mieszkańcy Kóz będą teraz jeździć do Bielska Cieszyńską bo będzie wyremontowana?
100%BB
2018-09-21 14:32:37
@ Rob, LK 190 decyzją PKP PLK nie zostanie zlikwidowana! A więc potrzeba pieniędzy na rewitalizację szlaku który został zaniedbany, zrujnowany z powodu celowych działań mających na celu zlikwidowanie ruchu kolejowego kosztem np, prywatnych samochodów i busów, które NIGDY nie powinny wozić ludzi. Tam gdzie rewitalizuje się szlaki kolejowe ludzie wracają do pociągów, a po pierwsze co to uciekną z tych małych ciemnych samochodów dostawczych przerobionych na potrzeby transportu ludzi. Wystarczy że pociągi przyspieszą do 70-80km/h to wystarczy aby ludzie wrócili na trasę Bielsko-Biała - Cieszyn. Do tego modernizacja odcinka LK 190 Cieszyn - Skoczów, pokazuje zmiany w działaniu i skoro remontują połowę trasy kolejowej to rzecz jasna trzeba powiedzieć B i zrobić kompleksowy remont ze Skoczowa do Bielska-Białej czyli 22 kilometry białej plamy na szlaku kolejowym. Co do ul Cieszyńskiej, to wydaje mi się że ta ogromna inwestycja to był po prostu skok na pieniądze z UE, zeby jak najwiecej wyciągnąć z Brukseli, pieniędzy. Jeśli budowa rozciągnie się na 3 lata to może budzet maista nie odczuje tak dotkliwie wzrostu wydatków po rozpisaniu ponownego przetargu.
100%BB
2018-09-21 14:40:52
Mam jeszcze pytanie do gospodarza @inwestycje, jakie dwie inwestycje prywatne są realizowane przy ulicy Warszawskiej? Mam na myśli teren po dawnej stacji benzynowej do niedawna należącej do Orlenu oraz o budowlańców który przebudowują skrzyżowanie na wysokości marketu Tesco oraz robią wykopy na działce gdzie dawniej miał być wybudowany kolejny hipermarket ponoć konkurencja dla Castoramy.
Tomek
2018-09-22 14:52:33
Taaa, osobówka z przystankiem co 3km na pewno poleci 80km/h. Czemu od razu nie 100 albo 200? Ah, no i linię celowo zniszczyli, bo lobby busiarzy zadziałało. Lol, co za stek bzdur.
bb2000
2018-09-22 15:45:14
Na dużej części linii Bielsko-Katowice jest nawet 140 km/h. Samochody też stoją w korkach, na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Prawo Lewisa-Mogridge'a będzie działać także w przypadku Cieszyńskiej. W MZK powinno się przede wszystkim zwiększyć częstotliwość kursowania i zmienić siatkę połączeń, bo niektóre rejony miasta są na dzień dzisiejszy praktycznie wykluczone od transportu zbiorowego. Cieszyńską można poszerzyć, ale już Piłsudskiego nie i prędzej czy później trzeba będzie zadbać o stan powietrza. Już za kilka tygodni zima i za sprawą między innymi starych diesli stan powietrza będzie podobny jak w zeszłym roku.
inwestycje
2018-09-23 22:31:29
@100%BB - według mojej wiedzy (info. niepotwierdzone) na miejscu CPN powstaje market jednej ze znanych sieci dyskontów... / Co do Warszawskiej - nie potrafię pomóc.
Rob
2018-09-24 12:03:48
@bb2000 Według GIOŚ tylko ok. 9% smogu jest z winy komunikacji, a 80% to wina tego czym się pali w piecach..... więc znowu nie przesadzajmy z tym ograniczaniem transportu w celu likwidacji smogu bo nie tu jest główne źródło z którym się powinno walczyć. @100%BB A co to jest według Ciebie budżet miasta? Że w 3 lata nie odczuje utraty kilkudziesięciu milionów złotych? To jest ileś tam inwestycji mniej!. Można by np. wybudować 200 tych superkibelków i bylibyśmy pierwszym miastem bez obszczanych murów kamienic, ileś kilometrów chodników, czy ścieżek rowerowych, budżet obywatelski mógłby być 10 krotnie większy niż jest. Faktem jest, że pieniądze poszły w błoto! Nasze pieniądze nie jakiegoś wyimaginowanego budżetu miasta. To nasze pieniądze z naszych podatków zostały stracone!
Rob
2018-09-24 12:14:29
@inwestycje Na te budowy już były przetargi więc raczej już to potwierdzone: 1.budowa budynku handlowego sieci LIDL wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą techniczną i masztem reklamowym przy ul. Jana Sobieskiego 2.budowa supermarketu Lidl planowanego przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Trakcyjnej
Dario
2018-09-25 08:24:48
Inwestycje, masz wiedzę co będzie się budowało na przeciwko Tesco na Warszawskiej? Skrzyżowanie już się przebudowuje.
inwestycje
2018-09-25 10:50:56
@Dario - nie. Już odpowiadałem na identyczne pytanie parę komentarzy wyżej.
Karpackie
2018-09-25 12:45:21
Jakiś czas temu, po zburzeniu Ondraszka miał tam powstać market Merkury. Po rozpoczęciu budowy zablokowali im wjazd na budowę rysując ciągłą linie przy wjeździe ze skrzyżowania przy Tesco. Może udało im się uzyskać zgody na przebudowę skrzyżowania, a co za tym idzie legalny wjazd na działkę? Co do terenu po dawnym CPN, to ma tam być LIDL oraz Orlen w nowej odsłonie.
Rafał
2018-09-25 17:33:58
W 100% popieram @inwestycje i @Staszek w kwestii linii kolejowej. Uważam, że na początek należy zająć się odcinkiem BB Główna -> Wapienica oraz BB Główna -> Kozy Oba kierunki cholernie zakorkowane, pilotażowo wypuszczać w godzinach szczytu EZT albo szynobusy (nawet na biletach MZK) i badać jak wygląda frekwencja. Jeśli chodzi o Cieszyńską to cieszmy się, że w ogóle coś się będzie dziać bo jeszcze miesiąc temu byliśmy w lesie z ręką w nocniku.
rolnikolaf
2018-09-25 21:54:09
@Rafał Pomysł z EZT/szynobusami jest tyle piękny, co nierealny i to co najmniej z kilku powodów. 1. LK 190 i LK 117 zarządzane są wyłącznie przez PKP PLK. Jeśli PLK ustaliła maksymalną prędkość pociągów na odcinku BB-Skoczów równą 0, to na tej linii nikt nie może prowadzić ruchu kolejowego. 2. Pomijając już niebotyczne koszty EZT (nie wiem jak z szynobusami), czas oczekiwania na dostawę kilka lat i potrzebę zatrudnienia obsługi tych pojazdów, MZK nie może przewozić ludzi po torach. Do tego potrzebna jest zgoda UTK, a na przykładzie LeoExpress widać, ile zachodu potrzeba na jej uzyskanie. 3. Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne raczej nie zaczną przewozić ludzi po nierentownych szlakach. Konieczne byłoby dofinansowanie od marszałka województwa, a na to się nie zanosi. 4. Po LK 117 jest już prowadzony ruch kolejowy (Regio, od przyszłego roku także IC), a linia ta ma bardzo niską przepustowość. W rozkładzie jazdy pojawiałyby się np. godzinne "dziury", bo z naprzeciwka jedzie pociąg z Wadowic i przecież nie ma gdzie się minąć. Gorzej jeśli pociąg jest opóźniony, wtedy w ogóle nie wiadomo kto kogo ma przepuszczać i jakie będzie opóźnienie.
inwestycje
2018-09-26 10:57:45
Jak widzę @czytelnik_blog-a kolejny już raz rozpoczyna dyskusję, ale w pewnym momencie, po opublikowaniu swoich zarzutów przestaje brać udział w polemice w momencie, gdy schodzi ona na niewygodne dla niego tory. No cóż...
bb2000
2018-09-28 18:23:26
@rolnikolaf Kolej miejska powinna wyglądać tak jak w każdym innym mieście. Na zakup taboru oraz przystanki można otrzymać 85% dofinansowania z UE. Przewoźnikiem może być specjalnie powołana spółka samorządowa jak MZK, ale dużo łatwiej ogłosić przetarg i zlecić przewozy jego zwycięzcy. W grę wchodzą Koleje Śląskie lub Polregio. Budowa drugiego toru na liniach 117 i 139 nie będzie potrzebna, przy rewitalizacji wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią ilość mijanek. Tym bardziej, że praktycznie nie ma tam ruchu towarowego i jest kilka par pociągów na dobę. Do Żywca pociągi jeżdżą co 40 minut a jeden tor wystarczy.
Gość z Warszawy :)
2018-10-12 10:06:17
Hej wszystkim, dzisiaj piszę tutaj pierwszy raz, chociaż forum obserwuję od bardzo dawna. Mam do Was pytanie odnośnie Cieszyńskiej. Rodzina mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie i chętnie poznałbym szczegóły inwestycji. Pytanie pierwsze, mógłby ktoś podać linka do strony, na której można znaleźć rysunki i całą dokumentację projektową? Drugie pytanie, czy wiadomo jak to jest z ekranami dźwiękochłonnymi? W projekcie jest wszystko ustalone, czy mają one być zamontowane na prośbę mieszkańców (takie informacje otrzymałem od jednej osoby bezpośrednio zainteresowanej tematem)?
maras49
2018-10-12 14:11:24
@gość z w-wy: https://mzd.bielsko.pl/kategoria/inwestycje/inwestycje-planowane/ i otwórz pierwsza pozycję - Cieszyńska
Gość z Warszawy :)
2018-10-12 14:51:48
Dzięki maras ;)
inwestycje
2018-10-15 01:07:44
Miejsce montażu ekranów określa projekt budowlany. Informacje o stawianiu ekranów "na prośbę mieszkańców" są fałszywe i niepoparte faktami oraz zdrowym rozsądkiem.
CliveRob
2018-11-28 12:43:10
Jest rygor natychmiastowej wykonalności, nadany 20.11.2018
maras49
2018-12-18 14:25:06
Cd. do gościa w-wy: oglądnij sobie to. https://www.youtube.com/watch?v=EocLAC7eYIo Pozdrawiam.

Informacje:


inwestycje, Bielsko-Biała, drogi, budowa, przebudowa, przetarg, kamienice, zabytki, wiadukt, obwodnica, s69, s-69, s1, s-1, estakada, rondo, projekt, rewitalizacja, remont, projekt, plan, schemat, przebieg, mapa, rozbudowa, stadion

Archiwum:


2018
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (1)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (2)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (1)
» październik (4)
» wrzesień (1)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (4)
» luty (2)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» wrzesień (1)
» czerwiec (2)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» luty (2)

2015
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» luty (1)
» styczeń (1)

2014
» grudzień (2)
» listopad (1)
» październik (1)
» wrzesień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (4)
» styczeń (3)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» październik (2)
» wrzesień (1)
» sierpień (2)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (2)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (1)
» styczeń (2)

2012
» grudzień (1)
» październik (1)
» wrzesień (1)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (3)
» kwiecień (3)
» marzec (7)
» luty (3)
» styczeń (2)

2011
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (8)
» lipiec (1)
» czerwiec (5)
» maj (5)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (7)
» styczeń (3)

2010
» grudzień (2)
» listopad (14)
» październik (7)
» wrzesień (8)
» sierpień (10)
» lipiec (5)
» czerwiec (21)
» maj (13)
» kwiecień (3)

Ostatnie komentarze


[Darekbb]
Szkoda że blog zdechł, zostaje skyscrapercity :(
[Janusz]
Autorze, dlaczego porzuciłeś bloga? Tęsknię.
[skyscrapper]
Dla wszystkich, którzy tęsknią za blogiem polecam forum skyscrappercity. Założyciel bloga udziela się również tam....

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 2777565
Newsów: 270
Komentarzy: 5644
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Decyzja środowiskowa dla ulicy Cieszyńskiej: zwycięstwo Ratusza przed sądem, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała